REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korespondencja Gminy z podmiotami zewnętrznymi może stanowić informację publiczną

Wojewódzki Sąd Administracyjny po kasacji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym wydał wyrok w sprawie dotyczącej udostępnienia informacji publicznej. Przygotował przy tym dla organów swoiste vademecum co do prawidłowego sposobu przygotowania odpowiedzi na wnioski o dostęp do informacji publicznej.

Opieka wytchnieniowa 2019 - do kiedy gmina złoży wniosek?

Gminy oraz powiaty mogą złożyć wniosek w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” tylko do 30 kwietnia 2019. Z kolei wojewoda ma obowiązek sporządzić oraz przekazać wniosek na środki finansowe z programu, o którym mowa w niniejszym artykule wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego – w terminie do 17 maja 2019 r.

Sytuacja finansowa gmin zachodniopomorskich w 2019 r.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie informuje o sytuacji finansowej gmin. Okazuje się, że kondycja finansowa gmin jest coraz lepsza.

Kompetencje kontrolne komisji rewizyjnej

Czy Komisja Rewizyjna (z Rady Gminy) może kontrolować Gminny Ośrodek Zdrowia? Jeśli tak, to w jakim zakresie, skoro GOZ finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia... Gmina jest jedynie organem tworzącym Gminny Ośrodek Zdrowia.

REKLAMA

Pomoc społeczna: Zadania własne gminy o charakterze obowiązkowym

Ustawa o pomocy społecznej przewiduje szczegółowy podział zadań pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego, wyodrębniając jednocześnie zadania własne tych jednostek i zadania im zlecone.

Wybory do PE 2019: dopisanie się do spisu wyborców

Dopisanie się do spisu wyborców jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy w wyborach do Parlamentu Europejskiego chcieliby zagłosować poza miejscem swojego zameldowania na pobyt stały. Wybory odbędą się 26 maja 2019 r. Do kiedy należy złożyć odpowiedni wniosek?

Gmina usuwając azbest działa jako podatnik VAT

Ochrona środowiska czy przyrody, usuwanie i oczyszczanie ścieków, utrzymanie czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych to ustawowe zadania własne gminy, jednak przyjmuje się, że w tego typu przypadkach o świadczeniu usługi świadczy między innymi fakt odsprzedaży usług zakupionych przez gminę od wyspecjalizowanej firmy na rzecz osób fizycznych będących właścicielami nieruchomości.

Czy dotacja celowa wykorzystana po terminie wskazanym w umowie podlega zwrotowi do budżetu gminy?

Zgodnie z zawartą umową w sprawie udzielenia dotacji celowej z przeznaczeniem na remont zabytku przyjmujący dotację zobowiązał się wykorzystać przyznane środki finansowe w terminie 14 dni od daty przesłania ich na konto. Zapłata wykonawcy za usługę nastąpiła po wskazanym terminie. Czy wykonanie zadania po terminie wskazanym w umowie skutkuje zwrotem dotacji?

REKLAMA

Problemy gmin z azbestem

Gminy domagają się większego zaangażowania władz centralnych w problem azbestu. Usuwanie wyrobów z azbestem jest skomplikowane i wymaga zaangażowania nie tylko władz gmin, ale i samych zainteresowanych.

Jak gminy wykorzystują Alert RCB?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa za pomocą systemu Alert RCB wysyła do obywateli ostrzeżenia. Dotyczą one głównie złych warunków atmosferycznych. Jak gminy wykorzystują Alert RCB? Za co odpowiedzialni są samorządowcy?

Dane z rejestru PESEL udostępni gmina - zmiany 2019

Od 1 maja 2019 r. organy gmin mają udostępniać dane jednostkowe z rejestru PESEL - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności. Obecnie dane z tego rejestru udostępnia MSWiA.

Wniosek o świadczenie 500 plus – kto powinien złożyć?

