REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?


Księgi wieczyste prowadzi się przede wszystkim w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Może zdarzyć się, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do księgi wieczystej, Dlatego należy upewnić się czy mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej, a następnie warto sprawdzić, jakie informacje są zawarte w księdze.

Negocjacje cenowe związane z zakupem nieruchomości

Warunki nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w Grecji

Nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości we Francji


We Francji wobec cudzoziemca stosowane są nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości. Wszelkie procedury w zakresie obrotu nieruchomościami związane są z szeroko pojętymi mechanizmami finansowymi.

REKLAMA

Ograniczenia związane z nabywaniem nieruchomości w Danii i w Finlandii


Zarówno Dania, jak Finlandia wprowadzają liczne ograniczenia dla cudzoziemców przy nabyciu nieruchomości. Pomimo, że w Danii przepisy prawne odnoszące się do nabycia nieruchomości rolnych – obowiązują w takim samym stopniu Duńczyków, jak i obywateli państw członkowskich w Unii Europejskiej – to cudzoziemiec napotyka na ograniczenia w nabyciu nieruchomości na cele mieszkaniowe. Natomiast w Finlandii są wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców w postaci uzyskania zezwolenia odnośnie do nieruchomości rekreacyjnych, nadgranicznych i chronionych wówczas, gdy kupowane są one przez osoby fizyczne, prawne oraz instytucje zagraniczne.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca w Belgii


W Belgii nie ma większych ograniczeń zarówno administracyjnych, jak i finansowych w zakresie nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Cudzoziemiec zamierzający kupić nieruchomość w Belgii posiada takie same uprawnienia w tym zakresie, jak rodowity mieszkaniec Belgii.

Cudzoziemiec nabywający nieruchomość w Turcji


W zasadzie nabywanie nieruchomości przez
cudzoziemców jest dozwolone na całym terenie Turcji. Istotnymi ograniczeniami do nabycia nieruchomości są działania cudzoziemców sprzeczne z interesem publicznym oraz ograniczenia wynikające zarówno z planów zagospodarowania przestrzennego, jak i norm szczególnych w zakresie nabycia nieruchomości.

Restrykcyjna kontrola w zakresie nabywania nieruchomości w Szwecji


Nabywanie nieruchomości rolnych zarówno przez osoby niezamieszkałe na terenie Szwecji, jak i zagraniczne osoby prawne – wiąże się z ograniczeniami w postaci uzyskania zgody urzędu reprezentującego władzę państwową w regionie, w którym znajduje się kupowana nieruchomość. Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca musi być złożony w terminie 3 miesięcy od daty dokonania zakupu nieruchomości pod rygorem nieważności transakcji z mocy prawa.

REKLAMA

Zasada wzajemności w nabywaniu ziemi w Portugalii


Cudzoziemcy w Portugalii mogą nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że cudzoziemcy nie mogą być traktowani gorzej aniżeli obywatele Portugalii i mogą oni na takich samych zasadach nabywać nieruchomości.

Irlandia – żadnych formalnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości


Irlandia jest krajem, w którym obecnie cudzoziemcy nie podlegają żadnym formalnym ograniczeniom w zakresie nabywania nieruchomości. Obcokrajowcy zamierzający nabyć na terenie Irlandii nieruchomość – nie są zobowiązani uzyskiwać żadnego zezwolenia od organów administracyjnych.

Wpływ stosunków małżeńskich cudzoziemca na nabycie nieruchomości


Jeżeli małżonkiem
cudzoziemca jest obywatel polski, a przy tym zamieszkuje on w Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich – to może on nabyć nieruchomość – jako wspólność ustawową małżonków – która nie będzie wymagała uzyskania zezwolenia.

Więź cudzoziemca z Polską a nabycie nieruchomości


Cudzoziemiec, który stara się uzyskać pozwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce zobowiązany jest wykazać, iż istnieją okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce


Cudzoziemiec, który zamierza nabyć w Polsce nieruchomość powinien spełnić liczne wymagania, po spełnieniu których będzie mógł uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości.

