REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deweloper

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ceny nowych mieszkań w Polsce. Na jaką obniżkę ceny ofertowej można liczyć?

Kupujący mieszkania w Trójmieście mogą liczyć na dwucyfrowe obniżki; w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu może to być kilka procent, a Łódź i Kraków to miasta, w których nie ma opustów (potocznie: upustów) - wynika z raportu CBRE. W III kw. 2022 r. promocje cenowe dotyczyły co czwartej inwestycji - wskazano.

Jak mieszkaniówka przygotowuje się na recesję?

Jaką strategie przyjęły firmy deweloperskie do czasu poprawy koniunktury na rynku mieszkaniowym? Jakie plany mają na przyszły rok? Czy spodziewają się odbicia gospodarczego? Czym w odczuciu deweloperów obecne spowolnienie gospodarcze różni się od tego, które mieliśmy w 2008 roku?

Black Friday u deweloperów - darmowy notariusz, wystrój wnętrza

Czegoś takiego na rynku deweloperskim jeszcze nie było. Zazwyczaj deweloperzy nie musieli włączać się do wyścigu o klientów w czasie promocji i wyprzedaży. W tym roku sytuacja wygląda zgoła inaczej. Większość deweloperów na Black Friday, Cyber Monday albo Black Week proponuje wysokie rabaty czy dodatkowe usługi - wszystko p to, by w czasie kryzysu przyciągnąć klientów.

Jakie mieszkania sprzedają się obecnie u deweloperów?

W których inwestycjach deweloperzy sprzedają najwięcej mieszkań? Jakie lokale cieszą się największym powodzeniem wśród nabywców? W jakich cenach? Jak dużo mieszkań kupowanych jest na wynajem? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Za kilka lat zabraknie mieszkań na rynku [Komentarz do danych GUS]

W ostatnich 3 miesiącach deweloperzy rozpoczęli budowę 21 tys. lokali mieszkalnych, o 45% mniej niż w tych samych miesiącach w 2021 roku. Wstrzymywanie nowych inwestycji to naturalny ruch, gdy spada popyt, ale jednocześnie oznacza to, że za 2-3 lata zanotujemy drastyczny spadek mieszkań oddawanych do użytkowania.

Zakup gruntów przez deweloperów – czy skończyły się problemy?

Jeszcze niedawno deweloperzy skarżyli się na duże utrudnienia z zakupem gruntów pod inwestycje, z powodu ich małej dostępności. Przekładało się to na wysokość cen sprzedawanych przez nich mieszkań. Czy obecnie sytuacja się unormowała?

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w III kwartale 2022?

Jakie wyniki odnotowały firmy deweloperskie w trzecim kwartale tego roku? Jak kształtuje się poziom sprzedaży w porównaniu do drugiego kwartału br. i roku 2021? Co wpłynęło na wynik? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Jak mały deweloper może obniżyć podatki?

Zmiany w zakresie składki zdrowotnej podwyższyły próg wejścia dla początkujących deweloperów. Czy są jakieś alternatywy dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

REKLAMA

Kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego od dewelopera krok po kroku

Kupno mieszkania czy domu może być stresujący nie tylko z powodów finansowych, ale także ze względu na dużą liczbę formalności. Wychodząc naprzeciw potrzebom nabywców, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wyjaśnia, o jakie dokumenty należy zadbać oraz jakie prawa przysługują nabywcom lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego, zgodnie z nową ustawą deweloperską.

Zwrot pieniędzy z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - upadłość dewelopera i inne powody

Nie tylko upadłość dewelopera daje prawo do zwrotu wpłaconych na zakup mieszkania pieniędzy z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, ale też m.in. upadłość banku, przekroczenie terminów lub nieprawidłowości w umowie - informuje Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Firmy deweloperskie przygotowane na ożywienie rynku

Możliwe ożywienie w branży deweloperskiej? Zdolność kredytowa właściwie nie istnieje. Mimo że obecne czasy są bardzo wymagające dla całej branży deweloperskiej, firmy działające na tym rynku wciąż sporo inwestują. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się na gospodarcze ożywienie.

Jakie inwestycje mieszkaniowe wejdą na rynek?

Inwestycje mieszkaniowe. Czy deweloperzy planują budowę nowych projektów? Jakie mieszkania trafią do oferty? Czy firmy wstrzymują się nowe inwestycje ze względu na niestabilny poziom cen usług i materiałów budowlanych?

