REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dłużnik, Encyklopedia prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

Egzekucja z opłaconej faktury

W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji?

Potrącenie

Potrącenie jest uregulowane w Kodeksie cywilnym. Potrącenie to umorzenie wierzytelności, które są wobec siebie przeciwstawne.

Poręczenie

Umowa poręczenia jest umową cywilną i regulowana jest przez Kodeks cywilny. Poręczenie polega na zabezpieczeniu długu.

REKLAMA

Lichwa

Lichwa polega na pożyczaniu pieniędzy na wysoki procent. Jest to stosunek pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, który polega na ustaleniu bardzo wysokich odsetek za pożyczone pieniądze.

Faktoring

Faktoring polega na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności. Umowa faktoringu ma charakter dwustronny. Należy do umów handlowych nienazwanych i powstała w oparciu o zasadę swobody umów.

Kiedy należy ogłosić upadłość?

Ogłoszenie upadłości kojarzy się z ostatecznym niepowodzeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, potocznie nazywane jest bankructwem. Kiedy ogłosić upadłość?

Upadłość konsumencka - kiedy sąd oddali wniosek?

W pewnych sytuacjach ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dłużnika będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej jest niemożliwe. I to już na etapie składania samego wniosku.

REKLAMA

Rodzaje weksli

Weksel jest papierem wartościowym, który stanowi bezwarunkowe polecenie zapłaty. Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych sprawia, że są one popularnym zabezpieczeniem wierzytelność, będąc przy okazji surogatem pieniądza.

Skarga pauliańska wobec rozporządzenia majątkiem wspólnym małżonków

Wierzyciel nie może zaspokoić się z majątku wspólnego małżonków, jeżeli dług został zaciągnięty bez zgody obojga. Brak zgody obojga małżonków nie przeszkadza jednak wniesieniu skargi pauliańskiej – głosi uchwała SN.

Pozorne bankructwo

Czyn zabroniony pozornego bankructwa polega na tym, że osoba, która będąc dłużnikiem kilku wierzycieli udaremnia lub ogranicza zaspokojenie ich należności przez to, że tworzy w oparciu o przepisy prawa nową jednostkę gospodarczą i przenosi na nią składniki swojego majątku. Takiej samej karze podlega ten, kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności.

Nierezydent a rezydent

Kim jest rezydent a kim nierezydent?

Co to jest zdolność prawna-czy można ją utracić lub się jej zrzec?

Kodeks cywilny nie zawiera ustawowej definicji zdolności prawnej. Definicji, którymi posługuje się doktryna prawnicza jest kilka.

Windykacja przedawnionego długu

Firmy windykacyjne to podmioty gospodarcze, które zawodowo zajmują się ściąganiem należności. Nie mają jednak uprawnień komornika. Czy mogą żądać spełnienia przedawnionego roszczenia?

Natychmiastowa wymagalność zobowiązania - kiedy nie trzeba czekać na termin wykonania umowy

Kluczową rolę w stosunkach zobowiązaniowych pełni termin spełnienia świadczenia przez dłużnika. Oznacza on moment, po upływie którego roszczenie wierzyciela staje się wymagalne, a dłużnik może ponosić negatywne konsekwencja znalezienia się w stanie opóźnienia (bądź zwłoki). Jednak czasem nie trzeba czekać na ten moment i można natychmiastowo żądać wykonania umowy.

Lepiej zadbać o pisemną zgodę małżonka kontrahenta na zawarcie umowy

W dniu 18 marca 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą w sprawie o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787 k.p.c.) nie jest dopuszczalne stosowanie domniemania faktycznego przy ustalaniu, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała za zgodą małżonka dłużnika (sygn. akt III CZP 117/2010, dalej „Uchwała”).

Weksel jako zabezpieczenie umowy

Weksel jest jednym ze sposobów zabezpieczenia umów, szczególnie w obrocie profesjonalnym. Gwarantuje nam pełne i terminowe wykonanie zobowiązania przez naszego kontrahenta.

Zmiana wierzyciela i jej skutki prawne

Jakie skutki wywołuje zmiana wierzyciela? Czy w każdej sytuacji jest możliwa? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Powiadomienie dłużnika o przelewie wierzytelności - WZÓR PISMA

Wierzyciel może dokonać przelewu wierzytelności, przysługującej mu względem dłużnika na osobę trzecią. Taka możliwość może być jednak wyłączona na mocy ustawy, umowy lub też wynikać z właściwości zobowiązania. Zbywca jest obowiązany powiadomić o cesji dłużnika.

Umowa przystąpienia do długu - WZÓR UMOWY

Przystępujący zobowiązuje się, iż przystępuje do długu Dłużnika i staje się wraz z nim odpowiedzialny solidarnie wobec wierzyciela.

Ukrywanie majątku - jaka odpowiedzialność?

Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Hipoteka, czyli sposób na zabezpieczenie wierzytelności

Umiejętność ograniczania ryzyka w działalności gospodarczej jest cenna. Jednym ze sposobów jest ustanowienie hipoteki na nieruchomościach dłużnika. Jak tego dokonać i co nam to daje?

Jak wszcząć egzekucję?

Uzyskanie korzystnego i prawomocnego wyroku sądowego zasądzającego nasze roszczenie to dopiero pierwszy krok. Następnym będzie przeprowadzenie egzekucji. Jak ją wszcząć?

Czy małżonek wspólnika odpowiada za długi spółki?

Wspólnik spółki osobowej ponosi odpowiedzialność z całego swojego majątku za zobowiązania spółki. W jakich warunkach odpowiedzialność ta będzie dotyczyła także majątku wspólnego małżonków?

