REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Delegacja, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez pracownika

W jakich branżach pracownicy najlepiej zarabiają? W jakie kwalifikacje warto inwestować?

Kto ponosi konsekwencje za opóźnienie w dostarczeniu ZUS ZLA?

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni. Zostało ono przedłożone przez pracownika w 7-dniowym terminie. Nie mamy uprawnień do wypłacania zasiłków. W związku z przeprowadzką naszej siedziby zwolnienie to zostało dostarczone do ZUS dopiero po 20 dniach od wystawienia. Czy jest jakiś termin na dostarczenie zwolnienia do ZUS przez pracodawcę? Czy zakład pracy poniesie jakieś konsekwencje z powodu przetrzymania zwolnienia lekarskiego?

Czy pracownicy mogą używać własnych ubrań ochronnych?

Pracodawca może pozwolić na używanie własnych ubrań ochronnych, zamiast zapewniać pracownikom odzież i obuwie robocze. W takim wypadku jest on zobowiązany jednak wypłacić pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Nasz zakład zatrudnia pracownika na 1/2 etatu, jego dniami pracy są: poniedziałek – 7 godzin, wtorek – 5 godzin oraz czwartek – 8 godzin. Proszę o informację, jak powinnam udzielać urlopu wypoczynkowego takiemu pracownikowi? Chodzi mi o kwestię ciągłości urlopu – czy jeżeli pracownik ten nabywa prawo do 10 dni urlopu, to taki urlop mogę traktować jako ciągły, czy mam go udzielić wyłącznie w dni, w których pracownik powinien pracować?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców i inne osoby kierujące pracownikami na bezpłatne szkolenia z zakresu BHP.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych powinno być wspierane przez rząd

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zwróciła się do premiera Donalda Tuska z apelem o wsparcie działań mających na celu przeciwdziałanie spadkowi zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który jest konsekwencją nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pracodawcy RP sprzeciwiali się nowelizacji ustawy.

Urlop macierzyński i okresy choroby a prawo do trzynastki

Czy nauczycielce przebywającej w 2010 r. na urlopie macierzyńskim i zasiłkach chorobowych (łącznie 244 dni) przysługuje trzynasta pensja za zeszły rok?

REKLAMA

Urlop macierzyński i okresy choroby a prawo do trzynastki

Czy nauczycielce przebywającej w 2010 r. na urlopie macierzyńskim i zasiłkach chorobowych (łącznie 244 dni) przysługuje trzynasta pensja za zeszły rok?

Jak złagodzić skutki zwolnień?

Konieczność redukcji zatrudnienia to niezwykle trudna sytuacja dla każdej firmy. Co może zrobić pracodawca zmuszony do zwolnienia pracowników np. z powodu problemów ekonomicznych? Czy istnieją działania, które pozwolą złagodzić negatywne skutki zwolnień i profesjonalnie przeprowadzić cały proces? Jak komunikować się ze zwalnianymi pracownikami, by uniknąć chaosu informacyjnego i nie stracić zaufania pozostałych zatrudnionych?

Oferty pracy w branży finansowej - wykształcenie jest niezbędne

Zawód finansisty wiąże się z odpowiednim doświadczeniem i wykształceniem. Aż w 100 proc. ofert pracy zamieszczonych na portalu monsterpolska.pl wymagane jest ukończenie kierunkowych studiów ekonomicznych.

Czy można przedłużyć umowę o pracę zawartą na czas określony po przekroczeniu limitu 24 miesięcy

Zgodnie z zapisami ustawy antykryzysowej zawieraliśmy z pracownikami umowy o pracę na czas określony, tak aby nie przekraczały limitu 24 miesięcy. W związku z tym mamy kilka takich umów, które kończą się 31 lipca 2011 r. Czy można przedłużyć te umowy po raz kolejny na czas określony, argumentując, że ustawa miała przynieść korzyści dla przedsiębiorców oraz że nie przewiduje ona sankcji prawnych dla pracodawców naruszających ten limit?

Prywatyzacja bezpośrednia przez sprzedaż przedsiębiorstwa

Jednym ze sposobów prywatyzacji bezpośredniej przedsiębiorstwa jest prywatyzacja przez sprzedaż przedsiębiorstwa.

Mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca

Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Prawo do zasiłku opiekuńczego pracownika uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy

Jesteśmy zakładem pracy zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Pracownik legitymujący się orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym 10-letnim synem. Czy taki pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, skoro osoba całkowicie niezdolna do pracy nie jest uważana za domownika mogącego zapewnić opiekę nad chorym dzieckiem?

Jak bezpłatnie podnieść swoje kwalifikacje w Warszawie?

Kto powiedział, że doświadczenie i chęć zdobywania nowej wiedzy nie mogą iść razem w parze? Mieszkańcy Warszawy powyżej 45 roku życia mają teraz niepowtarzalną szansę na udział w cyklu bezpłatnych szkoleń. Dzięki nim wzmocnią swoją pozycję na rynku pracy poprzez nabycie poszukiwanych przez pracodawców umiejętności. Rejestracja udziału w projekcie jest banalnie łatwa, wystarczy tylko odrobina odwagi!

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Podstawowym dokumentem stwierdzającym okres niezdolności do pracy jest zwolnienie lekarskie (ZUS ZLA ). Przepisy precyzują, jakim wymaganiom powinno odpowiadać prawidłowo wystawione zwolnienie.

Czy pracowników zatrudnionych w ruchu ciągłym obowiązują nowe przepisy dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy

Jestem pracownikiem działu kadr w zakładzie produkcyjnym. Większość zatrudnionych u nas pracowników wykonuje swoje obowiązki w systemie pracy w ruchu ciągłym. Ostatnio szef zarzucił mi, że planując pracę dla tych pracowników nie uwzględniam nowych przepisów dotyczących wymiaru czasu pracy. Szef uważa, że jak święto przypada w sobotę, to pracownicy ci nie powinni z tytułu tego święta mieć obniżanego wymiaru czasu pracy, tak jak pracownicy zatrudnieni w systemie podstawowym. Czy ma rację?

Wynagradzanie pracowników gminnych żłobków i klubów dziecięcych

Od 28 lipca 2011 r. pracownicy zatrudnieni w żłobkach i klubach dziecięcych są wynagradzani według wyodrębnionych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Dotychczasowe wątpliwości związane z ustalaniem wysokości wynagrodzenia dla nowej grupy stanowisk powstałych w związku z wejściem w życie ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 zostały uregulowane w zmienionym rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Przywództwo. Autentyczność, niezależność, odwaga

Rozmowa z dr. Filipem Thonem, prezesem zarządu RWE Polska i członkiem zarządu RWE East

Składki od abonamentu medycznego opłacanego za pracownika na urlopie wychowawczym

Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym. Nie ma innych tytułów do ubezpieczenia i nie pobiera zasiłku wychowawczego. Pracodawca opłaca za pracowników tzw. abonamenty medyczne. Osoby przebywające na urlopach: macierzyńskim i wychowawczym mają także prawo do tych abonamentów i opieki medycznej. Wysokość abonamentu to 55 zł. Abonament obejmuje medycynę pracy i świadczenia dodatkowe. Do dochodu pracowników doliczane jest pełne 55 zł. Jak rozliczyć wysokość abonamentu medycznego w przypadku osoby na urlopie wychowawczym? Jaka będzie podstawa do naliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Narkotyki w pracy - pracownik musi liczyć się ze zwolnieniem

Osoby świadczące pracę coraz częściej zażywają środki odurzające lub substancje psychotropowe. Zdaniem eksperta Pracodawców RP, jeśli wynik testu na obecność narkotyku okaże się dodatni, pracownik musi liczyć się nawet ze zwolnieniem z pracy.

Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy przez osoby uprawnione do urlopu wychowawczego zmniejsza wymiar tego urlopu

Pracownica po powrocie z półtorarocznego urlopu wychowawczego złożyła podanie o obniżenie wymiaru czasu pracy. W obniżonym wymiarze pracowała przez 1 rok i 2 miesiące. Teraz złożyła podanie o urlop wychowawczy do 10 sierpnia 2012 r. (wtedy dziecko ukończy 4 lata). Czy pracę w obniżonym wymiarze osoby uprawnionej do urlopu wychowawczego należy traktować jak urlop wychowawczy, a w związku z tym pracownica ma prawo tylko do 4 miesięcy urlopu wychowawczego (na urlopie wychowawczym przebywała rok i 6 miesięcy, a przez rok i 2 miesiące miała obniżony wymiar czasu pracy)?

