REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deweloper, Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Działka ekologiczna? Czemu nie!

Często chcemy zrobić coś dla środowiska i zacząć prowadzić zdrowszy styl życia, bezpieczniejszy dla przyrody. Jednak nie mamy pomysłu, co można zrobić. Może, gdy zdecydujemy się wybudować dom, zastanówmy się nad eko-działką?

Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?


Dobrze wykonana izolacja ścian od zewnątrz pozwala obniżyć koszty ogrzewania zarówno domu, jak i budynku komercyjnego. Prawidłowe funkcjonowanie systemu ociepleń jest uzależnione od sposobu jego instalacji. Podstawową zasadą jest zminimalizowanie przerw w izolacji, czyli tak zwanych mostków cieplnych. Niemożliwe jest ich całkowite usunięcie, jednak można zmniejszyć ich liczbę.

Co powinien zawierać aneks na wykonanie systemu ociepleń budynku?


Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, w skrócie SSO, stworzyło wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku. Dokument ma ułatwić indywidualnemu inwestorowi kontrolowanie prac ociepleniowych na własnej budowie. W ten sposób można uniknąć zagłębiania się w obszerne instrukcje techniczne i materiały inwestycyjne.

Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem


Mostki termiczne to miejsca o podwyższonej przewodności cieplnej. W tych strefach straty ciepła są większe niż podawane wartości dla danej przegrody. Występują mostki punktowe w miejscach przebić i łączeń oraz liniowe np. wzdłuż krawędzi łączenia elementów konstrukcji. Jednym z niebezpiecznych łączeń jest styk połaci dachu z zewnętrzną ścianą konstrukcyjną.

REKLAMA

Po co jest umowa rezerwacyjna?

Deweloper zaproponował mi zawarcie umowy rezerwacyjnej w formie pisemnej. Wraz z nią musiałabym zapłacić aż połowę ceny mieszkania. Czy taka umowa daje mi jakąś gwarancję?

Stropy w domach drewnianych


Zarówno w domach o konstrukcji drewnianej jak i murowanej można stosować stropy z belek drewnianych. Najczęściej stosowane jest drewno świerkowe w rozstawie belek co 100–120 cm.

Z jakiego materiału wykonać instalację c.o.?


Rury miedziane, stalowe czy tworzywa sztuczne – cokolwiek wybierzemy, musimy wiedzieć o trwałości i cenie materiału oraz o sposobie montażu. Wielokrotnie dąży się do szybszego wykonania instalacji, co zmniejsza ilość punktów bardziej narażonych na awarię.

Jak właściwie zabezpieczać drewno konstrukcyjne?


Impregnacja drewna konstrukcyjnego ma na celu ochronę przed szkodliwym działaniem grzybów i owadów oraz zmniejszenie palności drewna. Dzięki temu wydłuża się znacznie trwałość i przydatność do użytkowania. Wyróżnia się kilka sposobów zabezpieczania drewna: impregnację preparatami do ochrony drewna poprzez moczenie w wannach oraz impregnację ciśnieniową.

REKLAMA

W jaki sposób zabezpieczyć posadzkę podłogi na gruncie?

Posadzka na gruncie znajduje się w każdym domu, bez względu czy jest w nieogrzewanej piwnicy czy w mieszkalnej części domu. Posadzka wymaga wykonania warstwy ocieplenia – chroniącej przed przemarzaniem podłogi wzdłuż ściany zewnętrznej – oraz wykonania hydroizolacji, chroniącej przed podsiąkiem kapilarnym wody.

Czym może zajmować się spółdzielnia mieszkaniowa?

Pomimo, iż podstawowym celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przedmiot działalności spółdzielni może być o wiele szerszy i coraz bardziej dostosowuje się do potrzeb gospodarki rynkowej.

Jak można reklamować mieszkanie?

Kupiliśmy mieszkanie od dewelopera. Jesteśmy już po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i odbiorze lokalu. Na jakiej podstawie skutecznie można reklamować wady w mieszkaniu?

