REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja, Wyrok

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sztywne stawki mandatów są zgodne z Konstytucją RP

Trybunał Konstytucyjny uznał, że sztywna wysokość mandatów za ok. 300 wykroczeń jest zgodna z Konstytucją. Jakie jest uzasadnienie tej decyzji?

Sprzęt niepełnosprawnych wyłączony spod egzekucji

Od czwartku - 18 września 2014 roku sprzęt niepełnosprawnych został wyłączony spod egzekucji komorniczej. Zmiana w kodeksie postępowania cywilnego zakazuje prowadzenia egzekucji komorniczej ze sprzętu, który jest niezbędny dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność, np. z wózka inwalidzkiego.

Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Przeprowadzenie egzekucji należy do kompetencji komornika. Niestety, nie zawsze prowadzona jest poprawnie. Wówczas dłużnik może złożyć skargę na czynności komornicze, a w przypadku jej uwzględnienia – kosztami postępowania zostanie obciążony wierzyciel.

Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego

Dotychczasowe uregulowania kodeksowe obciążały dłużnika kosztami postępowania egzekucyjnego nawet w przypadku jego umorzenia. Zmiana polega na wprowadzeniu możliwości - w określonych przypadkach - obciążenia kosztami postępowania egzekucyjnego również wierzyciela.

REKLAMA

Rządowa ocena projektu zmian w prawie bankowym i postępowaniu cywilnym

Minister finansów przedłożył rządowi poselski projekt ustawy o zmianie prawa bankowego i kodeksu postępowania cywilnego. Rząd pozytywnie ocenił propozycje posłów. Zmienią się m.in. obowiązki banków w zakresie obowiązku informacyjnego o skutkach wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Postępowanie upominawcze ma co do zasady przyspieszyć i usprawnić egzekucję zapłaty. Nie oznacza to jednak, że dłużnik pozostaje bez żadnej możliwości obrony w tego typu postępowaniu.

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Majątek spółki cywilnej jest nienaruszalny w trakcie trwania umowy spółki. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość wypowiedzenia wkładu wspólnika przez osobę trzecią, jeśli jest to jego wierzyciel osobisty.

Quad z zagranicy opodatkowany akcyzą

Czy quady służą do przewozu osób? Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach quady należy zakwalifikować do pojazdów przeznaczonych do przewozu osób, a ich przywóz z zagranicy powinien zostać opodatkowany akcyzą.

REKLAMA

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Nawet po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji dłużnik ma środki prawne, by bronić się przed komornikiem. Dotyczy to zarówno egzekucji jako całości, poszczególnych czynności komornika, jak i konkretnych części majątkowych dłużnika.

Informatyzacja procesu cywilnego

Dalsza informatyzacja procesu cywilnego oraz przyspieszenie postępowań sądowych to główne założenia projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt dotyczący informatyzacji procedury cywilnej został przyjęty przez rząd 22 lipca 2014 r.

Stabilne koszty w egzekucji administracyjnej

Od 12 lipca obowiązuje kolejna zmiana w często ostatnio nowelizowanej Ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tym razem dotyczy ona instytucji wykonania zastępczego.

Uchylenie prawomocnego mandatu - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie można pozbawiać osoby ukaranej mandatem prawa do odwołania się od niego, jeśli mandat ten został wystawiony na podstawie przepisu niezgodnego z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową czy z ustawą.

Jak walczyć z opieszałym komornikiem?

Przedsiębiorca nie jest bezsilny wobec czynności wykonywanych przez komornika. Niewłaściwe lub opieszałe działanie komornika może być podstawą do sporządzenia skargi. W jaki sposób można walczyć z opieszałym działaniem komornika?

Koniec egzekucji z wózka inwalidzkiego

Koniec egzekucji z wózka inwalidzkiego to efekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, która stanowi przedmiot prac Sejmu. Projekt uniemożliwia egzekucję z przedmiotów niezbędnych ze względu na niepełnosprawność, np. wózka inwalidzkiego.

