REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W czasie choroby męża żona może odbierać jego wynagrodzenie

Małżonek może pobierać wynagrodzenie za pracę i należności współmałżonka, który z powodu choroby, nieobecności lub przemijającej przeszkody nie jest w stanie czuwać nad swoimi interesami. Małżonkowie mogą się jednak wyręczać tylko pod warunkiem, że nie żyją w rozłące.

Weksel wystawiony przez małżonka

Małżonek może w każdym wypadku zaciągnąć zobowiązanie wekslowe – dla skuteczności zobowiązania nie potrzeba zgody drugiego małżonka. Odpowiada wtedy tylko własnym majątkiem i niektórymi składnikami majątku wspólnego. Majątek jego drugiej połowy jest chroniony. Chyba że współmałżonek wyrazi zgodę na zaciągniecie zobowiązania lub poręczy...

Mąż – alkoholik – jak zmusić do leczenia

Małżonka, który w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego,demoralizację małoletnich, uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny, można zmusić do leczenia. Co do zasady, leczenie odwykowe jest dobrowolne, ale są przypadki, gdy inna osoba, np. małżonek może rozpocząć procedurę leczenia przymusowego. O obowiązku takiego leczenia orzeka sąd.

Intercyza rozszerzająca wspólność majątkową rozwiąże problemy

Prawo chroni majątki małżonków nabyte przed ślubem i przewiduje, że stanowią część majątku osobistego. Czasem taka ochrona utrudnia małżonkom decydowanie o bycie rodziny. Dlatego kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje możliwość rozszerzenia wspólności majątkowej na przedmioty majątku odrębnego.

REKLAMA

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą w wielu formach: samodzielnie, wspólnie z innymi osobami (spółka cywilna) czy w ramach odrębnego podmiotu jakim jest spółka prawa handlowego. Śmierć przedsiębiorcy i kwestie dziedziczenia po nim mogą jednak sprowadzić na spadkobierców wiele problemów.

Zgoda małżonka czasem niezbędna

Prawo przewiduje obowiązek wyrażenia zgody na pewne czynności dokonane przez małżonka. Są to czynności zarządu majątkiem wspólnym np. wspólnym przedsiębiorstwem. Ograniczenie w zarządzaniu majątkiem dotyczy czynności, które mogą w rzeczywisty sposób wpłynąć na byt rodziny.

Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na założenie działalności

Wkrótce zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu odzieżą. Już teraz, tzn. do chwili obecnej poniosłem pewne wydatki związane z rozpoczęciem działalności mojej przyszłej firmy. Czy koszty rozpoczęcia działalności (np. koszty otwarcia i obsługi rachunku bankowego, koszty pomocy prawnej) mogę zaliczyć do kosztów podatkowych? Jakie jeszcze mogą to być koszty? Kiedy mogę je potrącić? Jak naprawdę właściwie je dokumentować?

Urząd Pracy przyjazny dla biznesu

Nie masz gotówki na start biznesu, weź kredyt: korzystne warunki, bez poręczyciela, 0%... Kolory, dynamika, przekaz podprogowy… - tym mami nas reklama. A gdy przychodzi do spłaty… to Nowak łapie się za głowę! A tu proszę - jest dotacja, której nie trzeba „oddawać”. Wystarczy mądrze zaplanować i umotywować wydatek, a pieniądze będą na koncie. PUP docenia przedsiębiorczych i kreatywnych.

REKLAMA

Małżeństwa ekumeniczne - zmiany wkrótce

Polski Episkopat i Polska Rada Ekumeniczna opublikowały projekt dokumentu o małżeństwach ekumenicznych. Nie zmienia on diametralnie reguł zawierania małżeństw mieszanych, modyfikuje treść deklaracji składanej przez małżonków i zapewnia poszanowanie uczuć i przekonań obojga z nich.

Niebezpieczeństwa darmowego oprogramowania

Obecnie dostępne jest darmowe oprogramowanie - tzw. freeware - praktycznie do wszystkiego. Każdy może znaleźć coś dla siebie - gry, odtwarzacze multimedialne, klienty komunikatorów internetowych itd. - istnieje również wiele miejsc, gdzie można pobrać takie programy.

Dotacje na biznes z Urzędu Pracy

Utraciłeś zatrudnienie, nie daj się zwieść czarnym myślom, nie wmawiaj sobie pecha, nie oceniaj swoich umiejętności i dotychczasowych doświadczeń, patrząc przez pryzmat restrukturyzacji… - nie siedź – działaj, a zauważysz w jak krótkim czasie uda Ci się opanować sytuację patową. W poradniku „ Dotacje na biznes z Urzędu Pracy” znajdziesz wskazówki – jak zdobyć pieniądze na własną firmę - własne małe przedsiębiorstwo.

