REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dłużnik, Alimenty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może, a kto musi złożyć wniosek o głoszenie upadłości?

Moment, kiedy należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, należy w porę zauważyć, gdyż w takiej sytuacji dłużnik ma dwa tygodnie na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Materialnoprawne i prawnoprocesowe przesłanki i skutki złożenia oświadczenia o potrąceniu

Zgodnie z art. 498 Kodeksu Cywilnego gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

Sejm uchwalił nowe zasady upadłości konsumenckiej

Sejm uchwalił nowelizację prawa upadłościowego i naprawczego oraz dwóch innych ustaw. Nowe regulacje mają przyznawać obywatelom w trudnej sytuacji możliwość szybkiego powrotu do pracy. Wiąże się to również z odzyskanie, zdolności kredytowej.

Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego

Dotychczasowe uregulowania kodeksowe obciążały dłużnika kosztami postępowania egzekucyjnego nawet w przypadku jego umorzenia. Zmiana polega na wprowadzeniu możliwości - w określonych przypadkach - obciążenia kosztami postępowania egzekucyjnego również wierzyciela.

REKLAMA

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Postępowanie upominawcze ma co do zasady przyspieszyć i usprawnić egzekucję zapłaty. Nie oznacza to jednak, że dłużnik pozostaje bez żadnej możliwości obrony w tego typu postępowaniu.

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Co do zasady zobowiązanie istnieje między określonymi z góry stronami, które pozostają pewnymi stałymi stosunku prawnego. Prawo cywilne dopuszcza jednak możliwość zmiany osoby dłużnika lub wierzyciela, bez wpływu na pozostałą część umowy.

Wpis do rejestru za niezapłacone podatki

Ministerstwo Finansów chce powołać Rejestr Dłużników Należności Publicznoprawnych. Do takiego rejestru zostanie wpisany każdy podmiot, któremu grozi egzekucja administracyjna.

Za niezapłacone podatki do rejestru dłużników

Ministerstwo Finansów planuje powołanie Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych. Będzie na niego mógł zostać wpisany każdy podmiot, któremu grozi egzekucja administracyjna (m.in. za niezapłacone podatki) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na rzeczach ruchomych lub zbywalnych prawach majątkowych w celu zabezpieczenia wierzytelności. Zabezpieczenie takie jest dla wierzyciela o tyle korzystne, że może on domagać się zaspokojenia z przedmiotu zastawu bez względu na to, kto jest jego właścicielem.

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Nawet po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji dłużnik ma środki prawne, by bronić się przed komornikiem. Dotyczy to zarówno egzekucji jako całości, poszczególnych czynności komornika, jak i konkretnych części majątkowych dłużnika.

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Gdy dłużnik w ustalonym terminie nie spłaca długu, a jednocześnie zaczyna pozbywać się majątku lub w inny sposób stawać się mniej wypłacalny, wierzyciel może podjąć kroki, które zagwarantują mu bezpieczeństwo zobowiązania. Kodeks cywilny nazywa takie rozwiązanie skargą pauliańską.

Jakie są skutki podpisania weksla?

Weksel stanowi formę zabezpieczenia wierzytelności i jest najczęściej stosowany wśród przedsiębiorców. Sporządzany jest w formie pisemnej, a do jego ważności konieczny jest podpis. Jakie będą skutki podpisania weksla?

Stabilne koszty w egzekucji administracyjnej

Od 12 lipca obowiązuje kolejna zmiana w często ostatnio nowelizowanej Ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tym razem dotyczy ona instytucji wykonania zastępczego.

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Do tej pory podniesienie zarzutu przez dłużnika nie wstrzymywało biegu egzekucji, działo się to wyłącznie w drodze osobnej decyzji organu, w uzasadnionych przypadkach. Zmiana z końca roku 2013 r. sprawiła, że postępowanie egzekucyjne zawieszane jest automatycznie z chwilą podniesienia zarzutu.

