Planując kupno aparatu kompaktowego stoimy przed wyborem dziesiątek najróżniejszych modeli. Większość różni się między sobą ceną i jakością wykonania oferując praktycznie to samo. Są jednak modele, które wyróżniają się na tle konkurencji i właśnie na nie warto zwrócić uwagę. Właściwe określenie potrzeb pozwoli nam precyzyjnie wybrać odpowiedni model. Przed kupnem warto również poznać cechy charakterystyczne aparatów kompaktowych, aby mieć pojęcie o tym, co widnieje na opakowaniu w broszurce reklamowej lub na etykiecie przy cenie. Pamiętajmy, że nie istnieje zasada, w myśl której kompaktowe aparaty cyfrowe z danego przedziału cenowego powinny mieć określone cechy budowy czy parametry techniczne. W każdej kategorii cenowej można znaleźć coś dla siebie.
Aparat fotograficzny przyda się w każdej firmie. O ile kamera wideo może nie być konieczna, aparat z pewnością będzie świetnym towarzyszem spotkań, imprez integracyjnych czy firmowych wyjazdów. Przed kupnem aparatu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Nawet, jeśli nie jesteśmy miłośnikami fotografii, warto poznać podstawowe funkcje i aspekty aparatów fotograficznych.
Kupując kamerę wideo mamy zamiar nagrywać za jej pomocą różne filmy. Oczywiście chcemy, aby nasze dzieło obejrzeli inni na telewizorze, komputerze lub telefonie. Z pewnością nikt nie kupuje kamery z myślą o oglądaniu nagranych filmów na wbudowanym wyświetlaczu LCD. Jeśli więc chcemy, aby nasze dzieło dało się edytować i odtwarzać na PC, smartphonie czy telewizorze, musimy sprawdzić jakie formaty obsługuje nasza kamera. Poznajmy tajniki kilku formatów wideo.
Jeśli chcemy wybrać odpowiednią kamerę wideo, musimy zapoznać się z jej specyfikacją techniczną. Jest ona bardzo pomocna i pozwala znacząco zawęzić wybór do kilku modeli, jednak nie tłumaczy wszystkiego. Możemy na przykład wykorzystać cenę kamery dodając do tego inne specyfikacje, jak rozmiar LCD, waga, czy typ mikrofonu. W tym celu będziemy w stanie odrzucić te modele, które nas nie interesują i nie chcemy dopłacać za niepotrzebny nam drogi dodatek. Sprawdźmy więc, co może nam się przydać, a co może okazać się zbędne.
Jeśli stoimy przed wyborem kamery cyfrowej do firmy, najczęściej nie mamy łatwego zadania. Ogrom rozmaitych funkcji, wielkie przedziały cenowe, różne zastosowania, formaty, złącza i inne, dla wielu osób niezrozumiałe pojęcia potrafią przyprawić o zawrót głowy. Poznajmy więc zasady, jakimi powinniśmy kierować się podczas wyboru kamery cyfrowej.
Często zdarza się tak, że w firmie potrzebna jest kamera wideo na jeden raz. Kupno drogiego sprzętu wydaje się wtedy złym pomysłem. Jeśli w firmie znajduje się aparat fotograficzny, lub jeśli kupno aparatu fotograficznego byłoby lepszym pomysłem, można skorzystać z opcji nagrywania wideo w takim urządzeniu. Wbrew pozorom nie jest to tak zły pomysł, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Najnowsze lustrzanki są jak najbardziej zdolne kręcić wideo wysokiej jakości, jak również robić zdjęcia. Modele z wyższej półki posiadają olbrzymie analizatory obrazu, jak również świetne obiektywy, więc użytkownik bez problemów może kręcić doskonałe wideo w HD. Czy to się sprawdzi?
W niektórych firmach proste i niedrogie kamery kieszonkowe z nawiązką spełniają swoje zadanie, w innych zaś konieczny jest zakup jednej lub nawet kilku profesjonalnych kamer HD – wszystko zależy od branży i wymagań potencjalnych użytkowników. Nie jest tajemnicą, że profesjonalna kamera HD nie przyda się amatorowi, gdyż ten po prostu nie będzie w stanie wykorzystać nawet połowy z tego, co oferuje taki sprzęt. Jeśli jednak mamy spore doświadczenie w tej materii, warto zainteresować się sprzętem, który uwydatni nasze zdolności.
