REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse, Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Toksyczne przekonania finansowe

Jeżeli zdołamy zmienić nasze nastawienie do pieniędzy, łatwiej będzie nam walczyć z zadłużeniami. Warto zastanowić się, w jaki sposób zmienić nasze podejście do długu i naszych pieniędzy. Jakich stwierdzeń należy unikać?

Wyjście z długów

Jak wyjść z długów? Jakie są metody, które pozwolą nam osiągnąć upragnioną niezależność finansową? Dowiedz się, jak gospodarować swoimi pieniędzmi.

Wyjście z długów

Jak wyjść z długów? Jakie są metody, które pozwolą nam osiągnąć upragnioną niezależność finansową? Dowiedz się, jak gospodarować swoimi pieniędzmi.

Dbanie o finanse

Jak dbać o swoje finanse, aby być stabilnym finansowo? Przede wszystkim, wychodząc z jednego długu, nie pozwólmy, abyśmy wpadli w kolejny. Poniżej znajdziesz kilka uwag dotyczących finansów osobistych, które warto wcielić w życie.

REKLAMA

Dbanie o finanse

Jak dbać o swoje finanse, aby być stabilnym finansowo? Przede wszystkim, wychodząc z jednego długu, nie pozwólmy, abyśmy wpadli w kolejny. Poniżej znajdziesz kilka uwag dotyczących finansów osobistych, które warto wcielić w życie.

Jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy?

W związku z wiosennym ożywieniem na rynku nieruchomości, wiele banków odświeża oferty kredytów hipotecznych i obniża marże. Ekspert otoDom.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert, aby wybrać tę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i realnych możliwości, oraz jak w selekcji pomóc mogą nam serwisy z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości.

Czy kaucja zabezpieczająca z tytułu najmu jest przychodem do opodatkowania?

Jak dostać kredyt na budowę domu?


Budowa własnego domu jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Na jakich zasadach banki udzielają kredytów hipotecznych na ten cel? W tym przypadku instytucje finansowe biorą pod uwagę inne kryteria niż podczas przyznawania pieniędzy na zakup nieruchomości.

REKLAMA

Czy raty kredytów we frankach będą tańsze?


Kurs franka, który w grudniu dał się we znaki osobom, spłacającym kredyt mieszkaniowy w szwajcarskiej walucie, wreszcie powrócił poniżej 3 zł. Ostatnio taka cena została osiągnięta pod koniec listopada. Czy to oznacza, że raty pójdą w dół? Dowiedz się, w jaki sposób kurs CHF/PLN wpłynie na wysokość zadłużenia we frankach.

Czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości?


Znalazłeś swoje wymarzone mieszkanie, ale nie masz pieniędzy na wkład własny? Nawet, gdy nie posiadasz oszczędności, nadal możesz dostać na kredyt. Eksperci z TotalMoney wskazują, gdzie opłaca się zaciągnąć kredyt mieszkaniowy na 100% wartości nieruchomości.

Dlaczego wciąż chętnie zaciągamy kredyt we franku?


Coraz częściej zaciągamy kredyty mieszkaniowe we franku. Krok po kroku przybywa nam zobowiązań właśnie w tej walucie. Eksperci finansowi zauważyli, że pod koniec 2010 roku ilość kredytów, zaciągniętych w CHF, przewyższała o połowę tę z początku roku. W czwartym kwartale ubiegłego roku do naszych kieszeni trafiło 750 mln zł we franku. Dlaczego tak się dzieje?

Jak wybrać kredyt hipoteczny? Na co zwrócić uwagę?


Obecnie na rynku dostępnych jest wiele promocyjnych ofert kredytów hipotecznych. Co jest najważniejsze dla klienta? Szybka decyzja kredytowa, brak prowizji czy niska marża? Radzimy, na co zwrócić uwagę, gdy zadłużamy się w banku.

Co zrobić, by pozbyć się hipoteki we franku?


Co zrobić, gdy chcemy pozbyć się mieszkania, na które zaciągnęliśmy kredyt we franku, bez ponoszenia dużych strat? Wiele zadłużonych osób traci nadzieję na sprzedaż nieruchomości. Jednak niektóre banki chętnie pomogą zamienić obciążone hipoteką mieszkanie na większe.

