REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie za przestój

Sposób ustalania wynagrodzenia za przestój zależy od tego, czy pracujący na akord wynagradzany jest jedynie według stawki akordowej, czy też obok tej stawki przysługuje mu pensja określona w stawce miesięcznej bądź godzinowej, a akord jest swoistym dodatkiem do tego wynagrodzenia.

Czym jest zespół powypadkowy?

Zespół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny wypadków, powoływany jest przez pracodawcę, w którego skład wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy.

Definicja choroby zawodowej

W myśl art. 235(1)Kodeksu pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych narażeniem zawodowym.

Przedłużenie umowy na okres próbny

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na 2-miesięczny okres próbny. W tym czasie nie zdążyliśmy jednak sprawdzić wszystkich umiejętności pracownika. Czy możemy przedłużyć taką umowę za pomocą aneksu?

REKLAMA

Jak świadomie korzystać ze szkoleń

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na miękkie szkolenie? Jak wygląda szkolenie „od kuchni” oraz co zrobić, aby przyniosło spodziewane efekty?

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Jak zorganizować szatnię w zakładzie pracy?

Szatnie powinny być urządzone w oddzielnych lub wydzielonych pomieszczeniach, zaś pomieszczenia przeznaczone na szatnie powinny być suche i, w miarę możliwości, oświetlone światłem dziennym.

REKLAMA

Jak stosować znaki i sygnały bezpieczeństwa?

Szczegółowe zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa w miejscu pracy określa załącznik nr 1 Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakie są zasady stosowania środków ochrony indywidualnej?

Zasady stosowania środków ochrony indywidualnej zostały szczegółowo określone w załączniku nr 2 Rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czym są prace na wysokości

Pracą na wysokości w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.

Jak stosować komunikaty słowne i sygnały ręczne

Przepisy rozdziału 6 i 7 załącznika nr 1 Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy regulują kwestię stosowania komunikatów słownych oraz sygnałów ręcznych.

Okres ochronny podczas trwania urlopu wychowawczego

Przebywałam rok na urlopie wychowawczym, chce jednak powrócić do pracy i obniżyć wymiar czasu pracy, czy chronią mnie przepisy prawa pracy przed wypowiedzeniem? jak długo?

Czym jest protokół wypadkowy

Zespół powypadkowy po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku sporządza nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, zwany protokołem powypadkowym, według wzoru ustalonego przez ministra właściwego do spraw pracy na podstawie art. 237 § 2 Kodeksu pracy.

Wymagania dotyczące sygnałów świetlnych i dźwiękowych

Wymagania jakie pracodawca musi spełnić odnośnie sygnałów świetlnych i dźwiękowym określają przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odwołanie od orzeczenia wydanego przez lekarza

Nie zgadzam się z orzeczeniem wydanym przez lekarza w jednostce orzeczniczej I stopnia, lekarz uznał, że moje dolegliwości nie mają nic wspólnego z wykonywaną pracą, co mogę teraz zrobić?

Ocena narażenia zawodowego

Ocenę narażenia zawodowego sporządza się na formularzu określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 237 § 4 pkt 1 Kodeksu pracy, przy wykorzystaniu dokumentacji gromadzonej przez pracodawców i jednostki organizacyjne Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także, jeżeli postępowanie dotyczy aktualnego zatrudnienia, na podstawie oceny przeprowadzonej bezpośrednio u pracodawcy z uwzględnieniem oceny ryzyka zawodowego.

Za ile można sprzedać samochód po wynajmie

Cena, po której samochód z wynajmu długoterminowego zostaje odsprzedany autokomisowi lub dealerowi, by następnie trafić do klienta detalicznego na rynku wtórnym, zależy od wielu czynników.

Obowiązki pracodawcy w razie rozpoznania choroby zawodowej

Za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych narażeniem zawodowym.

Czym jest wypadek w drodze do pracy lub z pracy

Definicja wypadku w drodze do pracy lub z pracy została określona w przepisach Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Znużeniu pracowników można zapobiec

Doświadczony menedżer wie, że znużony pracownik jest mniej wydajny. Warto jest zatem pomóc swoim podwładnym pokonać zmęczenie. Naucz ich posługiwać się np. wizualizacją.

Jak motywować sprzedawców do efektywnej sprzedaży?

Każdy menedżer zadaje sobie podobne pytania: Co zrobić aby lepiej sprzedawali? Jak ich zachęcić do lepszych wyników? Ty wiesz i oni też wiedzą, że im więcej będą mieli klientów, im większą będą mieli sprzedaż tym więcej będą zarabiali pieniędzy.

