REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Delegacja, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Warunki napływu specjalistów IT do sektora bankowego

Największym wyzwaniem dla polskich instytucji finansowych jest obecnie zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanych kadr z branży IT i cyberbezpieczeństwa - zgodzili się uczestnicy dyskusji pod hasłem „Technologiczny okrągły stół EKF - mapa wyzwań dla sektora bankowego 2022-2025”, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Już ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy pracuje legalnie w Polsce

Już ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy legalnie pracuje w Polsce. Najczęściej są to kobiety, które zarabiają na podstawie umowy zlecenia - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Wypłata nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej po osiągnięciu wieku emerytalnego

PYTANIE W dniu 31 grudnia 2022 r. pracownica przejdzie na emeryturę. Ostatnią wypłatę, za grudzień 2022 r., otrzyma 23 grudnia. Natomiast 24 grudnia ukończy 60 lat. Czy od wypłaconej z dniem rozwiązania stosunku pracy i nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalno-rentowej można nie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, jeśli pracownica złoży w ostatnich dniach zatrudnienia oświadczenie o uldze dla seniorów?

Wzrost poziomu aktywności zawodowej w Polsce

W Polsce wzrósł poziom aktywności zawodowej. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócili uwagę, że wynika to głównie z podjęcia pracy przez dotąd biernych zawodowo.

REKLAMA

Ozusowanie umów zleceń - wymóg w ramach Polskiego Planu Odbudowy

Jednym z wymogów Unii Europejskiej w celu uruchomienia środków z KPO dla Polski jest wprowadzenie pełnego ozusowania umów zleceń. Według Federacja Przedsiębiorców Polskich dzięki pełnemu ozusowaniu umów zleceń lepszą emeryturę otrzyma ponad 800 tysięcy Polaków, budżet zyska 4 mld zł rocznie, a przedsiębiorcy będą mieli równe warunki konkurencyjne.

Dobry urlop kluczowy, by utrzymać zadowolenie z pracy

Ponad połowa Polaków najczęściej decyduje się na dłuższy urlop w jednym terminie, co trzeci woli brać krótsze urlopy, ale częściej - wynika z badania Pracuj.pl. Dla 81 proc. respondentów dobry urlop jest kluczowy, aby utrzymać zadowolenie z pracy.

Potrzeba pracowników do budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim trwają przygotowania do budowy kilkunastu dużych farm wiatrowych. W nadchodzących latach wzrośnie zapotrzebowanie na kadry dla sektora offshore. Zatrudnienie może znaleźć w nim ponad 70 tys. specjalistów.

Czy Polacy mogą pracować elastycznie i są gotowi na work-life fit?

Jeden z najnowszych światowych trendów na rynku pracy - work-life fit - powoli wkracza do Polski. Wśród jego głównych założeń i wyróżników można wymienić m.in. dowolność wyboru modelu pracy oraz elastyczne podejście do czasu i godzin realizacji projektów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawców i pracowników w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego - badania okresowe, szkolenia BHP, praca zdalna

Czy odwołanie stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego od 16 maja 2022 r. zmieniło obowiązki pracodawców i pracowników (np. w zakresie badań okresowych, szkoleń BHP, czy pracy zdalnej)? Wyjaśnia rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy.

Od jakiej ilości pracowników obowiązuje wpłata na PFRON?

Zakład pracy zatrudnia 20 osób na umowę o pracę na pełny etat. Obecnie 6 pracowników jest na urlopie bezpłatnym. Od jakiej ilości pracowników obowiązuje wpłata na PFRON?

Praca zdalna a awans pracownika. Czy pracując zdalnie trudniej awansować?

Pracownicy zdalni i hybrydowi nie mają łatwego życia. Mimo że ich wydajność często jest większa, to są oni pomijani podczas rozdawania zadań oraz awansów i nagród. To oczywiście wpływa na zarówno na samych pracowników, jak i na firmę. Przez takie zachowanie menedżerów morale zespołu spada, a sami pracownicy mogą szukać lepszego traktowania u innych pracodawców – a to oznacza utratę talentów, które można było znacznie lepiej wykorzystać.

