REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca świadczona na podstawie umowy o pracę

Praca może być świadczona na podstawie umowy o pracę albo na podstawie umów cywilnoprawnych. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem pracy w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Czas pracy niepełnosprawnego pracownika

Jestem zatrudniony na stanowisku magazyniera. W marcu 2009 r. przyznano mi umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czy w tej sytuacji nadal będę zobowiązany do pracy 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień? Czy z tego tytułu będą przysługiwały mi również inne uprawnienia?

Umowa o zakazie konkurencji

Jestem właścicielem sklepu ze sprzętem komputerowym. Od lipca br. zamierzam podjąć dodatkową pracę (na podstawie umowy o pracę) w firmie, której podstawową formą działalności jest sprzedaż i naprawa sprzętu komputerowego. Czy w tej sytuacji będę zobowiązany do podpisania umowy o zakazie działalności konkurencyjnej?

Jak osiągać więcej za mniej

W maju po raz 26. odbyła się w Walencji międzynarodowa konferencja klientów firmy doradczej Hay Group. Motywem przewodnim spotkania była próba znalezienia odpowiedzi, w jaki sposób przy rosnącej inflacji i spowolnieniu gospodarczym przedsiębiorcy mają utrzymać rentowność i przewagę nad konkurencją.

REKLAMA

Odpowiedzialność pracownika

Prowadzę firmę produkcyjną. 8 lipca br. jedna z maszyn uległa awarii i produkcja w całym zakładzie została wstrzymana. Uszkodzenie nastąpiło w wyniku błędu popełnionego przez pracownika. Co możemy w takiej sytuacji zrobić. Czy możemy żądać od pracownika odszkodowania?

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim


Wiele osób idąc na zwolnienie lekarskie nie zdaje sobie sprawy, iż w polskim prawie pracy przewidziana jest kontrola pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, mająca na celu sprawdzenie, czy pracownik ten rzeczywiście choruje.

Kto rozstrzyga spory pracownicze w samorządzie

Spraw spornych związanych ze stosunkiem pracy w samorządach nie należy traktować jako postępowań administracyjnych. Właściwe do ich rozpatrzenia są sądy pracy.

Jak rozliczyć przekazywanie prezentów o małej wartości?

Prowadzę niewielką działalność produkcyjno – usługowo - handlową i jestem podatnikiem VAT. W ostatnim okresie żeby podnieść swoje obroty postanowiłem szerzej zareklamować swoją działalność. W tym celu zakupiłem różne artykuły reklamowe takie jak długopisy, kubki, koszulki itp., na których znajduje się nazwa mojej firmy i zakres jej działalności. Ponadto niektóre wyroby własne również są przekazywane przez nas. Przy różnych okazjach wydajemy naszym potencjalnym jak i dotychczasowym klientom niektóre własne wyroby jak i te artykuły reklamowe. Czy w związku z tym powinienem opodatkowywać VAT-em nieodpłatne przekazywanie klientom takich artykułów reklamowych i wyrobów własnych?

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT od usług gastronomicznych?

Prowadzę niewielki hotel na obrzeżach miasta. W hotelu organizuję imprezy okolicznościowe, wesela, konferencje itp. Oprócz wynajmu pokoi dla gości, organizuję również wyżywienie dla gości. Zwykle podaję posiłki zakupione od firm cateringowych. Jestem VAT-owcem i w związku z tym nie wiem czy naliczony na fakturach za nabywane przeze mnie usługi gastronomiczne VAT mogę odliczać?

Międzynarodowe standardy rachunkowości i sprawozdawczości finansowej

Księgowi spółek publicznych i banków powinni znać międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR). Inne podmioty też mogą stosować te zasady. Prezentujemy podstawowe zasady stosowania tych standardów i linki do ich treści.

Napoje dla pracowników

Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje w czasie upałów. Napoje mają zapobiegać odwodnieniu organizmu i jego przegrzaniu. Jest to szczególnie ważne w czasie upalnego lata.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą na swój wniosek zostać objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Ubezpiecz się od kryzysu

Rośnie liczba przedsiębiorców i firm, profilaktycznie zabezpieczających się przed skutkami kryzysu i starających się minimalizować ryzyko działalności gospodarczej. Takie wnioski płyną z analiz firmy Euler Hermes, największego w Polsce ubezpieczyciela kredytu kupieckiego. W ciągu ostatnich 6 miesięcy firma odnotowała 30% wzrost przypisu składki w stosunku do pierwszego półrocza roku 2008.

Przedsiębiorcy słabo znają przepisy chroniące konkurencję

Zdecydowana większość (85%) przedsiębiorców bardzo słabo zna prawo ochrony konkurencji. Jednak w porównaniu do 2006 roku wzrosła ich wiedza o antykonkurencyjności konkretnych działań. To wyniki najnowszego badania przeprowadzonego w maju 2009 r. na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kadry i płace w sferze budżetowej

Od 1 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych. Jak się okazuje, wciąż stwarzają one pracodawcom spore kłopoty interpretacyjne. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się problemy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych.