Zawarcie małżeństwa za granicą

Romantyczny ślub za granicą? Ostatnio coraz bardziej popularny wśród nowożeńców mniej przywiązanych do tradycji. Aby przystąpić do organizacji uroczystości, należy najpierw zapoznać się z formalnościami, które musi dopełnić młoda para. Z reguły ich załatwienie nie nastręcza trudności.

Kiedy potrzebna intercyza?

Intercyza jest potrzebna tym małżonkom, którym zależy na zachowaniu majątków, których dorobili się już po zawarciu małżeństwa. Wszystko to, co małżonkowie posiadali przez wstąpieniem w związek małżeński zawsze wchodzi do ich majątku odrębnego i spisywanie intercyzy nie jest konieczne.

Reprezentowanie małżonka w zarządzaniu jego majątkiem

W czasie mojej kilkumiesięcznej choroby żona bez porozumienia ze mną zarządzała przedsiębiorstwem, które jest tylko moją własnością. Pobierała też dochody generowane z mojego majątku. Gdy wróciłem do zdrowia okazało się, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa znacznie się pogorszyła. Czy małżonka miała prawo objąć pieczę nad moim majątkiem, nie pytając mnie o zgodę na każde swoje działanie?

Sprawdź z jakim typem dłużnika masz do czynienia

Tak jak istnieje cała gama wierzycieli (cierpliwi, niecierpliwi, agresywni, etc.) tak i wśród dłużników można wyróżnić kilka typowych portretów psychologicznych. Eksperci firmy windykacyjnej KRUK S.A. stworzyli ciekawą typologię dłużników. Ze swojej bogatej praktyki wyłonili typy dłużników: współpracujących, depresyjnych, agresywnych, z poczuciem mocy oraz dłużnika tak-tak.

Windykator to nie komornik

Korespondencja, w której wbrew faktom daje się do zrozumienia dłużnikowi rozpoczęcie egzekucji komorniczej, czy nakłanianie do wyjawienia majątku — to niektóre praktyki firmy windykacyjnej, które zakwestionował ostatnio Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak zdyscyplinować małżonka uchylającego się od zaspokajania potrzeb rodziny

Małżonek, który nie przyczynia się do utrzymywania rodziny może zostać zdyscyplinowany przez sąd. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu rodzinnego, który wyda nakaz zaspokajania potrzeb rodziny.

Skutki unieważnienia małżeństwa cywilnego

Unieważnienie małżeństwa wywołuje najbardziej doniosłe skutki w przypadku małżeństw kościelnych, pozwala bowiem na zawarcie nowego związku przed kapłanem. Warto pamiętać, że taka instytucja znajduje się także w kodeksie cywilnym. Czym różni się od rozwodu?

Jak zdobyć fundusze z UE?

Po podjęciu pierwszych kroków, następne: gdzie aplikować z jakim projektem, jak napisać wniosek i ... kto go napisze.

Fundusze 2007-2013, czyli co było - i co nas czeka

W tym artykule przybliżę Państwu to jak fundusze unijne będą podzielone w latach 2007 – 2013 oraz jakie dokumenty stanowią ich podstawę i są najważniejsze dla potencjalnego Beneficjenta. W tym okresie programowania najważniejszymi funduszami z których pochodzą unijne pieniądze są EFS, EFRR, FS.

Brak świadomości przyczyną unieważnienia małżeństwa

Co zrobić, gdy w chwili zawarcia małżeństwa składający oświadczenie woli zawarcia małżeństwa nie jest w stanie świadomie ocenić znaczenia swego czynu?

Małżeństwo z cudzoziemcem – formalności

Cudzoziemiec, który zamierza zawrzeć związek małżeński w Polsce musi dopełnić formalności przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. W zasadzie wszystkie formalności wyglądają tak samo jak w przypadku zawarcia małżeństwa między obywatelami polskimi. Z paroma wyjątkami.

Błąd co do osoby małżonka

Parę lat temu poznałam cudzoziemca, wzięliśmy ślub – po ślubie okazało się, że mój wybranek nie jest tym, za kogo się podawał. Posługiwał się fałszywym nazwiskiem, fałszywymi dokumentami, większość informacji o jego życiu rodzinnym i pochodzeniu okazały się nieprawdziwe. Zamierzam unieważnić to małżeństwo. Czy sąd cywilny uwzględni moje żądanie?