Ekwiwalent za utracony zarobek strażaka OSP

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej gwarantuje strażakom – ochotnikom uczestniczącym w akcji ratowniczej ekwiwalent stanowiący rekompensatę za brak wynagrodzenia, które mogliby uzyskać, gdyby w tym czasie wykonywali swoją pracę zawodową.

Dwa urlopy wypoczynkowe

Zatrudniamy pracownika na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę. Pierwsza na 3/4 etatu, druga na 1/4 etatu. Wymiar urlopu tego pracownika wynikający z jego ogólnego stażu pracy wynosi 26 dni. Na tej podstawie obliczyliśmy, że jego urlop wypoczynkowy wynosi odpowiednio: 20 dni z pierwszej umowy zawartej na 3/4 etatu oraz 7 dni z drugiej umowy zawartej na 1/4 etatu. Poinformowano go, że w sumie przysługuje mu 27 dni urlopu. Czy pracownikowi można w jednym roku kalendarzowym udzielić 27 dni urlopu wypoczynkowego?

Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy

Nauczyciel placówki nieferyjnej (przedszkola) w czasie urlopu wypoczynkowego zachorował. Do wykorzystania pozostało mu 15 dni urlopu. Od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. będzie przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, a nie wykorzystał jeszcze 15 dni urlopu wypoczynkowego za 2008 r. Czy należy wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Jak rozliczyć wydatki na wyposażenie sfinansowane dotacją z urzędu pracy

Wydatki na nabycie wyposażenia o wartości poniżej 3.500 zł, niezbędnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej, sfinansowane ze środków otrzymanych z urzędu pracy, mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca może być bezrobotnym

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z nowelą przedsiębiorca mający wpis do ewidencji działalności gospodarczej będzie mógł posiadać status bezrobotnego.

Firmy powinny postawić na samochody o niższej emisji spalin

Powszechnie jest wiadomo, że samochody przyjazne środowisku są wciąż wyjątkiem w polskich flotach. Zdaniem ekspertów KBC Autolease, zmiany w tym obszarze mogą wymusić regulacje podatkowe wspierające pojazdy o niższej emisji spalin, rozwój technologii i odpowiednia polityka cenowa producentów.

Zanim wyruszysz w delegację sprawdź stan techniczny samochodu

Drobna usterka samochodu w podróży może zepsuć zarówno służbowy, jak i prywatny. Ponadto uszczupli to portfel właściciela. Czy wiesz, że na przegląd auta przed dłuższą drogą wystarczy jedna godzina?

Sprzedaż towarów i usług, jako sztuka dotrzymywania obietnic

Można zaryzykować tezę, iż sprzedaż polega na ciągłym składaniu obietnic naszemu klientowi, że jego potrzeby zostaną zaspokojone. Kontaktując się z klientami, niejako przyrzekamy im, że to, co chcemy dostarczyć dostaną, jeśli tylko wyrażą chęć dokonania zakupu. Jak ważna jest ta zasada, wiedzą wszyscy ci, którzy z powodu własnych zaniedbań lub z powodu zaniedbań innych, nie dostarczyli towaru czy usługi w wyznaczonym terminie i narazili się swojemu klientowi lub, co gorsza, utracili go.

Czy zawieszenie wypłaty premii miesięcznych wpływa na podstawę wymiaru zasiłku

Z powodu strat, jakie nasza firma poniosła na skutek powodzi, zawarliśmy z przedstawicielami pracowników porozumienie o zawieszeniu od lipca na 2 lata wypłaty miesięcznych premii. Premie te były przyznane na podstawie regulacji zawartych w regulaminie wynagrodzeń. Czy wypłacone dotąd premie mamy uwzględniać ustalając podstawę wymiaru zasiłków, do których prawo powstanie po 30 czerwca? Czy musimy przeliczyć od lipca wysokość zasiłków, które zaczęliśmy wypłacać przed 1 lipca?

Społeczna odpowiedzialność pracownika

Prowadząc po raz kolejny warsztaty dla studentów z zakresu CSR, zastanawiałam się, dlaczego ciągle tak jest, że uczciwie znaczy trudniej, proekologicznie – drożej, prospołecznie – nie po linii biznesowej.

Czy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika – członka ochotniczej straży pożarnej

Nasz pracownik nie stawił się w pracy. Należy on do ochotniczej straży pożarnej i uczestniczył w pracach, które strażacy wykonywali w związku z powodzią. Czy powinniśmy usprawiedliwić tę nieobecność i wypłacić mu wynagrodzenie?

