REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Firma, Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyjaśnienie pojęć związanych z formułami Incoterms®2010

Pomimo regularnego stosowania formuł Incoterms®2010 w umowach sprzedaży towarów, nadal istnieje potrzeba wyjaśnienia pojęć handlowych i logistycznych. Znajomość reguł takich jak, chociażby CIF i CPT znacznie ułatwi poruszanie się w normach prawnych związanych z transportem.

System transportu kontenerowego w JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) wprowadza zunifikowany system transportu kontenerowego w swoich spółkach. Zamówiono ponad 700 wozów.

Hellmann Worldwide Logistics Polska : Wzrost przychodów o 17 proc w III kwartale.

Trzeci kwartał tego roku okazał się pomyślny dla Hellmann Worldwide Logistics Polska. Spółka odnotowała wzrost dochodów o 17 proc. Najszybciej rosła sprzedaż usług frachtu morskiego.

Branża transportowa z długami

Firmy transportowe mają coraz więcej problemów z regulowaniem należności. We wrześniu monitorowane przez D&B firmy zalegały z płatnościami na kwotę 75 mln złotych.

REKLAMA

Przewozy w temperaturze kontrolowanej Rohlig Suus

Rohlig Suus Logistics wprowadza nową usługę - przewozy w temperaturze kontrolowanej.

50 gazowców w terminalu morskim Orlen Gaz

Do należącego do Orlen Gaz terminalu LPG w Szczecinie przycumował 50. statek - szwedzka jednostka Auteuil z 1600 tonami propanu.

Karty miejskie - praktyczne zastosowanie ITS w miastach polskich

ITS, czyli inteligentne systemy transportowe ma szerokie zastosowanie w życiu każdego człowieka, mieszkającego zarówno w wielkiej metropolii jak i w mniejszym mieście. Przykładem tego zastosowania jest stająca się coraz bardziej popularną, tzw. karta miejska.

DGP: Kryzys omija transport

Jeśli zaczyna się kryzys, branża TSL dowiaduje się pierwsza. A ta w 2012 roku spodziewa się sporych wzrostów - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Propozycja NaviEkspert na Wszystkich Świętych

Producent aplikacji NaviEkspert we współpracy z lokalnymi władzami przygotował w nawigacji okolicznościową aktualizację informacji i map wokół cmentarzy w wielu miastach. Każdy klient może skorzystać z bezpłatnego siedmiodniowego testu nawigacji.

Umowa o świadczenie usług przewozowych - WZÓR UMOWY

W umowie Przewoźnik zobowiązuje się świadczyć usługi przewozu na rzecz Organizatora przewozów. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa spedycji - WZÓR UMOWY

Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Umowa składu - WZOR UMOWY

Przez umowę składu przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowania, za wynagrodzeniem, oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa przewozu - WZÓR UMOWY

W umowie Przewoźnik zobowiązuje się za wynagrodzenie, do przewozu towarów Nadawcy. Towary powinny zostać określone w załącznikach do umowy. Pobierz bezpłatny wzór umowy przewozu.

Umowa przewozu międzynarodowego - WZÓR UMOWY

W umowie określone są zasady dotyczące współpracy umawiających się stron w zakresie przewozu międzynarodowego. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa o współpracy w zakresie importu do Polski - WZÓR UMOWY

Niniejszą umową Eksporter zobowiązuje się realizować zamówienia Przedstawiciela na rzeczy, znajdujące się produkcji Eksportera. W umowie strony uzgadniają m.in. kwestie transportu oraz gwarancji.

Umowa o współpracy handlowej - WZÓR UMOWY

Niniejsza umowa określa warunki współpracy między stronami w przedmiocie zawierania umowy sprzedaży produktów Sprzedającego. Umowa określa warunki sprzedaży, sposób wydawania towaru, jak również kwestię reklamacji.

Autostrada A1 dłuższa o 62 km

Autostrada A1 na odcinku Grudziądz – Toruń (62 km) została oddana do ruchu w piątek 14 października 2011 roku. Budowę tego etapu rozpoczęto w sierpniu 2008 roku, teraz po 27 miesiącach prac. Obecnie kierowcy będą mieli do dyspozycji 152 km autostrady i będą mogli pokonać trasę z Torunia do Gdańska w zaledwie 70 minut.

Teleroute, czyli jak zredukować puste przebiegi

Teleroute to ogólnoeuropejski system internetowej giełdy ładunków i pojazdów. Pomaga on zmniejszyć liczbę pustych przebiegów samochodów ciężarowych. Rozwiązanie to umożliwia zwiększenie wydajności i zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2.

