REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Sprzedaż

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrudnienie dzieci

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wykonywanie zajęć zarobkowych przez dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia.

Pełnomocnictwo u notariusza

Jeżeli chcemy udzielić pełnomocnictwa do sprzedaży lub kupna nieruchomości, to udajemy się do notariusza w celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa.

Obrót nieruchomościami bez świadectwa energetycznego

Notariusze nie mogą uzależnić sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu.

Dziecko ze zdrady małżeńskiej dziedziczy

Mąż matki, który dowiedział się, że wychowywał cudze dziecko – ma niewielkie szanse na odsunięcie go od dziedziczenia- możliwość zaprzeczenia ojcostwa jest mocno ograniczona w czasie. Większe szanse ma obecnie mężczyzna, który dziecko uznał.

REKLAMA

Postępowanie o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Mężczyzna, który uznał ojcostwo (d. uznał dziecko)- po czym dowiedział się, że nie jest ojcem, może domagać się ubezskutecznienia uznania ojcostwa. Jest to nowe postępowanie dodane w ostatniej nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Uznanie ojcostwa

Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem jego matki – aby dziecko mogło być uznane za jego, musi dokonać uznania ojcostwa (do nie dawna zwanego uznaniem dziecka). Od 13 czerwca 2009 roku zmieniły się zasady tej procedury.

Sprawy między rodzicami a dziećmi

Sprawy między rodzicami a dziećmi są odrębnie uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego. Poświęcone są im art. 453-458 k.p.c. Z poznamy wszystkie odrębności.

Dziecko świadkiem w sądzie

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach realizacji projektu „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości” wydało broszurę „Będę świadkiem w sądzie”, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Czyje nazwisko noszą dzieci w związku partnerskim

Jak wiadomo nie trzeba być małżeństwem, żeby mieć dzieci, jakie jednak są zasady nadawania nazwiska dziecku?

Dziecko to też konsument

Jak poprawnie napisać umowę sprzedaży

Umowa sprzedaży odgrywa w życiu gospodarczym bodajże najdonioślejsza rolę. Zawierana jest powszechnie każdego dnia. Jednak mimo powszedniości umowy sprzedaży nie każdy wie jak należy ją prawidłowo sporządzić.

Co warto zawrzeć w umowie jeśli jestem kupującym

Najprościej skonstruowana umowa sprzedaży zawiera określenie stron umowy, czyli sprzedawcę i kupującego oraz przedmioty ich wzajemnych świadczeń , a więc przedmiot sprzedaży i cenę. Patrząc z perspektywy kupującego warto jednak wzbogacić treść umowy o pewne elementy, by zabezpieczyć swoje interesy na przyszłość.

Czy osoba w związku partnerskim może być samotnym rodzicem

Osoby żyjące w nieformalnym związku nie mogą rozliczać się wspólnie- ten przywilej zarezerwowany jest dla małżeństw. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą jednak rozliczać się z dzieckiem – przy czym stanowisko to nie jest podzielane przez Ministerstwo Finansów- bronią go za to Wojewódzkie Sądy Administracyjne.

Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji?

 Są sytuacje kiedy rozmowa z dzieckiem o jego potrzebach i odczuciach związanych z rozstaniem rodziców staje się niezbędna. Poznanie punktu widzenia dziecka może przynieść otrzeźwienie rodzicom. Włączanie dziecka do mediacji to zadanie ryzykowne, niosące zagrożenie uczynienia z dziecka arbitra w sporze rodziców (na zasadzie: „Zdecyduj, chcesz mieszkać u mamy czy u taty?”). Jeśli zagrożenie jest duże lepiej zrezygnować z uczestnictwa dziecka w mediacji.

Kiedy osiąga się pełnoletność

Co do zasady dziecko staje się pełnoletnie wraz z osiągnięciem wieku 18 lat. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może nastąpić do wcześniej.

Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza

Chcąc rozpowszechnić opiekę lekarską nad kobietami w ciąży - ustawodawca uzależnił od niej wypłatę becikowego. Przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2009 r. – jednak ich złe przygotowanie może przysporzyć kłopotów.

Czy odziedziczone mieszkanie spółdzielcze mogę sprzedać bez podatku

 W czerwcu 2006 roku zmarł mój ojciec. Pozostawił mi w spadku spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Zapłaciłem podatek od spadków i darowizn (miałem inne mieszkanie). W ubiegłym roku mieszkanie przekształciłem w odrębną własność – czy mogę je sprzedać bez podatku jako mieszkanie odziedziczone przed 2007r.