Umowa rezerwacyjna i umowa deweloperska w obliczu zmian przepisów od dnia 1 lipca 2022 r.

Przepisy nowej ustawy deweloperskiej wprowadzają szereg zmian, które oddziałują w sferze obu stron w obrocie gospodarczym, zarówno konsumenta, jak i dewelopera. Jedną z nich jest wprowadzenie do ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, umowy rezerwacyjnej.

Czy mieszkaniówka wróci na ścieżkę szybkiego wzrostu

Czy jest szansa na powrót koniunktury w sektorze mieszkaniowym? Od czego jest to najbardziej uzależnione? Jakie zdaniem deweloperów są główne przyczyny zastoju na rynku nowych mieszkań? Czy popyt wróci wraz z większym dostępem do kredytów?

Czy deweloperzy planują budować mieszkania na wynajem

Czy firmy deweloperskie będą realizować inwestycje przeznaczone pod wynajem instytucjonalny? Czy biorą pod uwagę współpracę z inwestorami albo tworzenie własnych platform do wynajmu? Jakie działania podejmują w tym kierunku?

Ulga podatkowa na wynajem od 2024 roku? Co na to Ministerstwo Finansów?

Nie wszystkie kwestie da się załatwić systemem podatkowym - mówił 18 października 2022 r. w Poznaniu o postulowanym przez deweloperów przywróceniu tzw. ulgi na wynajem wiceminister finansów Artur Soboń, uczestniczący w piątej edycji Kongresu Deweloperskiego.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - kogo chroni a kogo nie

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) działa i chroni nabywców mieszkań od deweloperów od 1 lipca 2022 r. DFG nie ochroni nabywcy nowego mieszkania z drugiej ręki ani przedsiębiorcy, który kupi nowy lokal pod działalność gospodarczą - mówi PAP Renata Mentlewicz z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Rynek mieszkaniowy w 7 największych miastach Polski we wrześniu 2022

We wrześniu w większości największych miast wzrosła sprzedaż nowych mieszkań. Jednak jak wskazuje najnowszy raport ekspertów portalu RynekPierwotny.pl cały trzeci kwartał był pod tym względem gorszy od poprzedniego. Zmalał również zapał inwestycyjny firm deweloperskich.

Ceny najtańszych mieszkań od deweloperów

Jaką kwotą trzeba dysponować, żeby kupić najmniejsze mieszkania oferowane przez deweloperów w poszczególnych miastach? W których inwestycjach są dostępne? Jaki mają metraż? Kiedy będą gotowe? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl

Deweloperzy rozpoczynają coraz mniej inwestycji mieszkaniowych [Komentarz do danych GUS]

Wrześniowa informacja GUS, komunikująca wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w sierpniu oraz w okresie ośmiu miesięcy bieżącego roku, w pełni potwierdziła obawy o rozwojowy charakter procesu hamowania inwestycji rynku mieszkaniowego w odpowiedzi na załamanie statystyk sprzedażowych lokali deweloperskich.

Mateusz Bonca: Rynek mocno hamuje, był wsparty mocno kredytem hipotecznym

O tym, jakie są największe wyzwania dla uczestników rynku nieruchomości mówi Mateusz Bonca prezes JLL Polska w rozmowie z Sonią Sobczyk z Dziennika Gazety Prawnej.

Spada sprzedaż mieszkań deweloperskich [komentarz do danych GUS]

Najnowsza informacja GUS, komunikująca wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w lipcu oraz w okresie siedmiu miesięcy bieżącego roku, wreszcie zakomunikowała korelację danych inwestycyjnych mieszkaniowego rynku pierwotnego z postępującym już czwarty kwartał z rzędu załamaniem sprzedaży lokali deweloperskich. Tym samym inwestycyjne eldorado budowniczych mieszkań definitywnie dobiegło końca.

Czy mieszkaniówka hamuje z produkcją – opinie ekspertów

Czy nowe uwarunkowania rynkowe zmuszają deweloperów do zmiany planów? Czy kolejne projekty będą realizować zgodnie z wcześniejszymi założeniami? Czy firmy poszukują atrakcyjniejszych sposobów na finansowanie inwestycji niż kredyty? O ile wzrósł koszt budowy mieszkań w ciągu ostatniego roku?

Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?

W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?