Czym różni się spedycja od przewozu w kontekście podpisywanych umów

Jakie treści zawarte w umowie decydują o tym, czy mamy do czynienia z umową przewozu, czy spedycji? Co musi zawierać dobrze przygotowana umowa? Jakie są konsekwencje zaniedbań? - o tym w artykule Pawła Budrewicza.

Hellmann Worldwide Logistics Polska: Nowy oddział w Szczecinie

Firma Hellmann Worldwide Logistics Polska właśnie otworzyła swój dziewiąty oddział w Polsce. Tym razem w Szczecinie.

Kto i w jakim kraju musi zapłacić VAT od usługi logistycznej

Czy polska firma spedycyjna, która zleciła rosyjskiemu przewoźnikowi transport towaru z Kijowa do Moskwy musi naliczyć VAT od takiej transakcji ?

Transport międzynarodowy: Jakie dokumenty celne wykazać aby zastosować 0 proc. VAT

Czy dokument celny, z którego wynika, że import towarów był dokonany na warunkach DDU umożliwia świadczącemu usługę transportu międzynarodowego zastosowanie 0% stawki podatku VAT?

Jak odliczyć podatek wobec błędnej stawki VAT na fakturze za usługę transportową

Spółka nabyła usługę transportu międzynarodowego. Zdaniem Spółki, kontrahent na fakturze dokumentującej sprzedaż przedmiotowej usługi zastosował nieprawidłową stawkę podatku VAT, tj. 23% zamiast 0%. Spółka zastanawia się czy jest uprawniona do odliczenia kwoty podatku naliczonego z powyższej faktury?

Jest ustawa o ratyfikacji konwencji dot. odprawy celnej

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji konwencji w sprawie scentralizowanej odprawy celnej.

Inteligentne Systemy Transportowe - cele i źródła finansowania

ITS, czyli Inteligentne Systemy Transportowe to systemy, które stanowią szeroki zbiór różnorodnych technologii (telekomunikacyjnych, informatycznych, automatycznych i pomiarowych) oraz technik zarządzania stosowanych w transporcie w celu ochrony życia uczestników ruchu, zwiększenia efektywności systemu transportowego oraz ochrony zasobów środowiska naturalnego.

Czy usługa transportu osób niepełnosprawnych samochodem przystosowanym do ich przewozu podlega zwolnieniu od podatku VAT

Firma w ramach prowadzonej działalności świadczy odpłatnie na rzecz osób niepełnosprawnych usługi transportu przy pomocy specjalnie ku temu przystosowanych samochodów. Czy świadczone przez nią usługi można potraktować jako usługi transportu sanitarnego korzystające ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Nowy system karania firm transportowych

W piątek 16 września 2011 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kar dla firm transportowych. Teraz kary będą zależeć od wielkości firmy.

Jaka kara za działanie na szkodę firmy?

Osoba, która zajmuje się sprawami finansowymi w firmie, a wyrządzi szkodę majątkową przekraczającą 200 tysięcy złotych, zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Za działanie na szkodę firmy grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Ponad 30 poprawek do ustawy o transporcie drogowym

Senatorowie wprowadzili w środę ponad trzydzieści poprawek do nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Poprawki mają głównie charakter doprecyzowujący.

Kto płaci za utylizację uszkodzonej przesyłki? Zaskakujące orzeczenie sądu

Teoretycznie koszt utylizacji uszkodzonej w transporcie przesyłki nie obciąża przewoźnika. Ostatnio jednak pojawiło się orzeczenie sądowe które kwestię odpowiedzialności odszkodowawczej przewoźnika wywraca do góry nogami.

Wniosek o działalność maklerską

Wniosek o działalność maklerską to wniosek złożony do Komisji Nadzoru Finansowego przez podmiot zainteresowany prowadzeniem takiej działalności.

Umowa o zarządzanie portfelem

W umowie o zarządzanie portfelem, w którego skład wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, firma inwestycyjna zobowiązuje się do podejmowania i realizacji decyzji inwestycyjnych na rachunek klienta, w ramach pozostawionych przez zleceniodawcę do dyspozycji zarządzającego środków pieniężnych lub instrumentów finansowych.

Umowa o oferowanie instrumentów finansowych

Umowa o oferowanie instrumentów finansowych to umowa zawierana pomiędzy firmą inwestycyjną a jej klientem. Umowa, o której mowa w zdaniu poprzednim, powinna być zawarta w formie pisemnej, a w przypadku umowy zawieranej z klientem detalicznym – w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Umowa o świadczenie usług brokerskich

W umowie o wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych firma inwestycyjna zobowiązuje się do nabywania lub zbywania instrumentów finansowych na rachunek zleceniodawcy.

