REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusz Pracy, Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są cele i zadania Uniwersytetów Trzeciego Wieku?

Celem pierwszego UTW w Polsce utworzonego w wyniku współpracy i kontaktów naukowych profesor Haliny Szwarc z profesorem Pierrem Vellasem było włączenie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy, opracowanie metod edukacji i wdrożenie profilaktyki gerontologicznej oraz prowadzenie obserwacji i badań naukowych.

Jakie są cele i zadania Parlamentarnego Zespółu ds. Osób Starszych?

Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych został utworzony na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonaniu mandatu posła i senatora oraz art. 8 ust. 6 uchwały Sejmu Rzeczpospolitej z dnia 30 lipca 1992 r.- Regulaminu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku ma formułę Stowarzyszenia, w którym obowiązuje zasada „non profit”. Działa na podstawie Statutu oraz w ramach obowiązującego porządku prawnego. Ponadto RUTW działa jako dobrowolne i samorządne stowarzyszenie osób starszych.

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest osobą prawną działającą w formie stowarzyszenia.

REKLAMA

Czy bezrobotny może zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania

Bezrobotny ma obowiązek zarejestrowania się we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania, powiatowym urzędzie pracy. Niekiedy osoba bezrobotna chce zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania. Istnieje taka możliwość, jednak konieczne jest posiadanie w danej miejscowości meldunku czasowego.

Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, posiada osobowość prawną i działa w ramach obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej porządku prawnego. Został założony w 2005 roku z inicjatywy pani Marii Dominiki Inkielman.

Uniwersytet Trzeciego Wieku EDUKATOR

Uniwersytet III Wieku Edukator działa przy Stowarzyszeniu Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego „Wspólnota Powiatowa”. Oferuje m.in naukę języków obcych, kursy komputerowe, zajęcia sportowe oraz wycieczki.

Uniwersytet Trzeciego Wieku Domu Kultury "Zacisze"

Studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku Domu Kultury „Zacisze” może być każda osoba, w wieku 55+, która pragnie poszerzać swoje zainteresowania, poszukuje najlepszych dla siebie możliwości rozwoju intelektualnego i fizycznego, jeśli zapozna się w dniu zapisu z Regulaminem i wyrazi zgodę na jego przestrzeganie, wypełni i złoży Deklarację członkostwa, dokona wpłaty uczestnictwa każdorazowo przed rozpoczęciem semestru.

REKLAMA

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy jest jedną z form działalności Pracowni działań na Rzecz Seniorów , Osób Niepełnosprawnych i UTW Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy.

Uniwersytet Trzeciego Wieku SGH

Stowarzyszenie pod nazwą: Uniwersytet Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Ponadto jest organizacją pozarządową, działającą non profit, nastawioną na realizację celów statutowych.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie

UTW w Międzychodzie współpracuje:z instytucjami i organizacjami o pokrewnych celach, a w szczególności z krajowymi i zagranicznymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku- ich międzynarodową federacją, oraz z innymi instytucjami.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Morągu

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym na podstawie przepisów Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o Stowarzyszeniach i ma z tego tytułu osobowość prawną.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie istnieje od 2002 roku. Od marca 2006 roku jako Stowarzyszenie Rozwoju. Jest organizacją pozarządową, posiadającą osobowość prawną pożytku publicznego.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sosnowcu

Uniwersytet Trzeciego Wieku - Uniwersytet Rodzinny istnieje w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu od 2008 r. Oferuje wykłady, warsztaty z różnych dziedzin, a także bezpłatne kluby zainteresowań.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świnoujściu

Uniwersytet Trzeciego Wieku działa w strukturach Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu i jest programem edukacyjno - kulturalnym skierowanym do osób (emerytów i rencistów) mających potrzebę ustawicznego kształcenia, rozwoju zainteresowań, aktywizacji społecznej.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzeszowie

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzeszowie powołano uchwałą Senatu Wyższej Szkoły Pedagogicznej w listopadzie 1983 roku i przyjęto do dalszego funkcjonowania uchwałą Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego z kwietnia 2002 r. jako Studium Otwarte UR. Celem UTW jest permanentne dokształcanie i kształcenie ludzi dorosłych, nieaktywnych już zawodowo.

Komisja Rewizyjna Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Komisja Rewizyjna jest wewnętrznym organem kontroli działalności Federacji. Zajmuje się m.in kontrolą wykonania budżetu oraz zgodności działalności Federacji ze Statutem.