Zalety i wady elewacji z sidingu

Elewacja z sidingu wyglądem przypomina boazerię drewnianą. Jest trwałym wykończeniem elewacji, odpornym na czynniki atmosferyczne oraz nie wymagającym konserwacji. Niestety rozwiązanie to nie należy do najtańszych i jego montaż trzeba powierzyć odpowiedniemu fachowcowi.

Jakie schody wybrać: drewniane czy żelbetowe?

Wybór schodów może spędzać sen z powiek. To, jakie schody pojawią się w naszym wymarzonym domu, najlepiej ustalić już na etapie budowy. Jakie schody wybrać: żelbetonowe czy drewniane? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

W jaki sposób dobrać materiał na elewację?


Odpowiedni wybór materiału na elewację nada naszemu domowi charakteru, jednocześnie będzie naszą wizytówką. Materiał elewacyjny powinien chronić izolację cieplną oraz mur konstrukcyjny przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi, dlatego powinien mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Estetyka, ochrona, technologia ścian i względy ekonomiczne będą decydowały o doborze odpowiedniego materiału na elewację.

Jak należy zadbać o dach domu?


Dbanie o dach domu jest bardzo istotne. Zadbany dach to nie tylko estetyczny budynek ale i bezpieczeństwo. Dobrze wykonany dach chroni nas przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg i słońce. Poniżej w sześciu krokach przedstawiamy czynności, o których nie należy pamiętać podczas jego budowy i eksploatacji.

Jak się pozbyć śniegu z dachu?


Opady śniegu podczas zimy mogą być bardzo niebezpieczne. Śnieg zalegający na dachu wraz z opadami stale zwiększa swój ciężar. Jeśli nie będziemy go regularnie usuwać, może to zagrozić naszemu bezpieczeństwu.

Jak projektować dachy?


Podstawą jest, aby budynek został zaprojektowany i zaadaptowany zgodnie z normami obowiązującymi w danym regionie. Fachowy projektant doradzi optymalne rozwiązania konstrukcyjne. Inwestor powinien zadbać jedynie o wykonanie budynku według założeń wybranego projektu oraz o odpowiedni dobór materiałów.

Jak zadbać o dach obciążony śniegiem?


Mając na uwadze stan techniczny budynków oraz bezpieczeństwo ludzi, o dach należy dbać w taki sposób aby nie był on narażony na przeciążenia śniegiem. Kluczowym elementem jest kontrola grubości pokrywy śnieżnej znajdującej się na dachu oraz regularne jej usuwanie.

Jak chronić drzewa na placu budowy?

Drzewa i krzewy rosnące na terenie budowy są szczególnie narażone na liczne zagrożenia w postaci bezpośrednich uszkodzeń lub gwałtownych i niekorzystnych zmian warunków siedliskowych. Z tego względu drzewa i krzewy na placu budowy powinny być skutecznie zabezpieczane.

Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?


Po zgłoszeniu zamiaru wybudowania obiektu budowlanego lub wykonania robót budowlanych zwolnionych od pozwolenia na budowę odpowiedni organ władzy ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Organ może wnieść w drodze decyzji sprzeciw z trzech podstawowych przyczyn.

Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Szczegółowo również określa obowiązki Kierownika budowy.

Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Prawa i obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Precyzuje również obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego.

Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka


Prawo Budowlane narzuca Inwestorowi szereg obowiązków w związku z procesem budowlanym. W pewnych przypadkach pozostawia jednak margines dowolności w zakresie podejmowanych działań.

Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: Inwestor, Inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót. Każdy uczestnik ma określone funkcje w procesie inwestycyjno-budowlanym. Każdemu uczestnikowi przypisane są jego obowiązki i prawa.

Budynek, obiekt budowlany lub budowla w znaczeniu prawa budowlanego


W języku potocznym używamy takich pojęć jak: budynek, obiekt budowlany lub budowla zamiennie, jako synonim budynku. W Prawie budowlanym każdemu z tych pojęć przypisano konkretne znaczenie wraz określeniem obiektów, które do niego przynależą.

Co oznacza określenie "budowa"?

W profesjonalnym języku budowlanym pojawia się wiele określeń związanych z budową i pracami budowlanymi. W prawie budowlanym ograniczono ilość określeń, sprecyzowano zakres i znaczenie terminu budowa.