Karty kredytowe: jakie zmiany szykują banki?

Karty kredytowe już tak nie kuszą – po I kwartale 2011 znów jest ich o 400 tys. mniej (dane NBP). Kryzys zrobił swoje i nieaktywne karty zostały zamknięte, a te w niepewnych (według banków) rękach – odebrane. Od 2009 r. banki zlikwidowały co piątą kartę kredytową. Dziś jest ich 8,5 mln, o 2,5 mln mniej niż 2 lata temu. Co teraz szykują banki? Będą obowiązkowe ubezpieczenia? Co z oprocentowaniem?

Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Pożyczyłeś pieniądze i chcesz je odzyskać? Dłużnik ociąga się z oddaniem należności, unika kontaktu, gdy Ty próbujesz upomnieć się o ten dług? Przeczytaj, jak skutecznie odzyskać pożyczone pieniądze.

Windykacja – fakty i mity

Wokół windykacji narosło wiele mitów. "Ekspresowe pożyczki", "pożyczka na dowód", "pożyczki gotówkowe z dostawą do domu" – dzisiaj wyjątkowo łatwo pożyczyć pieniądze. Jaka jest prawa o windykacji? Co może spotkać osoby, które nie spłacają swoich długów?

Kto skorzysta z odwróconej hipoteki?

W ramach umowy odwróconej hipoteki instytucja finansowa zobowiązuje się do wypłacenia określonej kwoty na rzecz drugiej strony, która w zamian zrzeka się praw do posiadanej nieruchomości po śmierci. Hipoteka odwrócona skierowana jest do osób starszych.

Jaką umowę majątkową mogą zawrzeć małżonkowie przed notariuszem?

Wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Jednak mają oni możliwość tą wspólność rozszerzyć bądź ograniczyć, a nawet ustanowić rozdzielność majątkową, co mogą uczynić przed notariuszem.

Senior w banku: Karty debetowe i kredytowe

Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego i podobnie jak karta kredytowa umożliwia płacenie za zakupy. Bank przed podpisaniem umowy o kartę, sprawdzi naszą zdolność kredytową i ustali wysokość limitu kredytowego.

Vademecum: Jak dobrze kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania to poważna transakcja. Aby uniknąć niespodzianek warto przy zakupie nieruchomości zwrócić uwagę na jej stan prawny.

Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o dożywotnikach

Kupując mieszkanie powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy osoby trzecie mają jakieś prawa do nieruchomości. Jedno z takich praw może wynikać z umowy dożywocia.

Kiedy obdarowany musi pomagać darczyńcy?

W przypadku, gdy darczyńca po wykonaniu umowy darowizny popadnie w niedostatek, może liczyć na pomoc obdarowanego. Na jakiej zasadzie się to odbywa?

Kiedy spadkobierca może odwołać darowiznę?

Odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego może dokonać sam darczyńca, jak również, w przypadku jego śmierci, spadkobiercy darczyńcy. Jak odbywa się takie odwołanie?

Kiedy obdarowany musi zwrócić darowaną rzecz?

Obdarowany, który na podstawie umowy darowizny dostał określoną rzecz, jest zobowiązany do jej zwrotu, jeżeli darczyńca odwołał darowiznę na podstawie rażącej niewdzięczności obdarowanego. Na jakich zasadach się to odbywa?

Kiedy można odwołać niewykonaną darowiznę?

Niewykonana umowa darowizny może być odwołana, jeżeli zajdą okoliczności określone w Kodeksie cywilnym. Jakie okoliczności umożliwiają odwołanie darowizny jeszcze niewykonanej?

Co zrobić, gdy przedsiębiorca stosuje niedozwolone klauzule umowne?

Niedozwolone klauzule umowne, to takie postanowienia, które nie zostały bezpośrednio uzgodnione z konsumentem, a kształtują jego prawa lub obowiązki w sposób rażąco naruszający jego interesy, przy tym sprzeczny z dobrymi obyczajami.