Bielański Uniwersytet Trzeciego Wieku

Bielański Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje udział w wykładach w Bielańskim Ośrodku Kultury (BOK), Zamku Królewskim oraz Muzeum Literatury, spotkaniach okolicznościowych oraz zajęciach integracyjnych. Ponadto Słuchacze UTW mogą korzystać ze zniżkowych lub bezpłatnych biletów na imprezy kulturalne organizowane w BOK.

Akademia Trzeciego Wieku w Jarosławcu

Stowarzyszenie Akademia Trzeciego Wieku w Jarosławiu zostało zorganizowane przez liczną grupę osób, która była słuchaczami Jarosławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, do czasu jego likwidacji przez Senat Uczelni we wrześniu 2009r.

Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce

Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy.

W jakiej wysokości przysługuje wcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez ZUS. Na jej wysokość wpływają trzy czynniki: kwota bazowa, podstawa wymiaru oraz przebyte okresy składkowe i nieskładkowe.

Kiedy wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Osoby uprawnione do renty, w świetle przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, mają prawo do wcześniejszej emerytury. Muszą jednak spełnić określone warunki m.in. kryterium wieku oraz mieć udokumentowany okres składkowy i nieskładkowy.

Jakim ubezpieczeniom podlega pracujący emeryt

Obowiązkowi ubezpieczenia społecznego podlegają osoby fizyczne, które są pracownikami, bez względu na rodzaj umowy i wymiar czasu pracy. Oznacza to, że również pracujący emeryt bądź rencista musi opłacać składki na ubezpieczenie.

Jakie dokumenty należy złożyć by uzyskać zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez ZUS. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami do organu rentowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Emerytura pomostowa a rozwiązanie umowy o pracę

Osoby uprawnione do emerytury pomostowej nie są objęte ochroną trwałości stosunku pracy przewidzianą w Kodeksie pracy. Wieku, w którym powstaje prawo do emerytury pomostowej, nie można bowiem uznać za „normalny” wiek emerytalny, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Czym jest zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem pieniężnym finansowanym ze środków Funduszu Pracy. Jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunki nabywania i utraty prawa do zasiłku reguluje ustawa o świadczeniach przedemerytalnych.

Czy pobierając emeryturę pomostową można pracować

Osoba, która pobiera emeryturę pomostową nie może ponownie podjąć pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeśli chce aby przyznane świadczenie było wypłacane przez ZUS. Takie uregulowanie zostało zawarte w ustawie o emeryturach pomostowych.

Wcześniejsza emerytura dla artystów i twórców

Osoby wykonujące działalność artystyczną lub twórczą, czyli aktorzy, tancerze, kaskaderzy,
są pracownikami wykonującymi pracę w szczególnym charakterze. W związku z tym przysługuje im emerytura w niższym wieku emerytalnym, czyli tzw. wcześniejsza emerytura.

Czy dziennikarze nadal mają prawo do wcześniejszej emerytury

Uprawnienie do przejścia na wcześniejszą emeryturę przysługuje tylko niektórym grupom zawodowym. Wśród nich znaleźli się dziennikarze. Ustawodawca zaliczył ich do pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze.

Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego

W świetle obowiązujących przepisów świadczenie przedemerytalne przysługuje w jednej dla wszystkich uprawnionych kwocie 670 zł miesięcznie. Warto podkreślić, że podlega ona waloryzacji na zadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne

Aby uzyskać świadczenie przedemerytalne trzeba spełnić szereg warunków. Należą do nich m.in. osiągnięcie określonego wieku, posiadanie wymaganego stażu zawodowego, okres zatrudnienia u ostatniego pracodawcy, okres pobierania renty, a także sposób zakończenia zatrudnienia lub działalności gospodarczej.

Czym jest kwota bazowa i jakie ma znaczenie dla emeryta

Kwota bazowa ma znaczenie przy ustalaniu wysokości rent i emerytur oraz wpływa na wysokość tzw. podstawy wymiaru świadczenia. Od marca 2010 r. do lutego 2011 wynosi ona 2716,71 zł.

Jak odbywa się waloryzacja emerytur

Najprościej rzecz ujmując waloryzacja polega na przystosowaniu wysokości emerytur do rosnących zarobków i kosztów utrzymania. W świetle obowiązujących przepisów odbywa się ona corocznie od dnia 1 marca.

Co jaki czas odbywa się waloryzacja emerytur

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych waloryzacja odbywa się corocznie od dnia 1 marca. Głównym celem waloryzacji jest dostosowanie wysokości emerytury do rosnących zarobków i kosztów utrzymania. Szacuje się, że w 2011 r. emerytury wzrosną średnio o 36 zł.

