REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najważniejszy pierwszy rok - czyli ile żyją firmy?

Główny Urząd Statystyczny cyklicznie prezentuje badania małych i mikro- przedsiębiorstw. Z suchych danych statystycznych można wysnuć bardzo ciekawe i praktyczne wnioski. Statycznie najczęstszą nową firmą jest jednoosobowa działalność osoby fizycznej, która prowadzi sklepik. Jeżeli przetrwa pierwszy rok działalności (udaje się to 70% nowych firm) ma większą szansę na sukces w dalszych latach.

Czy przedsiębiorcy pobierającemu rentę rodzinną przysługuje zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i od 2 marca 2009 r. nieprzerwanie jestem na zasiłku chorobowym. 10 kwietnia 2009 r. złożyłam w ZUS wniosek o rentę rodzinną po mężu, którą do tej pory pobierała córka. Utraciła do niej prawo, ponieważ w kwietniu 2009 r. skończyła studia. Jako wdowa mam prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeżeli w ciągu 5 lat od zaprzestania pobierania renty przez dziecko będę niezdolna do pracy. Czy po uzyskaniu prawa do renty będę miała prawo do zasiłku chorobowego?

ZUS przeszkoli za darmo

25 czerwca 2009 r. w siedzibach wszystkich oddziałów ZUS odbędą się szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu rejestracji działalności gospodarczej w tzw. "jednym okienku".

Rozpoczęcie działalności gospodarczej z dotacji UE

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, zwłaszcza po ostatnich zmianach przepisów jest łatwiejsze. Warto wcześniej zapoznać się z procedurami, aby szybko załatwić wszelkie formalności i otrzymać dotację.

REKLAMA

Czy praca kierowców jest podróżą służbową?

Pracuję jako kierowca w małej firmie transportowej. Ostatnio szef zapowiedział mi niekorzystną zmianę wynagrodzenia, ponieważ nie może już wypłacać diet za delegację. Podobno zmieniły się przepisy. Czy ktoś wie o co chodzi?

Kto sporządza sprawozdanie z działalności i jakie informacje należy w nim zamieścić

Kierownik jednostki oraz członkowie jej rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniły wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości. Jakie jednostki gospodarcze powinny to sprawozdanie sporządzić i jakie informacje należy w nim zamieścić?

Jak uzyskać refundację składek ZUS płaconych przez niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą

Jeżeli jesteś niepełnosprawnym musisz płacić składki ZUS. Jednak możesz uzyskać z PFRON refundację tych składek. Jak to zrobić?

Deklaracja rozliczeniowa przedsiębiorcy

Przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, z której tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie ma obowiązku składania do ZUS comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

REKLAMA

Jak założyć firmę w jednym okienku?

Osoby zakładające firmę, muszą złożyć w urzędzie gminy jeden wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wniosek ten o symbolu EDG-1 jest jednocześnie: wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (NIP), zgłoszeniem płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (ZUS lub KRUS).

Czym jest przedsiębiorstwo?

W potocznym języku mówi się, ze ktoś prowadzi firmę albo przedsiębiorstwo. Jednak zgodnie z przepisami prawa powinno się jednak mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej. Firma i przedsiębiorstwo mają inne znaczenie. A obydwa te pojęcia definiuje kodeks cywilny.

Zapis na sąd polubowny

Co raz częściej przedsiębiorcy odchodzą od tradycyjnych form rozwiązywania sporów. Popularne są alternatywne sposoby takie jak mediacja, arbitraż gospodarczy. Aby strony mogły jednak skorzystać z podanych wyżej dróg rozstrzygania sporów muszą się najpierw umówić na to.

Kiedy można anulować fakturę wewnętrzną?

Anulowanie dokumentów jest często stosowanym procederem w działalności gospodarczej. Kiedy kontrahent wycofał się z transakcji lub zaistnieją inne przesłanki skutkujące zakończeniem współpracy, a uprzednio wystawiono fakturę, przedsiębiorcy dokonują anulacji ww. dokumentu handlowego.

Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenie, jeżeli lekarz nie wystawił mu na ten okres zwolnienia lekarskiego z działalności

Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę, który równocześnie powadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest architektem. Od listopada 2008 r. pracownik był na zwolnieniu lekarskim i otrzymał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek. Okazało się, że z działalności nie brał zwolnienia lekarskiego, ponieważ i tak nie ma prawa do zasiłku. Wypłaciliśmy pracownikowi świadczenia, a teraz ZUS wydał decyzję o zwrocie wypłaconego zasiłku, ponieważ pracownik prowadził działalność w trakcie zwolnienia lekarskiego. Czy słusznie? Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenia?

Wymiana towaru w ramach reklamacji i gwarancji nie jest opodatkowana VAT

Spółka A dokonała sprzedaży na rzecz kontrahenta maszyny produkcyjnej. Z uwagi na wadliwość wskazanej maszyny i uznanie reklamacji nabywcy Spółka dokonuje obecnie jej wymiany na inny niewadliwy egzemplarz. Podstawą wydania towaru jest dokument WZ. Spółka powzięła wątpliwość w jaki sposób dokonać opisanej wymiany towaru. Czy ma obowiązek wystawiać fakturę korygującą i na jej podstawie korygować obrót (następnie zaś dokonać „ponownej sprzedaży”). Czy też może jest to czynność neutralna na gruncie ustawy o VAT?

W którym państwie opłacać składki z działalności prowadzonej w Polsce i w USA

Od kilku lat prowadzę samodzielną działalność gospodarczą w USA i w Polsce. Obecnie mieszkam na stałe w USA, gdzie mam prawo legalnego pobytu. Jednak część usług wykonuję w Polsce i tu również mam zarejestrowaną działalność gospodarczą. Opłacam składki w Polsce i w USA. Czy po wejściu w życie polsko-amerykańskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym nadal muszę opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w obu państwach? Czy przy ubezpieczeniu ma znaczenie to, że mam tylko obywatelstwo polskie?

Pakiet na rzecz rozwoju przedsiębiorczości - raport z realizacji

Krok po kroku postępuje realizacja pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Poniżej przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki raport co już udało się zrobić, a co jest jeszcze w fazie projektowej.

Zmiana obowiązków rejestracyjnych przedsiębiorców w KRS

Procedura tzw. jednego okienka dotyczy również przedsiębiorców podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Jakie składki opłaci prowadzący działalność gospodarczą, który zawarł dodatkowo umowę zlecenia

Od stycznia 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Od kwietnia 2009 r. wykonują dodatkowo umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1000 zł. Przedmiot wykonywanej umowy zlecenia jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności. Jakie składki muszę opłacać prowadząc działalność gospodarczą i jednoczenie zawierając umowę zlecenia? Czy mam możliwość wyboru tytułu ubezpieczenia?

Powszechne prawo do zgłaszania dłużników

Prawo do informowania biur informacji gospodarczych (BIG) o nierzetelnych dłużnikach przez osoby fizyczne, a nie tylko przedsiębiorców - to najważniejsza zmiana zawarta w rządowym projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Składki ZUS od umowy czy od działalności gospodarczej

Jeżeli w ramach działalności gospodarczej realizowana jest umowa cywilnoprawna, to podstawą do ubezpieczeń społecznych jest ta działalność. Dla ubezpieczeń nie jest istotny sposób opodatkowania i kategoryzacji przychodów z takiej umowy w przepisach podatkowych.

Służebność przesyłu – instytucja oraz procedura ustanowienia

Wiele urządzeń przesyłowych (służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej) wybudowanych na prywatnych gruntach ma nieuregulowany stan prawny. Sytuacja taka prowadziła w wielu przypadkach do konfliktów między właścicielami nieruchomości a przedsiębiorstwami przesyłowymi, które nierzadko swój finał znajdowały przed sądem. Dzięki wejściu w życie nowych przepisów powstała szansa, aby dotychczasową praktykę w tym przedmiocie zmienić, a stan prawny uzdrowić . Przedsiębiorców ta kwestia powinna zainteresować tak jak innych właścicieli nieruchomości, na których znajdują się takie urządzenia.

Rośnie sprzedaż netbooków

Firma Techaisle, badająca rynek IT przewiduje w nadchodzących miesiącach duży wzrost sprzedaży netbooków, głównie dzięki zamówieniom biznesowy.

