REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatki do rent, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaświadczenie z ZUS-u od ręki

Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce będą wydawać teraz zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek „od ręki”.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. obsługę programu Płatnik, zasady nabywania uprawnień do emerytury oraz zasady przyznawania świadczeń przedemerytalnych.

W ciągu 15 minut ZUS wyda zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami

Przedsiębiorca może od ręki dostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ZUS. Dotychczas musiał czekać na nie 7 dni - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Emerytura pomostowa a dodatkowe zatrudnienie

Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu w razie podjęcia przez emeryta pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

REKLAMA

Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe

Obecny rok składkowy rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 31 marca 2011 r. Pierwsze składki za kwiecień w nowo ustalonej wysokości należy opłacić już w maju.

Kiedy osoba trzecia zostaje zobowiązana do spłaty zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek

Byłem członkiem zarządu spółki z o.o. Pod koniec działania tej spółki z powodu kłopotów finansowych przestaliśmy opłacać składki na ubezpieczenia w ZUS. Otrzymałem z ZUS decyzję o odpowiedzialności solidarnej z innymi członkami zarządu w okresie, za który nie zostały opłacone składki. Zaległość dotyczy okresu od lutego do grudnia 2004 r. Decyzja została wydana 10 grudnia 2009 r., ale została mi doręczona dopiero w kwietniu 2010 r. (bo wyjechałem za granicę) czyli upłynął już okres 5 lat i składki powinny się przedawnić. Czy ZUS ma prawo żądać ode mnie spłaty tego długu?

Program Płatnik - ZUS organizuje bezpłatne szkolenie

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie z obsługi programu Płatnik.

Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Pracownik zwrócił się o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak żona pracownika wykonuje co jakiś pracę na podstawie umowy o dzieło. Czy możemy ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownika, skoro osiąga przychody z umowy o dzieło?

REKLAMA

Nowe przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego

Nowe przepisy, dotyczące koordynacji zabezpieczenia społecznego na terenie Unii Europejskiej, obowiązują od 1 maja. Wprowadzają one do polskiego ustawodawstwa rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Głównym warunkiem uprawniającym do przyznania zasiłku rodzinnego oraz dodatków jest kryterium dochodowe.

Zmiana godzin pracy ZUS

4 maja 2010 r. ZUS będzie pracował nie dłużej niż do godziny 15.00.

Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy

Sposób ustalania wynagrodzenia chorobowego w razie nieprzepracowania przez pracownika pełnego miesiąca jest zależny od charakteru wynagrodzenia określonego w umowie o pracę.

Korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS do końca kwietnia

ZUS przypomina, że 30 kwietnia upływa termin weryfikacji i korekty dokumentów rozliczeniowych, złożonych w Zakładzie, a dotyczących ubiegłego roku.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców. Ich tematyka obejmuje m.in. kontrolę zwolnień lekarskich, zasady udzielania ulg w spłacie należności, rozliczenia świadczeń emerytalno-rentowych.

Zasiłek chorobowy dla ubezpieczonej w ciąży

Prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania ma kobieta w ciąży, jeżeli może udowodnić wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Emerytury obywatelskie - niskie składki i niskie świadczenie

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak proponuje wprowadzenie niewielkich, tzw. obywatelskich emerytur, które opierałyby się na niskiej, obowiązkowej i jednakowej dla wszystkich składce do ZUS. Polacy mogliby o tym zdecydować np. w referendum.

Przedsiębiorcy mają czas na korekty do końca miesiąca

Z końcem kwietnia upływa termin weryfikacji i korekty dokumentów rozliczeniowych, złożonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a dotyczących ubiegłego roku.

Kontrola ZUS

ZUS może przeprowadzać u płatników składek kontrolę wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Kontrola może dotyczyć w zasadzie wykonywania wszelkich obowiązków związanych z opłacaniem składek.

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Pod koniec ubiegłego roku wypłacono pierwsze tzw. kompensówki dla nauczycieli. Wysokość przeciętnego świadczenia wszystkich zaskoczyła. Wyniosła ona ponad półtora tys. zł.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS RCA

Formularz ZUS RCA stanowi załącznik do formularza ZUS DRA – deklaracji rozliczeniowej. Na formularzu ZUS RCA płatnik sporządza raport miesięczny, raport korygujący, w którym rozlicza składki na ubezpieczenia społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawowe zasady wypełniania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA

Na formularzu ZUS DRA należy sporządzić deklarację rozliczeniową lub deklarację korygującą. Szczegóły w poniższym artykule.

Zasady korygowania nieprawidłowości w dokumentach rozliczeniowych

Płatnik składek jest zobowiązany do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących, tj. deklaracji rozliczeniowej korygującej łącznie z imiennym raportem miesięcznym korygującym/imiennymi raportami miesięcznymi korygującymi, w każdym przypadku, gdy zachodzi konieczność korekty danych wskutek stwierdzenia nieprawidłowości.