Będzie reforma OFE

Rząd szykuje się do wprowadzenia zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Zgodnie z projektem ministra Boniego mają powstać trzy rodzaje subfunduszy.

Jaki jest wiek emerytalny kobiet w Polsce

W większości państw europejskich występuje wyraźna tendencja zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W polskim systemie prawnym tak nie jest, ponieważ wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat, a mężczyzn 65.

Emeryt nie będzie mógł dorabiać

Od przyszłego roku emeryci nie będą mogli otrzymywać świadczenia, jeżeli nie rozwiążą umowy z pracodawcą.

Pomoc dla pracodawców poszkodowanych przez powódź

Środki z zfśs i zfron mogą być wykorzystane na cele związane z pomocą poszkodowanym z terenów dotkniętych tegorocznymi powodziami. Pracodawcy, którzy mimo powodzi utrzymają zatrudnienie, mogą liczyć na zwrot kosztów płac z Funduszu Pracy.

Komu przysługuje emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu który spełnia warunki określone w przepisach Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Jakie świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego przysługują dla rolników

Świadczeniami z ubezpieczenia emerytalno-rentowego są: emerytura rolnicza lub renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy, renta rolnicza szkoleniowa, renta rodzinna, emerytura i renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, dodatki do emerytur i rent oraz zasiłek pogrzebowy.

Wyższe emerytury z OFE

Dzięki zwiększeniu uprawnień funduszy emerytalnych oraz zaostrzeniu konkurencji między nimi emeryt otrzyma większe świadczenie.

Pomysł na efektywność pracownika?

Docenianie pracownika wpływa na jego późniejszą efektywność w pracy. Ciągłe podwyżki płac mogą jednak znacznie uszczuplić firmowy budżet. W takiej sytuacji, dobrym wyjściem okazuje się tanie i niekonwencjonalne wynagradzanie połączone z optymalizacją budżetu Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Ministerstwo pracy - pomoc dla pracowników i przedsiębiorców

Na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) ukazała się informacja na temat pomocy dla pracowników i przedsiębiorców, dotkniętych skutkami powodzi w 2010 r.

Praca w trakcie pobierania emerytury

Świadczenia emerytalne w Polsce nie są wysokie i nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W związku z tym emeryci coraz częściej decydują się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Muszą jednak pamiętać, że osiągane przez nich przychody (poza otrzymywaną rentą) będą wpływać na wysokość emerytury, która może być zmniejszona bądź zawieszona.

Umowa o pracę - na co zwrócić uwagę?

Podpisując umowę o pracę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej treść oraz formę. Warto też wiedzieć, że postanowienia umowy o pracę nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które pozwolą uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy o pracę.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Rozróżniamy kilka rodzajów umów o pracę. Najkorzystniejsza dla pracownika jest umowa na czas nieokreślony, ponieważ zapewnia trwałość stosunku pracy. Przed podjęciem nowej pracy należy się spodziewać, że pracodawca nam zaproponuje umowę na okres próbny, a w przypadku, gdy będzie szukał odpowiedniej osoby na zastępstwo nieobecnego pracownika otrzymamy umowę na zastępstwo. Zanim zdecydujemy się na podpisanie którejś z nich, warto wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Emerytura z ZUS bez rozwiązywania umowy o pracę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie trzeba rozwiązywać umowy o pracę, aby ZUS wypłacił emeryturę. Dotyczy to również osób ubiegających się o to świadczenie. Takie regulacje wpływają na większą aktywność zawodową emerytów.

Dorabianie do emerytury bez ograniczeń

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń. Jednak osoby, które pobierają wcześniejsze emerytury, w zależności od tego jaki będą uzyskiwały dochód, ich emerytura może być zawieszona lub zmniejszona.

Zgłoszenie pracy emeryta w ZUS

Niektórzy emeryci oprócz pobieranych świadczeń emerytalnych, uzyskują także dodatkowe przychody z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Osoby te są zobowiązane do zawiadomienia ZUS o podjęciu pracy o raz o wysokości osiąganego przychodu.

Formy korzystania z leczenia uzdrowiskowego

Istnieją różne formy leczenia uzdrowiskowego. W zależności od tego jakie schorzenie dolega pacjentowi, zostanie on skierowany do sanatorium, szpitala, prewentorium bądź przychodni uzdrowiskowej.

REKLAMA