Ostatnio w świecie RTV najczęściej powtarzanym skrótem jest chyba HD. Format High Definition to obecnie praktycznie standard w telewizorach, kinie domowym czy kamerach wideo. Nawet niektóre telefony oferują taką rozdzielczość wyświetlaczy. Czemu więc w ogóle rozważać zakup kamery w starym formacie SD? Podobnie jak w przypadku kamer kieszonkowych, tak samo kamery SD są przeznaczone dla tych, którzy nie szukają niesamowitych efektów lub profesjonalnych funkcji. Jeśli chcemy kupić urządzenie na długie lata, oczywiście lepiej zainwestować w urządzenie HD, jeśli jednak nie mamy funduszy, a kamera jest nam potrzebna „na wczoraj”, urządzenie SD będzie najlepszą alternatywą.
Mamy XXI wiek i żyjemy w kraju z wolnym rynkiem. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości w wyborze towarów. Obecnie bez znaczenia, czy potrzebujemy podręcznego urządzenia do nagrywania krótkich filmików dla siebie, czy może żyjemy i utrzymujemy się z nagrywania i produkowania filmów o profesjonalnej jakości, na rynku bez problemu znajdziemy kamerę odpowiednią dla siebie. Zacznijmy może od modeli, które przeznaczone są dla osób, które chcą je schować do kieszeni, a cena dopasuje się do każdego portfela. Na początek poznajmy kamery kieszonkowe
W systemach Windows standardowo działa funkcja Autorun. Dzięki niej, po włożeniu płyty do napędu CD/DVD zostaje ona automatycznie odtworzona, oczywiście w zależności od tego, co jest zawartością płyty (muzyka, film, programy etc.). Jeśli jest to płyta z programami, zazwyczaj zostaje uruchomiony plik wykonywalny .exe. Po uruchomieniu najczęściej pokazuje się nam menu oferujące możliwość przejrzenia zdjęć znajdujących się na płycie czy też uruchomienia albo zainstalowania jakiegoś programu. Większość osób nie wie jednak, że identyczny efekt można osiągnąć w przypadku pamięci USB. Jak to zrobić?
Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele cennych informacji, łatwo może paść łupem osób, wykorzystujących je dla osiągnięcia zysku. Przykładem mogą być dane identyfikacyjne podawane przy rejestracji domeny, które następnie zamieszczane są w bazach WHOIS. Informacje takie, np. odnośnie domen globalnych są łatwo dostępne dla każdego.
Wiemy już, że kamera cyfrowa to przydatne urządzenie w firmie. Oczywiście nie w każdej firmie, jeśli prowadzimy sklep mięsny, kamera jest nam raczej zbędna, jednak, jeśli mamy agencję reklamową, kamera z pewnością się przyda. Jeśli już zdecydowaliśmy się na kupno kamery, warto zdecydować, jaki sposób zapisu danych będzie dla nas lepszy. Od jakiegoś już czasu producenci zasypują nas różnymi sposobami przechowywania wideo, włączając w to kasety DV (Digital Video), MiniDVD i dyski twarde wmontowane w sprzęt rejestrujący. Ostatnio pojawił się nowy sposób zapisywania materiału. Jest to pamięć flash. Co więc wybrać i dlaczego?
Po co kamera cyfrowa w firmie? Wbrew pozorom takie urządzenie przydaje się w wielu sytuacjach. Filmowanie firmowych przyjęć, różnych wydarzeń, konferencji, spotkań etc. Poza tym, niektóre firmy ze względu na specyficzną działalność są zmuszone do kupna tego typu urządzenia. Nie jest to łatwe, gdyż na rynku znajdziemy całe mnóstwo najróżniejszych urządzeń, które oferują setki funkcji, opcji etc. Ponadto obecnie produkowane kamery wideo HD są niewielkie, przyjazne w transporcie, a przede wszystkim pozwalają na kręcenie pięknych, żywych filmów wideo w rozdzielczości HD. Poznajmy najważniejsze opcje, które pozwolą nam dobrać odpowiednie urządzenie do potrzeb.
