REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusz Pracy, Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury to kwestia, którą zaczynamy się coraz bardziej martwić, zwłaszcza gdy zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jeśli często chodziliśmy na zwolnienia lekarskie, możemy mieć wątpliwości co do tego, czy nasza emerytura nie będzie niższa. W jaki sposób częste zwolnienia mają wpływ na wysokość emerytury?

Obowiązek opłacania składek na FGŚP

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) funkcjonuje w celu ochrony pracowników przed utratą wynagrodzenia spowodowaną niewypłacalnością pracodawcy. Kto ma obowiązek opłacania składek na FGŚP i za kogo składki te muszą być opłacane?

Opłacanie składek na Fundusz Pracy

Składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w takim samym trybie i na takich samych zasadach co przewidziane dla składek na ubezpieczenia społeczne. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy?

Prawo do odprawy dla zwalnianego emeryta

Emerytowany nauczyciel został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu. 31 sierpnia 2012 r. został zwolniony na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy należy mu się odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę?

REKLAMA

Jakie świadczenia z ZFŚS przysługują nauczycielowi emerytowi?

W 2003 roku likwidacji uległa szkoła podstawowa. W tym samym roku, nauczyciele założyli tzw. małą szkołę, która otrzymuje dotację z gminy. Nauczycieli nie obowiązuje Karta Nauczyciela. W 2008 roku nauczyciel małej szkoły przeszedł na emeryturę. Nadal pracuje w małej szkole. Czy w tej sytuacji nauczycielowi należy się odpis na fundusz socjalny jako emerytowi ze szkoły podstawowej?

Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zmiany, które pojawiają się w systemie emerytalnym nie powinny wpłyną na podwyższenie przyszłych emerytur. Wg powiedzenia „umiesz liczyć, licz na siebie” watro pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy samodzielnie zatroszczyć się o własną emeryturę. Zobacz, jak oszczędzać samemu.

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Dzięki środkom z Funduszu Pracy przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie lub refundację wydatków w zależności od tego, z jakiego instrumentu wsparcia zamierzają skorzystać. Warunkiem jest przyjęcie do pracy osoby bezrobotnej.

Pomoc finansowa dla firm w czasie przestoju ekonomicznego

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego, wynagrodzeń z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników będą mogli uzyskać przedsiębiorcy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Takie zmiany wprowadza nowa ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

REKLAMA

Pracownicy służby cywilnej i ich prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownicy służby cywilnej są członkami korpusu służby cywilnej, którzy znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o wcześniejsze świadczenia emerytalne. Pracownicy Ci mają prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Pracownicy służby cywilnej i ich prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownicy służby cywilnej są członkami korpusu służby cywilnej, którzy znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o wcześniejsze świadczenia emerytalne. Pracownicy Ci mają prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Czy pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszej emerytury?

Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W jakim wieku przysługują tym pracownikom prawo do wcześniejszych świadczeń?

Czy pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszej emerytury?

Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W jakim wieku przysługują tym pracownikom prawo do wcześniejszych świadczeń?

„Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

„Emerytura obywatelska” to niewielkie świadczenie, które ma przysługiwać Polakom, kiedy ci osiągną wiek emerytalny. Czyj to pomysł? Czy przyjmie się w praktyce?

Przestój ekonomiczny

Przestój ekonomiczny to czas niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy. Warunki i tryb wykonywania pracy w tym okresie przedsiębiorca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Co do zasady składki na Fundusz Pracy są obowiązkowe. Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady, dlatego w niektórych sytuacjach, kwestia ta może budzić wątpliwości. Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku ciąży na drugim małżonku w przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym, przy czym wysokość renty rodzinnej wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu małżonkowi.

Reforma OFE - założenia

Część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS. Przyszła składka do OFE będzie dobrowolna. Takie założenia do reformy OFE przedstawił premier Donald Tusk.

Ustawowe minimum wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 roku

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2014 roku w 2014 roku będzie wynosił 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Jest to ustawowe minimum, przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytury australijskie wypłacane w Polsce

Emerytury i renty zagraniczne są zwykle opodatkowane w kraju rezydencji, co oznacza, że osoba mająca miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce powinna się tu rozliczyć. Bank w Polsce, do którego zostanie przesłana emerytura zagraniczna, potrąci od niej składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy. Jak wygląda sytuacja australijskich świadczeń emerytalnych wypłacanych w Polsce?