Przesłanki wydania wyroku zaocznego w postępowaniu cywilnym

Bierność pozwanego w procesie cywilnym może spowodować, że przeprowadzenie procesu może napotkać przeszkody. W szczególności niemożliwa jest realizacja zasady kontradyktoryjności procesu, zgodnie z którą strony procesu obowiązane są do przedstawiania faktów i dowodów celem wykazania swojego stanowiska.

Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

Powód, którego żądanie nie zostało uwzględnione w całości, a wyrok nie zawiera merytorycznych rozstrzygnięć w tej kwestii, może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Może tego dokonać również wtedy, gdy nie oddalono powództwa w pozostałej części. Na dokonanie wskazanych działań strona ma dwa tygodnie od ogłoszenia wyroku lub od dnia jego doręczenia.

Czy eksmisja na bruk jest możliwa?

Eksmisja na bruk rozumiana jest jako usunięcie kogoś z lokalu lub nieruchomości bez zapewnienia mu innego lokalu. Zgodnie z polskim porządkiem prawnym eksmitowanie na bruk jest niedopuszczalne. Zagadnieniem eksmisji na bruk zajął się zarówno RPO jak i TK.

Pomieszczenie tymczasowe – komu przysługuje?

Obowiązek zapewnienia pomieszczenia tymczasowego ciąży na gminie, jako organie władzy publicznej. Przez taki lokal rozumie się mieszkanie lub pomieszczenie, do którego odbywa się eksmisja osoby nieposiadającej prawa do innego lokalu. Komu zatem przysługuje pomieszczenie tymczasowe?

Wyjawienie majątku dłużnika

Wyjawienie majątku dłużnika, czyli sporządzenie przez niego pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem jego lokalizacji, następuje na wniosek wierzyciela. Kto i w jakich sytuacjach może zostać zobligowany do wyjawienia majątku? Co grozi za niewyjawienie majątku?

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. I

Do środków prawnych w sporach między przedsiębiorcami należą: sądy arbitrażowe oraz sądy powszechne. Przed skierowaniem sprawy do sądu powszechnego należy rozważyć polubowne załatwienie sprawy przez sąd arbitrażowy. Na tym etapie postępowania jedynym środkiem odwoławczym jest skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego. Jeżeli polubowne rozwiązanie sporu nie jest możliwe, konieczne jest wtedy przekazanie sprawy do sądu powszechnego.

Koniec z bezterminowym prawem jazdy

12 grudnia 2013 r. o godz. 8.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wnioski dotyczące wymiany bezterminowego prawa jazdy. Przepisy dotyczące wskazanego obowiązku są zgodne z konstytucją. Jakie będą skutki wprowadzenia zmian dla kierujących pojazdami?

Procedura egzekucji opłaty za odbiór odpadów komunalnych

Egzekucja opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jedynie w niewielkim stopniu różni się od typowej egzekucji należności pieniężnych. Największe znaczenie może tu mieć uchwała rady gminy w sprawie treści deklaracji o opłacie śmieciowej.

Autorzy obraźliwych wpisów w Internecie nie będą anonimowi

NSA orzekł, że każdy podmiot, którego dobre imię zostanie naruszone na forum internetowym, będzie mógł żądać udostępnienia danych osobowych autora wpisu.

Wycena środka trwałego wprowadzonego do ewidencji

Podatnik może dokonać samodzielnej wyceny w celu ustalenia wartości początkowej środka trwałego, po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.

Doprecyzowane koszty egzekucji w 2014 roku?

Doprecyzowanie kosztów egzekucji jest jednym z celów wniesionego przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Projekt został wniesiony do Sejmu 3 lipca tego roku.