Czy można dostać kredyt hipoteczny na połowę domu?


Banki chętnie przyznają kredyty hipoteczne na standardowe zakupy, takie jak zakup mieszkania. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy kupić pół domu? Eksperci finansowi przekonują, że również w tym przypadku jest szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Trzeba się jednak liczyć z długim okresem oczekiwania na decyzję.

Najem

Umowa najmu należy do kategorii umów nazwanych, a jej istotne postanowienia zostały określone w Kodeksie cywilnym w art. 659 – 692. Istotą najmu jest oddanie rzeczy do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Niezgodność towaru z umową

Niezgodność towaru z umową jest podstawą odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu sprzedaży konsumenckiej. Jest to termin prawa konsumenckiego.

Pożyczka

Przez umowę pożyczki jedna strona zobowiązuje przenieść na drugą na własność określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a druga zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy ruchomych. Umowa pożyczki należy do kategorii tzw. umów nazwanych.

Vademecum inwestora: Fundusz inwestycyjny otwarty

Fundusze inwestycyjne otwarte są najbardziej popularnym rodzajem funduszy inwestycyjnych. W zasadzie każdy może stać się jego uczestnikiem, osoba fizyczna, osoba prawna a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Jedynym ograniczeniem jest wysokość pierwszej i kolejnych wpłat.

Ruchomość

Kodeks cywilny nie zawiera definicji ruchomości, a doktrynalna definicja rzeczy ruchomych jest zbudowana w sposób negatywny. Ruchomościami są te rzeczy, które nie są nieruchomościami.

Przedawnienie

Główne skutki przedawnienia określa art. 117 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Rękojmia za wady

Rękojmia za wady, to odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego za wady fizyczne i prawne rzeczy sprzedanej. Kodeksowych przepisów o rękojmi nie stosuje się przy obrocie konsumenckim.

OFE

Otwarte Fundusze Emerytalne są to osoby prawne, powstałe w ramach reformy emerytalnej, których zadaniem jest gromadzenie i pomnażanie środków emerytalnym w ramach tzw. II filaru.

Niedozwolone klauzule umowne

Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Są to niedozwolone klauzule umowne.

Czym jest specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty?

W specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym statut może ograniczać krąg podmiotów, które mogą stać się uczestnikami funduszu, określając warunki jakie spełnić należy, aby stać się uczestnikiem.

Leasing

Umowa leasingu jest umową uregulowaną w Kodeksie cywilnym, w której jedna ze stron oddaje w użytkowanie rzecz ruchomą lub nieruchomą drugiej w zamian za wynagrodzenie.

List przewozowy

Dokument ten wystawiany jest w związku z przyjęciem towaru przez przewoźnika. Zawiera dokładny spis inwentarza przesyłanego przy pomocy transportu lądowego, wodnego i powietrznego.

Licencja

Licencja jest to prawo do korzystania z pewnego dobra lub zezwolenie na wykonywanie określonych czynności.

Leasingodawca

Strona umowy leasingu, która zobowiązuje się do oddania określonej rzeczy korzystającemu (leasingobiorcy) do używania lub używania i pobierania pożytków. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego leasingodawca jest nazywany finansującym.

Leasingobiorca

Podmiot, który otrzymuje prawo do korzystania z określonej rzeczy, na pewien uzgodniony w umowie leasingu czas to leasingobiorca.

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki jest usługą skierowaną do osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Osoba korzystająca z leasingu konsumenckiego ma prawo używać przedmiot, który pozostaje własnością finansującego.

Księga akcyjna

Zarząd spółki akcyjnej jest zobowiązany prowadzić księgę akcji imiennych i świadectw tymczasowych. W księdze odnotowuje się akcjonariuszy, ilość przypadających im akcji oraz fakt przeniesienia akcji na inną osobę.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy charakteryzujący się tym, że jego zabezpieczeniem jest hipoteka. Jest on powszechnie stosowaną formą finansowania zakupu mieszkań i domów.

Kredyt

Kredyt odgrywa coraz większą rolę w obrocie gospodarczym. Osoba, która potrzebuje środków pieniężnych na określony cel, może zwrócić się do banku z wnioskiem kredytowym.