Negocjacje bez ogłoszenia

Negocjacje bez ogłoszenia to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym zamawiający negocjuje warunki umowy w sprawie zamówienia publicznego z wybranymi przez siebie wykonawcami, a następnie zaprasza ich do składania ofert.

Negocjacje z ogłoszeniem

Negocjacje z ogłoszeniem to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym, po publicznym ogłoszeniu o zamówieniu, zamawiający zaprasza wykonawców dopuszczonych do udziału w postępowaniu do składania ofert wstępnych niezawierających ceny, prowadzi z nimi negocjacje, a następnie zaprasza ich do składania ofert.

Obligacje przychodowe

Obligacje przychodowe mogą przyznawać obligatariuszowi prawo do zaspokojenia swoich roszczeń z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami emitenta: 1) z całości albo z części przychodów lub z całości albo części majątku przedsięwzięć, które zostały sfinansowane ze środków uzyskanych z emisji obligacji, lub 2) z całości albo z części przychodów z innych przedsięwzięć określonych przez emitenta.

Obniżenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej o składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji naczelnika urzędu skarbowego o zastosowaniu tej formy opodatkowania, podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.

Partnerstwo publiczno-prywatne w formie spółki

Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym może przewidywać, że w celu jej wykonania podmiot publiczny i partner prywatny zawiążą spółkę kapitałową, spółkę komandytową lub komandytowo-akcyjną. Podmiot publiczny nie może być komplementariuszem.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to jeden z bankowych produktów hipotecznych. Jest udzielana pod zastaw nieruchomości (pożyczkobiorca musi posiadać prawo własności tej nieruchomości), jak również działki, o ile stanowi ona własność pożyczkobiorcy. Pożyczkę można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, także konsumpcyjny, ponadto nie musi on wiązać się z zabezpieczeniem.

Premia gwarancyjna

Posiadacze książeczek mieszkaniowych, które zostały założone do 23 października 1990 r., mają prawo do tzw. premii gwarancyjnej.

Przedsięwzięcie w rozumieniu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym

Przetarg nieograniczony

Przetarg nieograniczony to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy.

Przetarg ograniczony

Przetarg ograniczony to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym, w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, a oferty mogą składać wykonawcy zaproszeni do składania ofert.

Przychody z wykonywania wolnego zawodu i przychody z nimi zrównane [w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Przychody ze stosunku pracy i przychody z nimi zrównane [w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przychód [zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych mianem przychodu określamy uzyskany bądź należny wpływ wartości pochodzący z: pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia; działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia; działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Licytacja elektroniczna

Licytacja elektroniczna to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej, umożliwiającego wprowadzenie niezbędnych danych w trybie bezpośredniego połączenia z tą stroną, wykonawcy składają kolejne korzystniejsze oferty (postąpienia), podlegające automatycznej klasyfikacji.

Venture capital

Mianem venture capital określamy typ funduszu, który inwestuje swoje środki w małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa dysponujące innowacyjnym produktem, innowacyjną metodą lub usługą – niezweryfikowanymi przez rynek, a co za tym idzie nie przysparzającymi ryzyka niepowodzenia. Często venture capital tłumaczy się jako kapitał ryzyka.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają również przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze - realizowanych poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny).

Rynek giełdowy

Mianem rynku giełdowego określamy miejsce, w którym dokonuje się transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych; stanowi on formę rynku kapitałowego. Przedmiotem obrotu giełdowego mogą być papiery wartościowe (giełdy papierów wartościowych) oraz towary np. ropa naftowa (giełdy towarowe). Nadzór nad rynkiem giełdowym sprawuje Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

Wadium przy przetargu nieograniczonym

Mianem wadium określamy ustaloną kwotę pieniędzy składaną na poczet dotrzymania warunków danej umowy. Przy przetargach jest on wpłacany na rzecz organu organizującego przetarg. Zamawiający żąda od wykonawców wniesienia wadium, jeśli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy – Prawo zamówień publicznych (jeżeli kwota jest niższa, organ może żądać wniesienia wadium). Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.

Warranty subskrypcyjne

Pod pojęciem warrantów subskrypcyjnych należy rozumieć rodzaj papierów wartościowych, które w ramach docelowego bądź warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółka akcyjna może emitować jako papiery wartościowe imienne lub na okaziciela uprawniające ich posiadacza do zapisu lub objęcia akcji, z wyłączeniem prawa poboru.

Warunki opodatkowania kartą podatkową

Podatnik podlega opodatkowaniu kartą podatkową w sytuacji gdy spełnia przewidziane ustawą warunki.

Warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej

Walne zgromadzenie może uchwalić podwyższenie kapitału zakładowego z zastrzeżeniem, że osoby, którym przyznano prawo do objęcia akcji, wykonają je na warunkach określonych w uchwale w trybie określonym w art. 448–452 Kodeksu spółek handlowych.

Wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (przykłady)

Ryczałt to jeden ze sposobów płacenia podatku dochodowego.

Zamówienia publiczne

Przez zamówienia publiczne należy rozumieć umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.

Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych

Osoby duchowne, osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim, opłacają od tych przychodów podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów osób duchownych. Osoby wyżej wymienione zawiadamiają właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rozpoczęciu pełnienia funkcji o charakterze duszpasterskim w terminie 14 dni od dnia objęcia funkcji.

Kurs giełdowy

Przez kurs giełdowy należy rozumieć notowaną przez giełdę cenę zakupu lub sprzedaży (w określonym dniu) papierów wartościowych (akcje, obligacje) lub towarów (np. cukier).

Kryteria oceny ofert w prawie zamówień publicznych

Zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Kryteriami oceny ofert są cena albo cena i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia publicznego, w szczególności jakość, funkcjonalność, parametry techniczne, zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko, koszty eksploatacji, serwis oraz termin wykonania zamówienia.

REKLAMA