Wydatki na reprezentację w kosztach - korzystny wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie dotyczącej kosztów reprezentacji, zgodnie z którym wydatki poniesione na zakup usług gastronomicznych na spotkania z kontrahentami przedsiębiorstwo może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.

Opłaty w strefie parkowania a immunitet

Opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania ustala rada gminy. Czy posiadanie immunitetu wyłącza możliwość nałożenia opłaty dodatkowej za brak opłacenia strefy płatnego parkowania?

Opłaty w strefie parkowania a immunitet

Opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania ustala rada gminy. Czy posiadanie immunitetu wyłącza możliwość nałożenia opłaty dodatkowej za brak opłacenia strefy płatnego parkowania?

Czy przychodem jest sama możliwość uczestnictwa w spotkaniu integracyjnym

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 marca 2013 r. (sygn. II FSK 1428/11) uznał, że przychodem pracownika jest już sama możliwość uczestnictwa w imprezie integracyjnej.

E-sądy przyjaźniejsze dłużnikom

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Usprawniają one pracę e-sądów i zwiększają prawa dłużników.

Czy zapisem windykacyjnym można objąć przedmioty majątku wspólnego

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że zapisem windykacyjnym mogą być objęte przedmioty majątkowe należące do majątku wspólnego małżonków pozostających w ustroju wspólności ustawowej, wymienione w art. 9811 §2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zadośćuczynienie za pomówienie w mediach, przeprosiny, sprostowanie – skutki w PIT

Osoby pomówione, czy obrażone w mediach mają szereg praw. Prawo do pieniężnego zadośćuczynienia, przeprosin i sprostowania, a czasem prawo do wynagrodzenia za zmianę sposobu ekspozycji przeprosin. Powstaje pytanie, czy uzyskane w ten sposób świadczenia są opodatkowane PIT.

Podstawy uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że nie można wywodzić negatywnych skutków społecznych, czy gospodarczych wynikających z decyzji o pozwoleniu na budowę (pozwalających na stwierdzenie nieważności takiej decyzji) z roszczenia wnioskodawcy, opartego na niewłaściwej jego zdaniem realizacji umowy dzierżawy nieruchomości zabudowanej zgodnie z pozwoleniem na budowę.

Czy korzystanie ze służbowej komórki i samochodu podlega opodatkowaniu

Korzystanie przez menedżera ze służbowej komórki czy samochodu lub zwrot kosztów hotelowych przez firmę, która go zatrudnia, podlega opodatkowaniu - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Samochód służbowy, telefon i laptop przychodem menedżera

Opodatkowanym PIT przychodem osób zatrudnionych na podstawie kontraktów menedżerskich są wszelkie świadczenia otrzymane w celu wykonania usługi. Chodzi tu w szczególności o samochody służbowe, komputery, telefony komórkowe. Tak uznał NSA w wyroku z 6 grudnia 2012 r. Wyrok ten jest krytykowany przez ekspertów podatkowych, bo oznacza zmianę interpretacji przepisu, który nie był zmieniony od początku obowiązywania ustawy o PIT i raczej dotąd nie budził kontrowersji.

Jak wyegzekwować dług?

Gdy dłużnik unika kontaktu, nie stosuje się do ponawianych wezwań do zapłaty, a kolejne monity nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wtedy koniecznym jest wejście na drogę sądową. Celem postępowania sądowego jest bezwzględne uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot długu.

Czy usługi związane z badaniami klinicznymi są zwolnione z VAT

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że usługi świadczone przez szpitale na rzecz sponsora badań klinicznych nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT, gdyż nie są usługami podlegającymi zwolnieniu zgodnie z (sygn. akt I FSK 406/12, wyrok z dnia 20 czerwca 2012 r.).

Unieważnienie postępowania o zamówienie publiczne

Krajowa Izba Odwoławcza wydała wyrok, w którym uznała, że przesłanką unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego może być taka jego wada, która miała wpływ na wynik postępowania (sygn. akt KIO 480/12, z dnia 22 marca 2012 r.).