Praca zdalna i kontrola trzeźwości pracowników - nowelizacja kodeksu pracy przyjęta przez Radę Ministrów. Co się zmieni?

24 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Rząd chce na stałe wprowadzić do Kodeksu pracy możliwość wykonywania pracy zdalnej. Będzie to bardziej elastyczna forma wykonywania pracy od obecnie funkcjonującej telepracy. Rozwiązanie to powinno poprawić możliwości zatrudnienia osób znajdujących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym rodziców małych dzieci oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

W ciągu 10 lat liczba pracujących wzrosła o ponad 2 mln

W 2021 r., liczba pracujących 17,130 mln - była znacząco większa w porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. (ponad 15 mln).

Rząd zajmie się przepisami dot. pracy zdalnej i wykrywania alkoholu u pracowników

Rada Ministrów zajmie się przepisami wprowadzającymi pracę zdalną jako rozwiązanie stałe, a także umożliwiającymi kontrolę pracowników na obecność alkoholu.

Polski pracownik w obliczu inflacji

Pomimo sytuacji gospodarczej, wojny w Ukrainie oraz pandemii, wielu Polaków jest gotowych do zmiany miejsca zatrudnienia. Czynnikiem szczególnie wpływającym na postawy zawodowe jest inflacja.

Co czwarta firma chce pozyskiwać nowych pracowników

ManpowerGroup opublikował swój najnowszy raport, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany zatrudnienia na czas od lipca do końca września. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +11%. To wynik wyższy o 5 punktów procentowych od prognozy deklarowanej na bieżący kwartał. Podczas gdy 27% badanych przedsiębiorstw mówi o planach zatrudnienia nowych pracowników, 17% prognozuje redukcje etatów. Jednocześnie co druga firma (54%) chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, a jedynie 2% nie zna planów zatrudnienia na kolejny kwartał.

Reputacja oparta na powrotach, czyli dlaczego reboarding ma znaczenie

Dla wielu pracowników powrót do pracy po pandemii był prawdziwym wyzwaniem. Podobnie jak dla pracodawców. Okazało się, że po długiej nieobecności w biurze trzeba na nowo uczyć się firmowej rzeczywistości offline. Lepiej poradziły sobie z tą sytuacją firmy, które w swojej strategii HR uwzględniły reboarding. Tym bardziej, że termin ten nie dotyczy tylko powrotu do postpandemicznej biurowej rzeczywistości.

Pracownice handlu w miejscowościach turystycznych alarmują: będziemy pracować ponad siły

Pracownicy dyskontów pracujący nad morzem obawiają się nadchodzącego sezonu letniego. Do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom trafia duża ilość wiadomości, że ruch rośnie z dnia na dzień, a pracowników zamiast przybywać… ubywa.

Praca pielęgniarek i położnych: kwalifikacje, ale także wrażliwość

Praca pielęgniarek i położnych wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także wrażliwości, empatii, poświęcenia i umiejętności zrozumienia człowieka w jego cierpieniu – z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej przekazało PPOZ.

Prawa pracowników firm objętych sankcjami

Umieszczenie firmy wspierającej agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jej pracowników w Polsce natychmiastowe odebranie źródła utrzymania. Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do ministerstwa rodziny wyjaśnia, że przepisy powinny przewidywać ochronę ich praw.

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna. Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia firmy? Kto sprawdzi się jako lider, a kto jako szeregowy pracownik?

FOMO w IT

Inwestowaniem w nowoczesne technologie rządzi Fear Of Missing Out (FOMO), strach przed pozostaniem w tyle. Z jednej strony zjawisko to zachęca pojedyncze osoby i firmy do próbowania nowych rzeczy, a z drugiej strony powoduje stratę czasu i pieniędzy. Jak nie tracić na FOMO, radzi Jacek Chmiel, dyrektor Avenga Labs.

