REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Hipoteka, Bank

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Produkt ten jest na rynku polskim od niedawna, więc wśród wielu seniorów budzi jeszcze obawę, jak każda rzecz, której nie znamy. Postaramy się przy pomocy kilku prostych odpowiedzi przybliżyć tę usługę , aby stała się ona bardziej zrozumiała.

Senior w banku: Karty debetowe i kredytowe

Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego i podobnie jak karta kredytowa umożliwia płacenie za zakupy. Bank przed podpisaniem umowy o kartę, sprawdzi naszą zdolność kredytową i ustali wysokość limitu kredytowego.

Dwa modele odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka to produkt finansowy, który daje seniorom możliwość uzyskania dodatkowej renty. W zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości na fundusz hipoteczny, senior otrzyma comiesięczne wynagrodzenie.

Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Przy odwróconej hipotece senior przenosi własność nieruchomości na fundusz hipoteczny w zamian za comiesięczną dodatkową rentę. Ma jednak pewność, że będzie tam mieszkał do końca życia.

REKLAMA

Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Dzięki odwróconej hipotece seniorzy mają szansę na dodatkową rentę. Jej wysokość zależy m.in. od wartości nieruchomości seniora oraz jego wieku.

Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Odwrócona hipoteka ma charakter jednej z cywilnoprawnych umów. Może ona przybrać postać umowy renty dożywotniej.

Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Odwrócona hipoteka, to produkt skierowany do seniorów. W ramach odwróconej hipoteki za przeniesienie własności nieruchomości, senior będzie otrzymywał comiesięczną rentę.

Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta.

REKLAMA

Co oznacza określenie „mieszkanie hipoteczne”?

Często czytamy lub słyszymy: mam mieszkanie hipoteczne, albo sprzedam mieszkanie hipoteczne. Czy to oznacza, że jest to nieruchomość obciążona hipoteką?

Jak dostać tani kredyt?

Udaliśmy się na poszukiwania tanich kredytów mieszkaniowych. Efekt? 18 ofert z marżą w granicach 1 proc. Sukces! Nie do końca, ale warto znaleźć mocne punkty tanich ofert, aby dopasować swoje możliwości. Może to być np. wkład własny, może wysokie dochody, wielkość kredytu, czy też nieograniczona otwartość na zakup dodatkowych produktów.

Będą zmiany w prawie bankowym

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa bankowego, przedłożony przez ministra finansów. Zmiany dotyczą liberalizacji zasad w outsourcingu bankowym.

Czy bank może sprzedać kredyt bez zgody kredytobiorcy?

Banki mogą sprzedawać wierzytelności, jakimi dysponują względem swoich dłużników, innym podmiotom. Taka sprzedaż podlega jednak pewnym ograniczeniom. Jakim?

Kredyt hipoteczny - z dodatkami czy bez?

Czy dziś jest możliwe wyjść z banku „tylko” z kredytem mieszkaniowym? Bez walizki innych produktów bankowych – jak dodatkowe konto, ubezpieczenia czy lokaty inwestycyjne? Tak. Z co najmniej o połowę wyższą marżą kredytu…

Odwrócone hipoteki będą korzystniejsze dla seniorów

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada, że odwróconą hipotekę będą mogły oferować banki, oddziały banków zagranicznych i oddziały instytucji kredytowych.

Instytucje płatnicze przeciwwagą dla banków?

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o usługach płatniczych. Zgodnie z nim na rynek usług finansowych wejdą nowi dostawcy usług – instytucje płatnicze oraz biura usług płatniczych.

Jaka alternatywa dla odwróconej hipoteki?

Nowa usługa na rynku nieruchomości – agencje nieruchomości proponują sprzedaż dużego mieszkania, a w zamian zakup dwóch, jednego do zamieszkania, drugiego – na wynajem. Takie rozwiązanie ma być alternatywą dla odwróconej hipoteki.

