REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczanie przychodu emeryta z kilku zleceń na rzecz tego samego podmiotu

Zleceniobiorca, który zawrze kilka umów zlecenia z tym samym podmiotem, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z jednej umowy – zwykle z tej, którą zaczął wykonywać najwcześniej. Każda z tych umów podlega jednak obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jaki wpływ na sposób rozliczenia składek i podatku w przypadku wykonywania przez jedną osobę kilku umów zlecenia ma uprawnienie tej osoby do emerytury?

ZUS wypłaci zawieszone emerytury

19 lutego 2014 r. wejdą w życie przepisy dotyczące wypłat zawieszonych emerytur w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Wypłata zawieszonej emerytury nastąpi jedynie na wniosek.

Wypłata emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r.

19 lutego 2014 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. Komu będzie przysługiwała wypłata zawieszonych emerytur?

Emerytury 2014 – jakie nastąpią zmiany?

Od 1 lutego 2014 r. obowiązują zmiany wprowadzone w niektórych ustawach w związku z zasadami wypłaty emerytur ze środków gromadzonych w OFE. Nastąpi stopniowe przekazywanie całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS. Jakie jeszcze nastąpią zmiany w 2014 r.?

REKLAMA

Zmiany w emeryturach od lutego 2014 r.

Jakie zmiany w emeryturach obowiązują od 1 lutego 2014 roku? Jak będzie wyglądał okres przejściowy ustalony na okres pomiędzy 1 lutym 2014 r. a 30 października 2014 r.?

Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Osoba ubezpieczona może złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. Może zdarzyć się, że po ponownym ustaleniu wysokości emerytury, ZUS w dalszym ciągu będzie ją zaniżał. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury?

Weszła w życie ustawa zmieniająca funkcjonowanie OFE

1 lutego 2014 r. weszła w życie ustawa zmieniająca funkcjonowanie OFE. Zgodnie z nowelizacją część środków zgromadzonych w OFE będzie stopniowo przekazywana do ZUS, skąd wypłacane będą w całości emerytury.

Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

Zmiany w emeryturach weszły w życie 1 lutego 2014 r. Wprowadzono okres przejściowy od 1 lutego 2014 r. do 30 października 2014 r., w którym dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS.

REKLAMA

Wiek emerytalny w Polsce – emerytury 2014

Od 2013 r. rozpoczęło się stopniowe podwyższanie granicy wieku emerytalnego. Docelowo ma wynosić 67 lat i zostać zrównany zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jak mają przebiegać stopniowe zmiany w systemie? Kto osiągnie wiek emerytalny w 2014 r.?

Obowiązki ubezpieczonych w związku ze zmianami w OFE

Przepisy prawa nakładają na ubezpieczonych nowe obowiązki w związku ze zmianami w OFE. 1 lutego 2014 r. zmieniają się zasady oszczędzania w II filarze. Osoby zbliżające się do emerytury będą miały systematycznie przekazywane składki z otwartych funduszy emerytalnych na subkonto prowadzone w ZUS.

Zmiany w emeryturach 2014

Od 1 lutego 2014 r. wchodzą w życie przepisy umożliwiające wybór między OFE a ZUS. Od 1 kwietnia 2014 r. przez 4 miesiące ubezpieczeni opłacający składki emerytalne będą podejmowali decyzję o przyszłości swoich oszczędności.

Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych

Po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych nie należy odprowadzać składek na te ubezpieczenia. Na jakiej podstawie płatnik może uzyskać informację o jej przekroczeniu? Czy można odzyskać nadpłaconą składkę?

Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta

Przychody osiągane przez emerytów mogą sprawić, że ich świadczenie emerytalne ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu. Jaki przychód może uzyskać emeryt, by jego emerytura pozostała bez zmian?

OFE - wchodzą w życie nowe przepisy

15 stycznia 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące OFE. Zmiany mają tez zachęcić do oszczędzania w IKZE.

Nowa stawka dla wypłat z IKZE

Zryczałtowana stawka dla wypłat z IKZE ma wynieść 10 procent. Zmiany w IKZE to częśc nowych przepisów dotyczących systemu emerytalnego.

Weszła w życie część przepisów o OFE

Dziś wchodzi w życie część zmienionych przepisów o OFE, w szczególności dotyczących oszczędzania w Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Mają one na celu zmobilizowanie Polaków do odkładania oszczędności na przyszłe emerytury.