Praca zdalna - planowane regulacje

Obserwujemy prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, która ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie regulacji dotyczących pracy zdalnej jako rozwiązania stałego. Na wejście w życie zmian w tych obszarach przedsiębiorcy czekają już od wielu miesięcy.

Konto organizacji na praca.gov.pl - jak z niego korzystać?

Dzięki modułowi praca.gov.pl możliwe jest załatwienie online wielu spraw związanych z urzędem pracy lub zatrudnianiem cudzoziemców. Jak z niego korzystać?

W kwietniu bezrobocie spadło o 0,1 pkt procent

Bezrobocie wynosi obecnie 5,3% - podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

60 proc. pracowników dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy

60 proc. pracujących dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania CBOS.

Kradzież danych – jak się przed nią chronić podczas wyjazdów służbowych i pracy zdalnej?

Podczas pandemii nauczyliśmy się, że praca zdalna może wejść do porządku dziennego i jednocześnie być tak samo efektywna, jak ta biurowa. Z drugiej strony – po dwóch latach obostrzeń – do łask wracają wyjazdy służbowe, w tym również coraz popularniejsze łączenie pracy z wypoczynkiem. Co mają ze sobą wspólnego te dwie sytuacje? Zwiększone ryzyko cyberataku oraz możliwość kradzieży danych – zarówno firmowych, jak i prywatnych.

Zasiłek macierzyński 2022 r.

Zasiłek macierzyński w 2022 roku – komu przysługuje i ile trwa? Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Sprawdź co się zmieniło w zasiłku macierzyńskim w 2022 roku!

Postępowanie kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) precyzyjnie określa zakres obowiązków i praw, jakie wzajemnie wobec siebie mają podczas kontroli kontrolowani i kontrolerzy. Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące postępowania kontrolnego.

Około 110 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce

Zatrudnienie znalazło już niemal 110 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Minister rodziny wskazała, że zdecydowana większość zatrudnianych obywateli Ukrainy to kobiety.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej

Ile wynosi czas pracy osoby niepełnosprawnej? Czy czas pracy zależy od stopnia niepełnosprawności? Sprawdź informację Państwowej Inspekcji Pracy.

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Czy rynek pracy jest w stanie przesilenia?

Analitycy Pekao wskazują, że rynek pracy jest w stanie przesilenia. Ich zdaniem dynamika płac osiągnie szczyt w połowie roku, potem zacznie opadać. Pracodawcy będą bardziej asertywni w negocjacjach płacowych.

Wygaśnięcie umowy o pracę

Są sytuacje, w których dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę. Co kryje się pod tym pojęciem? Kiedy może dojść do wygaśnięcia umowy o pracę? Sprawdź co mówią na ten temat przepisy Kodeksu pracy.

Jak napisać ogłoszenie o pracę?

Oferta pracy – na co zwracają uwagę kandydaci? W jaki sposób napisać ogłoszenie o pracę?

Stopa bezrobocia w Polsce – najnowsze dane

Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem. Sprawdź ile wynosiła stopa bezrobocia w marcu 2022r.

Praca zdalna i hybrydowa w sektorze IT

Czy upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej ma wpływ na zatrudnienie w branży IT? Jak wygląda krakowski rynek pracy w branży IT? Sprawdź wyniki raportu "Krakow IT Market Report"!

Produkcja a różnorodność

Według tegorocznego badania „Kobiety w przemyśle”, autorstwa HRK Engineering & Manufacturing, 34% firm z sektora produkcyjnego deklaruje wzrost zatrudnienia pań na stanowiskach specjalistycznych z obszaru naukowo–technicznego. Wyniki idą w parze z trendem w biznesie, który daje równe szanse kobietom i mężczyznom, zgodnie z polityką różnorodności. Polski przemysł otwiera się na panie, jednak dzieje się to stopniowo. O tym, dlaczego transformacja miejsc pracy jest potrzebna opowiada Dominika Frydlewicz, HR Manager firmy Cedo.