Korygowanie nieprawidłowości w dokumentach zgłoszeniowych płatnika składek

Korektę danych płatnik składek przekazuje wtedy, gdy poprawia błąd w danych, który popełniony został we wcześniej złożonych dokumentach ubezpieczeniowych. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

Korygowanie nieprawidłowości w dokumentach zgłoszeniowych osób ubezpieczonych

Korektę danych płatnik składek przekazuje wtedy, gdy poprawia błąd w danych, który popełniony został we wcześniej złożonych dokumentach ubezpieczeniowych. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

Korekta danych wykazanych w dokumencie ZUS ZSWA

Korektę danych płatnik składek przekazuje wtedy, gdy poprawia błąd w danych, który popełniony został we wcześniej złożonych dokumentach ubezpieczeniowych. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

Zasady korygowania imiennych raportów miesięcznych

Raporty za danego ubezpieczonego koryguje się w ramach raportu danego typu, tj. odrębnie dla raportów składkowych (ZUS RCA, ZUS RZA) i odrębnie dla raportu świadczeniowego (ZUS RSA) w ramach danego 6-znakowego kodu tytułu ubezpieczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną, realizującą zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych. Zakres działania, zadania i funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określa ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych co do zasady jest obowiązkiem płatnika i powinno nastąpić w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Reklamacje ubezpieczonych dotyczące informacji o stanie konta ZUS

W przypadku, gdy po otrzymaniu informacji o stanie indywidualnego konta w ZUS ubezpieczony niebędący płatnikiem składek stwierdzi, że na jego koncie nie zostały zewidencjonowane wszystkie należne składki na ubezpieczenie emerytalne lub zostały zewidencjonowane w niewłaściwej wysokości, obowiązuje niżej opisany tryb postępowania.

Zasiłek chorobowy dla starszych pracowników

Pracownicy przebywający w szpitalu będą otrzymywali zasiłek chorobowy z ZUS wynoszący 80 proc. ich pensji.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje szkolenia m.in. na temat zasad obejmowania ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym, zmian w Programie Płatnik oraz zasad wypełniania i przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych.

Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego przysługuje w takim samym wymiarze, tj. przez okres 1 tygodnia w 2010 i 2011 r., a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodni, bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno czy więcej dzieci.

ZUS ułatwi wypłatę świadczeń dla rodzin ofiar wypadku w Smoleńsku

Decyzją prezesa ZUS Zbigniewa Derdziuka ubezpieczyciel znacząco ułatwi wypłatę świadczeń dla rodzin ofiar wypadku w Smoleńsku.  

Należności wypadkowe – nie z FGŚP

W przypadku niewypłacalności pracodawcy poszkodowany w wypadku pracownik nie uzyska odszkodowań zasądzonych z tytułu tego wypadku z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Może liczyć jedynie na świadczenia z ZUS.(Wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 2009 r., sygn. akt I PK 1/09)

Wcześniejsza emerytura

Nasza pracownica 30 grudnia 2008 r. ukończyła 55 lat. Ma udokumentowane 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych (5 lat studiów). Po studiach podjęła zatrudnienie, w którym w dalszym ciągu pozostaje. Od 1 stycznia 2008 r. dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność. W listopadzie 1999 r. przystąpiła do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Czy w 2011 r. może wystąpić o przyznanie jej prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Czy spadkobierca musi spłacić zadłużenie spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek

Dwa miesiące temu zmarł mój brat, który w spisanym testamencie uczynił mnie jedynym spadkobiercą. Między innymi przekazał mi swoją firmę. Okazało się, że pozostawił w ZUS nieopłacone składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Czy jeśli przyjmę spadek, będę musiał spłacić te zaległości?

Ułatwienia w ZUS dla jednoosobowych firm

Od 1 marca 2010 r. osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i przekazuje do ZUS dokumenty w formie papierowej, może prosić pracownika ZUS o wypełnienie za nią dokumentu ZUS DRA. Z czasem taka pomoc ZUS skierowana do płatników składek ma być rozszerzana na inne dokumenty.

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS

ZUS przypomina, że w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zwiększa się grupa osób zwolnionych z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejne miesiące.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla płatników składek oraz osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Szkolenia dotyczą m.in. zasad obejmowania ubezpieczeniami oraz problematyki opłacania i rozliczania składek.

Renta rodzinna po zmarłym renciście

Kwota bazowa, przyjęta do ustalenia wcześniej przyznanej renty z tytułu niezdolności do pracy jest podstawą do obliczenia renty rodzinnej po zmarłym pracowniku.

Elektroniczne zapytania - nowa usługa ZUS

Na portalu internetowym e-Inspektorat.zus.pl dostępna jest nowa usługa elektronicznych zapytań w kwestiach emerytur pomostowych.

Bezpłatne konsultacje ekspertów ZUS

13 kwietnia br. każdy zainteresowany może uzyskać informacje i pomoc w rozwiązaniu swoich problemów z dziedziny zasiłków, ubezpieczeń i składek oraz emerytur. Eksperci Centrali ZUS będą udzielać bezpłatnych konsultacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Obejmują one m.in. wprowadzenie do programu Płatnik.

Jednolite standardy umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek ZUS

Sytuacja finansowa przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek na ubezpieczenie społeczne, będzie oceniana według jednolitych standardów - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, trwającej łącznie do 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Po tym okresie wypłatę zasiłku przejmuje ZUS.

Zmiany w ubezpieczeniu wypadkowym

Od 1 kwietnia 2010 r. określono w nowy sposób grupy działalności, kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla poszczególnych grup działalności.

Nowy certyfikat ZUS do programu Płatnik

Od dzisiaj, 1 kwietnia, wszyscy płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego - powinni dokonać importu do programu Płatnik nowego certyfikatu ZUS.

Kontrola chorych na zwolnieniach lekarskich

Obowiązkiem przebywającego na zwolnieniu lekarskim jest leczenie i rehabilitacja, poprzez które powinien wrócić do zdrowia.

Połowa Polaków krytykuje system ubezpieczeń emerytalnych

24 proc. Polaków jest zadowolonych z systemu ubezpieczeń emerytalnych, a 50 proc. go krytykuje - wynika z sondażu CBOS. Z kolei pracę ZUS dobrze ocenia 22 proc. badanych, a źle 57 proc.

REKLAMA