REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzamin na prawo jazdy, Przepisy drogowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać?

Czy przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać? Zaraz wyjaśnimy tą kwestią i sprawdzimy co mówią przepisy.

Niezatrzymanie się przed przejazdem kolejowym

Niezatrzymanie się przed przejazdem kolejowym: jaki mandat oznacza? To zależy od kwalifikacji wykroczenia przez policjanta.

Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

REKLAMA

Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

REKLAMA

Rezygnacja z egzaminu na prawo jazdy. Czy jest możliwa?

Rezygnacja z egzaminu na prawo jazdy: na czym polega, jak zrezygnować żeby nie stracić opłaty egzaminacyjnej i jakie konsekwencje oznacza?

Przełożenie egzaminu na prawo jazdy z powodu choroby

Przełożenie egzaminu na prawo jazdy z powodu choroby? Tak, jest możliwe. Egzaminowany musi jednak pamiętać o dochowaniu pewnych obowiązków.

Odwołanie od egzaminu na prawo jazdy. Jak wygląda?

Odwołanie od egzaminu na prawo jazdy: jak powinno wyglądać i gdzie się je składa? Dziś wyjaśnimy najważniejsze kwestie.

Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

Jak założyć PKK przez internet?

Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

Jak dostać się do grupy Speed?

Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

Pierwszeństwo pieszych, problem na egzaminie

Pierwszeństwo pieszych, problem na egzaminie? Nowe przepisy mogą przynieść nieoczekiwany skutek.

Mandat za jazdę hulajnogą elektryczną

Mandat za jazdę hulajnogą elektryczną staje się faktem od 20 maja 2021 roku. To moment, w którym w Polsce zaczynają obowiązywać nowe przepisy.

Hulajnoga elektryczna: przepisy zmieniają się 20 maja

Hulajnoga elektryczna: przepisy dotyczące osobistych środków transportu zmienią się od 20 maja. Pojazdem nie pojedzie już każdy!

Jazda na suwak a wymuszanie. Kiedy kierowcy łamią przepisy?

Jazda na suwak a wymuszanie, czyli dziś opowiemy o przypadkach, w których kierowca nie ma obowiązku ustąpienia pierwszeństwa.

Brak nalepki na szybie 2021 r. Ile wynosi mandat?

Brak nalepki na szybie: 2021 r. coś zmienia? Ile wynosi mandat? Jakie jeszcze konsekwencje czekają na kierowcę? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Do jakiego wieku można zdawać na prawo jazdy?

Do jakiego wieku można zdawać na prawo jazdy? Prawo nie przewiduje ograniczeń. To jednak nie oznacza, że do egzaminu może przystąpić każdy.

Czy można prowadzić samochód z ręką w gipsie?

Czy można prowadzić samochód z ręką w gipsie? Czy kierowca ze złamaną ręką musi się liczyć z mandatem? Sprawdzimy to.

Elektryk na buspasie: dotyczy go sygnalizator dla autobusów?

Elektryk na buspasie, czyli kierowcy e-aut mają ułatwienie w ruchu miejskim. Tylko czy ustawa myśli o wszystkim? Zapomina o... sygnalizatorach.

Taryfikator punktów karnych 2021 r. Pełna lista wykroczeń.

Taryfikator punktów karnych 2021 r. Dziś opowiemy o tym, za jakie wykroczenie i jaką ilość punktów karnych może otrzymać kierowca. Oto aktualne dane!

Podginanie tablicy rejestracyjnej: czy to jest legalne?

Podginanie tablicy rejestracyjnej to popularna praktyka wśród motocyklistów. Czy jest legalna i z jakimi konsekwencjami może się wiązać? Sprawdźmy.

Skrzyżowanie w kształcie litery T: kto ma pierwszeństwo?

Skrzyżowanie w kształcie litery T, czyli dziś przeanalizujemy przypadek, z którym można spotkać się np. na uliczkach osiedlowych.

Kiedy kasują się punkty karne?

Kiedy kasują się punkty karne? Czyli dziś zajmiemy się ewidencją kierowców. Sprawdzimy m.in. ile trzeba czekać na przedawnienie punktów karnych.

Sprawdzanie punktów karnych. Jak to zrobić?

Sprawdzanie punktów karnych to obecnie trzy możliwości. Która jest najbardziej intuicyjna i jak konkretnie poznać stan ewidencji kierowcy?

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Co grozi?

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym jest obwarowane nie tylko dużym mandatem. Kierowca może nawet stracić prawo jazdy!

Taryfikator mandatów 2021 r. Jakie zmiany czekają kierowców?

Taryfikator mandatów 2021 r.: czy szykują się jakieś zmiany w sposobie karania kierowców? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Mandaty dla pieszych: czekają kary do... 500 złotych!

Mandaty dla pieszych mają za zadanie napiętnować złe zachowania drogowe. Jak wysokie mogą być? W skrajnym przypadku kara sięgnie 500 złotych!

Mandaty dla rowerzystów: taryfikator przewiduje do 500 zł!

Mandaty dla rowerzystów w taryfikatorze często nie są wysokie. Drastyczne przekroczenie przepisów będzie mimo wszystko słono karane!

Taryfikator punktów karnych - jakie kary czekają na kierowców?