Jaki urlop dla pracownika młodocianego?

W jaki sposób obliczyć urlop pracownika młodocianego? Jakie okresy wliczają się w tym przypadku do okresu zatrudnienia, od którego zależy urlop?

System IMI i delegowanie kierowców - Pakiet Mobilności

System IMI służy do rejestracji delegowania kierowców wykonujących kabotaż lub cross-trade w UE. Nowy obowiązek przewoźników wynika z Pakietu Mobilności, który funkcjonuje od 2 lutego 2022 roku.

183 dni pracy za granicą - jak liczyć?

183 dni pracy za granicą - jak je poprawnie liczyć? Limit 183 dni dotyczy dni fizycznej obecności w innym państwie. Jak traktować część dnia spędzoną na oddelegowaniu? Sprawdź umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Przepisy o pracy zdalnej już wkrótce

Wiceminister rodziny zapowiedział, że na początku września wejdą w życie przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej. Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy.

Czy zwyczaj „przedłużania” weekendu może uzasadniać zwolnienie pracownika?

Zbliża się okres majówek, długich weekendów i urlopów pracowników. To czas, w którym pracodawcy dotkliwe odczuwają wciąż aktualną praktykę korzystania przez pracowników ze zwolnień lekarskich w celu przedłużenia wolnego. Powraca w związku z tym pytanie, czy takie krótkie, ale powtarzające się nieobecności mogą stanowić powód do zwolnienia pracownika z pracy?

43% firm uważa, że wojna negatywnie wpłynie na ich działalność - badanie Konfederacji Lewiatan

43% przedsiębiorstw uważa, że w ciągu 3 miesięcy wojna w Ukrainie negatywnie wpłynie na ich działalność. Spośród nich, prawie 80% boi się przede wszystkim wzrostu kosztów działalności – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku - co spowoduje?

Obniżenie stawki podatku PIT w pierwszym progu podatkowym do 12 proc., likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej oraz utrzymanie wprowadzonych na początku roku wyższej kwoty wolnej podatku i wyższego limitu kwoty drugiego progu podatkowego – to w ocenie prawnika Michała Lisawy z kancelarii Baker McKenzie pozytywne aspekty zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie.

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku powoduje zamieszanie wśród pracodawców

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku powoduje zamieszanie wśród pracodawców. Merytorycznie może jednak okazać się korzystna. Obniżenie stawki podatku PIT w pierwszym progu podatkowym do 12 proc., likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej oraz utrzymanie wprowadzonych na początku roku wyższej kwoty wolnej podatku i wyższego limitu kwoty drugiego progu podatkowego – to w ocenie prawnika Michała Lisawy z kancelarii Baker McKenzie pozytywne aspekty zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie.

54 proc. Polaków pozytywnie nastawionych do wolontariatu pracowniczego

54 proc. Polaków uważa, że wolontariat pracowniczy może wzmacniać dobre relacje międzyludzkie, ale co trzeci uważa go za działanie na pokaz - poinformował w czwartek portal Pracuj.pl., powołując się na badanie "Polacy w nowym środowisku pracy. Ewolucja świata zawodowego".

Urlop w wymiarze proporcjonalnym – kiedy przysługuje pracownikowi?

Jeśli pracownik rozpoczyna pracę w ciągu roku, ustala się mu urlop proporcjonalny. Jak to zrobić?

Urlop – kiedy 26 dni?

Kiedy pracownik nabywa prawo do 26 dni urlopu? Jakie warunki powinien spełnić, by wybrać się na dłuższy urlop wypoczynkowy?

Do jakich wypadków przy pracy dochodzi w Polsce?

Z winy pracowników dochodzi do 60% wypadków przy pracy w Polsce, ale finansowe konsekwencje tych zdarzeń i tak spoczywają na pracodawcach. Jakie wypadki o pracę zdarzają się w Polsce?

REKLAMA