REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gmina, Działka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Problem z deklaracją śmieciową

Problem deklaracji śmieciowej był podnoszony już w chwili nowelizowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Sondaże pokazują, iż niemalże jedna czwarta Polaków nie słyszała o takim dokumencie. Jest to o tyle niepokojące, iż termin składania deklaracji w większości gmin upłynął z końcem maja.

Kto powinien złożyć deklaracje śmieciowe?

Deklaracje zobowiązani są złożyć właściciele domów jednorodzinnych i niewielkich budynków. Właściciele mieszkań i mieszkańcy budynków wielolokalowych nie składają odrębnych deklaracji do gminy. W tym przypadku obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na zarządzającym.

Rozgraniczenie nieruchomości. Poradnik

Postępowanie rozgraniczeniowe wszczyna się z urzędu lub na wniosek strony. Rozgraniczenie nieruchomości polega na wyznaczeniu granic działki między nieruchomościami w spornej sytuacji lub gdy granice działek nie zostały wytyczone. Rozgraniczenie nieruchomości nie jest skomplikowane, jednak bardzo często jest potrzebne do formalnego ustalenia i urzędowego potwierdzenia przebiegu granicy pomiędzy działkami.

Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wiąże się z wnoszeniem uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

REKLAMA

Nowe opłaty za śmieci – ile więcej zapłacimy?

Nowe opłaty za śmieci będą obowiązywać od 1 lipca 2013 roku, będą one naliczane przez gminy. Ma to na celu zapobiec nielegalnemu wyrzucaniu śmieci, niższymi opłatami będzie nagradzana segregacja śmieci. W jaki sposób będą naliczane nowe stawki za wywóz śmieci? I dlaczego zapłacimy więcej niż dotychczas?

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

Kilkanaście polskich banków jest zdecydowanych udzielić kredyt hipoteczny na działkę budowlaną. Jednak banki wymagają zabezpieczenia kredytu hipotecznego na działkę budowlaną – najbardziej preferowany jest wpis w księdze wieczystej mieszkania lub zabudowanej nieruchomości gruntowej. Grunty bez zabudowy są postrzegane jako gorsze.

Polskie Koleje Państwowe wystawiają nieruchomości na sprzedaż

Polskie Koleje Państwowe posiadają ok. 101 tysięcy działek gruntowych o łącznej powierzchni 106 tysięcy hektarów, na których jest ponad 40 tysięcy nieruchomości. W związku z tym, że Polskie Koleje Państwowe nie wykorzystują całego swojego majątku zdecydowały się wystawić go na sprzedaż. Co znajduje się w ofercie sprzedaży Polskich Kolei Państwowych?

Nowe zasady odbioru odpadów komunalnych

Od 1 lipca 2013 r. ruszy nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Właścicielami odpadów komunalnych staną się gminy odpowiedzialne za całokształt lokalnej gospodarki odpadami komunalnymi. Będą one także odpowiadały za spełnianie przez Polskę wymogów unijnych w zakresie recyklingu i ilości odpadów trafiających na wysypiska.

REKLAMA

Niższe opłaty za nielegalne usunięcie drzew

Wycięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia grozi wysoką karą pieniężną uzależnioną od wieku drzewa. Przewiduje się zmiany wprowadzające niższe kary oraz zniżki dla osób fizycznych spełniających określone warunki.

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Często budowa domu opłaca się bardziej niż zakup mieszkania. Ale, aby przystąpić do budowy domu, musimy posiadać działkę. Działkę możemy kupić samodzielnie lub z pomocą specjalnej firmy. Ważne podczas zakupu działki jest to, aby sprawdzić jej stan prawny.

Opłaty za udostępnianie informacji publicznej bez VAT

Gmina zobowiązana jest do udostępnienia informacji publicznej. Czynności tej dokonuje się na wniosek zainteresowanego, pod warunkiem że udostępnienie informacji nie podlega ograniczeniu. Za czynność tę gmina pobiera opłatę, która stanowi zwrot kosztów związanych z udostępnieniem dokumentów. Czy odpłatne udostępnienie informacji publicznej podlega opodatkowaniu VAT?

Ustawa "śmieciowa" - obowiązki gminy

Jakie są obowiązki gminy w ustawie "śmieciowej"? Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właśnie na gminę nakłada obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych. Nowelizacja dała również gminie możliwość naliczania opłat w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość, od ilości zużytej wody lub od powierzchni lokalu.

Rynek nieruchomości: raport styczeń 2013

Na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku obserwowano wzrost zainteresowania klientów. Większe ożywienie nastąpiło na rynku nieruchomości wtórnych. Natomiast rynek domów i działek pozostaje w stanie zeszłorocznego marazmu. Przeczytaj szczegółowy raport opisujący sytuację na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku.