Towarzystwo funduszy inwestycyjnych

Towarzystwem funduszy inwestycyjnych może być wyłącznie spółka akcyjna z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która uzyskała zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności związanej z tworzeniem funduszy inwestycyjnych i zarządzaniem nimi. Jednoosobowym założycielem towarzystwa może być wyłącznie osoba prawna.

Świadectwo depozytowe

Pod pojęciem świadectwa depozytowego należy rozumieć imienne świadectwo depozytowe, które, na żądanie posiadacza rachunku papierów wartościowych, podmiot prowadzący ten rachunek (wystawiający) wystawia mu na piśmie, oddzielnie dla każdego rodzaju papierów wartościowych. Na żądanie posiadacza rachunku w treści wystawianego świadectwa może zostać wskazana część lub wszystkie papiery wartościowe zapisane na tym rachunku.

Statut funduszu inwestycyjnego

Statut funduszu inwestycyjnego określa jego wewnętrzną organizację, tryb działania, jak również cele istnienia. Statut sporządza się w formie aktu notarialnego.

Regulamin usługi maklerskiej

Regulamin usługi maklerskiej określa sposób świadczenia usługi maklerskiej przez firmę inwestycyjną na rzecz klienta, w tym prawa i obowiązki firmy inwestycyjnej i klienta z tego tytułu, a także warunki zawierania i rozwiązywania umowy.

Rejestr funduszy inwestycyjnych

Fundusze podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru funduszy inwestycyjnych. Rejestr prowadzi Sąd Okręgowy w Warszawie (sąd rejestrowy).

Podatek od środków transportowych

Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają: 1) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton; 2) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton; 3) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton; 4) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton; 5) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; 6) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; 7) autobusy.

Mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca

Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Komisja Nadzoru Audytowego

Komisja Nadzoru Audytowego sprawuje nadzór publiczny nad: wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta oraz działalnością podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, a także działalnością Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.

Karta prywatyzacji

Z przebiegu procesu prywatyzacyjnego sporządza się kartę prywatyzacji, którą prowadzi się od momentu rozpoczęcia procesu prywatyzacji.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW)

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to spółka akcyjna powołana przez Skarb Państwa. Jej kapitał zakładowy wynosi 41 972 000 złotych. Zadaniem GPW jest organizacja obrotu instrumentami finansowymi. Giełda zapewnia koncentrację w jednym miejscu i czasie ofert kupujących i sprzedających w celu wyznaczenia kursu i realizacji transakcji.

Działalność maklerska

Prowadzenie działalności maklerskiej wymaga zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego wydanego na wniosek złożony przez zainteresowany podmiot.

Doradca inwestycyjny

Przez wykonywanie zawodu doradcy inwestycyjnego należy rozumieć wykonywanie funkcji w organach zarządzających lub nadzorczych firmy inwestycyjnej bądź wykonywanie lub nadzorowanie wykonywania m.in. takich czynności jak: a) zarządzanie portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych; b) doradztwo dla przedsiębiorstw w zakresie struktury kapitałowej, strategii przedsiębiorstwa lub innych zagadnień związanych z taką strukturą lub strategią; c) doradztwo i inne usługi w zakresie łączenia, podziału oraz przejmowania przedsiębiorstw.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

CEIDG prowadzi w systemie teleinformatycznym minister właściwy do spraw gospodarki.

Agent firmy inwestycyjnej

Przez agenta firmy inwestycyjnej należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której firma inwestycyjna może w drodze umowy zawartej w formie pisemnej powierzyć wykonywanie stałe lub okresowe w imieniu i na rachunek firmy inwestycyjnej czynności pośrednictwa w zakresie działalności prowadzonej przez tę firmę inwestycyjną.

DSV Solutions: Piotr W. Krawiecki nowym prezesem spółki

Piotr W. Krawiecki został prezesem i dyrektorem zarządzającym DSV Solutions w Polsce. W skład zarządu wchodzą także Thomas Sivert Jansson oraz Tomasz Garbarski.

Co to jest Eurowinieta? Kto musi ją mieć?

Przedsiębiorstwa transportowe prowadzące przewóz międzynarodowy spotykają się z wieloma systemami opłat za drogi w poszczególnych krajach. Jednym z nich jest Eurowinieta. Nie jest jednak ona systemem, który w stu procentach upraszcza życie europejskim przedsiębiorcom.

REKLAMA