REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Umowa zlecenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych i co za tym idzie brakiem opłacania składek na te ubezpieczenia od dnia, w którym faktycznie rozpoczyna się zawieszenie prowadzenia działalności.

Badanie marketingowe obniży ryzyko gospodarcze

Badania marketingowe są niezbędne dla skutecznego zarządzania firmą. Dzięki zebranej informacji dotyczącej rynku, konsumpcji, działaniach konkurencji czy polityki cenowej menedżerowie firmy podejmują kluczowe decyzje, od których zależy dalsza działalność spółki.

Wizytówka wypromuje firmę

Wizytówka, która jest oznaką uprzejmości i towarzyszy przy nawiązaniu znajomości jest jednocześnie jedną z podstawowych form reklamowania własnej firmy.

Banki szukają franczyzobiorców

Polskie banki ograniczają otwarcie własnych oddziałów, ale jednocześnie rozbudowują sieć placówek partnerskich. W pierwszym półroczu tego roku banki uruchomiły ponad 250 oddziałów działających na zasadzie franczyzy.

REKLAMA

Pomysł na biznes - własny sklep internetowy

Choć handel elektroniczny jest stosunkowo nowym zjawiskiem w polskim Internecie analitycy Gemiusa uznali rynek e-commerce za rozwojowy - blisko 80 proc. kupujących w sieci zamierza nadal dokonywać zakupów drogą elektroniczną z częstotliwością nie mniejszą niż dotychczas.

Internet generuje sprzedaż firm pośrednictwa kredytowego

Rok temu ponad 3 mln umów na kredyty i pożyczki zostały zawarte przy udziale przedsiębiorstw pośrednictwa kredytowego. W procesie pozyskania klientów dla większości firm najbardziej pomocny był Internet.

Zmiana banderol na alkohole od 1 września 2009 r.

W chwili obecnej wielu przedsiębiorców, a w szczególności drobnych sprzedawców detalicznych, przeżywa katusze związane z wycofaniem z końcem czerwca b.r. „starych” banderol na papierosy i inne wyroby tytoniowe.

Nierentowna działalność a składki na ubezpieczenia społeczne

Istotne znaczenie dla podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznych ma fakt wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, a nie uzyskiwanie z tego powodu określonych dochodów.

REKLAMA

Restrukturyzacja finansowa firmy

Spółki, które nie są w stanie wywiązać się z zobowiązań kredytowych zmuszone są m.in. do restrukturyzacji finansowej firmy. Często jest to jedyny kierunek działania, który może uchronić spółkę od upadłości.

Obowiązek opłacania składki na FP za zleceniobiorców ustala się inaczej niż za pracowników

Pod koniec lipca br. zatrudniliśmy dwóch pracowników i zleceniobiorcę. Za przepracowaną część miesiąca wynagrodzenie tych osób okazało się niższe niż minimalne. Jak należy ustalić, czy płacić za nie składki na Fundusz Pracy? Czy w każdym przypadku trzeba przeliczać wynagrodzenie na okres miesiąca?

Kreowanie wizerunku w biznesie

W stroju biznesowym obowiązują własne zasady. Odpowiednio dobrane elementy i dodatki mogą pomoc w kreowaniu wizerunku, który pomoże w osiągnięciu celów zawodowych.

Ograniczenia w eksporcie na rynku białoruskim

Przedsiębiorstwo, które chce sprzedawać swoje wyroby na Białorusi będzie musiało się liczyć z ograniczeniami w dostępie do tego rynku. W celu sprzedaży niektórych grup towarów zagranicznych będzie konieczne przeprowadzenie certyfikacji, co znacząco utrudnia działania na tym rynku.

Argumentacje w negocjacjach handlowych

Firma przygotowała ofertę, którą zaproponowała szerokiemu kręgu odbiorców. Jednak dynamika sprzedaży towaru czy usług nie jest tak dynamiczna jak zakładano. Wiedza sprzedawców na temat argumentacji w negocjacjach handlowych może przyczynić się do zwiększenia liczby udanych transakcji.

Strategie negocjacji w biznesie

Bez negocjacji nie dochodzi do podpisania żadnego kontraktu. Z kolei wyniki rozmów między partnerami zależą nie tylko od cech indywidualnych i umiejętności interpersonalnych negocjatorów. W walce na słowa przyda się także wiedza dotycząca strategii negocjowania.