Kadry i płace w sferze budżetowej

Od 1 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych. Jak się okazuje, wciąż stwarzają one pracodawcom spore kłopoty interpretacyjne. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się problemy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych.

Opodatkowanie wypłat dla wspólników spółek

Przy spółce osobowej opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki. W spółce kapitałowej następuje podwójne opodatkowanie raz na poziomie spółki kapitałowej, a następnie przy wypłacie zysku spółki na rzecz wspólnika.

Bezrobotni dostaną mikrokredyty z funduszy UE

Unia Europejska planuje wprowadzenie mikrokredytów dla bezrobotnych, dzięki którym będą oni mogli założyć własną firmę.

Zasada nienaruszalności kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. został utworzony z udziałów wspólników wniesionych w postaci środków pieniężnych. Czy można wydatkować te środki na cele związane z działalnością spółki, czy też konieczne jest przechowywanie ich w kasie lub w banku w pełnej wartości?

W jaki sposób motywować pracowników

Specyfika organizacji firm typu shared service, a także charakter pracy w nich, sprawiają, że konieczne staje się takie motywowanie pracowników, by zechcieli związać się z firmą na dłużej. Jednak zanim zostanie postawione pytanie, jak motywować, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, kogo i do czego. Jakie więc możliwości mają zarządy takich organizacji, by efektywnie budować więzi z najlepszymi pracownikami?

Czy ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownikowi 28 kwietnia 2009 r. urodziło się dziecko. Matka dziecka, która nie podlega ubezpieczeniu z żadnego tytułu, 25 maja 2009 r. trafiła do szpitala. W szpitalu była do 15 czerwca 2009 r. Pracownik wystąpił o urlop i zasiłek macierzyński na okres pobytu żony w szpitalu. Czy w tej sytuacji za okres pobytu matki dziecka w szpitalu pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Podstawowe obowiązki i uprawnienia kierownika jednostki sektora finansów publicznych

Funkcjonowanie każdej jednostki nakłada na jej kierownika wiele obowiązków. Wynikają one nie tylko z faktu przynależności jednostki do sektora finansów publicznych ale również zatrudniania przez nią pracowników, odprowadzania składek, podatków. Oto analiza statusu kierownika jednostki z uwzględnieniem systemu kontroli finansowej.

Podstawowe obowiązki i uprawnienia kierownika jednostki sektora finansów publicznych

Funkcjonowanie każdej jednostki nakłada na jej kierownika wiele obowiązków. Wynikają one nie tylko z faktu przynależności jednostki do sektora finansów publicznych ale również zatrudniania przez nią pracowników, odprowadzania składek, podatków. Oto analiza statusu kierownika jednostki z uwzględnieniem systemu kontroli finansowej.

Profesjonalny sekretariat w urzędzie

Od momentu, kiedy kilkanaście lat temu zmieniła się sytuacja polityczna i gospodarcza w naszym kraju, obywatele stali się bardziej wymagający w stosunku do pracowników urzędów. Także wejście do UE i innych struktur wymusiły na urzędach opracowanie nowych zasad obsługi obywateli.

Które biuro tłumaczeń wybrać?

Rozpoczęła się współpraca z obcojęzycznym kontrahentem, prowadzone są rozmowy, negocjacje handlowe, przez ręce przewijają się dziesiątki stron dokumentów, które trzeba dać do przetłumaczenia. Niby prosta sprawa, ale od tych kilku kartek papieru, od jednej rozmowy może zależeć sukces bądź porażka firmy.

Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia przez pracownika

W określonych sytuacjach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Jest to bardzo rzadko spotykana sytuacja. Jednak trzeba mieć świadomość, że pracownikowi takie uprawnienie przysługuje.

Dodatek specjalny pracowników samorządowych

Czy za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy dodatek specjalny przysługuje w 100%? Czy traktowany jest jako dodatek stały, niepomniejszany za okres nieświadczenia pracy lub absencji chorobowej?

Ile firm upada w Polsce?

W pierwszym półroczu 2009 roku prawie 300 firm w Polsce ogłosiło upadłość. Jest to prawie 50% więcej niż rok temu. Upada sporo firm poligraficznych i transportowych.

Obliczanie urlopu pracownika samorządowego

Długość przysługującego urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od stażu pracy i wykształcenia. Planując termin urlopu, należy pamiętać, że są sytuacje, kiedy może on zostać zmieniony.

Obliczanie urlopu pracownika samorządowego

Długość przysługującego urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od stażu pracy i wykształcenia. Planując termin urlopu, należy pamiętać, że są sytuacje, kiedy może on zostać zmieniony.

Ergonomia w pracy biurowej

Ponad połowa stanowisk pracy w polskich biurach zupełnie nie spełnia wymogów ergonomii. W efekcie, prawie 90 proc. pracowników skarży się na bóle kręgosłupa bądź oczu

Ergonomia w pracy biurowej

Ponad połowa stanowisk pracy w polskich biurach zupełnie nie spełnia wymogów ergonomii. W efekcie, prawie 90 proc. pracowników skarży się na bóle kręgosłupa bądź oczu

Poinformuj urząd o przekazaniu ksiąg

Nasza spółka chciałby podpisać umowę z biurem rachunkowym. Czy musimy powiadomić o tym urząd skarbowy?