Odwilż w kredytach konsumpcyjnych?

Po trzech latach zimy zanosi się natomiast na niewielką odwilż w finansowaniu konsumpcji. Na największe fory w najbliższym czasie mogą jednak liczyć małe i średnie firmy. Tu dojdzie do ostrej walki o każdego klienta gotowego wziąć kredyt – wynika z raportu NBP "Sytuacja na rynku kredytowym w II kwartale 2011 roku".

Kredyty hipoteczne - idziemy na rekord?

Początek roku banki oferujące kredyty hipoteczne mogą zaliczyć do udanych - w I kwartale 2011 udzieliły ich ponad 53 tys. Wynikom sprzedażowym pomogło zamieszanie wokół "Rodziny na Swoim". Wiele osób przyspiesza decyzję o zaciągnięciu kredytu, by skorzystać z wysokich limitów cen mieszkań kwalifikujących się do programu. Nadal sporo brakuje nam do rekordowego 2008, kiedy to w najlepszych kwartałach roku udzielano ponad 70 tys. kredytów.

Darowizna pieniężna osobie będącej w związku małżeńskim

Od tego, w jaki sposób sporządzimy umowę darowizny zależy to czy przekazana kwota pieniężna wejdzie w skład majątku osobistego obdarowanego czy tez w skład majątku wspólnego małżonków.

Legia sprzedaje karnety na nowy sezon … i narusza prawa konsumentów?

Legia Warszawa zaczęła sprzedaż karnetów na następny sezon. Według regulaminu sprzedaży klub nie będzie zwracał pieniędzy w przypadku zamknięcia stadionu. Czy to zgodne z prawem?

Czy możliwy jest kredyt bez odsetek?


Niewiele osób wie, że możemy być szczęśliwymi posiadaczami kredytu bez odsetek. Taką ofertę dla klientów mają aż cztery banki. Propozycja przez nie przedstawiona to mechanizm bilansowania. Jest to rozwiązanie godne uwagi, ale trzeba też wiedzieć, że nie jest to idealne rozwiązanie od początku okresu kredytowania. Na czym to polega?

Mieszkania bezczynszowe. Czy naprawdę bez opłat?


Widząc ogłoszenie o mieszkaniu bezczynszowym szybko pragniemy zapoznać się bliżej z ofertą. Przecież każdy wolał by pieniądze z co miesięcznego czynszu dołożyć na przykład do domowego budżetu. Ale czy mieszkanie bez opłat nie jest tylko mitem?

Obowiązki najemcy samochodu – cz. 1

Najmując samochód, najemca bierze na siebie również obowiązki, jakie wynikają z umowy zawartej wynajmujący. Musi m.in. używać samochodu sposób określony w umowie.

Obowiązki najemcy samochodu – cz. 2.

Najmując samochód, najemca bierze na siebie również obowiązki, jakie wynikają z umowy zawartej wynajmujący. Musi m.in. używać samochodu sposób określony w umowie.

Po co nam umowa najmu samochodu?

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania, natomiast najemca zobowiązuje się w zamian płacić umówiony czynsz. Kiedy i komu opłąca się najmować flotę samochodową?

Obowiązki wynajmującego samochód

Zawarcie umowy najmu samochodu rodzi obowiązki tak po stronie najemcy, jak też wynajmującego. Głównym jest wydanie rzeczy w stanie przydatnym do omówionego użytku.

Skutki zaistnienia wad wynajętego samochodu

Obowiązek wydania i utrzymania najętego samochodu w stanie zdatnym do umówionego użytku jest podstawowym obowiązkiem wynajmującego. W przeciwnym razie najemca może żądać obniżenia czynszu albo nawet wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Gdy najemca nie płaci czynszu?

Opłata czynszu jest jednym z podstawowych obowiązków najemcy. Jakie uprawnienia przysługują wynajmującemu, gdy najemca zalega z czynszem za najem samochodu?