Łatwiejszy start dla zagranicznych banków

Zagraniczne banki i instytucje kredytowe będą miały mniej kłopotów za założeniem przedstawicielstwa w Polsce. To jedna z propozycji deregulacyjnych rządu.

Czym jest podstawienie wierzytelności hipotecznej?

Nowelizacja przepisów dotyczących hipoteki daje możliwość zastąpienia zabezpieczanej hipotecznie wierzytelności inną wierzytelnością. Jest to tzw. podstawienie wierzytelności hipotecznej. Co trzeba zrobić, by skorzystać z nowego uprawnienia?

Księga wieczysta

Księga wieczysta jest to rejestr, w którym zamieszczane są wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości. Dla każdej nieruchomości prowadzona jest odrębna księga wieczysta.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy charakteryzujący się tym, że jego zabezpieczeniem jest hipoteka. Jest on powszechnie stosowaną formą finansowania zakupu mieszkań i domów.

Kredyt

Kredyt odgrywa coraz większą rolę w obrocie gospodarczym. Osoba, która potrzebuje środków pieniężnych na określony cel, może zwrócić się do banku z wnioskiem kredytowym.

Depozyt

Depozyt polega na zobowiązaniu przechowawcy do zachowania w stanie niepogorszonym rzeczy ruchomej oddanej mu na przechowanie. Depozyt powstaje na mocy umowy.

Hipoteka

Hipoteka ma na celu zabezpieczenie określonej wierzytelności, na mocy której wierzyciel ma prawo dochodzić zaspokojenia z obciążonej nią nieruchomości. Hipoteka nie jest samoistna, zawsze jest połączona z wierzytelnością. Hipoteka jest wyrażana wyłącznie w pieniądzu, gdyż może zabezpieczać jedynie wierzytelności pieniężne.

Czek

Czek jest papierem wartościowym, wydanym przez wystawcę, który upoważnia bank do wypłaty określonej kwoty okazicielowi lub wskazanej osobie.

Bankowy tytuł egzekucyjny

Bankowy tytuł egzekucyjny jest to oświadczenie banku o istnieniu wymagalnej wierzytelności wobec osoby, która dokonał na rzecz banku zabezpieczenia wierzytelności lub dokonała z bankiem czynności bankowej

Akredytywa dokumentowa

Jest to forma płatności, używana w obrocie zagranicznym oraz stosunkowo rzadko w obrocie krajowym. Jest wystawiana przez bank na wniosek i pod instrukcjami zleceniodawcy.

Umowa o kredyt kontraktowy

Przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową – do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Odwrócona hipoteka – szansa czy niebezpieczeństwo?

Odwrócona hipoteka już niedługo może być popularnym rozwiązaniem wśród emerytów. Stwarza ona możliwości uzyskania dodatkowych pieniędzy do emerytury. Bez konieczności rozliczania się z nich.

Kasa mieszkaniowa

Określenie kasa mieszkaniowa oznacza finansowo wyodrębnioną działalność banków polegającą na prowadzeniu imiennych rachunków oszczędnościowo-kredytowych i udzielaniu kredytów kontraktowych.

Umowa rachunku bankowego

Na podstawie umowy rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych, a kiedy umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.

Tajemnica bankowa

Tajemnica bankowa to wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje.

Rezerwy obowiązkowe banków

Rezerwę obowiązkową banków stanowi wyrażona w złotych część środków pieniężnych w złotych i walutach obcych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Rada Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej to organ Narodowego Banku Polskiego. Ustala ona corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej. Rada składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego.

Rachunek powierniczy

Na rachunku powierniczym mogą być gromadzone wyłącznie środki pieniężne powierzone posiadaczowi rachunku – na podstawie odrębnej umowy – przez osobę trzecią. Stronami umowy rachunku powierniczego są bank i posiadacz rachunku (powiernik).