Co zmieniła nowa ustawa deweloperska?

Od dnia 1 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - czyli tzw. nowa ustawa deweloperska. Szeroko komentowana, nierzadko krytykowana regulacja, stopniowo zacznie oddziaływać na prawa i obowiązki sprzedawców i nabywców lokali i domów.

Rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe - podsumowanie II kwartłau 2022

Powierzchnie biurowe w II kwartale 2022 r. cieszyły się dużym zainteresowaniem najemców. W tym okresie wynajętych zostało aż 190 000 mkw., czyli o 24% więcej, niż w I kwartale br. Łączny popyt w I połowie roku wyniósł 343 000 mkw., co stanowi wzrost o 28% w stosunku to analogicznego okresu w 2021 r. Ożywienie po stronie najemców przełożyło się na wzrost czynszów, średnio o 0,25-0,50 € za mkw. miesięcznie. Najdrożej jest w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.

Ceny nowych mieszkań w Warszawie w II kwartale zdrożały o 3%

Ceny nowych mieszkań w Warszawie w drugim kwartale zdrożały. Na tym największym w Polsce rynku deweloperskim niekiedy z pewnym wyprzedzeniem widać zmiany, które dopiero nastąpią w innych miastach. Warto zatem przyjrzeć się ofercie stołecznych deweloperów z II kw. 2022 r. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zaprezentowali najważniejsze zmiany, które od początku kwietnia do końca czerwca br. dotyczyły podaży oraz cen nowych stołecznych lokali.

Budownictwo mieszkaniowe w czerwcu nadal na wysokim poziomie - komentarz do danych GUS

Najnowsza informacja GUS, komunikująca wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz w pierwszym półroczu bieżącego roku, wciąż nie koresponduje z postępującym załamaniem sprzedaży lokali deweloperskich, którego rynek pierwotny doświadcza już od trzech kwartałów. Niestety, są to zapewne ostatnie symptomy inwestycyjnego eldorado budowniczych mieszkań.

Czy deweloperzy będą wynajmować mieszkania?

Deweloperzy zaczynają rozważać możliwość wynajmowania swoich mieszkań. Wpływa na to obecna sytuacja gospodarcza.

Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest wynikiem prac nad nową ustawą deweloperską. Dzięki niemu nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości dewelopera. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wspólnie wyjaśniają najważniejsze zmiany.

Nowa Ustawa deweloperska - co zmieni dla kupującego?

Od 1 lipca 2022 roku obowiązującą od 10 lat ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawę deweloperską, zastąpi nowa. Będzie korzystniejsza dla kupującego mieszkanie od dewelopera?

Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022 r. Większa ochrona praw kupujących mieszkania w zamian za wyższą cenę mieszkań

Czy wchodząca w życie nowa ustawa deweloperska zapewni wyższą ochronę nabywców mieszkań, a może jednak wprowadzi chaos wśród deweloperów, zwiększy koszty inwestycji a tym samym cen mieszkań?

Budownictwo mieszkaniowe w maju 2022

Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju 2022 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 13,1 tys. mieszkań. To najwyższy miesięczny wynik od ubiegłorocznych wakacji. Zdaniem analityków Otodom ożywienie jest jednak tylko „wirtualne”, a na rynku obserwujemy inną ważną zmianę – powrót rynku kupującego.

Ekologia w mieszkaniówce niezbędna do zatrzymania zmian klimatycznych

Ekologia wkracza szybkim krokiem do mieszkaniówki. Wymusza ją z jednej strony polityka klimatyczna, a z drugiej rosnąca świadomość nabywców mieszkań. Liczy się dla nich już nie tylko świetna lokalizacja i dobra komunikacja z centrum miasta. Na znaczeniu zyskały obecnie eko-osiedla, wyróżniające się dbałością o środowisko, spójną koncepcją architektoniczną, zielonymi przestrzeniami oraz infrastrukturą sprzyjającą zarówno naturze, jak i człowiekowi.

Ile m2 ma przeciętnie mieszkanie w Polsce oddawane do użytku w 2022 roku?

Ponad 57 m kw. – taką przeciętną powierzchnię miały mieszkania oddawane przez deweloperów w 2021 roku. Był to wynik najlepszy od co najmniej kilku lat. Dane z początku 2022 roku sugerują jednak, że długo ten stan nie potrwał.

