REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deweloper

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pułapki w umowie deweloperskiej

Umowy deweloperskie zawierane są między deweloperem, czyli przedsiębiorcą a nabywcą mieszkania. Przy zakupie mieszkania należy dokładnie sprawdzić treść całej umowy, aby uniknąć w przyszłości wieloletniej walki o skuteczne dochodzenie roszczenia. Jakich pułapek można spodziewać się w umowie deweloperskiej?

Zakup garażu od dewelopera obowiązkowy?

Deweloperzy, którzy realizują nowe inwestycje, są zobowiązani przepisami prawa do uwzględnienia w projekcie również odpowiedniej ilości miejsc postojowych. Czy deweloper może zmusić nabywcę mieszkania do obligatoryjnego zakupu garażu?

Odpowiedzialność dewelopera za jakość instalacji wykonanych przez firmy zewnętrzne

Odpowiedzialność dewelopera za jakość wykonanych przez niego prac jest niekwestionowana, jak zaś przedstawia się odpowiedzialność za prace powierzone przez dewelopera firmie zewnętrznej?

Kiedy deweloper odpowiada za wady nabytego lokalu?

Zakup nowego mieszkania to trudna decyzja. Większość kupujących musi zaciągnąć na ten cel długoletni kredyt hipoteczny. Niestety nawet w nowym mieszkaniu po jakimś czasie mogą pokazać się wady, które nie były widoczne podczas protokolarnego odbioru mieszkania. Czy deweloper odpowiada za wady nabytego lokalu?

REKLAMA

Umowa deweloperska krok po kroku

W celu nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego sporządzamy umowę deweloperską. Umowa ta zobowiązuje dewelopera do ustanowienia prawa odrębnej własności i przeniesienia go na nabywcę po zakończeniu budowy, a nabywcę do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera.

Ustawa deweloperska w praktyce

Wejście w życie ustawy deweloperskiej było z pewnością krokiem we właściwym kierunku w procesie ucywilizowania relacji kupujący – sprzedający na rynku budownictwa deweloperskiego. Jednym z podstawowych środków ochrony konsumenta wprowadzonych przepisami ustawy był wymóg tworzenia rachunków powierniczych dla poszczególnych inwestycji. Praktyka rynkowa pokazuje, że nawet po sześciu miesiącach funkcjonowania ustawy, nie wszyscy dostosowali się do tego wymogu.

Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

Pozew zbiorowy przeciw nieuczciwemu deweloperowi może okazać się lepszym rozwiązaniem niż działanie w pojedynkę. W sądach toczą się już tego typu postępowania.

Umowa z deweloperem - obowiązują nowe przepisy

Do tej pory w Polsce nabywca nieruchomości na rynku pierwotnym nie był chroniony specjalnymi przepisami. Zgodnie z nowymi przepisami, pieniądze wpłacane przez nabywcę będą gromadzone na mieszkalnym rachunku powierniczym prowadzonym przez bank, a nabywca będzie mógł skorzystać z jednego z czterech rodzajów zabezpieczeń.

REKLAMA

Umowa deweloperska - jak ustawa chroni nabywców?

Deweloper powinien zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony, taki jak na przykład otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową. W jaki sposób nowe przepisy poprawiają sytuację nabywców?

Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego i stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Nowy typ uowy ma zabezpieczać interesy nabywców nieruchomości.

PepsiCo sprzedaje swoje magazyny

PepsiCo sprzedaje 6 nieruchomości przemysłowych, zlokalizowanych w największych miastach polski. Łączna powierzchnia magazynowa wynosi ponad 28 000 m2. Nadzór nad transakcjami PepsiCo powierzyła firmie Colliers.

Wielkopolska i Mazowsze: 10 400 mkw. magazynów dla trzech firm

Dwie firmy z branży drzewno-meblarskiej: JAF Polska i PAGED oraz PHUP Gniezno Hurtowania Sp. z o. o. dystrybutor artykułów spożywczych i chemii wynajęły magazyny w Wielkopolsce i Mazowszu.

Deweloperzy kontra konsumenci

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 46 decyzji odnośnie praktyk deweloperów, krzywdzących konsumentów. Sprawdź jakich klauzul nie wolno stosować deweloperom.

Większa ochrona konsumentów w umowach z deweloperami

Ustawa deweloperska ma zwiększyć poziom ochrony nabywców nowych mieszkań. Ich wpłaty będą zdeponowane na rachunku powierniczym. Czy to wystarczająca ochrona?

Niedozwolone klauzule umowne w umowach z deweloperami

Niedozwolone klauzule umowne można znaleźć także w umowach z deweloperami. Warto wiedzieć jak nie dać się oszukać i dochodzić swoich praw.

