REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Biopaliwa będą dofinansowane

Resort gospodarki będzie dofinansowywał wytwarzanie biopaliw oraz zakup napędzanych z ich wykorzystaniem samochodów.

Hamuje produkcja przemysłowa

Produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2012 r. była o 5,2 proc. niższa niż w tym samym okresie 2011 r. - wynika z danych GUS. Eksperci spodziewali się mniejszych spadków.

Niezbędnik kandydata – negocjatora przyszłej pensji

Na rozmowie rekrutacyjnej padło pytanie o oczekiwania finansowe? Dowiedz się w jaki sposób negocjować przyszłe wynagrodzenie.

Kupując aparat fotograficzny na firmę odliczysz VAT

Zakup aparatu fotograficznego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, pozwoli przedsiębiorcy odliczyć VAT. Jednak wykorzystywanie nabytego sprzętu do celów prywatnych rodzi dodatkowe zobowiązania wobec fiskusa.

REKLAMA

Inflacja taka jak w sierpniu

Inflacja we wrześniu osiągnęła poziom 3,8 proc. To wynik analogiczny do sierpnia - wynika z danych GUS. Eksperci zapowiadają stopniowe obniżanie cen przez przedsiębiorców.

Podpis elektroniczny dla przedsiębiorcy

Podpis elektroniczny gwarantuje tożsamość przedsiębiorcy oraz integralność przesyłanych dokumentów. Dowiedz się czym jest podpis elektroniczny i kiedy można go stosować.

Drugie expose Tuska: Nie będzie ZUS-u od umów śmieciowych w 2013 r.

Nie będzie ozusowania umów śmieciowych - wynika z drugiego expose premiera Donalda Tuska. Prezes Rady Ministrów zapowiedział zmiany zasad rozliczania nadgodzin oraz wydłużenie urlopu macierzyńskiego.

Drugie expose Tuska nie poruszyło rynków

Drugie expose Tuska nie miało wpływów na zachowanie rynków. Ani zapowiedź wydłużenia urlopu macierzyńskiego, ani stymulowania inwestycji nie wywołały zmiany zachowań inwestorów.

REKLAMA

Ustawa deregulacyjna 2012/2013: VAT uderzy w zatory płatnicze

Ustawa deregulacyjna 2012/2013. Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Nowe przepisy mają uwolnić przedsiębiorców od zobowiązań podatkowych z nieopłaconych faktur.

Trzecia ustawa deregulacyjna: jakie zmiany wprowadzi?

Trwają prace nad trzecią ustawą deregulacyjną, która ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Co się zmieni, gdy ustawa przejdzie ścieżkę legislacyjną?

Rząd przyjął kolejny pakiet ułatwień dla firm

Projekt 31 propozycji ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej został przyjęty przez Radę Ministrów. Zmiany mają uprościć m.in. system podatkowy.

Amortyzacja mieszkania przeznaczonego na biuro firmy

Prowadząc działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu niejednokrotnie decydujemy się na zaliczenie do kosztów podatkowych naszej firmy części wydatków związanych z powierzchnią przeznaczoną na biuro. Nie możemy przy tym zapomnieć o możliwości zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych od części wartości naszego mieszkania.

Firma w mieszkaniu a koszty uzyskania przychodu

Prowadzenie firmy w domu to sposób na zmniejszenie zobowiązań podatkowych. Ekspert radzi co przedsiębiorca powinien zaliczyć do środków trwałych i amortyzować, aby zapłacić mniejszy podatek.

Świadczenia emerytalno-rentowe w UE - kogo dotyczy problem

Na terytorium Unii Europejskiej funkcjonuje niejednolity system emerytalno-rentowy. Sprawdź czy dotyczy cię problem wyboru właściwego systemu emerytalno-rentowego.

Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w UE

Jak unijne reguły dotyczące swobody przedsiębiorczości oraz swobody świadczenia usług wpływają na polskich przedsiębiorców?

Emerytura lub renta pracownika w krajach Unii Europejskiej

Państwa członkowskie Unii Europejskiej samodzielnie przyznają świadczenia emerytalno-rentowe. Dowiedz się jakie są zasady rozdzielania systemów ubezpieczeń społecznych na terytorium Unii Europejskiej.

CEIDG 2013: dane przedsiębiorców będą udostępniane hurtowo i komercyjnie za opłatą

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt rozporządzenia dotyczącego zasad uiszczania opłat za hurtowe udostępnianie danych z CEIDG w celach komercyjnych. Zainteresowane firmy zyskają możliwość pobierania pakietów informacji o przedsiębiorcach zgrupowanych według określonego kryterium.