Co zrobić, gdy najemca używa samochodu niezgodnie z umową?

Treść umowy najmu może określać sposób w jaki najemca powinien używać najętego samochodu. Co może zrobić wynajmujący, gdy najemca samochodu używa w sposób niewłaściwy.

Jak wynająć autokar?

W ramach umowy najmu możemy nająć autokar zarówno z załogą, jak również bez. Należy jednak zastanowić się jak skonstruować umowę.

Wzrost inflacji w Polsce


W styczniu inflacja w Polsce wzrosła aż do 3,8%. Jak w wielu innych krajach, tak i u nas, tempo wzrostu cen w gospodarce może mieć fatalny skutek. Grożą nam kolejne podwyżki stóp procentowych.

Polski rynek kredytów na arenie Europy


Polska znajduje się na 26. miejscu pod względem popularności kredytów hipotecznych. W krajach „starej unii”, nieruchomości obciążonych kredytem jest sześciokrotnie więcej niż w Polsce.

Kiedy możemy zacząć płacić pierwsze raty?


Często przed kupnem mieszkania będącego w trakcie budowy, powstrzymuje nas nasza sytuacja finansowa. Niewiele osób stać na to by płacić ratę kredytu za mieszkanie, w którym jeszcze nie możemy mieszkać i za to, które wynajmujemy. Czy jest jakieś wyjście z takiej sytuacji? Czy możemy mieć jedno i drugie?

Jak rysuje się polska płaca minimalna na tle europejskiej?


Minimalna pensja w Polsce ma zostać podniesiona do 1,5 tys. zł miesięcznie. Niestety wynagrodzenie na takim poziomie nie pozwoli na zakup własnego mieszkania. W większość państw europejskich sytuacja wygląda o wiele lepiej, w Belgii, Holandii, Irlandii i Luksemburgu podstawowe wynagrodzenie jest kilkakrotnie wyższe. W gorszym położeniu są na przykład mieszkańcy Wielkiej Brytanii.

Polacy zaciągają więcej kredytów


Polacy wolą wziąć kredyt niż oszczędzać. Potwierdzają to marcowe dane NBP. Natomiast Pentor podaje, że w kwietniu Polacy zaciągają jeszcze więcej kredytów i są coraz mniej zainteresowani zakładaniem lokat terminowych.

Podatnicy VAT – prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu

Najem a podatek od towarów i usług w roku 2011


W 2011 r. podatników obowiązują nowe stawki VAT w wysokości 23 proc. (
najem rzeczy, najem lokali użytkowych), 8 proc. (najem samochodów osobowych z kierowcą, najem statków żeglugi śródlądowych z załogą, najem pasażerskich środków transportu lotniczego z załogą) i 5 proc. Stawka VAT została obniżona do wysokości 8 proc. w odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego lub ich części – jeżeli są zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Obowiązek wystawiania faktur przy działalności gospodarczej w ramach najmu


Podatnik prowadzący
działalność gospodarczą w ramach najmu zobowiązany jest do wystawiania rachunku lub faktur zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. Niewystawienie faktury lub rachunku kontrahentom lub na życzenie osoby fizycznej grozi podatnikowi sankcjami.

Jakie dokumenty należy dołączyć do umowy o najem okazjonalny?


Od dnia 28 stycznia 2010 r. ustawodawca nałożył na wynajmującego obowiązek dołączenia do umowy o najem okazjonalny dodatkowych dokumentów. Poniżej zostaną wskazane wymagane załączniki.

Wyłączenie podatnika z prowadzenia deklaracji podatkowej w ciągu roku przy najmie


Pan Maciej Nowak złożył dnia 01.01.2010 roku do
Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze ryczałtowej formy opodatkowania najmu. Obecnie podatek w formie ryczałtowej wynosi 8,5 proc. od przychodów. Czy Pan Maciej Nowak powinien składać deklarację podatkową w ciągu roku?

REKLAMA