Umowa o budowę lokalu i przeniesienie własności - WZÓR

W umowie wykonawca zobowiązuje się do budowy lokalu mieszkalnego oraz przeniesienia jego własności na rzecz Zamawiającego. Umowa używana w obrocie deweloperskim.

Prologis rozbudowuje obiekty BTS w Czechach i Słowacji

Prologis powiększy swoje obiekty o ponad 24 000 m2, m.in. na potrzeby jednego z największych operatorów hipermarketów w Czechach. Budowa zakończy się jeszcze w tym roku.

Jones Lang LaSalle: O blisko 162 tys. metrów kw. więcej powierzchni magazynowej

W pierwszej połowie roku zasoby powierzchni magazynowo-logistycznej zwiększyły się o 161 900 m2 i jest to wynik ponad dwukrotnie wyższy niż nowa podaż z pierwszej połowy 2010 r. - czytamy w raporcie opracowanym przez Jones Lang LaSalle.

DGP: Pierwszy pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

Liczne wady techniczne budynku zarzucają jednemu z trójmiejskich deweloperów właściciele kupionych mieszkań. We wrześniu Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpatrzy ich pozew zbiorowy – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Po co jest umowa rezerwacyjna?

Deweloper zaproponował mi zawarcie umowy rezerwacyjnej w formie pisemnej. Wraz z nią musiałabym zapłacić aż połowę ceny mieszkania. Czy taka umowa daje mi jakąś gwarancję?

Czym może zajmować się spółdzielnia mieszkaniowa?

Pomimo, iż podstawowym celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przedmiot działalności spółdzielni może być o wiele szerszy i coraz bardziej dostosowuje się do potrzeb gospodarki rynkowej.

Jak można reklamować mieszkanie?

Kupiliśmy mieszkanie od dewelopera. Jesteśmy już po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i odbiorze lokalu. Na jakiej podstawie skutecznie można reklamować wady w mieszkaniu?

Koszty napraw mieszkania

Kwestie kosztów napraw i odbioru mieszkania zostały poruszone w ustawie kodeks cywilny. Naprawy są nierozerwalną częścią niemal każdego odebranego mieszkania. Jak pokazuje praktyka usterki i zaniedbania są w tej materii ogromne.

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera

Odbiór nieruchomości od dewelopera jest istotną czynnością prawną, której skutki możemy odczuć dopiero po jakimś czasie.

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera

Aby sprawdzić wiarogodność dewelopera warto udać się do biura doradcy do spraw nieruchomości, gdzie można zasięgnąć informacji, co do oferty deweloperów. Można również sprawdzić dewelopera prosząc go o przedłożenie dokumentacji obejmującej jego działalność gospodarczą.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Przed rozpoczęciem budowy prawo budowlane zobowiązuje uczestników procesu budowlanego do licznych sformalizowanych działań, które wymagają składania wniosków, pism oraz odwołań. Szczególnie wiele obowiązków w tym zakresie spoczywa na samym inwestorze.

O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?

Umowę przedwstępną z deweloperem należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Jeżeli wpłacasz dużą zaliczkę na początku, zażądaj zabezpieczenia terminu ukończenia inwestycji karą umowną.

Kłopot z dużymi mieszkaniami

Deweloperzy oddają do użytku lokale, na które jest najmniejszy popyt. Średnia ich powierzchnia wynosi bowiem 74 mkw. To, o około 20 metrów kwadratowych więcej niż chcą nabywcy.

Wielcy kontrulują rynek mieszkań

W tym roku rozpoczęła się budowa ponad 27 tysięcy mieszkań. Jak się okazuje, większość to inwestycje dużych deweloperów. Mniejsze firmy mają problem z uzyskaniem kredytu na inwestycje.

Deweloperzy znów dostają pożyczki na kupno działki

W dobie kryzysu, żaden bank nie chciał finansować nowych inwestycji budowlanych. Teraz deweloperom coraz łatwiej uzyskać kredyt na zakupów gruntów. Udzielają ich już BPS, Noble Bank, Pekso Bank Hipoteczny oraz PKO BP.

Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie na rynku pierwotnym?

Decydując się na zakup mieszkania warto wcześniej porównać ceny starych mieszkań z nowo wybudowanymi. Jak się okazuje w niektórych polskich miastach bardziej opłaci się kupować nowe mieszkanie od dewelopera niż kilkuletnie na rynku wtórnym.

Jak szukać mieszkania?

Gdy już wiemy, czy interesuje nas dom czy też mieszkanie, gdzie chcielibyśmy mieszkać oraz na ile nas stać, trzeba przejść do konkretów i zacząć szukać ofert. Jak i gdzie to uczynić?

Wiarygodność dewelopera można zweryfikować w banku

Sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest jedną z najważniejszych czynność, jaką powinna wykonać osoba zainteresowana kupnem mieszkania. Oprócz weryfikacji danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym, warto również zajrzeć na listy wiarygodnych deweloperów, które prowadzą niektóre banki.