Gminy dłużej będą opłacały składki

Wraz z 1 stycznia 2013 r. wydłużony zostaje czas trwania obowiązku opłacania przez gminy składek emerytalnych i rentowych za osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne. Maksymalny okres opłacanie składek wynosi 25 lat. Związane jest to z podwyższeniem wieku emerytalnego.

Becikowe 2013 - jakie dokumenty?

Od 2013 roku becikowe uzależnione jest od dochodu. Na złożenie wniosku mamy 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Należy do niego dołączyć dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny.

Jakie działki kupowali Polacy w 2012 roku?

Działki w 2012 roku, w przeciwieństwie do cen nieruchomości, nie traciły na wartości. Największą popularnością cieszyły się działki położone w odległości 30 km od dużych aglomeracji. Kupujący zwracali uwagę również na infrastrukturę, otoczenie i uzbrojenie działki.

Prawo budowlane: „urządzenie budowlane”, czyli „ogrodzenie” nieruchomości gruntowej

Prawo budowlane w sposób jednoznaczny nie uwzględnia ogrodzenia nieruchomości gruntowej, jest ono traktowane jak „urządzenie budowlane”. Ogrodzenie definiowane jest jako otoczenie nieruchomości gruntowej za pomocą urządzenia ochronnego (może to być żywopłot, płot, mur, itp.), które ma chronić ją przed dostępem osób trzecich i zwierząt.

Służebność przesyłu - niezbędne informacje

Służebność przesyłu może być ustanowiona tylko na rzecz przedsiębiorcy będącego właścicielem urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej. Służebność przesyłu może zostać ustanowiona na podstawie umowy, orzeczenia sądu lub decyzji administracyjnej.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2013 roku

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego w 2013 roku. Podana kwota obowiązuje od 1 listopada 2012 roku.

Becikowe od 2013 r. - krok po kroku

Od 2013 r. becikowe można uzyskać przy spełnieniu kryterium dochodowego. Podpowiadamy jak krok po kroku ubiegać się o świadczenie na nowych zasadach.

Fundusz alimentacyjny 2013

Podpowiadamy jak uzyskać świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2012/2013. Przysługują one osobom, które nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji.

Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zwolnione z VAT

Zdaniem organów podatkowych czynności polegające na gospodarowaniu odpadami komunalnymi przez gminy (organizacja odbioru odpadów, pobieranie opłat, transport etc.) są zwolnione z podatku od towarów i usług jako czynności z zakresu zadań publicznych.

Prawo pomocy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi

W sporach przed sądami administracyjnymi osoba fizyczna lub prawna ma prawo do ubiegania się o prawo pomocy. Może obejmować ono całkowite lub częściowe zwolnienie z kosztów związanych ze skargą na organ administracji i ustanowieniem pełnomocnika.

Zasiłek pielęgnacyjny 2013

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w przypadku zaistnienia konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osobie ze względu na jej niezdolność do samodzielnej egzystencji, gdy osoba ta nie została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Ustalenie wysokość opłaty adiacenckiej

W jakich okolicznościach wójt/burmistrz/prezydent może ustalić opłatę adiacencką? Jak ustala się jej wysokość?

Niewielka zmiana cen domów i działek

Na rynku nieruchomości obserwowane są niewielkie zmiany cen domów i działek, zwłaszcza w Warszawie i w jej okolicach. Jak zmieniają się ceny domów i działek? Gdzie warto kupić dom lub ziemię?

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych

16 sierpnia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

Prawne podsumowanie lipca 2012 r.

Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w przepisach prawnych, jakie weszły w życie w lipcu 2012 r. Omawiamy również aktualne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego.

Jaka przyszłość czeka działkowców?

Problem własności i sposobu funkcjonowania rodzinnych ogródków działkowych jest w ostatnich dniach tematem licznych analiz i spekulacji, a wszystko to za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w sposób jednoznaczny obalił konstytucyjność obecnie obowiązujących przepisów.

Gminne podatki wyższe od 2013 r.

Najwyższe gminy podwyższą podatki od 2013 r. Podatek od nieruchomości wzrośnie o 4%.

Nowelizacja Prawa o zgromadzeniach w Senacie

Senat przyjął ustawę nowelizację Prawo o zgromadzeniach z 13 poprawkami. Senatorowie obniżyli termin zawiadomienia o zgromadzeniu oraz wymiar przewidzianej w ustawie grzywny.

Przepisy dotyczące ogródków działkowych niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż niezgodne z ustawą zasadniczą są 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Szczególną uwagę zwrócono na monopolistyczną pozycję Polskiego Związku Działkowców.

Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola

Najlepsze drzewa na tereny podmokłe to Jesion, Olcha i Topola. Nie dość, że pomogą one nieco zacienić działkę to jeszcze nieco osuszą grunt.

Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

Jeżeli starsza osoba jest samotna i nie może funkcjonować samodzielnie lub jeśli rodzina nie jest w stanie zapewnić dostatecznej opieki osobie starszej, wówczas może ubiegać się ona uzyskanie miejsca w domu pomocy społecznej.

Rząd chce szerszego dostępu do lokali socjalnych

Najubożsi częściej będą mogli liczyć na lokal socjalny. Rząd chce dać gminom więcej elastyczności w gospodarowaniu posiadanym zasobem mieszkaniowym.

Trybunał orzeknie o przyszłości ogródków działkowych

Jednostki samorządowe w znacznej mierze nie mogą rozporządzać swoją własnością ani pobierać opłat za użytkowanie działek. Czy uprzywilejowanie Polskiego Związku Działkowców jest niezgodne z Konstytucją? Trybunał Konstytucyjny orzeknie w tej sprawie 28 czerwca 2012 r.

Zezwolenie na wycinkę drzew - wszystko co warto wiedzieć

Zezwolenie na wycinkę drzew wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. To właśnie do urzędu gminy należy złożyć odpowiedni wniosek o uzyskanie zgody na wycięcie drzewa lub krzewu.

Opłaty za wycinkę drzew 2012

Poznaj wysokość opłat, jakie w 2012 r. ponosi posiadacz nieruchomości za usunięcie drzew i krzewów.

Zezwolenie na wycinkę drzew - odwołanie

Od decyzji odmawiającej wycięcia drzewa stronie służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni. Odwołanie składamy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Ustawa o ogródkach działkowych – zmiany

28 czerwca Trybunał Konstytucyjny zajmie się rozpoznaniem wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego – Lecha Gardockiego. Zażądał on bowiem uchylenia ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Co z tego wyniknie?

Pomoc społeczna 2013/2014

Pod koniec 2013 r. wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o pomocy społecznej, dające pracownikom socjalnym możliwość korzystania z porad superwizorów.

Kiedy można stracić ogródek działkowy?

Prawo użytkowania działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym jest ściśle powiązane z członkostwem w Polskim Związku Działkowców – w przypadku jego wygaśnięcia, traci się także prawa do działki.

Jak przekazać ogródek działkowy najbliższym?

Prawo do dysponowania działką w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie jest ani dziedziczne, ani nie podlega zwykłemu obrotowi (np. darowiźnie). Istnieją jednak mechanizmy pozwalające na przekazanie działki osobom najbliższym, zarówno za życia, jak i na wypadek śmierci.

Prawa i obowiązki działkowca

Prawa i obowiązki działkowca, czyli to, co możemy robić na działce znajdującej się w rodzinnym ogrodzie działkowym, są ściśle określone. Wszystkie nasze prawa i obowiązki jako działkowca są zarówno na poziomie ustawowym, jak i w statucie oraz w regulaminach Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Zaskarżanie uchwał lub zarządzeń wydanych przez organ gminy

Każdy może zaskarżyć uchwały gminy do sądu administracyjnego. Należy jednak spełnić kilka warunków.

Dodatkowe pieniądze dla pobierających świadczenie pielęgnacyjne

Pomoc w kwocie 100 zł miesięcznie od kwietnia do czerwca 2012 r. mogą otrzymać osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne. Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć do 31 maja 2012 r.

Pozbawienie dostępu do światła dziennego

Właściciel gruntu jest obowiązany korzystać ze swoich uprawnień w granicach prawa własności. Oznacza to, że nie może pozbawiać dostępu do światła dziennego właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Podlaskie: 21 mln zł na termomodernizację w 10 gminach

21 mln zł będzie kosztować termomodernizacja 31 obiektów na terenie 10 samorządów należących do Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi (Podlaskie). Połowa pieniędzy to dotacja z UE, resztę dokładają gminy.

Wielkopolskie: NIK negatywnie o gospodarowaniu ściekami w gminach

Gminy nie radzą sobie z gospodarowaniem ściekami, lekceważą zagrożenia związane z eksploatacją szamb - wynika z kontroli przeprowadzonej w sześciu wielkopolskich gminach przez Najwyższą Izbę Kontroli. Pięć gmin otrzymało ocenę negatywną.

Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego

Samorządowe kolegia odwoławcze zajmują się odwołaniami od decyzji i postanowień wydawanymi przez urząd gminy czy miasta. Jak odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego?

REKLAMA