REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Elektroniczne zwolnienie lekarskie, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego podpisana przez Prezydenta RP

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została w poniedziałek (3 sierpnia 2015 r.) podpisana przez Prezydenta RP. Wejdzie w życie jeszcze we wrześniu tego roku. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Komisja Trójstronna przestaje istnieć

Komisja Trójstronna przestaje istnieć po 21 latach funkcjonowania. Powstała 15 lutego 1994 r. Teraz w jej miejsce powstaje Rada Dialogu Społecznego. Jaka jest przyczyna zmiany formy dialogu społecznego?

Udział w firmowej Wigilii nie powoduje powstania przychodu u pracownika

Udział pracowników w organizowanej przez pracodawcę Wigilii zakładowej nie stanowi dla pracowników podlegającego opodatkowaniu PIT przychodu ze stosunku pracy – tak orzekł Minister Finansów.

Na co narzekają pracownicy?

Pracownicy coraz częściej wypowiadają się o swojej pracy na portalach społecznościowych. Na co zwykle narzekają? Dlaczego rzadko decydują się jednak na zmianę miejsca pracy?

REKLAMA

Wypowiedzenie, czy porozumienie – jak rozwiązać umowę o pracę?

Nadchodzi czasem taki dzień, kiedy pracownik postanawia odejść z pracy bądź pracodawca postanawia rozstać się z pracownikiem. Pojawia się kwestia formy rozwiązania umowy. Umowę można wypowiedzieć przez jedną lub drugą stronę, bądź też można rozstać się za porozumieniem stron. Jeśli jest z czego wybierać, na co się zdecydować?

Pracodawca finansuje okulistę i okulary – pracownik nie płaci PIT

W sytuacji, gdy pracownik zwróci się z prośbą do pracodawcy o skierowanie na badania przed upływem terminu badania okresowego wskazanego przez lekarza w związku z pogorszeniem się wzroku, a lekarz potwierdzi pogorszenie się wzroku i konieczność wymiany dotychczas stosowanych okularów na inne, wówczas refundacja kosztów zakupu nowych okularów będzie stanowiła przychód pracownika ze stosunku pracy, objęty zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT. Co więcej, nie będzie w tej sytuacji przychodem pracownika wartość usługi medycznej (badań okulistycznych) sfinansowanej przez pracodawcę.

Firmy muszą uważać na outsourcing pracowniczy

Firmy, które zamierzają skorzystać z outsourcingu powinny zwrócić szczególną uwagę na skutki zawierania tego rodzaju umów.

Wyżywienie w trakcie podróży służbowej - rozliczenie PIT

Bezpłatne wyżywienie w podróży służbowej to żaden przychód dla pracownika – twierdzą sądy i eksperci. Urzędy nadal jednak żądają daniny od nadwyżki ponad limity zwolnienia z PIT. To kolejna odsłona wojny o nieodpłatne świadczenia. Podatnicy nieustannie analizują skutki ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. I wyciągają kolejne wnioski. Tym razem – w kwestii zwrotu wydatków na wyżywienie w trakcie podróży służbowej.

REKLAMA

Pokolenie „140 znaków” na rynku pracy - badanie Hay Group

Aktualnie na rynku pracy może brakować absolwentów, którzy mogą pochwalić się kompetencjami społecznymi i emocjonalnymi. Tego typu kompetencje przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Tak wynika z badania Hay Group Pokolenie "140 znaków" na rynku pracy.

Zwolnienie z PIT częściowo nieodpłatnego świadczenia dowozu pracowników do pracy

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w wydanej 11 czerwca 2015 r. interpretacji indywidualnej potwierdził, że ze zwolnienia z PIT z tytułu finansowania przez pracodawcę autobusowego transportu pracowników do miejsca pracy, korzystają również świadczenia częściowo odpłatne. Oznacza to, że zwolnienie znajdzie zastosowanie również w przypadku, gdy pracownicy częściowo partycypują w kosztach dojazdu.

Opodatkowanie wydatków pracownika mobilnego na nocleg i wyżywienie

Aby ustalić, czy wydatki pracownika za nocleg i wyżywienie stanowią przychód ze stosunku pracy, w pierwszej kolejności koniecznym jest przeanalizowanie wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia rozumianego jako korzyść lub forma zaoszczędzenia wydatków.

Wczasy pod gruszą, dofinansowania z ZFŚS, świadczenia urlopowe – zysk czy mit

Na wakacyjnych dofinansowaniach dla pracowników poczynić można szereg oszczędności. Zamiast wypłacać im standardowe wynagrodzenia, pracodawca może zaoferować w firmie dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Będą one korzystne zarówno dla niego, jak i dla pracowników.