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności

Umowa przewłaszczenia stanowi rodzaj zabezpieczenia spłaty wierzytelności i nie jest ona uregulowana bezpośrednio w przepisach prawa, stąd jej forma jest co do zasady dowolna. Przewłaszczenia można dokonać na rzeczach ruchomych oraz papierach wartościowych, ale czy może dotyczyć również nieruchomości?

Jak wpisać dłużnika do rejestru dłużników?

Jeżeli dłużnik zalega ze spłatą długu więcej niż 60 dni, a jego wartość to przynajmniej 200 zł, może trafić do rejestru dłużników. Dłużnik może zostać wpisany do rejestru na wniosek wierzyciela. W jaki sposób wpisać dłużnika do rejestru dłużników?

Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

W rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić każdy z wierzycieli dłużnika. Czy wskazana regulacja dotyczy również wierzyciela rzeczowego, który nie posiada roszczenia osobistego, a ograniczone prawo rzeczowe – hipotekę?

Pozew o uchylenie alimentów – jak go przygotować?

Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach dziecka, które nie może utrzymywać się samo – dotyczy to nie tylko dzieci niepełnoletnich, lecz także studiujących lub nie posiadających zawodu umożliwiającego pracę zarobkową – zgodnie z artykułem 133 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W niektórych wypadkach rodzic może się ubiegać o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Jak napisać pozew o uchylenie alimentów?

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – jak go przygotować?

W polskim prawie zakłada się, że ojciec dziecka to mąż matki. Jeżeli jednak stało się inaczej i ojcem dziecka jest inny mężczyzna, mąż ma prawo wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa. Takie zaprzeczenie bywa szczególnie ważne, gdy dochodzi do rozwodu małżonków, a mężczyzna, który nie jest ojcem dziecka, ma obowiązek płacenia alimentów na to dziecko. W jaki sposób przygotować pozew o zaprzeczenie ojcostwa? Gdzie i kiedy należy złożyć taki pozew?

Centralny Rejestr Dłużników 2015/2016

Ministerstwo Finansów chce uruchomić Centralny Rejestr Dłużników. W ten sposób rząd wytacza wojnę nieuczciwym podatnikom. Centralny Rejestr Dłużników zostanie uruchomiony prawdopodobnie na początku 2016 r., natomiast ustawa dotycząca rejestru ma zostać uchwalona w połowie 2015 r.

Alimenty dla rodziców w Niemczech

Zgodnie z BGB (Bürgerliches Gesetzbuch - niemieckim Kodeksem cywilnym) w Niemczech możliwe jest dochodzenie alimentów dla rodziców. Obowiązki alimentacyjne dzieci są jednak znacznie ograniczone. W jakich sytuacjach i na jakich zasadach można żądać alimentów dla rodziców?

Wyjawienie majątku dłużnika

Wyjawienie majątku dłużnika, czyli sporządzenie przez niego pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem jego lokalizacji, następuje na wniosek wierzyciela. Kto i w jakich sytuacjach może zostać zobligowany do wyjawienia majątku? Co grozi za niewyjawienie majątku?

Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!

Termin „przedawnienie” często utożsamiany jest z unieważnieniem. W odniesieniu do zadłużenia daje często poczucie końca tego problemu. Tymczasem jest to złudne wrażenie i nie pozwala na oczyszczenie swojej historii kredytowej.

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego

Zatrzymanie prawa jazdy może być konsekwencją uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/ 10) zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności i adekwatności.

Jak ogłosić upadłość jednoosobowej firmy?

Często zdarza się, że firmy prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców borykają się z problemami finansowymi w związku z ze sporą konkurencją ze strony dużych korporacji działających w danej branży. Czy jednoosobowa firma może ogłosić upadłość? Jak prawidłowo ją przeprowadzić?

Jak egzekwować z udziałów dłużnika w spółce z o.o.

Indywidualni przedsiębiorcy podejmują czasem decyzję o przekształceniu swojej firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wierzyciele spotykają się w związku z tym w trakcie postępowania egzekucyjnego z sytuacją, że ich dłużnik nie prowadzi już działalności gospodarczej, a widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym jako wspólnik spółki z o.o.