Emerytura mieszana 2014 r.

W 2014 r. emerytura mieszana będzie przyznana również osobom, które w 2014 r. osiągną wiek emerytalny. Wysokość emerytury będzie ustalana na wniosek osoby ubezpieczonej, która nie pobiera wcześniejszej emerytury oraz nie przystąpiła do OFE oraz nie będzie pobierać emerytury z OFE za pośrednictwem ZUSu.

Waloryzacja emerytur i rent 2014

Waloryzacja emerytur i rent na rok 2014 wyniesie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Związkowcy domagali się podwyżek dla emerytów i rencistów o 50%, jednak nie przystała na to strona rządowa i pracodawcy ze względu na trudną sytuację budżetową.

Pojawiły się propozycje zmian w systemie emerytalnym

Minister finansów Jacek Rostowski zaprezentował trzy propozycje zmian w systemie emerytalnym. Projekty trafiły do konsultacji społecznej. Niestety żadne z rozwiązań tak naprawdę nie gwarantuje nam pewnej przyszłości. Eksperci doradzają rozpoczęcie odkładania na emeryturę na własną rękę.

Rozwiązanie umowy z pracującym emerytem

Wypowiedzenie umowy uzasadnione samym przejściem na emeryturę stanowi przejaw dyskryminacji ze względu na wiek. Emeryci mogą walczyć o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i odszkodowanie z tytułu dyskryminacji.

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy może polegać na nienależnym opłaceniu składki od umowy zlecenia. W jaki sposób skorygować błąd w zakresie rozliczeń na Fundusz Pracy? Jakie dokumenty korygujące należy sporządzić i przekazać do ZUS?

ZUS czy akcje?

Wybór pomiędzy akcjami a ZUS-em wydaje się być dość oczywisty. Emerytury kapitałowe zapewniają większą stopę zwrotu z wpłaconym pieniędzy do systemu. Przeciwnicy OFE wskazują, że na akcjach nie można zarobić więcej niż wynosi wzrost PKB. Co wobec tego wybrać?

IKE, którą formę wybrać?

IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne jest częścią systemu emerytalnego, konkretnie III filaru, korzystanie z tej formy oszczędzania jest całkowicie dobrowolne. W ramach IKE można zawrzeć umowę w sześciu formach z pięcioma rodzajami instytucji finansowych. Którą formę wybrać?

Nienależnie opłacona składka na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę

Płatnicy zatrudniający zleceniobiorców muszą pamiętać, że za niektórych z nich muszą opłacić składkę na Fundusz Pracy. Aby ustalić obowiązek opłacania składki na fundusz za te osoby, należy prawidłowo określić, czy ich wynagrodzenie w przeliczeniu na miesiąc wynosi co najmniej wynagrodzenie minimalne.

Jak OFE będzie wypłacać emerytury?

Pieniądze odkładane w OFE mają powiększyć naszą podstawową emeryturę wypłacaną przez ZUS. O ile wypłacanie emerytury przez ZUS jest jasne, o tyle nie wiadomo kto i jak będzie zamieniał świadczenia na pieniądze w przypadku OFE. Jakie warianty są rozważane? I na jaką kwotę możemy liczyć?

Likwidacja OFE - to błąd?

Przekazanie naszych pieniędzy gromadzonych w OFE do ZUS oznacza zmniejszenie poziomu krajowych oszczędności, bo środki, które trafią do ZUS zostaną użyte na wypłatę bieżących emerytur - uważa PKPP Lewiatan.

Czy od przychodów z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na FP i FGŚP

Pracownica po urlopie macierzyńskim może skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy zawarta z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym umowa zlecenia zobowiązuje pracodawcę do opłacania od przychodów z tej umowy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2013

ZUS ustalił składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za styczeń - grudzień 2013 r. dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Emerytura i renta po zmarłym małżonku - wybór

Wdowie przysługuje renta rodzinna w wysokości 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu mężowi. W przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym mężu może wybrać tylko jedno z nich.