Stopa bezrobocia niższa przy flexipracy

Rośnie stopa bezrobocia w państwach UE. W Polsce w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o 0,6 proc. do 12,4 proc. Najłatwiej znaleźć pracę w krajach, które popularyzują elastyczne sposoby zatrudniania.

Przewóz regularny do 50 km - czas prowadzenia i przerwy kierowców

Osoby wykonujące przewóz regularny do 50 kilometrów podlegają regulacjom ustawy o czasie pracy kierowców. Ekspert radzi w jakich okresach czasu mogą prowadzić pojazdy oraz kiedy mają obowiązek przerwy.

Używany samochód jako auto firmowe obniży zobowiązania podatkowe

Zakup używanego samochodu osobowego może pozwolić przedsiębiorcy zaoszczędzić na zobowiązaniach podatkowych. Ekspert podpowiada jakie auto kupić do firmy, aby móc skorzystać z preferencyjnej w danym przypadku metody amortyzacji.

Kierowca w firmie: przerwy w prowadzeniu pojazdów

Kierowcy pracujący w ramach przewozu krajowego lub międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej są zobowiązani do stosowania norm dotyczących okresów prowadzenia pojazdów i przerw między nimi.

Od początku roku przybyło 26 tys. nowych firm

Polacy od początku 2012 roku założyli prawie 200 tys. nowych firm. W tym samy czasie z prowadzenia działalności zrezygnowało 168 tys. przedsiębiorców. Przez osiem miesięcy liczba właścicieli firm wzrosła jedynie o 26 tys. osób.

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego - waluta obca

Ekspert radzi w jaki sposób ustalić wartość początkową środka trwałego, w sytuacji, w której kwota należności była wyrażona w walucie obcej.

Karta podatkowa jako forma opodatkowania działalności gospodarczej

Zbliża się początek kolejnego roku, wiele osób planuje zapewne rozpoczęcie lub rozszerzenie jakiegoś własnego biznesu. Warto więc pomyśleć o możliwych formach opodatkowania. Karta podatkowa to sposób opodatkowania przewidziany głównie dla osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.

Nieprawidłowo ustalona podstawa zasiłku dla przedsiębiorcy przez ZUS – co zrobić?

Przedsiębiorcy, którym ZUS nieprawidłowo ustalił podstawę wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, mają prawo do uzyskania wyrównania. ZUS wyjaśnia jakie kroki powinien w tym celu podjąć przedsiębiorca.

Wskaźnik PMI niekorzystny dla budżetu 2013

Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu wyniósł 47 pkt - wynika z informacji opublikowanych przez HSBC. PMI spadł poniżej neutralnej granicy 50 pkt.

Pytania rekrutacyjne: „Co Pan/Pani wie na temat naszej firmy?”

Co wiesz na temat firmy, w której chcesz pracować? Wbrew pozorom jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań rekrutacyjnych. Czy wiesz, jak na nie odpowiedzieć? Koniecznie przeczytaj artykuł.

Deregulacja przyjęta przez rząd

W obecnym projekcie ustawy deregulacji ma podlegać 50 zawodów. Nowelizacja została przyjęta przez Radę Ministrów.

NIK sprawdzi poszukiwania gazu łupkowego

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się koncesjom na wydobycie gazu łupkowego. Pod lupę trafią zarówno urzędnicy, jak i przedsiębiorcy.

Cykl operacyjny

Cykl operacyjny jest nie do przecenienia jako miara oceny pracy zarządów, wykorzystywana przez rady nadzorcze albo wspólników/inwestorów. Jest jednym ze składników oceny sprawności pracy.

EFRR, czyli Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego - co to jest?

EFRR, czyli Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego to jeden z funduszy unijnych, z którego korzyści mogą czerpać przedsiębiorcy. Dowiedz się jak skorzystać ze wsparcia w ramach EFRR.

Rządowy program wspierania inwestycji dla gospodarki

Rządowy program wspierania inwestycji dla gospodarki na lata 2011-2020 skierowany jest do przedsiębiorców zainteresowanych podniesieniem innowacyjności oraz konkurencyjności.

Dyrektywa obronna 2013 - Sejm uchwalił nowelizację pzp

Uchwalona została nowelizacja Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowe przepisy to efekt procesu implementacji dyrektywy obronnej (2009/81/WE).

