REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dłużnik, Encyklopedia prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o dzieło

Na podstawie umowy o dzieło, przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła (np. namalowanie obrazu, sporządzenie projektu technicznego, naprawienie przedmiotu, dokonanie przeróbki, przeprowadzenie remontu), a zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia. Jest to „umowa rezultatu”.

Umowa adhezyjna

Umowa adhezyjna (inaczej umowa przystąpienia) to rodzaj umowy, w której najważniejsze warunki określa jeden z kontrahentów, zazwyczaj ekonomicznie silniejszy, często występujący w pozycji „monopolistycznej”, drugi natomiast może je zaakceptować i przystąpić do umowy lub zrezygnować z jej zawarcia.

Umowa o prace projektowe

Na podstawie umowy o prace projektowe wykonawca zobowiązuje się do wykonania przewidzianych w umowie prac, a zamawiający (inwestor) zobowiązuje się do ich odebrania i zapłaty określonego wynagrodzenia.

Ulgi podatkowe

Ulgi podatkowe to określone w przepisach prawa podatkowego różnego rodzaju preferencje podatkowe pozwalające zapłacić niższy podatek. Najczęściej są to odliczenia, obniżki, zmniejszenia. Czasem w języku potocznym do ulg podatkowych zalicza się także zwolnienia ale pamiętać trzeba, że zwolnienia podatkowe, to inna kategoria preferencji podatkowej niż ulga podatkowa. Zastosowanie ulgi podatkowej skutkuje z reguły zmniejszeniem podstawy opodatkowania lub samej kwoty podatku do zapłaty. Ulgą podatkową nie można natomiast nazwać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (VAT), oraz innych odliczeń stanowiących element konstrukcji tego podatku.

REKLAMA

Umowa o pracę

Umowa o pracę to sposób nawiązania stosunku pracy. Może być zawarta na czas nie określony, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, na zastępstwo (w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Każda z tych umów może być poprzedzona umową na okres próbny (nie dłuższy niż 3 miesiące).

Układ zbiorowy pracy

Układ zbiorowy pracy to porozumienie zawierane w drodze rokowań pomiędzy pracodawcami albo organizacjami pracodawców a związkiem lub związkami zawodowymi.

Umowa o roboty budowlane

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Ugoda

Na mocy ugody strony czynią sobie nawzajem ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

REKLAMA

Umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych

Świadczenie usług telekomunikacyjnych odbywa się na podstawie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Uchwały walnego zgromadzenia w spółce akcyjnej

Niektóre czynności podejmowane w ramach spółki cywilnej wymagają uchwały walnego zgromadzenia.

Ubezwłasnowolnienie

Ubezwłasnowolnienie polega na całkowitym lub częściowym pozbawieniu osoby fizycznej zdolności do czynności prawnych

Umowa pożyczki

Na podstawie umowy pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczenia społeczne to jeden z podstawowych instrumentów polityki socjalnej państwa.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości określonej umowy (umowy przyrzeczonej).

Ubezpieczenia obowiązkowe

Ubezpieczenia obowiązkowe polegają na tym, że na wskazane podmioty (ubezpieczających), nałożono obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia z wybranym przez nie zakładem ubezpieczeń (zakład musi wykonywać działalność ubezpieczeniową w zakresie danego ubezpieczenia), a zakład nie może odmówić zawarcia umowy.

Tytuł egzekucyjny

Tytuł egzekucyjny to orzeczenie sądu lub inny dokument urzędowy stwierdzający istnienie roszczenia wierzyciela (oraz jego treść) i zobowiązanie dłużnika do spełnienia świadczenia. Po zaopatrzeniu tytułu wykonawczego w klauzulę wykonalności staje się on tytułem wykonawczym.

Umowa przewozu

Na podstawie umowy przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.

Tymczasowe aresztowanie

Tymczasowe aresztowanie to jeden ze środków zapobiegawczych, stosowany w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa; można je stosować tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo.

Trybunał Stanu (TS)

Trybunał Stanu to organ władzy sądowniczej, który egzekwuje odpowiedzialność najwyższych organów i urzędników państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania.

Umowa rachunku bankowego

Na podstawie umowy rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych, a kiedy umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.

Traktat akcesyjny

Przez traktat akcesyjny należy rozumieć umowę międzynarodową pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej a państwem kandydującym.

Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych

Zakład ubezpieczeń, który ubezpiecza swoich członków na zasadzie wzajemności, jest towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych. Jest to jedna z form prowadzenia działalności ubezpieczeniowej.

Umowa składu

Na podstawie umowy składu przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowania, za wynagrodzeniem, oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych.

Timesharing

Timesharing polega na nabyciu przez konsumenta prawa do korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, w oznaczonym czasie (na okres co najmniej 3 lat), w każdym roku, oraz zobowiązaniu się do zapłaty przedsiębiorcy ryczałtowego wynagrodzenia.

Testamenty szczególne

Testamenty szczególne to formy testamentów, które mogą być sporządzone w okolicznościach przewidzianych w ustawie, uzasadniających odstąpienie od wykorzystania zwykłych form testamentu.