Upadłość przedsiębiorstwa to nie koniec biznesu

Przy słowie upadłość na przedsiębiorcę pada blady strach. Jednak to nie oznacza natychmiastowego pożegnania z działalnością gospodarczą. Wręcz przeciwnie, w momencie ogłoszenia upadłości przedsiębiorca będzie miał czas na restrukturyzację zadłużenia i opracowanie strategii dalszego działania.

Wynagrodzenie dla menedżera

Wynagrodzenie menedżera zależy od umowy, którą firma zawiera z kandydatem do pracy. W odróżnieniu od umowy o pracę, kontrakt menedżerski jest bardziej skomplikowanym dokumentem. Od tego, w jaki sposób zostanie on sporządzony zależy czy o wypłatę wynagrodzenia nie trzeba będzie walczyć w sądzie.

Wynagrodzenie wspólnika w spółce

Za prowadzenie spraw spółki wspólnik spółki osobowej nie otrzymuje wynagrodzenia. Spółka może jednak zawrzeć umowę o pracę ze swoim wspólnikiem, chyba że przedmiotem umowy jest prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentacja.

Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa

Co roku przybywa polskich firm, które otwierają biznes na Białorusi. Do tej pory zainwestowało tam ponad 400 polskich przedsiębiorstw. Większość z nich działa w tzw. wolnych strefach ekonomicznych (WSE), korzystając ze zwolnienia z szeregu podatków i ulg celnych.

Komórka może stać się Twoim wrogiem

Telefon komórkowy niezwykle ułatwia życie nam i osobom, które chcą się z nami skontaktować, jednak nieumiejętne z niego korzystanie może przysporzyć nam wielu problemów. Jak używać tego cudu techniki zgodnie z zasadami savoir vivre’u?

Rynek białoruski otwiera się na inwestorów zagranicznych

Jeśli do niedawna rynek białoruski nie był przyjazny dla inwestorów zagranicznych, to teraz przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonych przepisów regulujących działalność gospodarczą. Władze kraju znacząco ułatwiły warunki działania i spodziewają się ożywienia aktywności inwestycyjnej na szeroką skalę.

Jak otworzyć przedstawicielstwo spółki na Białorusi?

Polscy inwestorzy coraz bardziej doceniają rynek białoruski. W ciągu ostatnich siedmiu lat w tym kraju zainwestowało ponad 400 polskich firm. Jedną z form zaistnienia na tym rynku jest otworzenie przedstawicielstwa spółki.

Weryfikacja partnera gospodarczego na Ukrainie

Przyjęło się, że prowadzenie biznesu na rynku ukraińskim jest związane z dużym ryzykiem. Powodem takiego myślenia jest między innymi niestabilna sytuacja polityczna w tym kraju i bojaźń o nawiązanie relacji biznesowych z nieuczciwym kontrahentem. Wbrew pozorom przeprowadzenie oceny wiarygodności partnera gospodarczego na Ukrainie nie jest bardziej skomplikowane niż w Polsce.

Umowy handlowe z rosyjskimi partnerami

Wiedza dotycząca właściwego zawierania umów handlowych jest potrzebna każdemu inwestorowi. Aby uniknąć nieporozumień interpretacji treści tego dokumentu w Rosji wystarczy zapoznać się z przepisami rosyjskiego prawa i sprawdzić wiarygodność partnera.

Zakup nieruchomości w Rosji

Prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji często wiąże się z kupnem nieruchomości. Najczęściej kupuje się od prywatnych właścicieli. Jednak samo zawarcie umowy kupna nie oznacza automatycznie, że kupujący otrzymuje prawo własności do danej nieruchomości.

Jednolity podatek socjalny w Rosji?

Inwestor zagraniczny, który prowadzi działalność gospodarczą w Rosji musi się liczyć z tym, że zapłaci jednolity podatek socjalny. Płacą go osoby prawne, które zatrudniają i wypłacają wynagrodzenia osobom fizycznym.

Korzyści z holdingu zagranicznego

Właściwy wybór lokalizacji spółki holdingowej, a także korzyści podatkowe płynące z tego typu formy prowadzenia działalności gospodarczej poprawi kondycję finansową spółek zależnych i ułatwi wejście na kolejne rynki zagraniczne.