Jak założyć własną firmę w Danii


Obecnie pracuję w Danii na etat. Chciałbym jednak założyć własną firmę, gdyż taka forma zatrudnienia wydaje mi się bardziej korzystna. Jakich formalności muszę dopełnić?

Pirackie kopie Windows będzie można aktualizować

Według doniesień z samego Microsoftu, jego systemy począwszy od 7 będzie można aktualizować również nie zarejestrowane kopie.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową posiadającą osobowość prawną. Może być zawiązana dla dowolnego celu dopuszczalnego prawem (niekoniecznie gospodarczego). Dla założenia spółki wystarczy już 5 tys. zł kapitału zakładowego. Jest to jednak z pewnością już bardziej skomplikowany podmiot, niż spółki osobowe (cywilna, czy jawna). Warto jednak poznać zasady jej zakładania i prowadzenia, bo ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest warta większej "fatygi" przy prowadzeniu tego rodzaju spółki.

Jak od marca 2009 r. prowadzący działalność powinni naliczać składkę zdrowotną

Od 1 marca 2009 r. osoby prowadzące działalność pozarolniczą przez resztę roku opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne w stałej wysokości 224,25 zł miesięcznie.

Dotacje szansą dla nowych firm

Według GUS-u w ciągu pierwszych trzech lat od rozpoczęcia działalności upada około 40% przedsiębiorstw, które rozpoczęły działalność. W ciągu pierwszego roku działalności ten odsetek jest znacznie wyższy i sięga 60- 70%. Przyczyn tego faktu upatrywać można w kilku powodach. Młodym przedsiębiorcom doskwiera brak kapitału, często również brak sprecyzowanego pomysłu na prowadzenie działalności gospodarczej i nieumiejętność prowadzenia tej działalności.

Ubezpieczenia przedsiębiorcy przy pracy nakładczej

Od 1 marca br. przedsiębiorca wykonujący jednocześnie pracę nakładczą, przy spełnieniu określonych warunków, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia tej działalności.

Nie ma przymusu ustalania zobowiązań w złotówkach

Czy mogę ustalić w umowie zapłatę za towar w euro? Słyszałem, że nie trzeba już na taki zapis starać się o zezwolenie dewizowe.

Jak polski przedsiębiorca może odbyć staż w europejskiej firmie?

Polscy przedsiębiorcy mają okazję podpatrzeć jak działają europejskie firmy. Komisja Europejska zachęca właścicieli firm, zarówno początkujących jak i doświadczonych przedsiębiorców, do wzięcia udziału w Programie wymiany przedsiębiorców w Europie i odbycia półrocznego stażu w jednym z przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą na terenie UE.

Gdzie mogą szukać wsparcia finansowego innowacyjni przedsiębiorcy?

Prezentujemy listę istniejących możliwości pozyskania finansowania przez nowoczesnych przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne technologie.

Badanie rynku usług tłumaczeniowych

Jakość, czas i cena - te 3 czynniki mają największy wpływ na decyzję o wyborze konkretnego biura tłumaczeń – pokazują wyniki badań zrealizowanych na zlecenie ATET Euro – Tłumacze przez firmę PCPT Diagram. Badanie odbyło się metodą CAWI, czyli przy pomocy ankiety internetowej, w dniach od 4 grudnia 2008 do 26 stycznia 2009 r., na przypadkowej próbie 134 osób.

Druki i formularze dla przedsiębiorcy

Prezentujemy wzory pism i druków potrzebnych do zakładania firm oraz w bieżącej działalności gospodarczej.

Wzory umów niezbędne przedsiębiorcy

Przedsiębiorca w swojej działalności zawiera najróżniejsze umowy. Prezentujemy sprawdzone wzory umów, które przydadzą się każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą.

Czym jest prokura?

Prokura nie ma nic wspólnego z prokuraturą (oprócz podobnej nazwy). Prokura jest bowiem specjalnym rodzajem pełnomocnictwa, którego może udzielić przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS (w praktyce - spółki prawa handlowego).

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest jedną ze spółek osobowych, która pozwala zwolnić niektórych (lecz nie wszystkich wspólników) od odpowiedzialności za jej zobowiązania. Wprowadza również dwie kategorie wspólników – komplementariuszy i komandytariuszy.

