REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Łatwy i szybki kredyt – KNF łagodzi ograniczenia

Komisja Nadzoru Finansowego wydała nową Rekomendację T, która łagodzi procedury związane z wyliczaniem zdolności kredytowej. Osoby, które wcześniej korzystały w usług banku będą miały szanse na otrzymanie większego kredytu.

Co zrobić, gdy zgubimy portfel z dokumentami?

Do zaciągnięcia kredytu często wystarczy sam dowód tożsamości. Dlatego tak ważne jest aby dobrze pilnować dokumentów oraz portfela, w którym dokumenty najczęściej nosimy. Zobacz, jak chronić karty płatnicze i dowód przed kradzieżą. Pierwszą rzeczą którą powinniśmy zrobić po ew. kradzieży dokumentów jest zgłoszenie się do banku i zastrzeżenie dokumentów.

Kto dostanie milion złotych kredytu?

Banki pożyczą milion złotych kredytobiorcom posiadającym dochód na poziomie 9,2 tys. złotych miesięcznie. Uzyskanie takiego dochodu jest łatwiejsze dla rodziny – milion złotych dostanie, co ósme gospodarstwo domowe, w gorszej sytuacji jest osoba samotna, na kredyt ma szansę co tysięczna.

Jak bezpiecznie inwestować i pomnożyć pieniądze?

Po aferze z Amber Gold Polacy są ostrożniejsi powierzając innym swoje oszczędności. Według CBOS, jedynie 26% badanych zainwestowałoby dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Na rynku jest bardzo dużo ofert różnych produktów finansowych, z których pozwalają nam inwestować pieniądze na różne sposoby. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) radzą, aby wybierać produkty, który poza tym, że pozwolą nam zarobić będą także chronić nasz kapitał.

REKLAMA

Jak wspólnota mieszkaniowa może rozliczać zużycie ciepła?

Przez kilka miesięcy w roku mieszkańcy budynków wielorodzinnych ogrzewają swoje mieszkania za pomocą instalacji c.o. Koszty ogrzewania rozliczane są przez wspólnotę mieszkaniową, mieszkańcy nie zawsze mają jasność, na jakich zasada to następuje. W jaki sposób wspólnota dokonuje rozliczenia?

Kolejny spadek stóp procentowych – aż o 50 p.b.

Osoby spłacające kredyty w złotych mają powód do radości, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe aż o 50 punktów bazowych. Spadek stóp procentowych odnotowano po raz piąty z kolei. Analitycy finansowi prognozują kontynuację trendu spadkowego.

Waloryzacja świadczeń 2013 – emerytury, renty i dodatki

W 2013 roku rząd zdecydował się zastosować procentową waloryzację emerytalno-rentową. Oznacza to, że im wyższe dotychczasowe świadczenie, tym podwyżka będzie większa. Metoda zastosowana w ubiegłym roku pozwoliła wypłacić wszystkim uprawnionym po równo i było to 71 złotych.

Kredyt mieszkaniowy o stałej stopie procentowej

Banki coraz częściej oferują klientom kredyty mieszkaniowe o stałej stopie procentowej. Pomimo stałej stopy procentowej kredytobiorcy rzadko wybierają takie kredyty mieszkaniowe. W Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej kredyty mieszkaniowe ze stałą stopą procentową są standardem.

REKLAMA

Kredyt dla początkującego przedsiębiorcy

Początkujący przedsiębiorca może mieć trudności z uzyskaniem kredytu na swoją działalność. Banki najczęściej wymagają minimum półrocznego stażu pracy, jednak są też takie, które udzielą kredyt początkującemu przedsiębiorcy. Ile pożyczy bank? Co jeśli bank odmówi nam kredytu?

OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania

Podpisując umowę ubezpieczenia wraz z polisą otrzymujemy ogólne warunki ubezpieczenia zwane w skrócie OWU. Agent lub pośrednik ubezpieczeniowy zobowiązany jest do przekazania klientowi OWU wraz z polisą, ponieważ tylko taki komplet dokumentów zawiera pełną informację na temat zakresu i warunków ubezpieczenia.