Który z rodziców powinien złożyć wniosek o świadczenie 500 plus? Komu przysługuje świadczenie w sytuacji, gdy rodzice nie mieszkają razem?

To wójt kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz

Czy rada gminy może uchwałą upoważnić wójta do zawarcia ugody sądowej, a także upoważnić organ wykonawczy do udzielenia pełnomocnictwa procesowego w imieniu gminy w toczącym się postępowaniu sądowym wskazanemu imiennie adwokatowi?

Jakie są zasady umieszczania godła i urzędowych tablic na budynku gminy

Mam pytanie dotyczące rozmieszczenia na froncie nowego budynku urzędu gminy tablic z godłem RP oraz z nazwami organów, które w tym budynku mają swoją siedzibę.

Kto ustala godzinowy rozkład pracy radnych pracowników gminnych jednostek organizacyjnych

Czy w ramach tzw. kontroli zarządczej wójt (burmistrz, prezydent miasta) może ustalić zasady rozliczania godzin pracy pracowników zatrudnionych w gminnych jednostkach organizacyjnych (np. nauczycieli), będących jednocześnie radnymi rady gminy, w sytuacji uczestniczenia takiego pracownika w komisjach i sesjach rady gminy?

Gmina jako spadkobierca przymusowy

Kontrola NIK wykazała, że gminy będące spadkobiercami przymusowymi nie wywiązywały się prawidłowo z części praw oraz obowiązków związanych z dziedziczeniem.

Interes prawny właściciela nieruchomości w przypadku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

W przypadku uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może dochodzić do konfliktów interesów indywidualnych z interesem publicznym. NSA jednak stoi na stanowisko, iż organ planistyczny dokonując zmiany mpzp musi mieć na uwadze także indywidualny interes właścicieli nieruchomości objętych planem.

Wycinka drzew na własnej posesji bez zezwolenia

Czy do wycięcia drzewa na własnej działce potrzebujemy zezwolenia? W jakich przypadkach konieczne jest zgłoszenie?

Sprawienie pogrzebu przez gminę 2019 r.

Sprawienie pogrzebu to jedno z niepieniężnych świadczeń z pomocy społecznej. Uregulowane jest w art. 44 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. To świadczenie przysługuje osobom bezdomnym oraz najuboższym.

Mieszkanie komunalne 2019 – kiedy gmina odmówi najmu lub podwyższy czynsz?

Ważne zmiany, dotyczące mieszkań komunalnych wejdą w życie w kwietniu 2019 r. Gmina uzyska nowe uprawnienia w zakresie badania sytuacji majątkowej najemców. Czy nowe przepisy oznaczają podwyżkę czynszu lub odmowę najmu?

Prewspółczynnik VAT w praktyce

Prewspółczynnik określa, w jakiej części dany wydatek jest wykorzystywany przez gminę do jakiego rodzaju działalności. Jak go obliczyć?

Opłata skarbowa 2019

Jakie czynności podlegają opłacie skarbowej w 2019 r.? Ile wynosi opłata skarbowa i jak można ją uiścić?

Zakaz łączenia mandatu radnego z działalnością gospodarczą na mieniu gminy

Czy w świetle przepisów ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym dopuszczalne jest, aby radnym była osoba będąca jednocześnie prezesem stowarzyszenia (albo fundacji) i która do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wykorzystuje mienie komunalne gminy, w której prezes jest radnym? Prezes/radny z tytułu tej działalności, jak również z zarządzania działalnością fundacji (albo stowarzyszenia) nie otrzymuje wynagrodzenia.

Impreza masowa - jak zorganizować ją zgodnie z prawem?

Czym jest impreza masowa? Czy do organizacji takiej imprezy potrzebne jest zezwolenie? Co w przypadku przeprowadzenia imprezy masowej niezgodnie z prawem?

Czy radny jest funkcjonariuszem publicznym?

W niniejszym artykule poruszamy temat radnego jako funkcjonariusza publicznego. Wyjaśniamy w jakich przypadkach radny korzysta z ochrony.

