REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zdarza się nie tak rzadko, że osoby pozostające w związkach partnerskich (tzw. konkubenci) kupują na współwłasność mieszkanie. Także na wspólnie wzięty kredyt. Co się dzieje, gdy (np. po rozpadzie takiego związku) osoby te postanowią znieść współwłasność mieszkania? Czy trzeba zapłacić podatek? Co z kredytem, co z hipoteką?
Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu czy mieszkania (pomimo zachowania wymaganej formy aktu notarialnego), można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości (lub odpowiednie zabezpieczenie tej zapłaty). W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu czy mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – nie wiązała się ona z ryzykiem dla sprzedającego?
Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?
Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego?
REKLAMA
Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego?
Transakcje na rynku nieruchomości, w których stroną jest spółka kapitałowa, nie są rzadkością, w związku z czym, jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego (II CSKP 144/22), kontrahent spółki musi liczyć się z ryzykiem unieważnienia takiej transakcji. „Gdy zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie nie wyda zgody na transakcję, lub taka zgoda zostanie zaskarżona istnieje ryzyko, że transakcja będzie nieważna” – ostrzega Paweł Szumowski, członek zespołu Prawa Spółek oraz Fuzji i Przejęć w kancelarii Wolf Theiss w Polsce.
Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.
Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?
REKLAMA
Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.
Kolejnym etapem egzekucji z nieruchomości po dokonaniu przez Komornika Sądowego obwieszczenia o licytacji zajętej nieruchomości stanowiącej własność dłużnika i wyznaczeniu terminu pierwszej licytacji przez Sąd nadzorujący egzekucję z nieruchomości jest przeprowadzenie licytacji.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż miejsca postojowego w garażu wspólnym, nabytego w drodze spadku, nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę.
Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatkowanie kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu na refinansowanie udokumentowanych wydatków mieszkaniowych nie uprawnia do zastosowania zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Firma HREIT odnosząc się do najnowszych danych BIK na temat popytu na kredyty mieszkaniowe, ocenia, że są one całkiem przyzwoite, mimo, że w styczniu 2024 r. liczba chętnych na kredyty mieszkaniowe była o połowę mniejsza niż miesiąc wcześniej.
Nie trzeba płacić podatku PIT od dochodu ze sprzedanej prywatnej, niezwiązanej z działalnością gospodarczą nieruchomości (mieszkania, domu, działki) jeżeli od jej nabycia minęło 5 lat od końca roku, w którym to nabycie nastąpiło. A co w przypadku, gdy nieruchomość była nabyta na współwłasność ponad 5 lat temu, a teraz dochodzi do zniesienia tej współwłasności? Czy można szybko sprzedać tą nieruchomość bez podatku?
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości zmarłego przedsiębiorcy przez spadkobiercę podlega różnym formom opodatkowania w zależności od czasu i warunków sprzedaży.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zakupu nieruchomości, w której zostanie utworzony żłobek i świetlica edukacyjna.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że była właścicielka nieruchomości na Białorusi nie jest uprawniona do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości w Polsce. Wcześniejsze posiadanie nieruchomości wyklucza możliwość skorzystania ze zwolnienia z tego podatku.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku, dokonana po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył nieruchomość, nie podlega opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy.
Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że środki ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Polsce przez podatniczkę zamieszkałą w Australii podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednakże w przypadku przeznaczenia ich na cele mieszkaniowe istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przeniesienie nakładów inwestycyjnych na nieruchomość stanowi nieodpłatne świadczenie, które jest zrównane z odpłatnym świadczeniem usług podlegające opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, mimo wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku darowizny mieszkania obciążonego hipoteką obowiązek w podatku od spadków i darowizn nie wystąpi, gdyż podstawa opodatkowania wyniesie zero z uwagi na fakt, że wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż rynkowa wartość darowanego udziału.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat, w zamian za przejęcie długu stanowi czynność podatkową w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn, a z tytułu przeprowadzonej czynności konieczne jest odprowadzenie ww. podatku. Podstawą opodatkowania będzie różnica pomiędzy wartością prawa do 1/2 własności nieruchomości z dnia dokonania czynności, a obciążeniem hipotecznym, wynikającym z ugody i którego wartość przypada na zbywany udział.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż nieruchomości położonej na terenie Białorusi przez osobę mającą miejsce stałego zamieszkania w Polsce jest opodatkowana na Białorusi – zgodnie z art. 13 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej pomiędzy Polską a Białorusią.
Dyrektor KIS stwierdził, że zwolnienie z podatku PCC-3 od zakupu mieszkania z rynku wtórnego nie zawsze jest możliwe, nawet jeśli jest to pierwsze nabyte mieszkanie z tego segmentu rynku.
Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli transakcja sprzedaży nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - opisana umowa sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli sprzedaż nieruchomości będzie podlegała przepisom ustawy o VAT oraz będzie opodatkowana VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, to transakcja obejmująca sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż działki rolnej przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabyto może być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, pod warunkiem, że grunt zachowa charakter rolny.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a wartość nabywanego udziału powinna być pomniejszona o część hipoteki przypisaną udziałowi, niezależnie od faktycznych kosztów spłaty kredytu przez wnioskodawcę.
Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zbycia udziałów w nieruchomości, nie wystąpi obowiązek zapłaty przez zbywcę podatku dochodowego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) i z tego powodu jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku wydatkowania całej kwoty przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę ww. kredytu, to dochód z odpłatnego zbycia tej nieruchomości będzie w całości zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji indywidualnej wyjaśniła, że spółka, która nabyła nieruchomość w celu przeprowadzenia remontu i późniejszej odsprzedaży, powinna zakwalifikować tę nieruchomość jako środek trwały, a nie jako towar handlowy.
Dyrektor KIS potwierdził, że opodatkowaniu PIT podlega jedynie udział nabyty na mocy umowy zniesienia współwłasności, nie zaś mocą darowizny. Dodatkowo, spłata dokonana na rzecz brata stanowi koszt uzyskania przychodu.
Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż udziału w odzyskanej po wywłaszczeniu nieruchomości nie stanowi źródła przychodu dla Wnioskodawcy, ponieważ pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę Wnioskodawcy niewątpliwie upłynął. W konsekwencji, z tytułu ww. sprzedaży nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego odziedziczonego nie stanowi źródła przychodu z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wartość nominalna wydanych udziałów nie może być uwzględniana jako koszt podatkowy, ponieważ nie jest bezpośrednio związana z nieruchomością, natomiast wydatki poniesione na skablowanie linii energetycznych mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ są bezpośrednio związane z utrzymaniem i przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której stwierdził, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości po zakończeniu działalności gospodarczej nie będzie stanowić źródła przychodu, z uwagi na upływ terminu i tym samym nie będzie skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że sprzedaż nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z naliczenia podatku VAT, jeżeli zostaną spełnione przesłanki z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że odpłatne zbycie nieruchomości z tytułu sprzedaży udziału 3/8 w nieruchomości nabytego od dzieci w drodze działu spadku, nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nie powstał u niego obowiązek zapłaty PIT z tytułu sprzedaży udziału.
Krajową Informację Skarbową (KIS), potwierdza zwolnienie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla transakcji nabycia nieruchomości opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że gmina przy sprzedaży nieruchomości nie będzie zobowiązana doliczyć podatku VAT, jeżeli spełni przesłanki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.
Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż licytacyjna nieruchomości nie powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
REKLAMA