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r.

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych zostały wprowadzone ustawą z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw.

Emerytura częściowa dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Możliwość przejścia na emeryturę częściową przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego wprowadzona została ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Możliwość ta nie dotyczy jednak wszystkich ubezpieczonych, urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a jedynie tych którzy mają ukończony wiek 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie mają ukończonego, określonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wyższego niż 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zmiany w OFE - komentarz Ministerstwa Finansów

27 grudnia 2013 r. Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w OFE i jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Wątpliwości konstytucyjne w tym zakresie komentuje Izabela Leszczyna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Pełnomocnik Rządu ds. Informacji i Edukacji Finansowej w zakresie Budżetu.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. I

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Wyrok TK w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalnych służb mundurowych

Zgodnie z wyrokiem TK (SK 29/12) w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalnych służb mundurowych kwestionowany przepis dotyczący waloryzacji świadczeń emerytalnych służb mundurowych w zakresie, w jakim ma zastosowanie do emerytur przyznanych przed 1 stycznia 1999 r. jest zgodny z konstytucją.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014r.

Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał obwieszczenie w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014r.

Waloryzacja świadczeń emerytalnych służb mundurowych zgodna z Konstytucją

Konstytucyjność zasad waloryzacji emerytur mundurowych nie została podważona. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż w wyniku nowelizacji przepisów doszło jedynie do zmiany metody waloryzowania wysokości świadczeń.

Zmiany w OFE nie poprawią sytuacji sektora finansów publicznych

Projekt zmian w OFE ponownie trafił do Komisji Finansów Publicznych. Wzbudza on wiele kontrowersji, w szczególności w planowanej poprawie sektora finansów publicznych. W dłuższym okresie spowoduje osłabienie wiarygodności finansowej Polski.

Reforma systemu emerytalnego

Proponowana reforma systemu emerytalnego budzi wiele kontrowersji, także w środowisku polityków. Jak oceniane są proponowane zmiany w OFE?

Przystąpienie ubezpieczonego do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego

Dobrowolne przystąpienie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego skutkuje dla płatnika określonymi obowiązkami wobec ZUS. Do takiego ubezpieczenia przystąpić mogą te osoby, które nie spełniają warunków do obowiązkowego objęcia tymi ubezpieczeniami oraz w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Projekt reformy emerytalnej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt reformy emerytalnej. Dobrowolność składki OFE i obniżka pobieranych opłat to tylko niektóre z planowanych zmian.

Projekt ustawy o OFE w Sejmie

OFE przestaną być obowiązkowe. Każdy sam zdecyduje, czy nadal chce przekazywać składki emerytalne do OFE, czy tylko do ZUS. Na podjęcie decyzji będą 4 miesiące.

Zmiany w systemie emerytalnym

Dobrowolność przekazywania składek do OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów.

ZUS Rp-7 – 4 najczęstsze błędy

Jednym z dokumentów, na podstawie którego ustala się wysokość emerytury i renty, jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, sporządzane na druku ZUS Rp-7. Błędne informacje w wystawianym przez pracodawcę druku Rp-7 mogą spowodować nadpłatę lub niedopłatę świadczenia należnego ubezpieczonemu.

Bezwzględny zakaz reklamy OFE

Przyjęty przez rząd projekt zmian w OFE wprowadza bezwzględny zakaz reklamy funduszy emerytalnych. Naruszenie zakazu będzie skutkowało nałożeniem stosownych kar z zachowaniem zasady proporcjonalności. Wysokość kary w założeniu będzie wynosić 3 mln zł.

Projekt zmian w systemie emerytalnym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie emerytalnym czyli projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Rząd przyjął projekt zmian w OFE

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE. Główna zmiana obejmuje przeniesienie części uprawnień emerytalnych zawartych w obligacjach Skarbu Państwa z OFE do ZUS.

Zmiany w zakresie OFE zatwierdzone przez rząd

19 listopada 2013 r. rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, które dotyczą przede wszystkim funkcjonowania OFE. Zdecydowano, że część uprawnień emerytalnych wyrażonych obligacyjnymi zobowiązaniami Skarbu Państwa zostanie przeniesiona z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS. Zgodnie z projektem, 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. W pierwszej kolejności do ZUS trafią obligacje i bony skarbowe.