Centra usług społecznych w gminie - zadania

Centra usług społecznych funkcjonują już m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Finlandii. W lipcu 2019 r. centra będą mogły świadczyć usługi dla obywateli gmin w Polsce. Utworzenie centrum w gminie będzie fakultatywne.

FDS - jak podzielić środki

Już niedługo gminy zostaną zasilone środkami na Fundusz Dróg Samorządowych. Kto dostanie środki? Jak uczciwie je podzielić? Kto i w jakiej wysokości otrzyma środki finansowe?

W jaki sposób można obniżyć wynagrodzenie skarbnikowi gminy?

Czy skarbnikowi gminy można zmienić wynagrodzenie na niższe na podstawie porozumienia stron?

Centrum podatkowej pomocy dla samorządów już w styczniu 2020 r.

Centrum podatkowej pomocy dla samorządów ma stanowić część administracji skarbowej. Czy Centrum ułatwi pracę samorządom, czy wręcz odwrotnie?

Nagroda w gminnym konkursie - płatnik PIT

Gmina podpisała umowę dotyczącą wykonania usługi polegającej na zorganizowaniu i przeprowadzeniu akcji promocyjnej w formie loterii. Celem loterii jest zwiększenie wpływów do budżetu miasta poprzez zachęcenie osób niezameldowanych na terenie gminy do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Loteria ma także docenić i nagrodzić tych, których podatek już od lat zasila budżet miasta. Loteria przeznaczona jest dla osób fizycznych zamieszkałych na terytorium RP, które w dniu przystąpienia do loterii ukończyły 18 lat oraz w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 kwietnia 2019 r. złożą deklarację podatkową PIT za 2018 r. w tutejszym urzędzie skarbowym, wskazując w deklaracji gminę jako miejsce zamieszkania, a także spełniają pozostałe postanowienia i warunki regulaminu. Czy gmina będzie płatnikiem podatku dochodowego z tytułu nagrody głównej, wydanej uczestnikowi loterii promocyjnej?

Udostępnianie wiejskich świetlic na spotkania przedwyborcze

Czy wójt może w zarządzeniu ustalić nieodpłatne udostępnienie świetlic wiejskich na spotkania przedwyborcze dla wszystkich zainteresowanych organizowaniem zebrań przedwyborczych?

Kiedy organ gminy ma prawo zakazać zgromadzenia publicznego?

Konstytucja RP gwarantuje wolność zgromadzeń. Ustawa Prawo o zgromadzeniach uprawnia jednak organ gminy do wydania zakazu zgromadzenia w określonych przypadkach. Kiedy organ gminy ma prawo zakazać zgromadzenia publicznego?

Gmina z planem

Kujawsko-pomorska gmina Koneck na czele z wójtem Ryszardem Borowskim została nagrodzona tytułem Symbol Polskiej Samorządności 2018

Utracony podatek zwracają gminom Wody Polskie

Z opodatkowania daniną od nieruchomości zwolnione są m.in. należące  do Skarbu Państwa grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi,  jezior oraz co do zasady zajęte pod sztuczne zbiorniki wodne. Z tytułu tego zwolnienia  gminom przysługuje rekompensata. Utracone dochody podatkowe ma samorządom wyrównać Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Nieuprawnione wydatki w budżecie jednostki samorządu terytorialnego

STAN FAKTYCZNY: W uchwale rady gminy w sprawie zmian w uchwale budżetowej na rok 2018 zaplanowano wydatki w kwocie 2000 zł w dziale 754 „Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa”, rozdział 75406 „Straż Graniczna”, § 2300 „Wpłaty jednostek na państwowy fundusz celowy”, na zorganizowanie obchodów związanych ze 100-leciem niepodległości w połączeniu z obchodami  święta Straży Granicznej.

Wybory samorządowe 2018: jak będą przebiegać?