Czym tak naprawdę jest firma - czyli jak wybrać nazwę dla przedsiębiorcy?

Przepisy kodeksu cywilnego poprzez „firmę” rozumieją nazwę pod jakim działa przedsiębiorca – zarówno osoba fizyczna jak osoby prawne.

Spółka jawna

Spółka jawna jest najprostszą konstrukcyjnie spółką prawa handlowego. Nawet jej definicja kodeksowa jest lakoniczna: „Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową”.

Spółka partnerska

Spółka partnerska jest jedną ze spółek osobowych prawa handlowego- przeznaczoną dla przedstawicieli wolnych zawodów. Jej konstrukcja pozwala zminimalizować odpowiedzialność wspólników za zobowiązania powstałe w wyniku wykonywania zawodu przez pozostałych partnerów.

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest najpopularniejszą formą współpracy kilku przedsiębiorców. Nie wymaga zachowania wielu formalności – przykładowo nie wymaga zgłoszenia do KRS. W odróżnieniu jednak od spółek prawa handlowego (regulowanych w KSH) spółka cywilna nie jest oddzielnym podmiotem prawa – jest jedynie umową łączącą wspólników. Ma to duże znaczenie w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania powstałe podczas prowadzenia działalności.

Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Chyba każdy już słyszał o 40 tys. zł. unijnej dotacji na założenie firmy. Niestety forma w jakiej rozpowszechniano tą informację wiele osób niepotrzebnie wprowadziła w błąd.

Finansowanie MSP - pieniądze potrzebne jak powietrze

Skutki kryzysu finansowego dotykają w szczególny sposób małe i średnie firmy. Mimo to na rynku jest cały czas szereg możliwości finansowania działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy potrzebują kredytu, a banki poręczeń

Małym przedsiębiorcom z krótkim stażem trudno jest uzyskać kredyt bankowy. O sytuacji kredytowej małych firm pisze Główny Analityk firmy doradczej Gold Finance.

Gabinet kosmetyczny - biznes plan

W planowaniu każdej działalności gospodarczej niezbędne będzie przygotowanie dobrego biznes planu. Bezwzględnie pomoże Ci to w dalszych działaniach, a jeśli masz zamiar ubiegać się o kredyt, biznes plan będzie od Ciebie wymagany, jako jeden z niezbędnych do przedstawienia bankowi dokumentów.

Kwiaciarnia - Biznes plan

W planowaniu każdej działalności gospodarczej niezbędne będzie przygotowanie dobrego biznes planu. Bezwzględnie pomoże Ci to w dalszych działaniach, a jeśli masz zamiar ubiegać się o kredyt, biznes plan będzie od Ciebie wymagany, jako jeden z niezbędnych do przedstawienia bankowi dokumentów.

Jak uzyskać dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej


Urzędy pracy, działając w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferują bezrobotnym różne formy wsparcia, w celu podniesienia ich chęci do pracy i ogólnej aktywności zawodowej. Jednym z nich jest właśnie dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.

Jedno okienko w interpretacji ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat dla płatników składek w sprawie obowiązujących od 31 marca 2009 r. nowych przepisów dotyczących zgłoszenia rozpoczęcia, zawieszenia lub wznowienia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć jak ZUS interpretuje "jedno okienko".

Działalność gospodarcza we Francji


Wielu emigrujących Polaków zastanawia się, czy nie lepszym sposobem na zatrudnienie i zarobienie pieniędzy o obcym kraju jest założenie własnej działalności gospodarczej. Jak to zrobić we Francji?

Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców (cz. 2)

Nie ma prawa do zasiłku chorobowego za cały okres choroby przedsiębiorca, który wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zgłosi dopiero po powstaniu niezdolności do pracy.

Od 31 marca założysz firmę w jednym okienku

Zawsze łatwiej załatwić sprawę w urzędzie jeżeli musimy pofatygować się tylko do jednego „okienka” lub pokoju. Dlatego też wszyscy witają z radością nowe przepisy ułatwiające zakładanie działalności gospodarczej. Z ocenami wstrzymajmy się jednak parę miesięcy, bo nie jest pewne, czy te zmiany faktycznie usprawnią formalną procedurę powstawania firm.

REKLAMA