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

Kilkanaście polskich banków jest zdecydowanych udzielić kredyt hipoteczny na działkę budowlaną. Jednak banki wymagają zabezpieczenia kredytu hipotecznego na działkę budowlaną – najbardziej preferowany jest wpis w księdze wieczystej mieszkania lub zabudowanej nieruchomości gruntowej. Grunty bez zabudowy są postrzegane jako gorsze.

Mobilne płatności za pomocą aplikacji Sprytny Bill

Posiadacze smartfonów mogą dokonywać płatności za pomocą aplikacji Sprytny Bill, powstałej w wyniku współpracy z liderami na rynku płatniczym. Inicjatorem projektu Sprytny Bill jest MasterCard Mobile, bezpieczeństwo przelewów nadzoruje BillBird S.A. Aplikacja dostępna jest w wersji na iPhone’a i Androida.

Jaki kredyt dostanie singiel, a jaki para?

Singiel, para, a także małżeństwo dostaną taki sam kredyt. Bank parę traktuję jak spółkę i nie ocenia jej wspólnie, dlatego singiel wcale nie musi zarabiać więcej, żeby dostać kredyt. Taka sytuacja może zaskakiwać, dlaczego tak się dzieje?

Inwestowanie pożyczonych pieniędzy w nieruchomości

Inwestowanie pożyczonych pieniędzy w nieruchomości może przynieść nam realny zysk. Jest to również szansa dla osób nieposiadających gotówki. Jednak inwestowanie pożyczonych pieniędzy wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem. Jak inwestować w nieruchomości, żeby zarobić?

Jak nie nabrać się na promocje i zabiegi marketingowe?

Promocje w sklepach w rzeczywistości często wcale nimi nie są. Pewnie każdy z nas spotkał się z sytuacją, w której produkt promocyjny miał inną cenę na półce od tej na paragonie, niestety „pomyłki” zawsze są na naszą niekorzyść. Przeczytaj, jakie metody stosują sklepy.

Pozabankowe pożyczki będą rejestrowane w BIK-u

Pozabankowe pożyczki do tej pory nie były weryfikowane w BIK-u. Pomimo tego, że są one wysoko oprocentowane, cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród osób ze złą historią kredytową. Jednak firmy pożyczkowe rozważają nawiązanie współpracy z BIK-iem. Czy wtedy kredyt w banku nie będzie lepszą alternatywą?

Jak oszczędzać na zakupach?

Oszczędzanie na zakupach wcale nie musi oznaczać odmawiania sobie czegokolwiek. Często, żeby oszczędzać na zakupach wystarczy mieć świadomość działania pewnych mechanizmów stosowanych przez sklepy. Jak się przygotować do zakupów i na co zwracać uwagę w trakcie?

Kredyt dla Polaków pracujących za granicą

Polacy pracujący za granicą mogą zaciągnąć kredyt w większości rodzimych banków. Jednak najczęściej wiąże się to ze spełnieniem dodatkowych warunków. Banki preferują udzielanie kredytów Polakom pracującym na terenie Unii Europejskiej i zatrudnionym na umowę o pracę. Czego jeszcze wymagają banki?

Jak wspólnota może zarabiać?

Wspólnota mieszkaniowa może zarabiać na każdym elemencie nieruchomości należącym do części wspólnych. Najpopularniejsze metody jakie stosuje wspólnota mieszkaniowa, żeby zarabiać to np. wynajem lokalu użytkowego, bankomat w ścianie budynku i reklamy umieszczane na elewacji. Przeczytaj, jak może zarabiać wspólnota i czego jej nie wolno.

Karta kredytowa – jak to działa?

Karta kredytowa nie kojarzy się już z luksusem, stała się częścią finansowej rzeczywistości, jednak w dalszym ciągu słyszy bezmyślnie powtarzane mity na temat korzystania z tej formy płatności. Jakie możliwości daje nam karta kredytowa? Czy korzystanie z jej dobrodziejstw może być korzystne? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Co to jest subprime?