Słaba wydajność pracowników - przyczyny

Efekty wykonywanej przez pracowników pracy nie zawsze są zadowalające dla pracodawcy. Słaba wydajność pracowników często wiąże się z przepracowaniem, nadmiarem obowiązków oraz brakiem organizacji. Jakie jeszcze przyczyny braku efektywności pracy można wyróżnić?

Firmy stosują AdWords w kampaniach rekrutacyjnych

Pracodawcy zatrudniając nowych pracowników korzystając obecnie z coraz mniej typowych narzędzi rekrutacyjnych. Oferty pracy umieszczane są w grach komputerowych, pojawiają się na portalach społecznościowych, niejednokrotnie w ogłoszeniach można znaleźć fotokody QR Code. Jak przekonują eksperci, kolejnym etapem cyfryzacji procesów rekrutacyjnych ma być wykorzystanie kampanii AdWords.

Przedsiębiorcy nie chcą zatrudniać nowych pracowników

Ze względu na rosnącą niepewność sytuacji na rynku pracy w przyszłości, przedsiębiorcy ostrożniej zatrudniają nowych pracowników. Ponadto zmniejszyło się tempo wzrostu wynagrodzeń - podkreśla ekspert z Konfederacji Lewiatan.

Nowe zasady umów na czas określony

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogla przekraczać trzech, czwarta z mocy prawa stanie się umową na czas nieokreślony. Nowe przepisy wprowadzają jednak wyjątki od tej zasady.

Odliczenie VAT od cateringu zakupionego dla pracowników

Firma, która jest czynnym podatnikiem VAT, nabywa na potrzeby prowadzonej działalności usługi cateringowe (posiłki profilaktyczne dla uprawnionych pracowników zajmujących się wyłącznie działalnością opodatkowaną). Czy firma prawidłowo odlicza VAT od tych usług, uważając, że odliczeniu VAT nie sprzeciwia się art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT?

Jak duże ciężary może przenosić pracownik?

Przepisy jasno określają, jakie ładunki mogą być przenoszone przez pracowników. Niemniej, dobór odpowiednich urządzeń transportowych to już kwestia pracodawcy. Czym się kierować przy ich wyborze?

Zasady zatrudniania osób niepełnoletnich do prac sezonowych

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby niepełnoletnie do prac sezonowych w okresie wakacji powinni pamiętać o tym, że tego typu stosunek pracy regulowany jest w szczególny sposób. Jakie zasady obowiązują przy zatrudnianiu niepełnoletnich?

IFK poleca: Umowy na okres próbny - co się zmieni

Nowelizacja Kodeksu pracy zmieni w 2016 r. zasady zawierania umów na czas określony. Niewielkie zmiany pojawią się również w przypadku zawierania umów na okres próbny. Ustawodawca postanowił doprecyzować zapisy w tym zakresie. Co do zasady na okres próbny będzie można zatrudnić pracownika tylko raz. Ale przewidziano tu pewne wyjątki.

Kiedy można przerwać pracę z powodu upału?

Upalne dni dają się we znaki każdemu, zwłaszcza podczas godzin pracy. Ustawodawca nie wskazał górnej granicy temperatury, po przekroczeniu której każdy pracownik może odmówić współpracy. Natomiast w przypadku pracownika młodocianego lub pracownika chorującego np. na serce, temperatura powyżej 30 °C może być powodem, dla którego nie przyjdą oni do pracy.

Warto inwestować w naukę języków zachodnioeuropejskich

Obserwujemy obecnie nasilający się trend nauki języków obcych. Jednym z najważniejszych powodów inwestycji w naukę języka jest znalezienie dobrej pracy. Coraz więcej osób stawia na naukę języków azjatyckich lub skandynawskich, jednak warto pamiętać o językach zachodnioeuropejskich, którymi mówi niemal cały świat.

Dodatkowe obowiązki pracodawców podczas upałów

Polskie prawo pracy nakłada na pracodawcę obowiązek m.in. dostarczania podwładnym wody do picia w upalne dni. W odpowiednich warunkach powinni pracować zarówno pracownicy etatowi, jak i zatrudnieni na umowę zlecenie i dzieło.

Jak rozliczyć dofinansowanie dla pracownika

Chcielibyśmy dofinansowywać pracownikom dojazd na rowerze lub dobiegnięcie do pracy, będzie to płatne ze środków obrotowych a nie z ZFŚS. Jak mamy to rozliczać w pensji ? Czy taki dodatek podlega opodatkowaniu i / lub oskładkowaniu ZUS?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

W sytuacji kiedy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę, pracodawca może również w tym samym czasie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Kodeks pracy nie precyzuje, kiedy dokładnie może to mieć miejsce.