Taryfikator punktów karnych dotyczy szeregu wykroczeń popełnianych przez kierowców. Jaka kara czeka na prowadzących w Polsce?

Jazda bez prawa jazdy po egzaminie. Co za to grozi?

Jazda bez prawa jazdy po egzaminie w teorii jest możliwa. Konsekwencje są jednak minimalne dopiero od momentu, wpisania prowadzącego do CEPiK.

Kiedy jazda na suwak nie obowiązuje? Jest kilka przypadków

Kiedy jazda na suwak nie obowiązuje? To pytanie, które postawiliśmy przed dzisiejszym materiałem. Sprawdźmy o jakich przypadkach mowa.

Pas rozbiegowy: kto ma pierwszeństwo?

Pierwszeństwo na pasie rozbiegowym jest dość ważną kwestią - szczególnie w kontekście obowiązkowej jazdy na suwak. Jak zatem z nim jest?

W jakim wieku można rozpocząć kurs na prawo jazdy?

Młodzież zbliżająca się do 18-tych urodzin zawsze zadaje to samo pytanie. Mianowicie w jakim wieku można rozpocząć kurs na prawo jazdy?

Teren zabudowany: zasady jasno wynikają z przepisów

Wszyscy kierowcy powinni pamiętać o tym, jak wygląda definicja obszaru zabudowanego. Zasady panujące na nim przypomnimy jednak w tym materiale.

Czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej?

Dziś zajmiemy się dość ważnym pytaniem. A więc czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Generalna odpowiedź brzmi nie. Ale prawo przewiduje dwa odstępstwa.

Ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy oznacza zazwyczaj wielki stres. A stres sprzyja potknięciom. Zatem ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy? Postaramy się poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Korytarz życia: mandat może sięgnąć 500 złotych!

W przypadku ratowania życia liczy się każda minuta. A dojazd np. karetki na miejsce wypadku w zakorkowanym mieście, może być poważnym problemem. Stąd pomysł na unormowanie prawne takiego pojęcia jak korytarz życia. Mandat ma jedynie zmusić kierowców do jego respektowania.

Czy autobus wyjeżdżający z przystanku ma pierwszeństwo?

Jak powinien zachować się kierowca w sytuacji, w której dojeżdża do przystanku i widzi autobus próbujący włączyć się do ruchu? O tym właśnie opowiemy dziś. Postaramy się omówić wszystkie możliwe przypadki.

Strefa zamieszkania: ograniczenie prędkości wyznaczone bez znaku

Ustawodawcy starają się reagować na zmieniające się warunki ruchu. A w ostatnich latach jednym z kluczowych ruchów było wprowadzenie do przepisów takiego pojęcia jak strefa zamieszkania. Ograniczenie prędkości w tym przypadku nie musi być wyznaczane dodatkowym znakiem!

Strefa ruchu: parkowanie dotyczą zasady ogólne

Parkowanie pod blokiem bywa nie lada wyzwaniem - miejsc do pozostawienia auta jest w Polsce zdecydowanie za mało. Mimo wszystko kierowcy powinni wykazać się czujnością. Szczególnie ci, których podjazd jest oznaczony znakiem strefa ruchu. Parkowanie w jej zamach jest wyznaczone.

Strefa zamieszkania: parkowanie wymaga poznania zasad

Co do zasady strefa zamieszkania ma być przestrzenią sprzyjającą pieszym. To jednak nie oznacza, że nie mają do niej wstępu pojazdy. Mają! Muszą się jednak stosować do specjalnych zasad, które dotyczą m.in. parkowania.

Uprawnienia straży miejskiej do kontroli ruchu drogowego. Kiedy mogą interweniować?

Jeszcze kilka lat temu strażnicy miejscy mogli kontrolować prędkość pojazdów przy pomocy fotoradarów. Dziś ich uprawnienia są dużo węższe i tak naprawdę ograniczają się do dwóch przypadków wykroczeń. Jakich? Zaraz o tym opowiemy.

Strefa ruchu a droga wewnętrzna - jakie są różnice?

Dziś wyjaśnimy dość ważną z drogowego punktu widzenia kwestię. Strefa ruchu a droga wewnętrzna - czym się różnią, a jakie mają punkty wspólne? Przeczytajcie nasz materiał, a uniknięcie mandatu!

Wyprzedzanie na pasach: co mówią o nim przepisy?

Piesi nie mają szans w starciu z samochodem. Dlatego dla ustawodawcy szczególnie ważne było chronienie tych miejsc, w których pojazdy spotykają się z przechodniami. Co przepisy mówią na temat wyprzedzania na pasach? Sprawdziliśmy.

Strefa ruchu: przepisy obowiązują też na niektórych drogach wewnętrznych!

Strefa ruchu jest pojęciem, które zostało wprowadzone do polskich przepisów w maju roku 2011. Tworzy się ją na drogach wewnętrznych, a zasadniczym jej wyznacznikiem jest fakt, że w jej ramach w pełni obowiązują przepisy.

Wyprzedzanie na trzeciego. Co na to przepisy?

Na drogach można obserwować całe spektrum niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez kierowców. Jednym z najbardziej rażących jest jednak wyprzedzanie na trzeciego. Na czym polega i czemu jest niezgodne z przepisami? Wyjaśniamy.

REKLAMA