REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Hipoteka, Bank

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pełnomocnictwo do rachunku bankowego 2017/2018

Posiadając konto bankowe, możesz upoważnić inną osobę do dokonywania dyspozycji czy pobierania zgromadzonych na nim środków. Istotą jest zawarcie oświadczenia, które określi zakres pełnomocnictwa, w tym m.in. czas i rodzaj dokonywanych czynności prawnych. To także furtka dla zabezpieczenia swoich finansów na wypadek śmierci - na zasadach określonych w przepisach. Warto czasem dać umocowanie krewnemu, by sprawował pieczę nad stanem rachunku.

Wydatki związane z kredytem hipotecznym a koszty przy sprzedaży nieruchomości

W przypadku sprzedaży nieruchomości do kosztów nabycia zalicza się cena nieruchomości niezależnie od tego, z jakiego źródła była ona finansowana. Podobnie do kosztów nabycia zalicza się wydatki związane dopełnianiem formalności notarialnych. Czy do kosztów można zaliczyć także wydatki poniesione w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Poręczyciel, który spłacił kredyt powinien wpisać się do hipoteki nieruchomości

Poręczyciel, aby uzyskać pełną ochronę wierzytelności hipotecznej nabytej na skutek spłaty wierzyciela, powinien zadbać o ujawnienie swojego prawa (wpisu zmiany wierzyciela hipotecznego) w księdze wieczystej nieruchomości. Wstąpienie przez poręczyciela w prawa zaspokojonego wierzyciela następuje z mocy prawa.

MORTGAGE - hipoteka

REKLAMA

Co zrobić jeśli bank odrzucił reklamację?

Warto regularnie przeglądać historię swojego rachunku oraz dochodzić swoich praw. Co jednak zrobić jeśli bank nie przyjmie reklamacji - radzi Jarosław Sadowski, ekspert rynku finansowego.

Polubowne sposoby rozstrzygnięcia sporu z bankiem

W przypadku roszczeń o mniejszej wartości, może się okazać, że angażowanie sądu cywilnego jest po prostu nieopłacalne. Wówczas ciekawym rozwiązaniem może być polubowny sposób rozstrzygnięcia sporu. Warto sprawdzić, jakie możliwości w tym zakresie ma przeciętny klient banku, SKOK-u, firmy pożyczkowej albo ubezpieczyciela.

Zmiany w udzielaniu kredytu hipotecznego 2017 r.

Zmiany w udzielaniu kredytu hipotecznego zapewnią większą ochronę konsumentów oraz ograniczą prawo do udzielania kredytów hipotecznych przez firmy pożyczkowe. Ponad to kredyt będzie udzielany w takiej samej walucie jak wynagrodzenie kredytobiorcy.

Upoważnienie do przekazania danych objętych tajemnicą bankową

Bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową. Obejmuje ona wszystkie informacje dotyczące danej czynności bankowej, np. zaciągniętego kredytu lub prowadzonego rachunku bankowego. Osoba, której dotyczą te dane może jednak upoważnić bank do ich przekazania wskazanemu przez siebie podmiotowi.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r.

Dnia 8 lutego 2017 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o usługach płatniczych. Jest to akt prawny implementujący dyrektywę PE i Rady nr 2014/92/UE w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Ustawa antylichwiarska groźna dla rynku obligacji - grudzień 2016

Przedstawiony 7 grudnia projekt tzw. nowelizacji antylichwiarskiej budzi od tygodnia gorące dyskusje w branży pożyczkowej. Większość z nich dotyczy ograniczenia pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich. Proponowane zmiany mogą mieć jednak znacznie dalsze konsekwencje dla całego sektora finansowego, w tym dla rynku obligacji.

Jak nie kupić mieszkania obciążonego kredytem dewelopera?

Inwestycja dewelopera nie rzadko wymaga zaciągnięcia przez dewelopera kredytu na budowę. Kredyt zabezpieczony zostaje hipoteką obciążającą grunt, na którym ma stanąć budynek. Po wzniesieniu budynku, budynek stanie się częścią składową działki, a co za tym idzie, hipoteka będzie obciążała i grunt i budynek.

Kto może żądać ujawnienia tajemnicy bankowej?