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości bez podatku

Mieszkania odziedziczone przed 1 stycznia 2007 są zwolnione przy sprzedaży od podatku dochodowego. Mieszkania odziedziczone później są już podczas sprzedaży opodatkowane.

Co warto wiedzieć o przysposobieniu?

Przysposobienie popularnie nazywane jest adopcją. Niniejszy artykuł wyjaśnia wszystkie różnice jakim charakteryzuje się postępowanie w sprawach o przysposobienie.

Czy można udzielić darowiznę dziecku?

Jak przekazać darowiznę dziecku? Chciałbym przekazać darowiznę na rzecz mojego 10-letniego wnuka (chodzi o mieszkanie)- czy mogę to zrobić, czy muszę przekazać darowiznę jego rodzicom?

Czy konieczny jest paragon

Konsument ma prawo żądać potwierdzenia zawarcia umowy sprzedaży. Najczęściej występuje ono w postaci paragonu. Często jednak zapominamy o nim, gubimy albo druk na nim zdąży już wyblaknąć i nie nadaje się do niczego. Problem pojawia się, gdy chcemy złożyć reklamacje, a sprzedawca żąda od nas paragonu. Przecież udowodnić zakup można w inny sposób.

Ubezpieczenie NNW dzieci i młodzież szkolnej

Przedmiotem ubezpieczenia NNW młodzieży szkolnej są następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia powodujące tzw. trwały uszczerbek lub śmierć ubezpieczonej osoby.

Sprzedaż spadku

Spadkobierca, który spadek przyjął może sprzedać go w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Możliwe, że będzie potrzebował zgody pozostałych spadkobierców.

Rozliczenie sprzedaży nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2009

Nieruchomość nabyta w roku 2009 i następnych podlega nowym zasadom opodatkowania w zakresie sprzedaży. Nowy jest również sposób zawiadamiania o chęci skorzystania z ulgi podatkowej.

Zabawka dla malucha

Miałam ostatnio niemiłe doświadczenia z zakupem zabawki dla mojego siostrzeńca. Prezent okazał się niewypałem ze względu na zbyt małe elementy, które o mały włos nie zostały połknięte przez malucha. Stąd moje pytanie: na co powinnam zwracać szczególną uwagę przy zakupie zabawki?

Jakie oznaczenia powinny znajdować się na zabawkach

Mam małe dziecko. Dość często kupujemy mu różnego rodzaju zabawki. Dostaje je również od rodziny i znajomych. Zastanawiam się czym kierować się przy ich wyborze. Chcę, aby były bezpieczne. Czy istnieje obowiązek zamieszczania na nich jakiś szczególnych oznaczeń?

Reklamacja towaru

Obyczaje polskich sprzedawców nie są wzorowe, a brak regulacji prawnej dotyczącej procedury reklamacyjnej stawia konsumenta w słabszej pozycji wobec sprzedawcy. Klienci wciąż są przyzwyczajeni do stosowania starych procedur reklamacyjnych dotyczących rękojmi za wady fizyczne i prawne. Najwyższy czas o tym zapomnieć, gdyż ustawa o sprzedaży konsumenckiej obowiązuje od pięciu lat. Mamy prawo do większych oczekiwań od sprzedawcy, ale jednocześnie konsument musi być aktywny i świadomy swych praw.

Czy zabawki dla dzieci są bezpieczne


Wraz z mężem i 2 letnią córeczką mieszkamy w Szkocji. Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny, ale mnie bardziej interesuje czy one są bezpieczne? Czy są dopuszczone do obrotu zabawki, które mogłyby wyrządzić krzywdę dziecku?

Rodzice nie wszystko mogą

Dzieci mogą posiadać majątek. Wynika to z podstawowych zasad podmiotowości prawnej (zdolności prawnej). Nie mogą jednak nim same dysponować – nie zawsze mogą to również zrobić ich rodzice.

Przymusowy wykup nieruchomości

W spadku po ojcu pozostała działka budowlana, na której po jego śmierci postawiłem dom. Po 10 latach od jego śmierci okazało się, iż sporządził testament w którym do spadku powołał osobę obcą. Twierdzi ona że dom jest jej własnością i chce go sprzedać. Czy mogę jakoś się przed tym uchronić?

Czy można unieważnić uznanie ojcostwa?

Uznałem jak mi się wydawało ojcostwo mojego syna. Okazał się jednak, że nie jestem biologicznym ojcem dziecka. Chciałbym unieważnić uznanie ojcostwa. Czy jest to możliwe. Dodam, że dziecko ma rok. 

Zmiany przy sprzedaży nieruchomości

 Od nowego roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż a nawet wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Niedawno weszły w życie przepisy regulujące wydawanie świadectw energetycznych.

