REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytura, PPK

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2019 r.

Od 1 września 2019 roku obowiązywać będą niższe limity dorabiania do emerytury niż w poprzednim kwartale. Ile zatem może dorobić emeryt i rencista w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 r.?

Likwidacja 30-krotności w 2020 r. - wpływ na podatników i emerytury

Federacja Przedsiębiorców Polskich negatywnie ocenia zapisaną w projekcie budżetu państwa na 2020 r. likwidację limitu podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zdaniem FPP najbiedniejsi podatnicy sfinansują emerytury najbogatszych.

Emerytura na konto czy od listonosza?

Emerytura i renta mogą być wypłacane na konto bankowe osoby uprawnionej bądź za pośrednictwem poczty do ręki emeryta lub rencisty. Jak ZUS częściej przekazuje świadczenia - przelewem czy przez listonosza?

Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy?

Pracownicze Plany Kapitałowe zakładają gromadzenie oszczędności na emeryturę danego pracownika. Co dzieje się z dokonanymi wpłatami po zmianie pracodawcy?

REKLAMA

Emerytura dla służb mundurowych niezależna od wieku

W dniu 13 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw.

Seniorze, złóż wniosek o świadczenie "Mama 4+"!

Świadczenie uzupełniające "Mama 4+" pobiera blisko 49 tysięcy osób. Przysługuje osobom, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz wychowania co najmniej 4 dzieci. Jeśli takim osobom nie przysługuje nawet najniższa emerytura, mogą wnioskować o świadczenie uzupełniające.

Dodatek pielęgnacyjny - wniosek, wysokość 2019/2020

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje emerytom i rencistom w dwóch przypadkach. Jego wysokość podlega corocznej waloryzacji. Jaka jest kwota dodatku pielęgnacyjnego od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Jak złożyć wniosek?

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego na profilu PUE

ZUS wysyła listy z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Nie wszyscy jednak dostaną list. Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego znajdzie się na profilu PUE.

REKLAMA

PPK to nie OFE

Zdaniem ekspertów do PPK przystąpi około 50% uprawnionych. Rząd zakłada 75%. Należy jednak wziąć pod uwagę brak zaufania Polaków do państwa za sprawą OFE. Mimo że PPK to nie OFE, gromadzenie oszczędności za pomocą instytucji powołanej przez państwo wciąż spotyka się ze sceptycyzmem społeczeństwa.

Wprowadzenie PPK

Wprowadzenie PPK w przedsiębiorstwie polega na wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umowy o zarządzanie i umowy o prowadzenie PPK. Jakie podmioty jako pierwsze mogą przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych? Kiedy dokonają pierwszych wpłat na PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – ważne daty

1 lipca 2019 r. rozpoczął się proces wdrażania PPK w największych firmach. Kolejne podmioty zatrudniające będą objęte przepisami ustawy o PPK, w trzech etapach – od 1 stycznia 2020 r.,1 lipca 2020 r. i 1 stycznia 2021 r., zgodnie z ich stanem zatrudnienia.

PPK - bezpłatne szkolenia

Szkolenia o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) są obecnie bardzo popularne. Nie każdy wie, że podmiot powołany ustawą do rozpowszechniania wiedzy o PPK, czyli PFR Portal PPK Sp. z o.o., prowadzi takie szkolenia. Są one bezpłatne i dla każdego, a przekazywana wiedza jest pewna. Pochodzi bowiem wprost ze źródła.

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) czyli jak oszczędzać pieniądze

Pracownicze Plany Kapitałowe, w skrócie nazywane PPK, stanowią powszechny i dobrowolny program oszczędzania na emeryturę. Obecnie odkładanie środków pieniężnych na późniejsze lata życia stało się koniecznością. Planowana wysokość gwarantowanej emerytury nie zapewni bezpieczeństwa finansowego po ukończeniu 60 (kobiety) czy 65 lat (mężczyźni).

Projekt ws. przeliczenia emerytury dla kobiet z rocznika 1953 w Sejmie

Senat skierował do Sejmu projekt ws. przeliczenia emerytury dla kobiet z rocznika 1953. Ponad 60 tys. kobiet z rocznika 1953 będą miały możliwość ponownego przeliczenia wysokości emerytury.

Jak są inwestowane wpłaty na PPK

Mechanizm gromadzenia środków na koncie uczestnika PPK jest podobny do działalności OFE, a więc otwartego funduszu emerytalnego. Wybrana przez pracodawcę instytucja finansowa, z którą została zawarta umowa o zarządzanie PPK, ma obowiązek opiekować się naszymi pieniędzmi w sposób zapobiegający ryzyku utraty tych środków, a więc zgodnie z najlepszym interesem uczestnika, dążąc do osiągnięcia bezpieczeństwa i efektywności dokonywanych lokat oraz przestrzegając zasad ograniczania ryzyka inwestycyjnego.