Tajemnica bankowa jest dobrem osobistym każdego człowieka, jednakże są sytuacje, w których bank musi ją ujawnić. Zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej może nastąpić wyłącznie na wniosek ściśle określonych prawem bankowym podmiotów.

Jak zminimalizować skutki blokady rachunku bankowego firmy?

Prokuratura może wydać postanowienie o blokadzie rachunku bankowego z uwagi na otrzymanie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa prania brudnych pieniędzy lub gromadzenia środków w celu finansowania terroryzmu. Jak długo może trwać taka blokada? Jakie działania może podjąć przedsiębiorca?

Problem z egzekucją nieruchomości rolnych

Z dniem 30 kwietnia 2016 roku weszła w życie ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw. Ustawa ta zasadniczo znowelizowała przepisy ustawy z 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej jako „Ustawa”), a nowela ta wprowadziła wątpliwości praktyczne w kwestii obrotu ziemią rolną na terytorium Polski w ramach sprzedaży egzekucyjnej.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych – wątpliwości konstytucyjne

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisu Ordynacji podatkowej, zgodnie, z którym nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym. Po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Skutki wcześniejszej spłaty kredytu

Jakie są skutki wcześniejszej spłaty kredytu? Co oznacza proporcjonalność obniżenia kosztów?

Brak przedawnienia zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem w TK

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek do o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu ordynacji podatkowej, zgodnie z którym nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym.

Hipoteka odwrócona – sposób na dodatkowe środki finansowe

Osoby posiadające zasoby majątkowe w postaci własności nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości mają możliwość czerpania dodatkowych środków finansowych z tytułu zawarcia z bankiem umowy odwróconego kredytu hipotecznego.

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank

Znacząca część społeczeństwa posiada zawarte umowy kredytu z bankami. W trakcie jego spłacania mogą się pojawić problemy z jego bieżącą płatnością. W takiej sytuacji wierzyciel wypowiada umowę kredytu żądając spłaty całego zadłużenia. Jak się wtedy bronić ? Należy zawsze sprawdzić umowę kredytu, warunki wypowiedzenia umowy oraz postanowienia regulaminu danego banku obowiązujące w dniu jej zawarcia.

NBP obliczył straty na ustawie o frankowiczach

Narodowy Bank Polski obliczył potencjalne straty banków, które w związku z ustawą o frankowiczach straciłyby około 21 mld zł, czyli około 20 proc. więcej, niż zysk brutto.

Łatwiejszy dostęp do konta bankowego po osobie zmarłej od 2017 r.

Nowelizacja prawa bankowego zakłada ułatwienie spadkobiercom uzyskanie informacji o rachunkach bankowych osób zmarłych. Zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Sankcje, frank, kredyty i nieruchomości

Prognozy dla osób zadłużonych we frankach, nigdy nie były tak niepomyślne jak obecnie i to prawie na wszystkich płaszczyznach. Wprowadzanie kolejnych sankcji przez rządy krajów Unii Europejskiej i USA coraz bardziej jest odczuwalne w Rosji. Nie można się więc dziwić, że kapitał rosyjski uciekł z tego kraju w skutek załamania się kursu Rubla.

Umowa z bankiem - na co zwracać uwagę? Poradnik cz. 2

Podpisałeś umowę z bankiem? Możesz z niej zrezygnować w ciągu 14 dni. Każdy klient banku może w dowolnym momencie spłacić swoje zadłużenie prze terminem zawartym w umowie. Wysokość oprocentowania kredytu oraz zabezpieczenia, jakie powinien przedstawić konsument, by otrzymać kredyt wraz z ich wysokością to tylko niektóre z rzeczy, które należy sprawdzić przy podpisywaniu z daną instytucją umowy o kredyt. Zobacz poradnik na co zwracać uwagę podpisując umowę z bankiem?

Łatwiejszy dostęp do rachunków bankowych dla spadkobierców

Ułatwienie spadkobiercom dostępu do rachunków bankowych osób zmarłych - taki jest cel projektu nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o SKOK i ustawy o ewidencji ludności, który przygotowali senatorowie.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym wchodzi w życie

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym wchodzi dziś (15 grudnia 2014 roku) w życie. Oznacza to, że możliwe będzie zaciągnięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu. Czy odwrócona hipoteka przyjmie się w ofercie polskich banków?