Wprowadzenie procedur z zakresu prawa pracy w spółce z o.o.

Kto i w jakiej formie może wprowadzać dodatkowe wewnętrzne procedury z zakresu prawa pracy w spółce ograniczoną odpowiedzialnością?

Sejm za ograniczeniem umów terminowych

Nowelizacja przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogla przekraczać trzech, czwarta z mocy prawa stanie się umową na czas nieokreślony. Nowela ma wejść w życie po sześciu miesiącach od jej ogłoszenia. Obecnie trafiła do Senatu.

Nietrzeźwy pracownik. Uprawnienia pracodawcy

Nietrzeźwy pracownik w firmie nie jest rzadkim zjawiskiem. Pracodawca, którzy spotka się z takim problemem powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie, prawne kroki. Jakie uprawnienia ma w tym przypadku pracodawca i jak może stwierdzić nietrzeźwość pracownika?

Warsztaty „Prawo pracy w ujęciu syntetycznym. Typowy przebieg kariery zawodowej przeciętnego Kowalskiego”

Zapraszamy do udziału w warsztatach „Prawo pracy w ujęciu syntetycznym. Typowy przebieg kariery zawodowej przeciętnego Kowalskiego”, które odbędą się w Warszawie w dniu 4 sierpnia 2015 r. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Okulary dla pracownika – rozliczenia podatkowe i rachunkowe

Pracodawcy często finansują pracownikom zakup okularów korygujących. Najczęściej realizują w ten sposób obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy. Rzadziej zakupy okularów korygujących finansują dobrowolnie.

Zwolnienie od pracy na czas rozprawy sądowej

Nie każda informacja z sądu o wyznaczeniu terminu rozprawy będzie oznaczać możliwość skorzystania przez pracownika z zwolnienia od pracy. W przypadku gdy pracownik wezwany jest w charakterze świadka – powstanie konieczność udzielenie mu zwolnienia od pracy na czas rozprawy.

Urlop wypoczynkowy – wszystko, co warto wiedzieć?

Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem pracownika - pracodawca nie może pozbawić go prawa do wypoczynku, natomiast sam pracownik nie może się go zrzec. Warto zatem dowiedzieć się jak wygląda proces nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego i kiedy ono przysługuje.

Takiego maja nie było od lat – więcej ofert pracy

Miarą ożywienia na rynku pracy jest między innymi liczba ofert publikowanych na portalach pracy. W maju 2015 r. InfoPraca zaobserwowała dynamiczny wzrost publikacji, zarówno ze strony dużych, jak i małych oraz średnich firm.

Rada Dialogu Społecznego uchwalona przez Sejm

Wprowadzenie instytucji Rady Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych było przedmiotem prac sejmowych podczas 95. posiedzenia Sejmu. Sejm uwzględnił wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania i 25 czerwca 2015 r. uchwalił ustawę.

Firmy realizujące kontrakty publiczne a koszty składek ZUS

Dla przedsiębiorców realizujących kontrakty publiczne, projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakłada, że od 1 stycznia 2016 r. od umów cywilnoprawnych będą odprowadzane składki ZUS co najmniej do poziomu minimalnego wynagrodzenia - oznacza wzrost kosztów. Zmianę tych zasad zaproponowali posłowie podczas posiedzenia Sejmu.

Zasada „33 i 3” - limit dla umów o pracę na czas określony

Sejm pracuje nad kolejnymi zmianami w kodeksie pracy. Celem tej nowelizacji jest przede wszystkim ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Proponowane rozwiązanie „33 i 3” zakłada, że gdy okres zatrudnienia pracownika na czas określony u jednego pracodawcy przekroczy 33 miesiące lub gdy pracodawca zawarł z pracownikiem już 3 takie umowy – to od następnego dnia po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy – pracownik będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ponadto okresy wypowiedzenia umów o pracę będą takie same dla każdego rodzaju umowy.

Posłowie poparli projekt dot. rewolucji w umowach terminowych

Posłowie nie wnieśli żadnych poprawek podczas drugiego czytania rządowego projektu zmian w Kodeksie Pracy. Nowe założenia dotyczą skrócenia trwania umów terminowych do 33 miesięcy, niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech.

Starzenie się polskich pracowników

Starzenie się polskich pracowników to nieuchronny proces stanowiący wyzwanie dla pracodawców. W związku z zachodzącymi na rynku pracy zmianami warto stosować zarządzanie wiekiem.