Wybory samorządowe 2018 odbędą się już 21 października 2018 r. oraz 4 listopada (II tura). W tych dniach wyborcy zadecydują o tym kto będzie sprawował funkcję radnego gminy, powiaty, województwa, a także kto zajmie prestiżowe stanowisko wójta, burmistrza, prezydenta miasta w ich gminie/mieście. W większości przypadków wyborcy będą mogli oddać aż cztery głosy.

Wieluń: miasto jutra

Wieluń bierze udział w elitarnym, pilotażowym programie priorytetowym gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ), ogłoszonym przez Ministerstwo Środowiska, dostępnym dla tylko pięciu gmin.

Urok Sadlinek

Turystyka, drogi, bezpieczeństwo i prospołeczność – to priorytety działania władz gminy Sadlinki

Płaska: gmina jak wspólnota

Z Wiesławem Gołaszewskim, wójtem gminy Płaska o wyróżnieniu 
w ogólnopolskim programie Symbol Polskiej Samorządności 2018, rozmawia 
Michał Woźniakowski.

Europejski poziom nagrodzony

Gmina Mszczonów po raz kolejny z tytułem Symbolu Polskiej Samorządności 2018

Siedmiomilowe kroki Międzychodu

Upływająca kadencja była pierwszą, w której funkcję burmistrza Międzychodu sprawował Krzysztof Wolny. O tym, co udało się osiągnąć, jak zmieniła się gmina, czy odniosła sukces i jak ambitne ma plany na przyszłość, mówi burmistrz w rozmowie z Anną Knapek.

Gmina bezpieczna

Symbol Polskiej Samorządności 2018 to tytuł, którym nagrodzona została gmina Krasocin, na czele z reprezentującym ją wójtem Ireneuszem Gliścińskim.

Drawno zachwyca

Aktywna działalność branży turystycznej, skrupulatne realizowanie inwestycji, dbałość o dobro mieszkańców – wszystko to czyni Drawno wyjątkową gminą

Czarny Bór rośnie

Niewielka gmina z Dolnego Śląska, uhonorowana Symbolem Polskiej Samorządności 2018, przy kultywowaniu tradycji sportowych planuje kolejne inwestycje.

Obliczanie wysokości funduszu sołeckiego

Czy liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy według stanu na dzień 30 czerwca roku poprzedzającego rok budżetowy, którą bierzemy do wyliczenia kwoty funduszu sołeckiego na dane sołectwo, powinna obejmować też cudzoziemców?

Specustawa mieszkaniowa - pierwsze rozstrzygnięcie nadzorcze 2018 r.

Wojewoda Mazowiecki stwierdził nieważność w części warszawskich lokalnych standardów urbanistycznych.

Bilans terenów musi posiadać zdolność do skontrolowania

Brak szczegółowego określenia w bilansie terenów przeznaczonych pod nową zabudowę metodologii identyfikowania istniejących obszarów zurbanizowanych przesądza o kwalifikowanej wadliwości zmiany studium gminnego. W 2015 r. ustawodawca nałożył na gminy obowiązek dokonywania bilansu terenów przeznaczonych pod nową zabudowę w sytuacji uchwalania nowego lub zmiany aktualnie obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Zdjęcie do dowodu osobistego - wymogi na 2019 r.

W marcu 2019 r. w portfelach Polaków zaczną pojawiać się e-dowody. Z tej okazji pojawią się również ułatwienia dla rodziców dotyczące odbioru dokumentu i wymogów w zakresie zdjęcia dziecka. Jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego w 2019 r.?    

Gminy z dofinansowaniem do usług opiekuńczych

Gminy otrzymają dodatkowe środki na usługi opiekuńcze. Szykują się zmiany w Programie "Opieka 75+". Program będzie skierowany nie tylko do osób samotnych.

Zakup biletów ulgowych przez związki powiatowo-gminne

Związki jednostek samorządu terytorialnego mogą być organizatorami transportu publicznego. Czy mogą kupować bilety ulgowe? Przedstawiamy interpretację Ministerstwa Infrastruktury.

REKLAMA