Subprime jest terminem bankowym oznaczającym kredyty o zwiększonym ryzyku. Subprime odnosi się do osób o zmniejszonej wiarygodności kredytowej, czyli na przykład takich, które miały już wcześniej problem ze spłatą kredytu lub w ogóle z jego uzyskaniem. Banki przyznają kredyt takim osobom, ale jest on wyżej oprocentowany niż kredyt udzielany osobom z dobrą historią kredytową.

Kredyt konsolidacyjny dla firmy

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla firm mających kilka zobowiązań finansowych. Jednak, żeby zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego było opłacalne firma powinna mieć kilka dużych i krótkoterminowych zleceń. Obecnie taki kredyt w swojej ofercie mają tylko cztery banki.

Ustawa "śmieciowa" - obowiązki gminy

Jakie są obowiązki gminy w ustawie "śmieciowej"? Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właśnie na gminę nakłada obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych. Nowelizacja dała również gminie możliwość naliczania opłat w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość, od ilości zużytej wody lub od powierzchni lokalu.

Giełdowy debiut Polskiego Holdingu Nieruchomości

Polski Holding Nieruchomości 13 lutego zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Spółka posiada nieruchomości należące do Skarbu Państwa i prowadzące działalność w krajowym sektorze nieruchomości. Czym właściwie jest Polski Holding Nieruchomości?

Awantura o „Rodzinę na Swoim”

Wiele wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkania w „Rodzinie na Swoim” złożonych do banków w ostatniej chwili będzie odrzuconych. Przyczyną tego jest nowa interpretacja przyznawania dopłat w „Rodzinie na Swoim” wydana przez ministerstwo. Okazuje się, że umowa rezerwacyjna jest niewystarczająca.

Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

Freelancer, czyli osoba wykonująca różne prace na umowy cywilnoprawne – taki zawód kojarzy się z mało stabilną sytuacją finansową, choć nie zawsze tak musi być. Jak podchodzą do tego banki? Czy freelancer dostanie kredyt mieszkaniowy? Czy musi spełnić jakieś dodatkowe wymagania?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla kredytobiorcy. Bank nie wypłaci nam w całości kredytu na mieszkanie w budowie, będzie to robił w transzach, po wykonaniu kolejnych etapów inwestycji. Niestety transze wypłacane są po wydaniu dyspozycji przez kredytobiorcę, więc to on musi pamiętać o terminach.

Czy w 2013 roku będzie łatwiej o kredyt?

W 2012 roku rynek kredytów w dużym stopniu napędzała „Rodzina na Swoim”, tego samego spodziewano się po jej następcy „Mieszkaniu dla Młodych” mającym się rozpocząć w połowie 2013 roku, jednak nowy program wystartuje z co najmniej półrocznym opóźnieniem. Czy w związku z tym banki i KNF zdecydują się na poluzowanie polityki kredytowej w 2013 roku?

Najlepsze hipoteki w I kwartale 2013 roku: ranking

W rankingu na najlepszy kredyt hipoteczny w I kwartale 2013 roku pierwsze miejsce zająć bank PKO BP. Wiele banków zdecydowało się na podniesienie marży, prowizji, a także kosztów wcześniejszej spłaty kredytu. Jedyny pozytywny akcent na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku to niższy WIBOR.

Kredyt walutowy – czy jest jeszcze dostępny?

Kredyt walutowy w Polsce stał się produktem niszowym i trudno dostępnym. Wiele banków zrezygnowało z udzielania kredytów walutowych, ale w dalszym ciągu można jeszcze skorzystać z takiej możliwości, jednak trzeba wykazać się dużym dochodem.

Lepsza perspektywa dla zadłużonych we franku

Tendencja wzrostowa franka została przełamana, osoby spłacające kredyt w tej walucie mogą mieć nadzieję na niższe raty. Perspektywa jest dobra, jednak nie gwarantuje ona poprawy sytuacji zadłużonych we franku, wszystko zależy od tego czy nasza rodzima waluta zdoła się umocnić wobec niego.