Komercyjne pakiety oprogramowania do firmy potrafią kosztować krocie. Wykup licencji na kilka komputerów mnoży wydatki, co sprawia, że wiele firm popełnia kardynalny błąd i sięga po pirackie oprogramowanie. Niewiele osób jednak wie, ze istnieje mnóstwo odpowiedników, co najważniejsze, darmowych odpowiedników drogich pakietów biurowych. Poznajmy, więc kilka przykładów programów zastępczych, które z pewnością będą w stanie zastąpić drogie pakiety.
Prowadzenie własnej firmy to spory wydatek, a profesjonalne oprogramowanie firmowe może kosztować majątek. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że drogie programy i licencje można z powodzeniem zastąpić ich o wiele tańszymi, lub nawet darmowymi odpowiednikami. Oczywiście nie mówimy to o wersjach podejrzanych i pirackich, tylko o niekomercyjnych odpowiednikach. W następnych częściach poradnika przybliżymy pokrótce kilka alternatyw, dla wielu płatnych programów.
Korzystanie z faksu wyszło już dawno z mody, zastąpione przez pocztę elektroniczną. Mimo wszystko czasami zdarza się, że w przypadku oficjalnej wymiany danych trzeba wysłać dokumenty, faktury VAT, umowy staromodnym faksem. Jeśli jednak nie mamy faksu, możemy go wysłać za pomocą naszego komputera. Jak to zrobić?
Jeszcze jakiś czas temu dysk twardy o pojemności 160 GB był luksusem, niemal przesadą. Obecnie nikogo nie dziwią dyski twarde o pojemności 1 TB. Dziś pojemność 160 GB jest bardzo szybko wykorzystywana. Wszystkiemu winne są pliki multimedialne oraz filmy w wysokich rozdzielczościach, które zajmują coraz większą powierzchnię na talerzach dysków twardych. Oprócz tego ciągle powiększana biblioteka muzyczna oraz galeria zdjęć i z pojemności 160 GB nagle robi się 16 GB. Dlatego też, jeśli wolne miejsce na naszym dysku twardym zaczyna się kurczyć w zastraszającym tempie, warto pomyśleć o jego wymianie, lub kupnie zewnętrznego dysku twardego. Podpowiadamy, jak zmienić dysk twardy w laptopie.
Dla niektórych telefon komórkowy nie musi posiadać setki funkcji, aparatu fotograficznego o matrycy aparatu kompaktowego, wielkiego wyświetlacza dotykowego etc. Długi czas czuwania, proste menu na kolorowym wyświetlaczu, metalowa obudowa, głośne dzwonki – dla wielu ludzi takie z pozoru banalne dane są wystarczające do tego, aby kupić właśnie ten model. Urządzenie myPhone 1080 DURO posiada właśnie taką charakterystykę i z pewnością przypadnie do gustu starszym użytkownikom.
Zaznaczanie, kopiowanie i przenoszenie plików to prawdopodobnie najczęściej wykonywana czynność w komputerze, zarówno w domu, jak i w pracy w biurze. Niekiedy, przy zaznaczaniu większej ilości plików z wciśniętym klawiszem Ctrl wystarczy chwila nieuwagi, aby zaczynać od początku. Na szczęście w Windows 7 znajdziemy bardzo wygodną alternatywę. Jak ją włączyć?
Oszczędzanie energii elektrycznej, zarówno w domu, jak i w firmie to bardzo ważna kwestia. Niestety obecnie produkowane komputery do energooszczędnych nie należą. Poza tym, procesor komputera chodzi na pełnych obrotach, niezależnie od tego, czy właśnie na komputerze gramy, korzystamy z wymagającego programu lub po prostu przeglądamy Internet. Na szczęście przy pomocy odpowiednich narzędzi w prosty sposób możemy obniżyć częstotliwość pracy procesora i ograniczyć w ten sposób pobór mocy. Jak to zrobić?