Konkordat

Konkordat to jest to rodzaj umowy międzynarodowej zawieranej przez Stolicę Apostolską z państwami. Normuje on stosunki między władzą świecką a kościelną w danym państwie.

Kodeks cywilny

Prawo cywilne reguluje sprawy, z którymi ludzie mają do czynienia na co dzień. Odgrywa pierwszoplanową rolę w systemie prawa prywatnego. Kodeks cywilny jest zbiorem przepisów z zakresu prawa cywilnego.

Karta płatnicza

Karta płatnicza to elektroniczny środek płatniczy. Wydawana przez banki, stanowi podstawowe narzędzie dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

Kara umowna

Zgodnie z postanowieniami umowy, stronie, która się z niej należycie nie wywiąże, może grozić kara umowna. Kara umowna jest sposobem zabezpieczenia zobowiązania, ponieważ pełni funkcję dyscyplinującą wobec dłużnika.

Jednostka uczestnictwa

Zakup części majątku funduszu powierniczego daje kupującemu prawo do określonej ilości jednostek uczestnictwa. Są one na bieżąco wyceniane, co daje to możliwość kontrolowania swojej inwestycji.

Droga konieczna

Droga konieczna jest służebnością. Polega na przeprowadzeniu drogi pomiędzy nieruchomością niemającą dostępu do drogi publicznej, a drogą publiczną, która przebiega przez nieruchomość sąsiednią.

Depozyt

Depozyt polega na zobowiązaniu przechowawcy do zachowania w stanie niepogorszonym rzeczy ruchomej oddanej mu na przechowanie. Depozyt powstaje na mocy umowy.

Europejski Obszar Gospodarczy

Europejski Obszar Gospodarczy jest to strefa wolnego handlu, składająca się z krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. EOG jest formą partnerstwa międzypaństwowego

Fundacja

Jedną z form działalności organizacji pozarządowych jest fundacja. Jej istotą jest kwota pieniężna, mająca służyć określonemu w statucie fundacji celowi.

Franchising

Franchising, w Polsce nazywany franczyzą to forma umowy licencyjnej. Polega na udzieleniu firmie przez inna firmę zezwolenia na sprzedaż ich dóbr lub świadczenie ich usług. Należy podkreślić prawną i finansową odrębność tych przedsiębiorstw.

Firma

Firma służy oznaczeniu przedsiębiorcy. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, zaś firmą osoby prawnej – jej nazwa.

Grupa kapitałowa

Grupa kapitałowa musi składać się z co najmniej dwóch przedsiębiorców, pomiędzy którymi musi istnieć związek kapitałowy.

Gospodarstwo rolne

Gospodarstwo rolne to według Kodeksu cywilnego grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem , jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Holding

Holding jest określeniem związanym z tworzeniem się grup spółek powiązanych kapitałowo, poprzez jednokierunkowe lub wzajemne przejmowanie akcji lub udziałów.

Hipoteka

Hipoteka ma na celu zabezpieczenie określonej wierzytelności, na mocy której wierzyciel ma prawo dochodzić zaspokojenia z obciążonej nią nieruchomości. Hipoteka nie jest samoistna, zawsze jest połączona z wierzytelnością. Hipoteka jest wyrażana wyłącznie w pieniądzu, gdyż może zabezpieczać jedynie wierzytelności pieniężne.

Intercyza - co to jest i jakie kwestie może regulować?

Intercyza to umowa zawierana między małżonkami lub przyszłymi małżonkami, regulująca kwestie majątkowe i finansowe w przypadku rozpadu związku małżeńskiego. Intercyza może określać m.in. jakie mienie będzie osobistym własnością każdego z małżonków, jakie będą składki na utrzymanie wspólnego gospodarstwa domowego, jakie prawa będą przysługiwać małżonkom w przypadku rozwodu, separacji lub śmierci jednego z małżonków. W Polsce intercyza jest uregulowana przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Inflacja

Inflacja jest zjawiskiem w gospodarce, polegającym na utracie mocy nabywczej przez pieniądz, co powoduje wzrost ogólnego poziomu cen.

REKLAMA