Dom na gruncie małżonka

Jeden z małżonków otrzymał w spadku działkę. Małżonkowie przeznaczyli ją pod budowę domu, sfinansowaną ze środków pochodzących ze wspólnego majątku. Czy w tych okolicznościach prawo własności nieruchomości przysługuje małżonkom wspólnie?

Kupno domu w trakcie trwania małżeństwa

Kwestia własności domu nabiera znaczenia dopiero w razie ewentualnego rozpadu małżeństwa. Już wcześniej warto wiedzieć jakie prawa przysługują każdemu z małżonków odnośnie nie zawsze "wspólnej" nieruchomości.

Małżeństwo pomiędzy krewnymi – kiedy dozwolone w prawie cywilnym i kanonicznym?

Czy kuzyni mogą zawrzeć małżeństwo? Dodam, że babcia kobiety jest siostrą dziadka mężczyzny. Czy w świetle prawa kanonicznego i cywilnego takie małżeństwo jest możliwe?

Czy powinowaci mogą wstąpić w związek małżeński

Chciałbym zawrzeć małżeństwo z siostrą mojej byłej żony. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy muszę starać się o zezwolenie?

Choroba psychiczna powodem unieważnienia małżeństwa

Jeśli po zawarciu małżeństwa okaże się, że małżonek jest trwale dotknięty chorobą psychiczną można żądać przed sądem unieważnienia małżeństwa.

Zezwolenie na zawarcie małżeństwa

W pewnych wyjątkowych sytuacjach, osoba której prawo co do zasady odmawia zdolności do wstąpienia w związek małżeński, może wnioskować o zezwolenie. Postępowanie w tej sprawie toczy się przed sądem, w trybie nieprocesowym.

Nazwisko po ślubie

Kobiety zawierające małżeństwo stają przed dylematem - czy pozostać przy swoim nazwisku i oszczędzić formalności urzędowych, czy też przejąć nazwisko wybranka? A może skorzystać z jeszcze jednej możliwości i wybrać nazwisko dwuczłonowe? Oto co należy zrobić, gdy już dokonałaś wyboru.

Małżeństwo pozorne

Małżeństwa za pieniądze z obywatelami spoza UE stają się dla niektórych łatwym sposobem zarobku. Cena jaką płaci „papierowy małżonek” w perspektywie czasu jest znacznie wyższa niż pieniądze zainkasowane po złożeniu podpisu w urzędzie stanu cywilnego.

Jak zdyscyplinować małżonka uchylającego się od zaspokajania potrzeb rodziny

Małżonek, który nie przyczynia się do utrzymywania rodziny może zostać zdyscyplinowany przez sąd. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu rodzinnego, który wyda nakaz przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny.

Prawa małżonka do mieszkania

Małżonek, nawet w razie rozdzielności majątkowej, ma gwarantowane przez przepisy prawo korzystania z mieszkania. W pewnych wypadkach jego prawo do mieszkania jest jeszcze szersze.Warto wiedzieć jak kształtuje się jego sytuacja mieszkaniowa.

Kiedy odpowiada się za długi współmałżonka

Większość małżeństw pozostaje we wspólności majątkowej. Wiąże się to z ryzykiem kierowania egzekucji długów przeciwko majątkowi wypracowanemu także przez drugiego małżonka. Ma to miejsce w sytuacjach, gdy małżonek zaciąga długi, po czym uchyla się od płacenia.

Franchising Internetowy

Nie masz pomysłu na biznes - jest franczyza. Preferujesz otwarty model współpracy jest e-franczyza. Poniżej najistotniejsze informacje dotyczące franchisingu internetowego.

Za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

W sytuacji gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, należy mieć na uwadze ryzyko finansowe jakie ponosi jego małżonek. Jest ono doniosłe w przypadku pozostawania małżonków we wspólnocie majątkowej.

Zasady zarządu majątkiem wspólnym

Jestem z żoną we wspólności majątkowej. Od jakiegoś czasu nie mieszkamy ze sobą. Żona zajmuje wspólne mieszkanie, zatrzymała też nasz samochód. Wiem, że planuje oddać mieszkanie w najem, a samochód sprzedać. Mimo braku mej zgody, nie zamierza odstąpić od swoich planów. Nie mam też wpływu na zmiany jakich dokonuje w mieszkaniu. Czy jest sposób by ją powstrzymać?