Losowanie OFE – w tym roku bez tajemnic

Losowanie OFE odbędzie się 31 stycznia, w tym roku nie będzie dreszczyku niepewności, do którego funduszu trafimy. Ponieważ wymagania w tym roku spełnił tylko jeden Otwarty Fundusz Emerytalny (Amplico), losowanie będzie tylko formalnością.

Nowa interpretacja prawa a wnioski o kredyt w RnS

Do 31.12.2012 r. można było składać wnioski kredytowe z rządowym dofinansowaniem w ramach RnS. Wiele z nich trafiło do banków w ostatniej chwili, rozpatrywane miały być na początku 2013 roku. Ministerstwo wydało interpretację prawa w świetle, której wnioski kredytowe bez notarialnie potwierdzonej umowy przedwstępnej są niewłaściwe i zostaną odrzucone.

Czym jest III filar?

III filar jest jedną z form oszczędzania na emeryturę, inaczej nazywany jest Indywidualnym Kontem Emerytalnym, w skrócie IKE. Żeby zacząć inwestować w III filarze niezbędne jest otworzenie takiego indywidualnego konta, można to zrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w funduszu inwestycyjnym, w biurze maklerskim lub w banku. Co warto wiedzieć o III filarze?

Co to jest bancassurance?

Termin bancassurance, inaczej określany jako „bankowość ubezpieczeniowa”, pochodzi on z języka francuskiego. Jest to rodzaj umowy banku z towarzystwem ubezpieczeniowym. Bancassurance polega na sprzedaży wszelkiego rodzaju ubezpieczeń przez banki.

Polskie kredyty są jednymi z najdroższych w Unii Europejskiej

Przeciętne oprocentowanie kredytu w Polsce, według danych Eurostatu, w III kwartale 2012 roku wynosiło 7,43 proc., natomiast w najtańszej Finlandii 1,97 proc. Drożej niż w Polsce jest tylko w Bułgarii (8,03 proc.), w Rumunii (8,36 proc.) i na Węgrzech (11,86 proc.).

Trudności w spłacie kredytu mieszkaniowego przez pierwsze lata

Osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy mają pewne trudności ze spłatą przez pierwsze lata kredytowania. Pogłębiające się zadłużenie i opóźnienie w spłacie rat wynika z przecenienia swoich możliwości finansowych. Kredytobiorcy często nie uwzględniają dodatkowych kosztów związanych z urządzeniem mieszkania.

Becikowe 2013 – kto go nie dostanie?

Becikowe w 2013 roku przyznawane jest na podstawie dochodu netto w przeliczeniu na jednego członka rodziny. W 2013 roku becikowe dostaną tylko rodziny posiadające dochód nieprzekraczający 1922 złotych netto na osobę. Oznacza to, że tego świadczenia zostały pozbawione osoby lepiej zarabiające.

W co inwestować w 2013?

Inwestować można w sposób aktywny i pasywny. Inwestycje aktywne obciążone są większym ryzykiem, ale wiążą się też z większym zyskiem, natomiast inwestycje pasywne są bezpieczne, ale również mniej opłacalne. W co warto zainwestować pieniądze w 2013 roku i nie stracić?

Koszt utrzymania mieszkania

Utrzymanie mieszkania drożeje najszybciej i to pomimo tego, że inflacja spadła poniżej oczekiwań Rady Polityki Pieniężnej. Wiele usług i dóbr staniało, trzeci miesiąc z rzędu odnotowane są spadki cen paliwa, tanieją ubrania, niebawem tańszy będzie też gaz, ceny w pozostałych kategoriach wzrosły tylko nieznacznie.