Czy ZUS może żądać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres, za który zostały umorzone składki

Rok temu otrzymałam z ZUS decyzję o umorzeniu składek z tytułu prowadzonej przeze mnie działalności za okres od kwietnia 1999 r. do maja 2000 r. W lipcu br. otrzymałam pismo z ZUS wzywające mnie do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących za ten okres. Czy mam taki obowiązek, skoro składki za ten okres zostały umorzone? Jak powinnam dokonać korekty – czy wykazywać składki, jakie powinnam za tamten okres zapłacić, czy wykazywać, że są to kwoty zerowe? W jaki sposób podpisać dokumenty korygujące, jeśli już nie prowadzę tej działalności i nie posiadam pieczątek firmy?

Kancelaria prawna – jak osiągnąć przewagę konkurencyjną?

Z badań Krajowej Izby Radców Prawnych (KIRP) wynika, że dla 65 proc., korzystających z usług kancelarii prawnych brak głębszego zainteresowania problemem klienta ze strony prawnika jest głównym powodem rezygnacji z usług danej firmy.

Własna działalność gospodarcza w Szwecji


Mieszkając w Szwecji chcemy mieć takie same prawa jak obywatele szwedzcy. Może się to przejawiać na przykład w chęci założenia własnej działalności gospodarczej.

Pobyt i praca na Ukrainie – ogólne zasady legalizacji

Każdy, kto chociaż raz przekroczył polsko-ukraińską granicę musiał wypełnić kartę migracyjną i pamiętać o wielu innych przepisach, bez których poruszanie się po Ukrainie nie jest możliwe. Aby uniknąć nieporozumień z ukraińskimi władzami z powodu przekroczenia zasad przebywania i legalizacji pracy w tym kraju wystarczy pamiętać o głównych kwestiach.

Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?

Zabezpieczenie majątku upadłego w postępowaniu upadłościowym

Istotą instytucji zabezpieczenia majątku upadłego dłużnika w postępowaniu upadłościowym jest ochrona interesów wierzycieli w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że integralność majątku dłużnika zostanie naruszona. Zabezpieczenie to dokonywane jest w interesie wszystkich wierzycieli podmiotu, którego dotyczy wniosek o upadłość.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

W 2008 roku inwestorzy zagraniczni ulokowali na Ukrainie ponad 10,9 mln dolarów, z czego około 80 proc. inwestycji pochodziło z krajów Unii Europejskiej. Polskie firmy także coraz odważniej wyruszają na podbój tego rynku.

Leasing w Rosji. Wady i zalety

Najczęściej przedmiotem leasingu małych i średnich przedsiębiorstw w Rosji są środki transportu. Przemawia za tym możliwość pozyskania nowoczesnego parku maszynowego bez wysokich kosztów początkowych. Jednak podpisując umowę leasingową należy także poznać jej słabe strony.

Ograniczenia inwestycyjne w Rosji

Zasady wydawania wiz i skomplikowane przepisy regulujące wydawanie pozwoleń o pracę mogą ostudzić zapał do realizacji inwestycji w Rosji. Niestety to nie jedyne ograniczenia związane z uruchomieniem projektów biznesowych w tym kraju.

Mobbing a zatrudnienie cywilnoprawne

Na mocy zawartych w Kodeksie pracy przepisów o mobbingu ochronie podlega jedynie osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej może dochodzić roszczeń z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących naruszenia dóbr osobistych.

Wstęp do zrozumienia funduszy unijnych czyli do czego służą i jakie cele realizują

Skąd pochodzą pieniądze znajdujące się w budżecie UE które trafiają m.in. do Polski i co to są państwa płatnicy netto. Jaki cel ma w tym UE aby „rozdawać” takie duże pieniądze. Co to jest EFS i EFRR oraz cross financing? W kolejnych moich artykułach pojawią się bardziej szczegółowe informacje i praktyczne porady przydatne przedsiębiorcom.

Pomoc dla przedsiębiorców odczuwających skutki kryzysu

Jeżeli Twoja firma odczuwa skutki kryzysu, spadły jej obroty i zastanawiasz się nad zwolnieniami, sprawdź czy możesz skorzystać z pomocy państwa na zasadach określonych w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

Idealny sprzedawca rozkręci handel

Obraz idealnego sprzedawcy zmienia się wraz z rozwojem rynku sprzedaży towarów i usług. Z tegorocznych badań ekspertów Polish National Sales Awards (PNSA) wynika, że dobrego handlowca zdradza m.in. towarzyskość, umiejętność wzbudzania zaufania i kontrolowania rozmowy.