Ile lat musi minąć do przedawnienia długu?

Z nadejściem 2014 roku cześć istniejących długów ulegnie przedawnieniu. Ile lat musi minąć do przedawnienia długu i jakie są tego konsekwencje? Czy utraconych w ten sposób pieniędzy nie da się już odzyskać?

Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Według prawa można starać się o alimenty płacone przez dziadków na dziecko. Kiedy możemy o nie wystąpić?

Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Rodzice są zobowiązani łożyć alimenty na dziecko przynajmniej do uzyskania przez nie pełnoletności. Zwykle jednak obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie, kiedy dziecko staje się pełnoletnie. Jak długo rodzice muszą płacić alimenty i co decyduje o wysokości kwoty alimentacyjnej? Kiedy rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci?

Kto zyskuje na nowelizacji ustawy o podatku dochodowym?

Na początku 2013 roku weszły w życie ważne zmiany w ustawie o podatku dochodowym. Po nowelizacji do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wyłącznie terminowo opłacone faktury. Jak po niemal roku od wprowadzenia nowych przepisów wygląda sytuacja obu stron transakcji opłaconej po terminie – dłużników i wierzycieli? Kto zyskuje, a kto traci?

Trudni dłużnicy - jacy są i w co "grają"

Firmy windykacyjne, na co dzień spotykają się z dłużnikami, krótko mówiąc nieskorymi do współpracy. Tak zwani trudni dłużnicy zdarzają się bardzo często, ale co należy rozumieć pod tym pojęciem? Kim jest „trudny” dłużnik? Jakich gier używa, aby uniknąć spłaty zobowiązania?

Obrona przed komornikiem - wstęp

Otrzymanie wezwania do zapłaty wraz z wypowiedzeniem umowy kredytowej wcale nie przekreśla sytuacji prawnej dłużnika. Nie powoduje, że dłużnik skazany jest na „stracenie” (czyli komornika) i uzależniony tylko od woli pracownika banku. Okazuje się bowiem, że przy zastosowaniu odpowiednich metod negocjacyjnych można zyskać nawet kilka miesięcy odsuwając od siebie wizję egzekucji.

Odzyskanie VAT z niezapłaconych faktur - ulga na złe długi

Dość często zdarza się, że przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT nie otrzymuje zapłaty od swojego kontrahenta pomimo wykonanej usługi czy dostarczonego towaru. A podatek VAT musi zapłacić. W takiej sytuacji można skorzystać z tzw. ulgi za złe długi.

Potrącenie z wynagrodzenia świadczenia alimentacyjnego

Potrącenie z wynagrodzenia świadczenia alimentacyjnego może odbyć się bez wszczynania postępowania egzekucyjnego. Dokonuje tego pracodawca. Wierzyciel powinien złożyć w tym celu wniosek i przedstawić tytuł wykonawczy.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku czekają pewne zmiany. Znane są bowiem założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które to przewidują zmiany w świadczeniach z Funduszu alimentacyjnego już w pierwszym półroczu 2014 roku.

Przeniesienie wierzytelności bez zgody konsumenta

Do przeniesienia wierzytelności nie jest wymagana zgoda dłużnika, a jedynie zawiadomienie go o dokonaniu transakcji. Wraz z przeniesieniem wierzytelności, na firmę windykacyjną przechodzą wszelkie prawa z nią związane.

Czy należy płacić alimenty na rzecz winnego separacji małżonka?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia mogą oni żądać, aby sąd orzekł separację. Małżonkowie w separacji zobowiązani są do wzajemnej pomocy mimo orzeczenia o winie. Jednakże czy małżonek niewinny zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz winnego małżonka?

Dostęp do ksiąg wieczystych przez Internet

5 sierpnia 2013 r. Prezydent RP podpisał ustawę dotyczącą udostępnienia jawnej księgi wieczystej i hipoteki za pośrednictwem Internetu. Wejdzie ona w życie 1 grudnia 2013 r. Nowe przepisy mają umożliwić obywatelom uzyskanie szybszej informacji na temat nieruchomości a także przyczynić się do poprawienia skuteczności postępowań egzekucyjnych oraz zwiększenia bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami.