Dofinansowanie wycieczki z ZFŚS bez PIT po stronie pracownika

Nie stanowi przychodu pracownika, a zatem nie podlega opodatkowaniu PIT, firmowa wycieczka krajoznawcza, opłacona ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Nowe zasady kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie - korzyści dla przedsiębiorców

1 kwietnia 2015 r. weszły w życie przepisy umożliwiające zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę. Wprowadzone rozwiązanie powinno przynieść korzyści przedsiębiorcom.

1 tys. zł miesięcznie dla rodziców bez prawa do urlopu

Rządowy projekt ustawy dotyczącej świadczeń rodzicielskich został pozytywnie przyjęty przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Zgodnie z projektem, rodzice, którym urodzi się dziecko, a którzy nie mogą skorzystać z urlopu (np. bezrobotni i studenci) otrzymają 1 tys. zł miesięcznie.

NSA: premie wypłacone z dochodu po opodatkowaniu mogą być kosztem

Nagrody i premie wypłacone pracownikom firmy z dochodu po opodatkowaniu mogą stanowić dla niej koszty uzyskania przychodu - orzekł w poniedziałek w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny. Dotychczas kwestia ta budziła wątpliwości sądów.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed outsourcingiem pracowniczym

Zarówno organy podatkowe, jak i ZUS cały czas prowadzą zintensyfikowane działania wobec nieuczciwych podmiotów, oferujących obniżenie kosztów zobowiązań podatkowych oraz ubezpieczeniowych poprzez wykorzystanie instytucji outsourcingu personalnego (proceder ten jest zjawiskiem występującym na terenie całego kraju). W tej sprawie wypowiada się również Ministerstwo Finansów.

Ile państwo zabiera z wynagrodzenia?

Blisko trzydzieści procent pensji brutto pracownika na etacie stanowią składki ZUS, składka zdrowotna i zaliczka na podatek. Przykładowo z 4123 zł, wpisanych do umowy o pracę, pracownik otrzymuje jedynie 3000 zł. Pracodawca natomiast za umowę o pracę podpisaną na tę samą kwotę brutto zapłaci co miesiąc prawie 5 tys. zł. Jak dokonuje się rozliczeń do wypłaty?

Wynagrodzenie pracownika - obliczenie podatku, składek i kosztu pracodawcy

Składki ZUS, składka zdrowotna i zaliczka na PIT stanowią blisko 30 proc. pensji brutto pracownika na etacie. Na przykład z 4123 zł, wpisanych do umowy o pracę, pracownik otrzymuje na konto niecałe 3000 zł. Pracodawca z kolei za umowę o pracę podpisaną na tę samą kwotę brutto zapłaci co miesiąc prawie 5000 zł. Jak dokładnie robi się rozliczenie wynagrodzenia do wypłaty?

Nowe miejsca pracy w sektorze usług dla biznesu

Sektor usług dla biznesu w ostatnich latach znacznie się rozwinął. Zagraniczne firmy z tego sektora utworzyły w ciągu ostatnich 12 miesięcy 22 tys. nowych miejsc pracy w Polsce.

Wykonywanie pracy podczas upałów - obowiązki pracodawcy

Zarówno dla pracowników fizycznych, jak i biurowych praca w trakcie upałów może być bardzo wykańczająca. Pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy podczas tak trudnej pogody, by była ona wykonywana w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

Zakup i przekazanie artykułów spożywczych pracownikom - rozliczenie VAT

Jako pracodawca dostarczamy naszym pracownikom podczas godzin ich pracy podstawowe artykuły spożywcze, takie jak kawa, herbata, mleko, woda czy cukier. W kuchni pracowniczej dostępne są słodycze (ciastka, batoniki, wafelki), które na bieżąco mogą być przez nich spożywane. Słodycze podawane są także podczas spotkań pracowników z kontrahentami i gośćmi. Dodatkowo, raz w tygodniu, mamy dostawę świeżych owoców, które pracownicy mogą spożywać w trakcie wykonywania swoich obowiązków. W związku z tym zastanawiamy się, czy istnieje ryzyko zakwestionowania przez organy podatkowe prawa do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie tych artykułów spożywczych oraz czy powinniśmy naliczać VAT należny z tytułu nieodpłatnego ich przekazywania?

Poszukiwanie pracy w okresie wakacyjnym

Poszukiwanie pracy w okresie wakacyjnym może wydawać się złym pomysłem. Nic bardziej mylnego. Sprawdź, dlaczego warto szukać nowej pracy w miesiącach letnich.

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych

W ostatnich latach pracodawcy coraz częściej zwalniają pracowników z przyczyn ekonomicznych. Co to oznacza?

REKLAMA