Weszły w życie przepisy o odwróconym kredycie hipotecznym

15 grudnia 2014 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące odwróconego kredytu hipotecznego. Bez zmian pozostaje jednak kwestia renty dożywotniej. Głównym beneficjentem tej ustawy będą podmioty zagraniczne. Przyjęcie ustawy, która ma chronić nieruchomości ubogich seniorów, hamuje spór między resortem gospodarki i KNF.

Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?

Odwrócony kredyt hipoteczny to zupełnie nowa instytucja finansowa, z której będzie można korzystać już od 15 grudnia 2014 roku. Dla kogo jest przeznaczona usługa finansowa oferowana przez banki? Jak zgodnie z prawem i bezpiecznie skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego?

Odwrócony kredyt hipoteczny – prawa i obowiązki stron

Odwrócony kredyt hipoteczny to nowa usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Ustawa wprowadzająca tą instytucję wchodzi w życie 15 grudnia 2014 roku. W związku z tym warto zwrócić uwagę, jakie są wzajemne prawa i obowiązki stron zawierających umowę o odwróconym kredycie hipotecznym.

Zakup nieruchomości z hipoteką

W dzisiejszych czasach raczej mało kogo stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Chcąc nabyć nieruchomość, wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego na średnio od 20 do 40 lat. Zmienne warunki kredytowe powodują, że inwestorzy czasami decydują się na sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. Jak tego dokonać - zobacz poradnik.

Księga wieczysta - wszystko co musisz wiedzieć

Czym jest księga wieczysta? Księga wieczysta jest dokumentem, który opisuje stan prawny nieruchomości. Zawarte w nim informacje mogą np. pomóc w ustaleniu informacji, kto jest właścicielek działku lub mieszkania, jakie jest jej położenie oraz obciążenie hipoteką.

Hipoteka na nieruchomości jako forma zabezpieczenia zapłaty

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości jest jednym z wielu sposobów na zabezpieczenie zapłaty. Przez wielu hipoteka uznawana jest za najbardziej skuteczną formę zabezpieczenia wierzytelności. Czynność ustanowienia hipoteka, czyli zabezpieczenia zapłaty wymaga na ogół wizyty u notariusza.

Ustawa o odwrócony kredyt hipoteczny od stycznia 2015 r.

Przepisy o odwróconym kredycie hipotecznym wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Nowe regulacje umożliwią seniorom korzystanie z kapitału „zamrożonego” w nieruchomościach. Czym jest hipoteka odwrócona? Na jaką gotówkę można liczyć? Czym różni się odwrócony kredyt hipoteczny od renty dożywotniej? Przygotowaliśmy kompendium wiedzy.

Polskie hipoteki – najwyżej oprocentowane w Europie

Odsetki od kredytów hipoptecznych płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

Kredyty hipoteczne w złotówkach za ok. 4%

Pożyczając od banku 270 tys. zł kredytu hipotecznego, można zapłacić bankowi 151 tys. zł odsetek - zamiast 199 tys. zł. Jak to zrobić? Wybrać najlepszy kredyt hipoteczny na rynku.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym z poprawkami Senatu

9 października 2014 r. Senat zgłosił poprawki do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Zakłada wprowadzenie zmian w formie zawierania umowy kredytowej na akt notarialny. Dodatkowo precyzyjniej określają dodatkowe koszty po stronie kredytobiorców.

Odwrócona hipoteka – co należy o niej wiedzieć

Odwrócona hipoteka, czyli inaczej umowa świadczeń dożywotnich lub odwrócony kredyt hipoteczny polega na zawarciu przez właściciela nieruchomości umowy z bankiem o uzyskiwaniu comiesięcznych kwot pieniężnych, w zamian za ustanowienie hipoteki.

Ustanowienie hipoteki a podatek od czynności cywilnoprawnych

Ustanowienie hipoteki umownej zabezpieczającej wierzytelności istniejące objęte jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,1 proc. kwoty zabezpieczonej lub zabezpieczonych wierzytelności.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Hipoteka jest wygodnym zabezpieczeniem wierzytelności, ponieważ pozwala właścicielowi korzystać z obciążonej nieruchomości. Wierzyciel natomiast, w przypadku zwłoki lub niewypłacalności dłużnika, może nawet domagać się licytacji nieruchomości i zaspokojenia z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by ustanowienie hipoteki było skuteczne?