Korzyści z samozatrudnienia

Samozatrudnienie to praca na własny rachunek, która może przynieść wiele korzyści.

Czym jest samozatrudnienie?

Samozatrudnienie, czyli praca na własny rachunek pozwala zaoszczędzić na podatkach oraz na obowiązkowych składkach na ubezpieczenia społeczne.

Jaka stawka ryczałtu dla usług budowlano - wykończeniowych

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług takich jak tynkowanie (45.41.Z), malowanie, (45.44.A) i wykonywanie wykończeniowych robót budowlanych (45.45.Z). Od wykonywanych przychodów płacę podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Czy osiągnięte przeze mnie przychody ze świadczenia usług takich jak malowanie, tynkowanie, roboty wykończeniowe powinienem opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% czy 5,5%?

Jak bronić się przed długimi terminami zapłaty?

Dużym problemem w obrocie gospodarczym pomiędzy przedsiębiorcami są zatory płatnicze. Wynikają one często z wydłużonych terminów zapłaty za wykonane świadczenie niepieniężne. Przeciwdziałać temu ma ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Jaka stawka ryczałtu przy wykonywaniu instalacji wodnych, kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych

Chciałbym w 2010 zacząć działalność polegającą na wykonywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Czy mogę opodatkować tą działalność ryczałtem. Jeżeli tak, to jaką stawką będzie opodatkowany mój przychód.

Kiedy można opodatkować ryczałtem usługi transportowe

Świadczę usługi przewozu towarów samochodem powyżej dwóch ton powierzonym mi przez mojego jedynego zleceniodawcę. Czy można uznać, że moja działalność jest działalnością gospodarczą? Czy mogę więc płacić ryczałt i wg jakiej stawki ?

Wznowienie działalności a prawo do ryczałtu

Prowadziłem działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w latach 2006-2007. W roku 2007 przekroczyłem kwotę uprawniającą do rozliczania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Działalność zamknąłem w 2007 r.. Do chwili obecnej wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.Obecnie zamierzam znów zarejestrować działalność i świadczyć usługi przygotowania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55,52.1).Czy zakładając w 2009 r. działalność gospodarczą będę mógł rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Najczęściej popełniane błędy biznesowe

Każdy przedsiębiorca, który zaczynał działalność gospodarczą wie, że nawet przy najlepszym przygotowaniu nie da się uniknąć pewnych błędów. Tym bardziej w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy wiele firm zaczyna chaotycznie szukać sposobów na przetrwanie.

Radny pracownikiem firmy

Stosunek pracy, w którym pozostaje radny, jest objęty ochroną, dzięki której pracodawca nie może dowolnie zmieniać radnemu warunków zatrudnienia. Pracodawca musi również przywrócić radnego do pracy bez względu na przyczynę wygaśnięcia mandatu.

Ryczałtowiec sprzedaje nieruchomość

Sprzedaż praw majątkowych lub nieruchomości będących środkami trwałymi ryczałtowca jest co do zasady opodatkowana ryczałtową stawką 10%. Jednak sprzedaż nieruchomości mieszkalnych podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT – wg ogólnych zasad (19% dochodu).

ZUS umorzy składki za okres prowadzenia działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Od stycznia do kwietnia 2002 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim w swoim zakładzie pracy. W tym czasie prowadziłam działalność gospodarczą. Ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne opłacał za mnie pracodawca, z prowadzonej w tym okresie działalności gospodarczej opłacałam tylko składkę zdrowotną również za czas, w którym przebywałam na urlopie macierzyńskim u mojego pracodawcy. Na początku tego roku ZUS wezwał mnie do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę z działalności gospodarczej za okres, kiedy pobierałam zasiłek macierzyński. W piśmie wskazano, że składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rozliczone przez pracodawcę od zasiłku są nienależne, ponieważ w tym czasie nie podlegałam ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale z działalności gospodarczej. Do tej pory nie uregulowałam tego zadłużenia. Jakie konsekwencje mogą spotkać mnie ze strony ZUS? Czy mogę starać się o jego umorzenie?

Własna działalność gospodarcza w Austrii

Osoby, które wyjechały do pracy w Austrii, mogą tak samo jak obywatele austriaccy zakładać własną działalność gospodarczą.

Mobilna myjnia – biznes z połyskiem

Aby umyć samochód klienci już nie muszą stać w kolejce do myjni samochodowej. Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer i myjnia przyjedzie do nich.

REKLAMA