Waloryzacja świadczeń 2013 – emerytury, renty i dodatki

W 2013 roku rząd zdecydował się zastosować procentową waloryzację emerytalno-rentową. Oznacza to, że im wyższe dotychczasowe świadczenie, tym podwyżka będzie większa. Metoda zastosowana w ubiegłym roku pozwoliła wypłacić wszystkim uprawnionym po równo i było to 71 złotych.

Zaświadczenie o zarobkach emerytów i rencistów

Emeryci i renciści mają obowiązek złożenia zaświadczenia o zarobkach z poprzedniego roku kalendarzowego. Termin zgłoszenia mija z końcem lutego.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS

20 lutego 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS - interpretacje indywidualne

ZUS od początku 2013 r. zobowiązany jest do wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2013 r.

Obowiązująca od 1 marca 2013 r. waloryzacja emerytur i rent oznacza podwyższenie kwot świadczeń oraz przysługujących do nich dodatków. ZUS dokonuje waloryzacji z urzędu.

Gminy dłużej będą opłacały składki

Wraz z 1 stycznia 2013 r. wydłużony zostaje czas trwania obowiązku opłacania przez gminy składek emerytalnych i rentowych za osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne. Maksymalny okres opłacanie składek wynosi 25 lat. Związane jest to z podwyższeniem wieku emerytalnego.

Emerytury częściowe 2013

Od 1 stycznia 2013 roku zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające emerytury częściowe, pozwalające niektórym grupom zawodowym wcześniej zakończyć aktywność zawodową.

Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku

W związku z wydłużeniem wieku emerytalnego od 1 stycznia 2013 r. zmianie ulega również sposób wypłacania świadczeń przedemerytalnych. Kogo obejmują nowe przepisy?

Emerytura częściowa - kto może z niej skorzystać?

Od 1 stycznia 2013 roku możliwe jest uzyskanie emerytury częściowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby móc skorzystać z emerytury częściowej?

Jak należy liczyć 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP

Nasza pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 10 kwietnia 2012 r. Po powrocie do pracy złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2012 r. W jakim okresie, jako pracodawca, będziemy zwolnieni z opłacania za nią składek na FP i FGŚP?

Waloryzacja kwotowa rent i emerytur zgodna z Konstytucją

Waloryzacja kwotowa, wprowadzona ustawą z 13 stycznia 2012 r., podwyższająca świadczenia o kwotę 71 zł nie narusza Konstytucji. Trybunał stwierdził bowiem, że waloryzacja nie musi zawsze w sposób matematyczny odzwierciedlać zmiany siły nabywczej świadczeń na skutek inflacji.

Renta socjalna 2013

W 2013 roku prawo do renty socjalnej przysługuje osobom, które niezdolne są do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Wysokość renty socjalnej to 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Waloryzacja rent i emerytur 2013

Jaki rodzaj waloryzacji czeka emerytury i renty w 2013 roku? Dnia 19 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone wnioski Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz w sprawie tegorocznej nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych, która to wprowadza na rok 2012 kwotową waloryzację rent i emerytur.

Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku

Poniżej wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2013 roku. Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom pozbawionym możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a ze względu na zbyt niski wiek niemającym prawa do emerytury pomimo długiego stażu pracy.

Najniższa emerytura 2013

Poniżej aktualna kwota najniższej emerytury w 2013 roku.

Wydłużony wiek emerytalny a ochrona stosunku pracy

Wydłużenie wieku emerytalnego wprowadziło niepewność co do ochrony przed zwolnieniem pracowników będących w wieku przedemerytalnym. W jaki sposób wydłużenie wieku emerytalnego wpłynęło na moment rozpoczęcia ochrony przed zwolnieniem?

Najniższa emerytura w 2013 roku

Każdy polski emeryt może liczyć na coroczną podwyżkę swojej emerytury lub renty. Waloryzacja rent i emerytur rozpoczyna się zawsze po 1 marca danego roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku?

Emerytura rolnicza 2013

W 2013 r. emerytura rolnicza przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i podlegały ubezpieczeniu przez okres co najmniej 25 lat.

REKLAMA