Składki ZUS 2012/2013: Firma zapłaci składki ZUS on-line

Od września płatnicy mogą opłacać składki ZUS przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Paszport do eksportu - szansa dla małych i średnich firm

„Paszport do eksportu” ma stymulować polskie mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa do korzystania z rynku globalnego. Koszty kwalifikujące są tak dobrane, by nawet rozpoczynające eksport firmy były w stanie konkurować na rynkach zagranicznych.

Urzędnik wykluczy firmę z przetargu

Sejm przyjął w piątek nowelizację prawa zamówień publicznych. Przedsiębiorcy będą mieli powody do obaw, bo urzędnicy zyskają możliwość wykluczenia firm z przetargu.

W 2013 roku niższa dotacja dla bezrobotnych na założenie firmy

Dotacje dla bezrobotnych 2013. Od 1 września 2012 roku bezrobotni otrzymują mniejsze dofinansowanie z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej. To efekt spadku przeciętnego wynagrodzenia.

Odpisy na ZFŚS w 2012 roku

Odpisy na ZFŚS w 2012 roku. Ekspert informuje jaka jest podstawa do odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w 2012 roku. Dowiedz się jakie są odpisy na ZFŚS w 2012 roku.

Domniemania w prawie autorskim

Prawo autorskie. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wprowadza liczne domniemania ułatwiające twórcy lub innemu uprawnionemu wykazanie przysługujących mu praw.

Pieniądze dla bezrobotnych, ale tylko efektywnych

Urzędy pracy będą rozliczane z wydatkowania środków na zmniejszenie bezrobocia na nowych zasadach. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło wskaźniki efektywności.

Odsetki od kredytu firmowego to koszt podatkowy

Dla przedsiębiorcy, który zaciągnął kredyt, kosztem podatkowym mogą być jedynie odsetki, a nie cała rata. Ekspert wyjaśnia kiedy odsetki będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Kryzys 2012/2013: Firmy nie wierzą, że będzie lepiej

Sektor MŚP spodziewa się nadejścia osłabienia gospodarczego. Przedsiębiorcy nie zarobili na EURO 2012 i nie widzą szans na poprawę sytuacji ekonomicznej w najbliższym czasie.

Ochrona danych osobowych 2013: firmom będzie trudniej

Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia zmieniającego zasady ochrony danych osobowych w firmach. Regulacje zakładają drakońskie kary za brak przestrzegania nowych przepisów.

Spółka komandytowo-akcyjna zapłaci PIT i CIT

Fiskus przyciska firmy. Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację przepisów o PIT i CIT. Podatki dochodowe mają objąć spółki komandytowo-akcyjne.

Zawieszenie działalności - sposób na kryzys

Jeżeli firma nie przynosi zadowalających dochodów i obwiniamy o to gorszą koniunkturę, można rozważyć jej czasowe zawieszenie. Może być to sposób na przeczekanie złych czasów, bez konieczności zamykania firmy (z jednej strony) i ponoszenia bieżących kosztów i obowiązków podatkowych.

Wynagrodzenie przeciętne – II kwartał 2012 roku

W II kwartale 2012 roku spadło wynagrodzenie przeciętne. Oznacza to zmniejszenie miesięcznego limitu wymiaru składek ZUS.

Zakup mieszkania czy najem?

Zwrot inwestycji w mieszkanie zwraca się w krajach Europy zachodniej w ciągu 25 lat. W Polsce znacznie szybciej. Czy to oznacza, że czynsze są u nas zbyt wysokie?

Przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2012 roku - stawki dofinansowania przedsiębiorców i bezrobotnych

Od 1 września 2012 roku obowiązuje nowe przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2012 roku. Wynosi ono 3496,82 zł i obowiązywać będzie we wrześniu, październiku i listopadzie 2012 roku. Jak zmieniły się wysokości różnych form dofinansowania osób bezrobotnych i pracodawców.

Nowy wzór wniosku o wydanie zezwolenia na obrót z zagranicą towarami o znaczeniu strategicznym

Obowiązuje nowy wzór wniosku o wydanie zezwolenia na obrót z zagranicą towarami o znaczeniu strategicznym.

Wniosek o wydanie zezwolenia handel hurtowy napojami alkoholowymi - wzór

Pobierz wzór wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie w kraju obrotu hurtowego napojami alkoholowymi o zwartości powyżej 18% alkoholu.

REKLAMA