Emerytura mundurowa po 25 latach - zmiany od 1 lipca 2019 r.

Pracownicy mundurowi otrzymają prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat oraz 100 proc. płatnych nadgodzin – przewidują to znowelizowane przepisy ustawowe. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

E-akta ułatwią występowanie o emeryturę lub rentę

Wprowadzenie możliwości prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej, skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat - to tylko część z ułatwień dla firm wprowadzonych na początku 2019 roku. Elektroniczna dokumentacja to również ułatwienia w występowaniu o emeryturę lub rentę.

Prawo do emerytury już po 25 latach służby

Rewolucyjne zmiany w emeryturach pracowników mundurowych. Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej m.in. emerytur policyjnych przyjęty przez rząd.

PPK – od kiedy?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. W dniu 25 czerwca weszła w życie jej nowelizacja. To jednak nie oznacza, że u wszystkich pracodawców powinny już funkcjonować PPK. Jak należy traktować grupę kapitałową?

W 2060 r. emerytura na poziomie 25% ostatniej pensji

W 2060 r. emeryci będą otrzymywali świadczenie na poziomie 25% ostatniej pensji. Pracownicze Plany Kapitałowe mają wspomóc sytuację finansową przyszłych emerytów.

Jak PPK wpłyną na sytuację finansową przyszłych emerytów

Już od 1 lipca br., do PPK przystąpią najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników. Jakie są skutki wprowadzenia reformy - odpowiada ekspert.

Wdrożenie PPK krok po kroku

Już od 1 lipca br. wszystkie firmy zatrudniające minimum 250 pracowników będą miały obowiązek zapisania pracownika do Pracowniczych Planów Kapitałowych. To już więc ostatnie dni na przygotowanie się i wdrożenie harmonogramu wprowadzenia PPK. Ekspert z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy wyjaśnia kroki, jakie musi podjąć pracodawca, by dopełnić wszystkich narzuconych przez ustawodawcę terminów.

Od 1 lipca 2019 r. PPK w pierwszych firmach

Dnia 1 lipca 2019 r. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zaczynają obowiązywać pierwsze firmy. Są to największe podmioty zatrudniające powyżej 250 pracowników.

Rezygnacja z PPK - wzór deklaracji, rozporządzenie

Rezygnacja z PPK zgodnie z ustawą o PPK jest możliwa w każdym czasie. Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Pobierz aktualny wzór deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych.

Rezygnacja z PPK - wzór deklaracji, rozporządzenie

Zgodnie z ustawą o PPK, uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Pobierz aktualny wzór deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych.

ZUS rozpoczął wysyłkę listów z wysokością hipotetycznej emerytury

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych (IOSKU). Informacje otrzyma 19 mln ubezpieczonych. Z informacji można się dowiedzieć o tym, ile jest odłożonych i zwaloryzowanych składek.

Ile emeryt może dorabiać od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.?

Emeryt może dorabiać do świadczenia emerytalnego bez ograniczeń, jeśli osiągnął wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę obowiązują limity kwot. Ile można dorobić od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.?

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK staje się faktem. Prezydent RP podpisał dziś (7 czerwca 2019 r.) ustawę, która ponadto rozszerza katalog osób zatrudnionych. Co jeszcze zmienia nowelizacja?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.

Od 1 czerwca 2019 r. obowiązują nowe limity dorabiania do emerytury i renty. Sprawdź, ile może dorobić emeryt i rencista w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.

Zmiana wskaźników ZUS od 1 czerwca

ZUS opublikował dwa komunikaty ustalające nowe stawki wskaźników wykorzystywanych do celów emerytalnych od 1 czerwca 2019 r.

Jak obliczyć okres uprawniający do nagrody jubileuszowej po przejściu na emeryturę

Z dniem 31 sierpnia 2019 r. rozwiążemy z pracownikiem samorządowym umowę zawartą na czas nieokreślony w związku z jego przejściem na emeryturę. Pracownik ten 1 września 2020 r. uzyskałby prawo do nagrody jubileuszowej. Czy należy mu wypłacić nagrodę?

Likwidacja OFE i przeniesienie oszczędności do IKE - projekt ustawy

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostaną zlikwidowane, a wszystkie oszczędności tam zgromadzone trafią automatycznie na Indywidualne Konta Emerytalne - przewiduje projekt ustawy. Projekt zakłada wprowadzenie tzw. opłaty przekształceniowej.

W którym rozdziale klasyfikacji budżetowej ująć odpis na ZFŚS za emeryta

W jakim rozdziale klasyfikacji budżetowej należy naliczać odpis fakultatywny na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych za każdego emeryta i rencistę objętego opieką socjalną zakładu pracy (np. w ośrodku pomocy społecznej)? Czy będzie to rozdział 85219 czy pozostała działalność 85295?