Czego dotyczy sprawdzanie projektu budowlanego przez urząd?

Pomiędzy złożeniem do Urzędu Projektu Budowlanego, a otrzymaniem decyzji o Pozwoleniu na Budowę mija trochę czasu. Jest to czas, w którym urząd sprawdza prawidłowość i zgodność złożonej dokumentacji projektowej z obowiązującym prawem i przepisami.

Dokumenty potrzebne do pozwolenia na rozbiórkę


Jeżeli zamierzamy usunąć z naszej działki jakikolwiek obiekt budowlany musimy zastanowić się czy nie musimy uzyskać pozwolenia na rozbiórkę. Warto wiedzieć, że jest to element wymagany w odniesieniu do większości obiektów budowlanych.

Rozbiórki a prawo budowlane


Czy rozebranie starej drewnianej szopy, kawałka muru z ogrodzenia lub rozpadającej się przybudówki do naszego domu wymaga jakiś formalności prawno-administracyjnych? Warto zapoznać się z kilkoma faktami.

Jakie schody wybrać, gdy mamy mało miejsca?

O tym, jaki rodzaj schodów wybierzemy często decyduje nie tylko nasz gust, ale także ilość miejsca jakie możemy na nie przeznaczyć. Sprawdź, które schody zajmą niewiele miejsca.

Jakie okna wybrać: drewniane czy z PVC?


Nowe okna to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dobrze więc wnikliwie przeanalizować bogatą ofertę dostępną na rynku. Czym się kierować dokonując wyboru okien, tak by zadowoliły nasze oczekiwania zarówno pod względem parametrów użytkowych, estetyki, jak i ceny?

Ekspert radzi: Jak kupić dobre okna?


Zakup okien to inwestycja na lata. Różnorodność oferty dostępnej na rynku sprawia, że czujemy się zagubieni. Czym się zatem kierować dokonując wyboru okien? Oto kilka rad, na co warto zwrócić uwagę.

Jak wykończyć schody?

W przeciwieństwie do innych elementów wnętrza, jak na przykład kolorystyka czy oświetlenie, schody będą jego stałą częścią. Warto więc zadbać, by były dopasowane do charakteru wnętrza. Radzimy, jakich materiałów używać, by schody były ozdobą.

Budynki przyszłości

Pogłębiające się zmiany klimatyczne i zmniejszające się zasoby naturalne sprawiają, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które będą pozytywnie wpływać na środowisko. W ten trend wpisuje się również zróżnicowane budownictwo, opierające się na konstruowaniu budynków o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. W tym celu stworzono program Energy2, czyli „oszczędzanie Energii i pozyskiwanie Energii”, a jego założenia z powodzeniem realizuje firma Schüco.

Czym są natryskowe pianki poliuretanowe?


Natryskowe pianki poliuretanowe są materiałem izolacyjnym termicznie i akustycznie. Wykorzystuje się je do izolacji termicznej i akustycznej dachów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów i sufitów. Posiadają lepsze właściwości cieplne od styropianu i wełny mineralnej, wypełniają każdą szczelinę, tworząc szczelną ciągłą izolację, o co w przypadku tradycyjnych materiałów izolacyjnych jest bardzo trudno.

Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Ściany wewnętrzne możemy wykańczać przeróżnymi materiałami. Ważne przy tym jest stworzenie ciekawego estetycznego wnętrza, w którym będziemy się dobrze czuć. Ściany wewnętrzne możemy otynkować lub wygipsować. Kolejno możemy zdecydować się na malowanie, tapetowanie, obkładanie drewnem, kamieniem, płytkami ceramicznymi, tworzywem sztucznym a nawet płytami z korka.

Czym jest wełna drzewna?


Wełna drzewna jest alternatywnym rozwiązaniem, dla wełny mineralnej i styropianu. Jest to zarówno materiał termoizolacyjny i akustyczny. Wełnę drzewną wykonuje się z wiórów drewnianych i odpadów tartacznych, co sprawia, że jest materiałem w pełni naturalnym.

Czy trzeba izolować kominki i kanały wentylacyjne?