Rekomendacje Stowarzyszenia Księgowych w Polsce dla programów księgowych

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, najstarsza (102 lata tradycji) i największa organizacja skupiająca księgowych od ponad 10 lat udziela rekomendacji dla komputerowych programów księgowych.

Jaką umowę podpisać z biurem rachunkowym

Zazwyczaj biuro rachunkowe proponuje swoim klientom własny wzór umowy. Nie oznacza to jednak, że nic nie można w takiej umowie zmienić. O czym powinieneś pamiętać w takiej sytuacji.

W jakim terminie przedawniają się zaległe składki na ubezpieczenia społeczne

Prowadziłam działalność gospodarczą w okresie od stycznia 1992 r. do grudnia 1999 r. Nie mogąc wyegzekwować zapłaty za wykonane usługi straciłam płynność finansową i nie opłacałam składek na ubezpieczenia społeczne od grudnia 1998 r. Czy powstałe względem ZUS należności uległy już przedawnieniu? Czy otrzymam z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu?

Reklama dźwignią również biura rachunkowego

„Reklama dźwignią handlu” - to znane powiedzenie, które z pewnością niejednokrotnie słyszałeś, ma w pełni zastosowanie również do działalności usługowej. Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać w celu skutecznego pozyskania klientów (oczywiście zakładając, że jesteś w pełni przygotowany do świadczenia usług księgowych, nie tylko merytorycznie, ale też technicznie i rzeczowo) – jest odpowiednie zareklamowanie oferowanych przez Ciebie usług.

Instrukcja obsługi klienta biura rachunkowego

Nikogo nie trzeba przekonywać, że prawidłowe relacje i komunikacja z klientem są jednym z filarów powodzenia każdej działalności. Nie inaczej jest w przypadku biura rachunkowego. Zatem jak wyglądać powinny te prawidłowe relacje.

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu

Można oczywiście samemu prowadzić księgowość swojej firmy. W trochę większych podmiotach często sensowne jest zatrudnienie księgowej na miejscu. Jednak prowadzenie księgowości przez zewnętrzne biuro rachunkowe ma kilka co najmniej zalet.

Przegląd kursów przygotowujących do egzaminu na certyfikat księgowy

Oczywiście najtaniej uczyć się samemu, bo akty prawne zawsze można jakoś zdobyć. Jednak uczestnictwo w porządnym kursie z pewnością pomoże uniknąć niespodzianek na egzaminie. Za kurs trzeba jednak niemało zapłacić.

Jak uzyskać duplikat certyfikatu księgowego

Co trzeba zrobić jeżeli zgubimy lub w inny sposób utracimy certyfikat księgowego. Przede wszystkim nie popadajmy w panikę. Można przecież uzyskać duplikat certyfikatu.

Jak przebiega egzamin na certyfikat księgowy

Ostatni egzamin na certyfikat księgowy zostanie przeprowadzony w październiku 2014 r.

Uznawanie zagranicznych kwalifikacji księgowych

Cudzoziemcy z krajów UE, EFTA i EOG posiadający w swoich krajach stosowne uprawnienia do usługowego prowadzenia rachunkowości mogą ubiegać się o uznanie tych kwalifikacji w Polsce. Muszą jednak zdać test swoich umiejętności w tym zakresie w języku polskim.

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

Czym jest usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Definicję pojęcia "usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych" znajdziemy w ustawie o rachunkowości w art. 76a. Kto może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych? Jakie są warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Zakres egzaminu na certyfikat księgowego

Osoby chcące uzyskać certyfikat księgowy MF mają jeszcze jedną szansę. Ostatni egzamin w tym zakresie odbędzie się w październiku 2014 r. Zasady przeprowadzenia egzaminu na certyfikat księgowego i jego zakres określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jak kalkulować ceny usług księgowych

Cena usługi jest zazwyczaj istotnym elementem oferty. To bardzo ogólne stwierdzenie jest prawdziwe w stosunku do wszystkich rodzajów usług materialnych i niematerialnych. Jest również prawdziwe w stosunku do oferty usług księgowych i usług doradztwa podatkowego.

Ubezpieczenie biura rachunkowego

Prowadząc biuro rachunkowe, czyli prowadząc działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg, masz obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - OC za szkody wyrządzone w związku z tą działalnością. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia zależy od zakresu wykonywanych przez biuro czynności.

Jak z sukcesem prowadzić biuro rachunkowe - działania marketingowe

Na sukces Twoje biura rachunkowego składać się będą różne działania ale jednym z ważniejszych będą prawidłowe i konieczne działania marketingowe, na które złożą się: dobra reklama, odpowiednie działania public relation, wybór logo i inne.

Jak wybrać biuro rachunkowe

Wybranie dobrego biura rachunkowego do obsługi firmy to spore wyzwanie. Od właściwego wyboru bardzo dużo zależy a przede wszystkim prawidłowe rozliczenia z urzędem skarbowym. Ewentualny błąd w takich rozliczeniach może mieć poważne konsekwencje.

REKLAMA