Renta rodzinna – osoby uprawnione i wysokość świadczenia

Renta rodzinna to świadczenie pieniężne przysługujące członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego ze wskazanych świadczeń. Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

Rząd o zmianach w OFE

Na 10 lat przed emeryturą środki ubezpieczonego mają być przenoszone stopniowo z OFE do ZUS-u. Wcześniej Polacy wybiorą, gdzie chcą lokować swoje składki.

Odwrócony kredyt hipoteczny - założenia ustawy

Celem założeń do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i rencie dożywotniej jest lepsze zabezpieczone interesy osób starszych oraz zwiększone bezpieczeństwo. Nowe prawo ma chronić przed nadużyciami, na które obecnie narażeni są emeryci. Na chwilę obecną nie wiadomo, od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy.

Opinia Kancelarii Prezydenta w sprawie OFE

Kancelaria Prezydenta nie popiera w całości zmian w ustawie dotyczącej OFE. Swoje zastrzeżenia zgłosiła do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Komu przysługuje zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny może otrzymać osoba tracąca zatrudnienie i posiadająca długoletni staż pracy. Warunkiem koniecznym otrzymania zasiłku jest złożenie wniosku w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby.

Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Świadczenie przedemerytalne otrzyma osoba, która straciła pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy oraz spełnia warunki określone w przepisach dotyczące wieku i stażu pracy. Konieczne jest przy tym złożenie wniosku we właściwym oddziale ZUS.

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Pracownikowi w wieku przedemerytalnym przysługuje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może mu w tym okresie wypowiedzieć umowy. Ochrona ustaje w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy bądź też w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty.

Emerytury zagraniczne - jak rozliczać podatkowo?

Jak prawidłowo rozliczać emerytury z zagranicy? Co do zasady, emerytury zagraniczne, czyli otrzymywane od zagranicznych instytucji przez polskich rezydentów podatkowych są dla nich przychodem, który podlega opodatkowaniu PIT, podobnie jak ma to miejsce w przypadku świadczeń wypłacanych przez ZUS.

Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej?

Pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Urzędnik państwowy i członek korpusu służby cywilnej, w zależności od stażu pracy, może liczy na odprawę nawet w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Jej wysokość oblicza się jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Dodatki do emerytur i rent

Emeryci i renciści oprócz dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sieroty zupełnej przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS mogą również liczyć m. in. na dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie czy dodatek kompensacyjny.

Emerytury częściowe

Emerytury częściowe to wcześniejsze emerytury, ale tylko w częściowej wysokości. Ustawodawca podwyższając wiek emerytalny umożliwił przejście na takie emerytury. Prawo do nich mają kobiety, które osiągnęły 62 lat i mają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy oraz mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat i mają co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy.

Wyższy wiek emerytalny

Wyższy wiek emerytalny obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2013 r. Zrównany dla obu płci wiek emerytalny wynosi 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Przed nowelizacją wiek emerytalny kobiet wynosił 60 lat, a mężczyzn 65. Wprowadzone zmiany objęły kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Za opóźnienie w wypłacie ZUS płaci odsetki

Za opóźnienie w wypłacie ZUS płaci odsetki. Dotyczy to przypadku, gdy ubezpieczony spełnił wszystkie przesłanki do przyznania prawa do emerytury, a ZUS wydał decyzję odmowną.

IKZE - zmiany od 2014 roku

Rząd proponuje zmiany w zakresie funkcjonowania i opodatkowania Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Roczny limit wpłat rzędu 4000 zł znacznie zwiększyłby atrakcyjność oszczędzania w ramach IKZE, bo każdy, kto wykorzystałby go w całości, mógłby liczyć na zmniejszenie PIT o przeszło 700 zł.

Zasady rozliczania emerytur zagranicznych

Jak prawidłowo rozliczać zagraniczne emerytury? Forma rozliczenia emerytur zależy od umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co do zasady emeryt płaci podatki od świadczenia tam, gdzie mieszka.

Opodatkowanie wypłat z IKZE ryczałtem

Rząd przyją propozycje zmian w regulacjach dotyczących Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, w których przewidziano m.in. wprowadzenie opodatkowania wypłat z IKZE zryczałtowanym podatkiem dochodowym zamiast obecnie obowiązującego opodatkowania według skali PIT.

REKLAMA