Izolowanie termiczne kanałów wentylacyjnych w domach jednorodzinnych nie jest potrzebne. W przypadku kominków, należy zadbać o dobrze dobraną i wykonaną izolację. Inaczej po kilku sezonach kominek będzie wymagał odnowienia bądź zburzenia.

Jakie znaczenie w umowie mają postanowienia dotyczące gwarancji jakości?

Postanowienia dotyczące gwarancji powinny zostać zawarte w umowie ustanowienia odrębnej własności lokalu spółdzielczego, gdyż na ich podstawie w przyszłości strony będą miały możliwość dochodzenia swoich roszczeń z tytułu gwarancji obejmującej tylko wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy.

Jakie są zasady wydania lokalu na podstawie umowy sprzedaży prawa do lokalu?

Reguły dotyczące wydania lokalu mogą być zawarte zarówno w umowie sprzedaży prawa do lokalu, jak i w dokumentach spółdzielni. W umowie należy także określić szczegółowo obowiązki sporządzania protokołu zdawczo-odbiorczego.

Czy umowa o roboty budowlane powinna być sporządzona w formie pisemnej?

W umowie o roboty budowlane strony ustalają, jaki zakres robót budowlanych ma wykonać wykonawca. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Na mocy niniejszej umowy wykonawca zobowiązuje się do oddania obiektu, a inwestor do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót budowlanych.

Czy umowa o wykonanie prac projektowych jest umową o dzieło?

Umowa o wykonanie prac projektowych to umowa cywilnoprawna zawierana podczas procesu budowlanego. Zawierana jest w formie dowolnej – jednakże zaleca się sporządzić umowę w formie pisemnej dla celów dowodowych. Umowy zawierane w procesie budowlanym powinny odpowiadać realizacji inwestycji.

Jak ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się po domu?

Liczba osób niepełnosprawnych przekracza w Polsce 5 milionów. Pomimo tego, że jest ich tak wiele, cała masa budynków oraz znajdujących się w nich pomieszczeń nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Dostosowanie budynku do poruszania się w nim osoby niepełnosprawnej nie jest skomplikowane. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli wśród bliskich lub znajomych znajduje się ktoś, kto potrzebuje takich rozwiązań.

Czy można stosować styropian do izolacji dachu?


Fachowcy z branży uważają, że styropian jest dobrym materiałem do izolacji termicznej dachów płaskich i skośnych. W przeciwieństwie do wełny mineralnie nie jest podatny wilgoć. Pomaga to w przypadku dachów płaskich jak i adaptacji poddaszy a na nich urządzania łazienek jest dużo korzystniejsze.

Czy izolacja akustyczna i dźwiękochłonność to samo?


Pytanie brzmi. Czy izolacja akustyczna i dźwiękochłonność to te same pojęcia? Opowiedz brzmi NIE! Dźwiękochłonność to zdolność do rozpraszania dźwięków i ograniczania ich odbicia od powierzchni. Dzięki niej w pomieszczeniu jest dobra akustyka. Izolacyjność akustyczna jest to zdolność materiału do ograniczenia przechodzenia dźwięków zapewniając nam ochronę przed hałasem

Czy opłaca się kupować okna drewniane?

Okna chroniące budynek przed zimnem i hałasem mają bardzo istotny wpływ na samopoczucie znajdujących się wewnątrz domowników. W dobrze wyciszonym i oświetlonym domu mieszka się miło i przyjemnie. Aktualnie dostępne na rynku okna drewniane spełniają najwyższe standardy techniczno-użytkowe, poza tym są w stanie zapewnić wysoki komfort wewnątrz pomieszczeń.

Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?

Firmy budujące domy z bali najczęściej wykonują je wg. swoich projektów, choć zdarza się, że budują domy także wg dostarczonego projektu. Jeśli producent sprzedaje gotowy dom, powinien dołączyć do niego instrukcję montażu. Firma powinna mieć w swojej ofercie także możliwość montażu przez wykwalifikowaną ekipę.

Zalet i wady domów o lekkim szkielecie drewnianym

Domy drewniane popularnie nazywane „kanadyjczykami” mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Same domy stają się coraz bardziej popularne, niemniej jednak tak jak wszystko mają swoje zalet jak i wady.

REKLAMA