Umowa spedycji

Na podstawie umowy spedycji spedytor (może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie) zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Testamenty zwykłe

Testament holograficzny, notarialny i testament allograficzny

Umowa ubezpieczenia

Przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń (w ramach działalności swojego przedsiębiorstwa) zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w przypadku zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

Testament

Testament to rozrządzenie własnym majątkiem na wypadek śmierci. Dotyczy to rozrządzenia majątkiem tylko jednego spadkodawcy (obowiązuje zakaz sporządzania testamentów wspólnych). Spadkodawca może w każdej chwili odwołać cały testament bądź jego poszczególne postanowienia.

Umowa zamiany

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Przykład może stanowić zamiana roweru na motocykl lub jednej monety na inną.

Terminy zawite (prekluzyjne)

Przez terminy zawite należy rozumieć terminy do wykonywania uprawnień wynikających z przepisów prawa. Terminy zawite odnoszą się do sytuacji uregulowanych przez przepisy szczególne, z tym że każdy z takich przepisów określa początek i długość biegu terminu zawitego.

Termin

Przez termin należy rozumieć pewne ograniczenie w czasie skuteczności czynności prawnej. Jeżeli dla czynności zastrzeżono termin to powstanie lub ustanie czynności prawnej należy wiązać z jego upływem (zdarzenie przyszłe, pewne).

Umowa zlecenia

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania czynności dla dającego zlecenie (zleceniodawcy). Jest to „umowa starannego działania”. Jeżeli przedmiot umowy stanowi dokonanie określonej czynności faktycznej, do umowy tej stosuje się przepisy o zleceniu (umowa o świadczenie usług).

Taryfy [w prawie energetycznym]

Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla paliw gazowych lub energii, stosownie do zakresu wykonywanej przez te podmioty działalności gospodarczej określonej w ustawie Prawo energetyczne.

Tajemnica ubezpieczenia

Tajemnica ubezpieczenia dotyczy wszelkich informacji związanych z poszczególnymi umowami ubezpieczenia.

Unieważnienie małżeństwa

Unieważnienie małżeństwa oznacza stwierdzenie przez sąd, że nie zostało ono ważnie zawarte.

Tajemnica skarbowa

Tajemnicą skarbową objęte są indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński to uprawnienie pracownicze przysługujące z tytułu urodzenia dziecka. Z urlopu macierzyńskiego może korzystać matka dziecka i ojciec dziecka.

Tajemnica radcy prawnego

Radca prawny jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy to uprawnienie pracownicze przysługujące zarówno matce jak i ojcu dziecka (będącymi pracownikami) celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Tajemnica przedsiębiorstwa

Przez tajemnicę przedsiębiorstwa należy rozumieć nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Tajemnica notarialna

Tajemnica notarialna oznacza, że notariusz jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności notarialne. Obowiązek zachowania tajemnicy trwa także po odwołaniu notariusza.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy jest prawem podmiotowym pracownika o charakterze osobistym, co oznacza, że pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu ani przekazać go na inną osobę. Urlop należy wykorzystać w naturze – rekompensata pieniężna przysługuje w ściśle określonych przypadkach.

Tajemnica bankowa

Tajemnica bankowa to wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje.

Urlopy bezpłatne

Pracownik ma prawo wystąpić o udzielenie urlopu bezpłatnego przez pracodawcę. Pracodawca może udzielić urlop pracownikowi tylko na jego wniosek. Nie można zmusić pracownika żeby wystąpił z takim wnioskiem.

Tajemnica adwokacka

Tajemnica adwokacka to tajemnica zawodowa adwokata, wynikająca z jego działalności zawodowej.

Urząd Patentowy

Urząd Patentowy to centralny organ administracji rządowej w sprawach z zakresu własności przemysłowej. Urząd podlega Radzie Ministrów. Nadzór nad jego działalnością sprawuje z ramienia Rady Ministrów minister właściwy do spraw gospodarki. Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, nadaje statut Urzędowi Patentowemu, w którym w szczególności określi organizację, strukturę i zasady kierowania Urzędem oraz podział kompetencji, z uwzględnieniem statusu ekspertów, urzędników służby cywilnej i innych pracowników.

Urząd Regulacji Energetyki

Urząd Regulacji Energetyki pełnie rolę regulatora sektora energetycznego. Urząd został powołany do życia w 1997 r. w celu regulacji i kontrolowania rozwoju rynku energii, przekształcającego się z rynku monopolistycznego w rynek konkurencyjny. Instytucją tą kieruje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (dalej Prezes URE).

Świadek koronny

Świadek koronny to podejrzany, który zgodził się zeznawać jako świadek w sprawie przestępstw popełnionych przez inne osoby, w zamian za obietnicę państwa co do zakresu ścigania lub ukarania.

Świadek incognito (świadek anonimowy)

W przypadku gdy zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej, sąd (w postępowaniu przygotowawczym – prokurator), może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka m.in. danych osobowych, jeżeli nie mają one znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie.

REKLAMA