Kiedy konieczny jest rachunek

Zainteresował mnie ostatnio pewien problem. Niektórzy sprzedawcy zawsze po zakupie wydają paragony, niektórzy o tym zapominają. Podobno istnieją pewne przypadki, w których sprzedawca ma obowiązek wydać powierzenie zawarcia umowy. Jaki to są sytuacje?

Ograniczenie zarządu rodziców majątkiem dziecka

Chcę przekazać wnukowi w darowiźnie 10.000 zł – boję się jednak, iż pieniądze przejmą jego rodzice – a nimi nie jestem w dobrych kontaktach. Wnuk ma 14 lat. Czy mogę jakoś wyłączyć rodziców od zarządu jego majątkiem?

Gwarancja nie obejmuje wszystkiego

Czy zdarzyło ci się zareklamować rzecz w serwisie i w odpowiedzi usłyszeć: "Gwarancja nie obejmuje takiej wady"? Jakie wówczas uprawnienia ci przysługują. Sprawdź czy możesz składać reklamacje na taki produkt.

Place zabaw pod międzynarodową kontrolą

Po sprawdzeniu łącznie 16 tys. placów zabaw część z nich zostanie zlikwidowana z powodów bezpieczeństwa. Taką decyzję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zaprzeczenie macierzyństwa

Wydawać by się mogło, że matka zawsze pozostaje pewna. W dobie rozwijającej się medycyny nie można jednoznacznie ustalić matki. Dlatego coraz częściej pojawiają się pozwy o zaprzeczenie macierzyństwa.

Umowa z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami

Z usług pośredników w obrocie nieruchomości korzystamy coraz częściej. Ze względu na oszczędność czasu oraz profesjonalną obsługę. Ważne jest jednak aby umowa została sporządzona w odpowiedniej formie - na piśmie.

Czy rzecz zakupioną w sieci można reklamować

Umowy zawierane na odległość różnią się od umów zawieranych bezpośrednio w sklepie tylko formą zakupu, niekiedy ceną oraz możliwością lub jej brakiem zapoznania się z produktem. Nie zmieniają się natomiast zasady odpowiedzialności sprzedawcy za towar niezgodny z umową.

Potwierdzenie zawarcia umowy

Warto jest zaopatrzyć się w rachunek, potwierdzenie zawarcia umowy bądź paragon na nabywaną przez nas rzecz. W przypadku sporu ze sprzedawcą łatwiej będzie nam udowodnić, że towar został zakupiony właśnie u niego, za określoną cenę i w określonym dniu.

Czy dziecko może pracować

Odpowiedz na to pytanie nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Należy przede wszystkim pamiętać, iż podstawowym obowiązkiem dziecka jest nauka.

Na czym polega władza rodzicielska

Władza rodzicielska (często zwana prawami rodzicielskimi), to cały kompleks uprawnień jakie przysługują rodzicom względem ich dzieci.

Nadanie dziecku nazwiska

Nazwisko dziecka odzwierciedla jego pochodzenie z określonej rodziny i utrwala jego przynależność do niej.

Sądowe ustalenie ojcostwa

Nie zawsze ojcem dziecka jest mąż matki. Czasem matka w ogóle jest niezamężna. Ustalenia ojcostwa osoby innej niż mąż matki można dochodzić przed sądem.

Uznanie dziecka

Uznanie dziecka jest jednostronnym aktem prawnym dokonywanym przez ojca dziecka przed właściwym organem państwowym. Ma ono charakter ściśle osobisty i dlatego jedynie mężczyzna jest uprawniony do jego złożenia.

Ustalanie pochodzenia dziecka

Pochodzenie dziecka to stwierdzenie (ustalenie), że dane dziecko zostało urodzone i poczęte przez konkretną kobietę i mężczyznę (rodziców). Ów fakt pociąga za sobą określone konsekwencje (prawa i obowiązki) prawne, np. obowiązek alimentacyjny czy prawo do dziedziczenia.

Ulga na dzieci w podatku dochodowym

Popularnie zwana ulgą na dzieci - pozwala na odpisanie 1173,70 zł od samego podatku (nie jak większość ulg od podstawy opodatkowania).

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Dodatki do zasiłku rodzinnego to jednorazowe lub okresowe świadczenia przysługujące osobie (rodzinie) uprawnionej do zasiłku rodzinnego, spełniającej dodatkowe warunki związane z zajściem określonych zdarzeń losowych lub okoliczności.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to podstawowe świadczenie rodzinne wypłacane w celu częściowego pokrycia wydatków na utrzymanie dziecka.

Świadczenia rodzinne

 Świadczenie rodzinne są zbiorczym określeniem dla różnych form wspierania rodziny.

REKLAMA