Poręczenie jako forma zabezpieczenia wierzytelności

Umowa poręczenia to popularny sposób zabezpieczenia interesów wierzyciela. Ta metoda asekuracji wykonalności roszczenia jest skuteczna, szczególnie w przypadkach, gdy wierzyciel nie jest pewny wiarygodności i wypłacalności swojego kontrahenta.

Obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuków

Obowiązek alimentacyjny ma na celu zapewnienie środków utrzymania oraz w miarę potrzeb środków wychowania. W przypadku, gdy rodzic dziecka nie żyje lub nie jest w stanie dopełnić obowiązku wówczas możliwe jest, iż dziadkowie dziecka będą zobowiązani do płacenia alimentów.

Solidarna odpowiedzialność za zaległości podatkowe

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT oraz ustawy Ordynacja podatkowa, który zakłada wprowadzenie instytucji odpowiedzialności solidarnej nabywcy i sprzedawcy za zaległości podatkowe.

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

Kiedy warto korzystać z faktoringu - skutki bilansowe

Faktoring stanowi źródło środków pieniężnych. Pozwala przedsiębiorcy na zachowanie płynności finansowej. Jest też coraz częściej stosowaną metodą windykacji należności. Może również stanowić sposób zabezpieczenia przed nieściągalnością dłużnika.

Gwarancja bankowa jako forma zabezpieczenia wierzytelności

Gwarancja bankowa jest jedną z coraz częściej stosowanych w praktyce form zabezpieczenia wierzytelności. Rosnące zainteresowanie gwarancją bankową wynika z faktu, że jest ona jedną z najbezpieczniejszych form osobistego zabezpieczenia wierzytelności, stosowaną na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika.

Wyższe kary w postępowaniu przed e-sądem

Nowe przepisy dotyczące e-sądów wprowadzą możliwość ukarania nierzetelnego wierzyciela karą grzywny. Finansowa odpowiedzialność za wprowadzanie sądu w błąd wyniesie nawet 5 tys. złotych.

Ustalenie ojca dziecka

Ustalenie ojca dziecka może nastąpić w sądzie. Ojciec dziecka może również sam uznać swoje ojcostwo.

Ochrona praw dłużników przed e-sądem

Parlament ostatecznie uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego dotyczącą m.in. ochrony praw dłużników przed e-sądem. Zmiany ograniczają możliwość nadużywania elektronicznego postępowania upominawczego do ściągania przedawnionych długów.

Czy wierzytelność nieściągalna może być kosztem

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W czerwcu 2011 r. wystawił fakturę dla kontrahenta na kwotę 24 000 zł netto. Wartość faktury zaliczył do przychodów należnych. Faktura nie została zapłacona do dzisiaj. Kontrahent zmarł w styczniu 2013 r. Podatnik otrzymał od żony zmarłego pisemną informację, że spadkobiercy odrzucili spadek. Czy wierzytelność nieściągalna z powodu śmierci kontrahenta i odrzucenia spadku przez spadkobierców może być kosztem uzyskania przychodów?

Skuteczna windykacja - wpisz dłużnika do rejestru

Rośnie liczba nieregulowanych w terminie należności. Zatory płatnicze przeszkadzają coraz bardziej w prowadzeniu małych i średnich firm. BIG InfoMonitor uruchamia Akcję Mobilizacja, mającą na celu uświadomienie firmom korzyści płynących z korzystania z narzędzi umożliwiających w prosty i szybki sposób odzyskiwanie należności, dając im możliwość do nieograniczonego wpisywania dłużników do Rejestru BIG.

PESEL lub NIP tylko w e-sądach

Obowiązek podania numeru PESEL lub NIP będzie dotyczył tylko spraw prowadzonych w e-sądach.

REKLAMA