Ograniczenie dostępu do informacji publicznej

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym wskazał które przepisy ustawy o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznych są sprzeczne z Konstytucją.

Używanie znaku towarowego - orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE

Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że dyrektywę o znakach towarowych należy interpretować w ten sposób, że usługodawca zajmujący się na zlecenie i według wskazówek podmiotu trzeciego napełnianiem opakowań – dostarczonych mu przez podmiot trzeci, który uprzednio umieścił na nich oznaczenie identyczne z oznaczeniem chronionym jako znak towarowy lub do niego podobne – sam nie dokonuje w odniesieniu do tego oznaczenia używania, które może zostać zakazane.

W 2013 r. bez oddawania dnia wolnego za święto w sobotę

Mimo korzystnego dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w 2013 r. pracodawcy nie będą musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Żadne święto nie przypadnie bowiem w sobotę.

Rząd zapowiada przyspieszenie postępowań cywilnych

Przyspieszenie postępowań sądowych, a przede wszystkim postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego, dalsza informatyzacja postępowania cywilnego oraz uproszczenie niektórych czynności procesowych to jedne z najważniejszych postulatów przedstawionych w przyjętych przez rząd założeniach do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Uznanie orzeczeń sądów państw obcych

Przepisy regulujące kwestię uznania i stwierdzenia wykonalności orzeczeń, zawartych ugód oraz innych aktów i rozstrzygnięć organów zagranicznych odgrywają niezwykle istotną rolę. Od ponad trzech lat obowiązuje regulacja prawna dotyczącą sposobu uznawania przez sądy krajowe orzeczeń sądów obcych, dzięki której do uznania zagranicznych orzeczeń nie jest potrzebne przeprowadzenie oddzielnego postępowania.

Czy przed uzyskaniem kościelnego wyroku nasze małżeństwo było ważne?

Małżeństwo należy uznać za ważne, nawet gdy w czasie jego trwania pojawią się jakieś wątpliwości. Oznacza to tym samym, iż po otrzymaniu stwierdzenia nieważności swojego małżeństwa obie strony mogą być przekonane, iż do tego momentu nie żyły w grzesznym związku.

Przebieg narady sędziowskiej i głosowania nad wyrokiem

W Kodeksie postępowania karnego przebieg narady sędziowskiej nad wyrokiem reguluje aż 7 artykułów. Przebieg narady i głosowania sędziowskiego jest tajny i objęty tajemnicą, z której nikt nie może być w żadnych okolicznościach zwolniony.

Obecność stron na ogłoszeniu wyroku

Zgodnie z treścią przepisu art. 419 Kodeksu postępowania karnego nieobecność stron na rozprawie nie stanowi przeszkody dla ogłoszenia wyroku.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego a kolejny ślub

Wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego co do zasady powoduje, iż strony mogą zawrzeć kolejny ślub. W istocie będzie to jednak nie kolejny, a pierwszy ślub dla strony, która uzyskała tzw. "rozwód kościelny".

Procedura wydania wyroku

Wydanie wyroku w sprawie karnej poprzedza kilka proceduralnych czynności: zarządzenia przewodniczącego składu sędziowskiego o zamknięciu przewodu sądowego, głosy stron oraz następcze narady sędziowskie.

Wymiar emerytur osób zatrudnionych za granicą niezgodny z Konstytucją

Różnicowanie osób otrzymujących emerytury z pracy za granicą od tego, czy przed wyjazdem były zatrudnione w kraju, jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Przesłanki wydania wyroku nakazowego

Wyrok nakazowy wydawany jest zawsze przez sąd na jednoosobowym posiedzeniu niejawnym i zawsze ma charakter skazujący. Traktuje się go jako propozycję kary, jaką składa oskarżonemu sąd, która może zostać przez oskarżonego odrzucona poprzez wniesienie tzw. sprzeciwu.

REKLAMA