Handel detaliczny w czasie recesji

Handel, który jeszcze do niedawna nakręcał wzrost polskiej gospodarki wchodzi w fazę stagnacji. Klienci wybierają tańsze produkty, szukają okazji, a sklepy w centrach handlowych nie dają sobie rady z podstawowymi opłatami.

Konkurencyjność w kryzysie

Kryzys gospodarczy sprawił, że wiele firm ratując sytuację finansową tnie koszty produkcji, redukuje zatrudnienie albo skraca czas pracy. Nie wiele traktuje kryzys, jako możliwość zajęcia lepszych pozycji startowych w walce o klienta po wyjściu z recesji. Przedsiębiorstwa często przejmują strategię przetrwania, zapominając o tym, że po ciężkim okresie nadejdzie ożywienie. Eksperci radzą, by firmy myślały przyszłościowo, szukały okazyjnych fuzji i przejęć i nie bały się zmian modeli biznesowych.

Jedno okienko będzie szerzej otwarte

Wyeliminowanie zaświadczeń o wpisie do rejestru REGON, umożliwienie wydania decyzji o nadaniu NIP w formie elektronicznej oraz uporządkowanie obiegu dokumentów to najważniejsze rekomendacje Ministerstwa Gospodarki do obowiązujących przepisów dotyczących „jednego okienka”. Propozycje ułatwień dla przedsiębiorców Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło 29 lipca 2009 r..

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia, na czym lepiej dorabiać

Zamawiając określoną usługę albo zobowiązując się do świadczenia określonych usług najczęściej zawieramy umowę zlecenia oraz umowę o dzieło. Obie umowy są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego i posiadają wiele cech charakterystycznych pozwalających na ich odróżnienie. Mimo to w praktyce błędnie przyjmuje się, że są to tożsame umowy.

Praca świadczona na podstawie umów cywilnych

Praca może być świadczona na podstawie umowy o pracę albo na podstawie umów cywilnoprawnych. Jednak tylko w potocznym tego słowa rozumieniu pracę można świadczyć na podstawie umów cywilnoprawnych.

Allegro kupuje hurtownie danych od Oracle

Właściciel największego w Polsce serwisu aukcyjnego, QXL Polska, zakupił od Oracle zestaw do budowy wysokowydajnej hurtowni danych pod nazwą HP Oracle Database Machine. Wdrożenie tego typu jest innowacyjne, stworzone wspólnie z firmą HP będzie testowane po raz pierwszy na świecie.

Jak kształtować wizerunek firmy

Niedawno założyłem firmę logistyczną. Wiem, jak ważny we współczesnym świecie jest wizerunek firmy. Zasada „Jak cię widzą, tak cię piszą” obowiązuje nadal. Chciałbym, aby wizerunek zewnętrzny mojej firmy był elegancki i prosty. Jakie zasady obowiązują przy wyborze papieru firmowego i wizytówek? Jaki powinien być układ informacji na tych drukach? Mam problem z doborem kolorystyki. Zamierzam także wprowadzić jednolity układ korespondencji e-mailowej.

Jak założyć firmę w Rosji?

Choć największymi inwestorami w Rosji od lat pozostają Cypr, Holandia, Luksemburg i Wielka Brytania, Polacy też już doceniają ten rynek. W 2008 roku suma polskich inwestycji w tym kraju wyniosła 596 mln dol. Rynek jest tam ogromny, a formalności przy zakładaniu firmy nie bardziej uciążliwe niż w Polsce.

Kto orzeka o niepełnosprawności

Niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Czy prowadząc firmę podlega się ubezpieczeniom społecznym?

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych to pracownicy przede wszystkim podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Co jednak z osobami samozatrudnionymi, to jest takimi, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą.

Czy od umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło i umowa zlecenie to umowy prawa cywilnego. Między podmiotami je zawierającymi nie powstaje stosunek pracy. Co jednak ze składkami na ubezpieczenie społeczne z tytułu wykonywania takich umów?

REKLAMA