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Od dnia 7 sierpnia 2013 r. obowiązują nowe przepisy ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W nowelizacji uwzględniono stanowisko Trybunału Konstytucyjnego przedstawione w wyroku z dnia 10 lipca 2012 r. (sygn. akt P 15/12).

Przedawnienie zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym

Zgodnie z senackim projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej przedawnienie zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym będzie od 2015 roku następowało na takich samych zasadach, jak w przypadku pozostałych zobowiązań podatkowych.

Czy kredyt to dobre rozwiązanie dla rolników?

Żniwa to jak co roku okres wzmożonego wysiłku rolników. Co zrobić, gdy leciwy bizon padnie ze starości lub gdy zabraknie paliwa do nowoczesnego traktora? Jedną z możliwości pozyskania funduszy na prowadzenie i rozwój gospodarstwa są kredyty bankowe, specjalnie przygotowane dla rolników.

Ustawa o księgach wieczystych i hipotece - zmiany od 1 lipca 2014 r.

Od 1 lipca 2014 r. obowiązują znowelizowany przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Celem zmian przepisów jest faktyczna realizacja zasady jawności ksiąg wieczystych, poprzez ustawowe zagwarantowanie łatwego i szybkiego dostępu do ich treści za pośrednictwem systemu informatycznego, a także umożliwienie uzyskiwania tą drogą wydruków ksiąg wieczystych posiadających moc odpisów wydawanych przez sądy.

Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

W rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić każdy z wierzycieli dłużnika. Czy wskazana regulacja dotyczy również wierzyciela rzeczowego, który nie posiada roszczenia osobistego, a ograniczone prawo rzeczowe – hipotekę?

Projekt zmian w ordynacji podatkowej

Na 54. Posiedzeniu Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu kolejnego projektu ustawy - o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa. Przewiduje ona, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym będą podlegały przedawnieniu na takich samych zasadach, jak zobowiązania niezabezpieczone hipoteką lub zastawem rejestrowym.

Odwrócony kredyt hipoteczny w ofercie banków

Przyjęta 29 kwietnia 2014 roku przez rząd ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada udzielanie osobom starszym kredytów, których zabezpieczeniem będzie posiadana przez nich nieruchomość. Konsekwencją wprowadzenia odwróconej hipoteki ma być zwiększenie podaży nieruchomości.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych - zmiany w Ordynacji podatkowej

Projekt zmian w Ordynacji podatkowej przygotowany przez Senat przewiduje, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym będą podlegały przedawnieniu na takich samych zasadach, jak zobowiązania niezabezpieczone hipoteką lub zastawem rejestrowym.

Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie?

Kredyt studencki to możliwość przewidziana przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, której celem jest umożliwienie najbiedniejszym żakom podjęcia i kontynuowania dalszej nauki w szkole wyższej. Główna zaletą kredytu studenckiego jest dwuletni okres karencji, w którym nie trzeba jeszcze spłacać zobowiązania i nie są naliczane odsetki. Co zrobić, by także i po tym okresie nie spłacać kredytu studenckiego? Poniżej krótki przewodnik dla studentów.

Zastrzeżenie karty płatniczej

Zastrzeżenie karty płatniczej to procedura stosowana w wyjątkowych przypadkach, takich jak zgubienie, kradzież lub zniszczenie karty. Od stycznia 2014 dostępny jest jeden, wspólny numer służący zastrzeganiu kart płatniczych – 828 828 828.

Księgi wieczyste i hipoteka dostępne przez Internet

1 grudnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Od tego dnia będzie możliwy bezpłatny i powszechny dostęp do ksiąg wieczystych online.

Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Zdecydowanie się na kredyt hipoteczny i jego późniejsza spłata, to nie lada wyzwanie. Decyzja o kredycie musi być przemyślana, a zobowiązanie nie może przekraczać możliwości finansowych kredytobiorcy.

REKLAMA