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Co zrobić, gdy firma nie pokrywa kosztów

Każdy początkujący przedsiębiorca jest narażony na ryzyko nie pokrycia kosztów, jakie są niezbędne dla zapewnienia bieżącej działalności gospodarczej. Jednak zanim porzucisz pomysł prowadzenia własnego biznesu rozważ inne możliwości.

Jak oszacować codzienne wydatki firmy

Codzienne wydatki firmy, to wydatki związane z prowadzeniem biznesu – inaczej koszty operacyjne. Aby firma funkcjonowała bez zakłóceń powinieneś obliczyć każdy swój krok.

Taksówkarze nie zawsze drukują paragony

W nocy z 14 na 15 maja 2010 roku pracownicy Wydziału Realizacyjnego Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku w towarzystwie policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku oraz inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku rozpoczęli akcję mającą na celu sprawdzenie czy taksówkarze wywiązują się z obowiązku rejestrowania za pomocą kas fiskalnych obrotów uzyskanych ze sprzedaży świadczonych usług.

Na tropie szarej strefy podatkowej

Urząd Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy przeprowadził w dniu 11 lipca 2010 r. kolejną akcję wymierzoną w nieuczciwych sprzedawców handlujących na bazarach, targowiskach i giełdach.

Oszust podatkowy skazany

W dniu 31 marca 2010 r. przed Sądem Rejonowym w Bydgoszczy zapadł wyrok skazujący w sprawie przeciwko oskarżonemu o popełnienie przestępstwa skarbowego polegającego na podaniu nieprawdy w deklaracjach podatkowych, co w konsekwencji spowodowało narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie. Sąd orzekł karę łączną 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając wykonanie orzeczonej kary, na okres próby 5 lat.

Firmanctwo oszustów podatkowych

Wynagrodzenie za część miesiąca pracownika przebywającego na urlopie i zwolnieniu chorobowym

Aby obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w sytuacji, gdy w jednym miesiącu pracy wystąpią dwie usprawiedliwione nieobecności, pracodawca powinien wyliczyć wynagrodzenie osobno dla każdego rodzaju nieobecności.

Co się składa na sukces biznesowy?

W dużym stopniu prowadzenie biznesu można przypisać zdrowemu rozsądkowi, jednak wierzę w stare powiedzenie mówiące o tym, że sukces zaczyna się od pomysłu, zanim ten spowszednieje.

Znaczenie innowacji w biznesie

Nie wszyscy menadżerowie zdają sobie sprawę jakie znaczenie dla rozwoju biznesu mają innowacje. Warto jest uświadomić sobie, że tylko nowatorskie podejście do działań na rynku zapewni sukces firmie.

Jak znaleźć wolną przestrzeń na rynku?

Zarówno początkujący przedsiębiorca, jak i doświadczony biznesmen wie, że firma osiągnie sukces wówczas, gdy znajdzie swoją niezagospodarowaną nisze na rynku. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.

Pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego osobom, które straciły pracę

Osoby, które straciły pracę mogą liczyć na pomoc państwa w spłacie wcześniej zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. Tryb i zasady udzielenia takiego wsparcia został określony w ustawie z dnia 19 czerwca 2009 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę.

Twoją księgowość może prowadzić komputer

Rozpoczynasz działalność gospodarczą w sektorze małych firm i nie planujesz zatrudniać dużo osób. W takiej sytuacji warto jest wykorzystać podręczny sprzęt na całość. Dowiedz się, co możesz zrobić za pomocą jednego komputera.

Dzień wolny w związku z oddaniem krwi

Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolności i bezpłatności. Pracownik, który zdecydował się na oddanie krwi może liczyć na dzień wolny od pracy, a za czas zwolnienia zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Jak wybrać dobrą lokalizację dla firmy?

Jeśli planujesz otwarcie własnej firmy, to oprócz pomysłu na biznes, opracowania biznes planu i przygotowania odpowiednich dokumentów niezbędnych do jej rejestracji powinieneś zadbać o odpowiednią lokalizacje.

Dodatkowa praca na umowę zlecenia a opłacanie składek na ZUS

Obecnie umowa zlecenia jest bardzo popularną formą nawiązania współpracy pracodawcy z pracownikiem. Nie zawsze jednak stanowi ona nasze jedyne źródło dochodu. Opłacanie składek ZUS jest uzależnione od tego czy zlecenie jest dodatkową pracą czy też występuje obok pracy na etacie.

Porzucenie pracy a termin wypłaty wynagrodzenia

Jeden z naszych pracowników w połowie miesiąca porzucił pracę. W związku z tym mam pytanie, kiedy należy wypłacić mu wynagrodzenie za pracę?

REKLAMA