Deweloperzy pod lupą UOKiK

Deweloperzy stosujący niedozwolone praktyki wobec swoich klientów muszą się liczyć z interwencją UOKiK. W przypadku naruszenia interesów konsumentów firma deweloperska może być ukarana finansowo.

Odbiór mieszkania – krok po kroku

Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie. Co warto wiedzieć przed odbiorem mieszkania?

Umowa przedwstępna z deweloperem najlepiej w formie aktu notarialnego

Osoby planujące zakup mieszkania od developera powinny dokładnie rozważyć wybór właściwej formy, w jakiej zostanie zawarta umowa przedwstępna. Z kilku powodów warto w tym przypadku rekomendować formę aktu notarialnego.

Za co trzeba zapłacić zarządcy?

Niedawno kupiłem mieszkanie od dewelopera. Niestety nie podpisaliśmy jeszcze aktu notarialnego. Naszym budynkiem zarządza deweloper. Ostatnio zażądał od nas opłat za ochronę nieruchomości, zatrudniona została firma ochroniarska. Czy postępowanie dewelopera było prawidłowe?

Co z mieszkaniem, jeśli deweloper upadł?

Chcieliśmy kupić z mężem mieszkanie. Zawarliśmy z deweloperem umowę i wpłaciliśmy całość kwoty. Teraz dowiadujemy się, że w związku z kryzysem finansowym deweloper ogłosił upadłość.  Powiedziano nam, że ponieważ nie mamy umowy w formie aktu notarialnego to mieszkanie i pieniądze przepadły. Czy to prawda? Czy faktycznie nic nie można w tej sprawie zrobić?

Kto ustala zarządcę?

Miesiąc temu odebrałem moje nowe mieszkanie. Już w umowie deweloper narzucił nam, że zarządcą przez okres 3 lat będzie wskazany przez niego przedsiębiorca. Mieszkańcy nie mieli żadnej szansy na to by powołać zarządcę według własnego uznania. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

Zmiany przy sprzedaży nieruchomości

 Od nowego roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż a nawet wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Niedawno weszły w życie przepisy regulujące wydawanie świadectw energetycznych.

Jak sprawdzić dewelopera?

Mam zamiar w najbliższym czasie kupić mieszkanie od dewelopera. Nieruchomość nie jest jeszcze wybudowana zatem chcę mieć pewność, że inwestycja dojdzie do skutku. Jak mogę to sprawdzić?

Świadectwa energetyczne

Od stycznia 2009 roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż albo wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Szczególnie, że przepisy określające sposób obliczania charakterystyki energetycznej budynku nie zostały jeszcze uchwalone.

Kodeks praktyk deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował tzw. Kodeks Dobrych Praktyk, który ma pomóc zarówno deweloperem, jak i ich klientom. Deweloperzy, którzy przynależą do PZFD gwarantują w ten sposób wyższą jakość swoich usług.

Roszczenia z umowy przedwstępnej

Co powinno sie znajdować w umowie przedwstępnej z deweloperem, aby była ważna? Cz y przysługuje mi zwrot zadatku? Czy roszczenia z takiej umowy się przedawniają?

Kto ma być właścicielem gruntu?

Noszę się z zamiarem zakupu własnego M od dewelopera. Budynek dopiero się buduje. Poradzono mi, abym sprawdził, czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym ma stanąć ta nieruchomość i czy uzyskał już pozwolenie na budowę. Czy faktycznie jest mi to potrzebne?

Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Za wykonanie umowy odpowiada strona, z którą została zawarta umowa. Jeżeli sprzedającym jest deweloper, to na nim ciąży obowiązek wykonania zobowiązania, zgodnie z postanowieniami umowy.

Umowa przedwstępna: w formie notarialnej czy pisemnej

Sprzedajesz, kupujesz lub zamierzasz w najbliższym czasie być uczestnikiem rynku nieruchomości? Z pewnością nasuwa Ci się pytanie. Czy umowa przedwstępna zawarta u notariusza jest ważniejsza niż zwykła umowa cywilno-prawna? Umowa zawarta w formie aktu notarialnego jest bezpieczniejsza.

Jak opodatkować cesję praw do mieszkania?

Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem?

Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem? Przy zawieraniu umowy nie zawsze wystarczy przestudiować klauzule niedozwolone. Nie wszystko bowiem, co „legalne” leży w interesie nabywcy mieszkania. Niektóre zapisy w umowie z deweloperem są nieopłacalne dla klienta.

Jak sprawdzić dewelopera?

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera. Nierzetelny deweloper może nie wywiązać się z inwestycji. Zanim cokolwiek podpiszesz, przeczytaj wzór umowy, którą przedstawia deweloper.

REKLAMA