Płatności gotówkowe będą zaokrąglane o dwa grosze

Narodowy Bank Polski zaprezentował projekt ustawy o zaokrągleniu płatności i jego uzasadnienie. Ustawa ma ułatwić transakcje handlowe i tym samym ma ograniczyć zapotrzebowanie na monety jednogroszowe i dwugroszowe. Płatności gotówkowe mają być zaokrąglane w górę lub w dół o dwa grosze, zasady dokonywania płatności internetowych i przelewów tradycyjnych nie ulegną zmianie.

Kalendarz domowych wydatków – jak go stworzyć?

Kalendarz domowych wydatków pozwala nam kontrolować codzienne koszty utrzymania. Dzięki kalendarzowi domowych wydatków zawsze wiemy, ile możemy wydać, a co za tym idzie możemy świadomie dysponować pieniędzmi i część z nich odkładać na nieprzewidziane sytuacje. Dodatkowo stworzenie takiego kalendarza nie jest trudne.

Spada WIBOR, a rata niekoniecznie?

WIBOR w ciągu prawie pół roku spadł o ponad 1 punkt procentowy, niestety nie każdy odczuje to w postaci mniejszej raty kredytu. Jednak jest to tylko kwestia czasu, choć w niektórych przypadkach trzeba będzie długo czekać. Czas aktualizacji stawki WIBOR może się różnić w poszczególnych bankach – i może być dokonywany, co miesiąc lub nawet raz w roku.

Przychody z wynajmu – ostatni moment na wybór formy opodatkowania

Przychody z wynajmu mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – stawka wynosi 8,5% - lub na ogólnych zasadach, wtedy obowiązują stawki progresywne 18% i 32%. Niższa stawka 8,5-procentowa naliczana jest od przychodu, przy wyższych stawkach zaś pod uwagę brany jest dochód. Na wybór mamy czas do 20 stycznia.

Mniejsze raty kredytu w euro

Rada Europejskiego Banku Centralnego nie zmniejszyła stóp procentowych, a mimo to stawka EURIBOR jest na rekordowo niskim poziomie. Taka sytuacja ma zasadniczy wpływ na wysokość raty w euro, w ciągu roku spadły one o jedną czwartą.

Zmiana rekomendacji S – plusy i minusy

Zmiana rekomendacji S miała działać na korzyść kredytobiorców. Wszystko wygląda na to, że zmiany w rekomendacji S oprócz liberalizacji polityki kredytowej przyniosą także konieczność posiadania wkładu własnego. Jakie plusy i minusy będą miały zmiany w rekomendacji S?

Dobra kondycja polskiej waluty

Polska waluta w ubiegłym, 2012 roku, była jedną z najmocniejszych walut na świecie. Umacnianie się polskiej waluty nie dla każdego jest pozytywnym zjawiskiem, cieszą się importerzy, za to eksporterzy już mniej. Jak wykorzystać dobrą kondycję polskiej waluty?

Losowanie OFE – do kiedy mamy czas

Losowanie OFE, czyli Otwartego Funduszu Emerytalnego odbywa się dwa razy w roku, 31 stycznia i 31 lipca. Przynależność do OFE jest obowiązkowa dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku, jeśli po rozpoczęciu pracy nie wybierzemy go sami, weźmiemy udział w losowaniu. Jak tego uniknąć i co zrobić, jeśli nie odpowiada nam wylosowany fundusz.

Jak uniknąć zadłużenia - sposoby na planowanie domowego budżetu

Na budżet domowy składają się nasze dochody oraz wydatki. Większość z nas raczej mało kiedy dokładnie analizuje wydatki. Kiedy jednak przychodzi nam sprawdzić, ile pieniędzy wydajemy, często okazuje się, że wydajemy znacznie więcej, niż myśleliśmy. Podpowiadamy, w jaki sposób rozplanować budżet domowy, aby uniknąć zadłużenia.

Jaki kredyt wybrać?

Kredyt hipoteczny, pożyczka hipoteczna, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, limit kredytowy w rachunku czy kart kredytowa? Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Wszystko zależy od tego, co zamierzasz kupić za pożyczone pieniądze. Znajdziesz tu podstawowe informacje, które powinieneś posiadać zanim udasz się do banku.

REKLAMA