Kiedy nie przechodzić na emeryturę? - czerwiec

Jeśli osoba uprawniona chce przejść na emeryturę, nie powinna robić tego w czerwcu. To najmniej korzystny miesiąc dla przyszłych emerytów. ZUS naliczy wówczas niższą emeryturę. Przyczyną jest waloryzacja składek i kapitału początkowego.

13 instytucji finansowych oferuje PPK

13 instytucji finansowych oferuje PPK, a więc znajduje się w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jakie podmioty zgłosiły chęć prowadzenia rachunków pracowników w ramach PPK?

Ewidencja PPK - 3 nowe instytucje finansowe

W ewidencji PPK pojawiły się 3 nowe instytucje finansowe oferujące swoje usługi w ramach programu dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Wpisane zostały: Nationale-Nederlanden PTE, TFI Allianz, PKO TFI.

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK zostało uchwalone przez Sejm dnia 16 maja 2019 r. Nowela ustawy o PPK zakłada również rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych.

Wyższe emerytury - z wnioskiem należy poczekać do lipca

Wyższą emeryturę otrzymają osoby, które złożą wniosek o emeryturę w lipcu. Wówczas waloryzacja obejmie waloryzację roczną i kwartalną. Prognozuje się, że emerytury w kolejnych latach będą wyższe.

Ile osób pobiera świadczenie honorowe z ZUS dla 100-latków?

ZUS wypłaca osobom, które ukończyły 100 lat świadczenie honorowe z tego tytułu. To kwota 4 003,88 zł brutto. Zdecydowaną większość stulatków stanowią kobiety. Ile osób pobiera świadczenie honorowe z ZUS?

Wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za rok 2018

W roku 2018 wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne ukształtował się na poziomie 102,98 proc. - podało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

PPK a śmierć pracownika - co stanie się z pieniędzmi?

Ustawa o PPK reguluje sytuację śmierci pracownika. Co stanie się ze środkami zgromadzonymi w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych po śmierci uczestnika?

Dziedziczenie PPK

Ustawa o PPK zakłada, że środki zgromadzone na rachunku uczestnika programu są jego własnością. Czy po śmierci danej osoby dochodzi do dziedziczenia jej środków pieniężnych zgromadzonych w ramach PPK? Co stanie się z oszczędnościami z PPK?

Wypłata środków z PPK na wkład własny – 4 najważniejsze pytania

Ustawa o PPK przewiduje możliwość wypłaty środków z PPK na wkład własny przy zakupie lub remoncie mieszkania bądź kupnie domu, lokalu czy gruntu. Jak wygląda egzekucja wypłaconej kwoty? Kto ustala raty i kontroluje ich spłatę? Czy będzie kontrola faktycznego przeznaczenia tych środków na wkład własny?

Jak liczyć 3 miesiące zatrudnienia pracownika w rozumieniu ustawy o PPK?

Ustawa o PPK nakłada na pracodawcę obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie 3 miesięcy zatrudnienia. Jak liczyć okres zatrudnienia w danym podmiocie? Czy należy brać pod uwagę poprzednie okresy pracy dla jednego pracodawcy?

Planowane zmiany w ustawie o PPK

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Planuje się zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK i uproszczenie systemu PPK.

Przeliczenie emerytury dla kobiet z rocznika 1953

Kobiety z rocznika 1953 wnioskują o kolejne przeliczenie emerytury. Czy wznowienie postępowania będzie możliwe?

Osoby zatrudnione w rozumieniu ustawy o PPK

Z dniem 1 lipca 2019 r. najwięksi pracodawcy, jako pierwsi będą mieli obowiązek wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Będą to pomioty, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Jednakże ustawa o PPK w sposób odmienny definiuje pojęcie osób zatrudnionych.

Emerytura dla kobiet z rocznika 1953 - kogo dotyczy wyrok TK

23 kwietnia upłynął termin na zgłoszenie w ZUS skargi o wznowienie postępowania w sprawie ustalenia wysokości emerytury powszechnej. Jak ZUS załatwi skargę o wznowienie postępowania?

Pierwsze wypłaty "trzynastek" dla emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował, że emeryci i renciści dostaną emeryturę lub rentę wraz z "trzynastką" wcześniej. Pierwsze wypłaty już 29 kwietnia.

PZU bez opłat za pierwszy rok zarządzania funduszami w ramach PPK

PZU deklaruje zarządzanie funduszami w ramach PPK przez pierwszy rok bez opłat. Pracodawcy, którzy zdecydują się podpisać umowę o zarządzanie z PZU, będą mogli liczyć na darmowe zarządzanie przez 12 miesięcy, licząc od 1 lipca 2019 r.

REKLAMA