Prospekt informacyjny dewelopera - czym jest, jakie informacje są istotne dla nabywcy

Osoby kupujące mieszkania na rynku pierwotnym od deweloperów, decydując się na zakup nieruchomości, biorą pod uwagę m. in. cenę, lokalizację, metraż czy rozkład pokoi. Skąd czerpią informacje na temat? Jednym z najważniejszych dokumentów, jakie deweloper dostarcza potencjalnemu nabywcy, jest prospekt informacyjny. Znajduje się w nim szereg informacji, które są szczególnie istotne z punktu widzenia kupującego. Dla niewprawionego oka część zapisów z prospektu informacyjnego może wydawać się niejasna, a nawet mało ważna. Wyjaśniamy, jak czytać dokument i na co zwrócić szczególną uwagę.

Dane z rejestrów dłużników: Mazowieckie, śląskie i wielkopolskie liderami zadłużenia wśród deweloperów

Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, na koniec marca br. najwięcej zadłużonych firm deweloperskich było w województwach mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim. Dłużnicy z tych obszarów otwierają podobne zestawienie sporządzone na podstawie danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.

Deloitte: 91 proc. deweloperów z Europy Środkowej obawia się wzrostu kosztów budowy w budownictwie mieszkaniowym

W drugim kwartale 2022 r. ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba deweloperów z Europy Środkowej, którzy obawiają się wzrostu cen budowy - to przyczyna niepokoju 91 proc. badanych. Ponad połowa spodziewa się pogorszenia dostępności finansowania - przekazał we wtorek Deloitte.

Ekologia w nowym budownictwie - coraz ważniejsza dla nabywców mieszkań

Ekologia w nowym budownictwie jest coraz ważniejsza dla nabywców mieszkań. Liczy się nie tylko samo mieszkanie, ale i to, co znajduje się pomiędzy budynkami, czy poza granicami działki – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w Echo Investment. Co trzeci nabywca interesuje się normami ekologicznymi inwestycji – wynika z badań dewelopera.

Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej

Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.

Co dalej z rynkiem mieszkań?

Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?

Zadłużenie firm deweloperskich

Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.

Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022

Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.

Jak nowelizacja ustawy deweloperskiej wpłynie na rynek mieszkań?

Na jakie zmiany muszą przygotować się deweloperzy i kupujący? Czy wprowadzane od lipca 2022 r. regulacje przełożą się na wzrost cen mieszkań?

Deweloperzy mieszkaniowy w 2022 - z czym będą się mierzyć?

W nadchodzących kwartałach branża deweloperska wchodzi w trudny okres ograniczeń podażowych, spowodowane m.in. wysokimi kosztami budowy i zmniejszenia liczby sprzedanych mieszkań w wyniku osłabienia zdolności kredytowej Polaków, wysokich stóp procentowych i regulacji KNF. Jednak w pokonaniu tych barier sprzyjają jej doświadczenie i mocna kondycja finansowa wypracowana w ostatnich latach.

Z życia dewelopera. Uwaga! Planowane zmiany wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej

Wejście w życie przepisów ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (nowa ustawa deweloperska), stoi pod znakiem zapytania.

Boom sprzedażowy w deweloperskim segmencie mieszkaniowym dobiega końca

Pierwszy kwartał 2022 r. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych notowanych na rynku podstawowym i Catalyst warszawskiej GPW na tyle słaby sprzedażowo, że w najnowszej historii porównywalny jedynie do drugiego kwartału 2020 r., czyli pamiętnego okresu pandemicznego lockdownu.

Upadłość dewelopera a Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Celem Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego jest zwiększenie ochrony osób kupujących nowe mieszkania. Co warto wiedzieć o nowych przepisach, które wejdą w życie 1 lipca 2022 r.?

Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022 r. – co się zmieni?

W dniu 1 lipca 2022 r., 10 lat po wejściu w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, wchodzi nowa regulacja – ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Jakie najważniejsze zmiany przynosi ta tzw. „nowa ustawa deweloperska” w porównaniu do obecnie obowiązujących przepisów? Wyjaśnia Bartłomiej Niezabitowski, radca prawny partner Kancelarii Chmura i Partnerzy.

Deweloperzy sprzedali w 2021 o blisko 28 proc. więcej mieszkań niż w 2020 [Raport]

W 2021 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach ponad 64,5 tys. lokali. W jakim mieście najwięcej?

REKLAMA