Polecenie zapłaty

Polecenie zapłaty stanowi udzieloną bankowi dyspozycję wierzyciela obciążenia określoną kwotą rachunku bankowego dłużnika i uznania tą kwotą rachunku wierzyciela. Dyspozycja wierzyciela oznacza równocześnie jego zgodę na cofnięcie przez bank dłużnika obciążenia rachunku dłużnika i cofnięcie uznania rachunku wierzyciela w przypadku dokonanego przez dłużnika odwołania polecenia zapłaty.

Pieniądz elektroniczny

Przez pieniądz elektroniczny należy rozumieć wartość pieniężną stanowiącą elektroniczny odpowiednik znaków pieniężnych, która spełnia łącznie pewne warunki.

Kredyt refinansowy

Narodowy Bank Polski (NBP) może udzielać bankom kredytu refinansowego w złotych w celu uzupełnienia ich zasobów pieniężnych. NBP przy udzielaniu kredytu refinansowego kieruje się zdolnością banku do spłaty tego kredytu wraz z odsetkami w umownych terminach spłaty.

Zdolność kredytowa

Przez zdolność kredytową należy rozumieć zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.

Gwarancja bankowa

Gwarancją bankową jest jednostronne zobowiązanie banku-gwaranta.

Czynności bankowe

Mianem czynności bankowych określamy usługi, które są świadczone przez banki na gruncie Prawa bankowego.

Bankowe papiery wartościowe

Bankowy papier wartościowy służy gromadzeniu przez banki środków pieniężnych w złotych lub w innej walucie wymienialnej i zawiera w nazwie wyrazy "bankowy papier wartościowy".

Zmiany w hipotekach od 20 lutego


Już od 20 lutego 2010 roku nie będzie dwóch hipotek: zwykłej i kaucyjnej. Powstanie tylko jeden rodzaj umownej hipoteki, który będzie zbliżony do hipoteki kaucyjnej. Oznacza to, że będzie taniej.

Czym jest renta dożywotnia?

Renta dożywotnia za nieruchomość jest jedną z możliwości uzyskania dodatkowych, comiesięcznych pieniędzy w zamian za rezygnację ze swojego prawa własności do nieruchomości. Renta jest zbliżona do hipoteki odwróconej jednak możemy zauważyć znaczące różnice.

Czy hipoteka odwrócona to dobre rozwiązanie dla seniora?

Hipoteka odwrócona to inaczej odwrotny kredyt hipoteczny. Hipoteka ta staje się coraz popularniejsza w szczególności wśród biednych emerytów posiadających własne mieszkanie dom lub nawet działkę.

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

 Dnia 20 lutego 2011 roku na mocy ustawy nowelizującej weszły w życie zmiany w katalogu praw, które są przedmiotem hipoteki przymusowej.

Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Ustawodawca wprowadził w ustawie nowelizacyjnej szereg zmian w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. W ramach tychże zmian – jeżeli nastąpi wygaśnięcie hipoteki – właściciel nieruchomości może w granicach wygasłej hipoteki rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym.

Rozporządzanie opróżnionym miejscem po zmianach

Od 20 lutego 2011 roku - na mocy ustawy nowelizacyjnej - każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości przysługują uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym.

Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Od dnia 20 lutego 2011 weszła w życie radykalna zmiana w wyniku, której obowiązuje tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Regulacja ta ma na celu ułatwić stosowanie instytucji hipoteki.

Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Na mocy znowelizowanego art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej – jeżeli zabezpieczenie hipoteczne będzie nadmierne.

Czy hipoteka może zabezpieczać kilka nieruchomości?

Dnia 20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna, która zmieniła obecnie panującą zasadę: „hipoteka zabezpiecza jedną wierzytelność” na „hipoteka może zabezpieczyć kilka wierzytelności”. Zmiana ta jest korzystniejsza, gdyż w obecnym stanie prawnym – w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności należy każdą z nich opatrzyć odrębną hipoteką – co wiąże się z opłatami za wszystkie wypisy sądowe.

REKLAMA