Prawa pracownicze pracownika sezonowego - obowiązki pracodawcy

Pracownik sezonowy, inaczej niż np. stały pracownik administracyjny, pracuje u danego pracodawcy okazjonalnie (sezonowo). Mimo to pracownik sezonowy ma zbliżone prawa pracownicze do tych, które przysługują stałym pracownikom.

Jak zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

Pracownik zgłosił się do nas z prośbą o udzielenie urlopu wypoczynkowego na okres 3 tygodni w innym terminie niż ustalony w planie urlopów. Chciał on zmienić swoje plany urlopowe w związku z zakupem wycieczki last minute. Odmówiliśmy pracownikowi udzielenia tego urlopu, ponieważ jest on w tym czasie niezbędny w pracy. Pracownik na okres, w którym chciał skorzystać z urlopu wypoczynkowego, przedłożył zwolnienie lekarskie. Mamy podejrzenie, że jest ono związane z jego wyjazdem zagranicznym. Czy możemy zakwestionować to zwolnienie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Regionalny mazowiecki Konkurs Lodołamacze 2011 - gala finałowa

Dzisiaj odbędzie się Gala finałową regionalnego mazowieckiego Konkursu Lodołamacze 2011.

Czy zakup biletów lotniczych zwiększy koszty pracownicze?

Podatnik jest pilotem i dojeżdża do pracy środkami transportu lotniczego. Korzysta z biletów pracowniczych (dużo tańszych od biletów normalnych). Zarówno czas jak i koszt dojazdu do pracy środkami transportu lotniczego jest najkrótszy i najtańszy. Charakter pracy nie pozwala na systematyczne dojazdy do pracy a zakup biletów musi być dostosowany do miesięcznego planu pracy (lotów).

Zwrot nienależnie wypłaconej odprawy pośmiertnej

W sierpniu br. wypłaciliśmy po zmarłym pracowniku odprawę pośmiertną małżonce i 21-letniej jego córce, która – jak się później okazało – przerwała naukę ponad rok temu. Czy w tej sytuacji możemy żądać zwrotu odprawy od córki zmarłego pracownika?

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

W Kodeksie pracy brak jest przepisu, który wyraźnie zezwala na wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę. Należy w tym celu stosować przepisy Kodeksu cywilnego.

Jak pracownik powinien podpisywać dokumenty kadrowe

Najczęstsze nieprawidłowości spotykane na etapie tworzenia ZFŚS

Kontrole przeprowadzane w jednostkach samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia i gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wykazują, że jest to temat budzący wiele wątpliwości i kontrowersji. W artykule tym przedstawiamy najczęściej występujące problemy związane z tworzeniem funduszu w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych.

Tryb rozwiązania stosunku pracy na podstawie powołania

Jaki jest tryb rozwiązywania stosunku pracy na podstawie powołania, jeśli o jego rozwiązanie występuje pracownik powołany na stanowisko na czas określony?

Sejm zajmie się ustawą o wynagrodzeniu minimalnym

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu VI kadencji, w połowie września, posłowie zajmą się zgłoszonym przez NSZZ "Solidarność" projektem ustawy o wynagrodzeniu minimalnym.

Czy wymagane jest dodatkowe szkolenie bhp telepracownika?

Zaświadczenie o zarobkach dla pracownika pobierającego świadczenie przedemerytalne

Zatrudniamy pracownika, który od listopada 2006 r. do końca czerwca 2011 r. miał prawo do świadczenia przedemerytalnego. Od 1 lipca br. ZUS przyznał mu emeryturę w związku z ukończeniem 65 lat. Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zarobkach uzyskanych od marca do czerwca br. Twierdzi, że chce rozliczyć się z tego przychodu w ZUS przed zakończeniem roku rozliczeniowego. Czy mamy obowiązek wystawić mu takie zaświadczenie już teraz? Jak będzie wyglądało rozliczenie przez ZUS jego przychodu, jeśli w każdym z miesięcy od marca do czerwca zarobki pracownika wynosiły po 2000 zł (łącznie 8000 zł)?

Koniec obowiązywania ustawy antykryzysowej może oznaczać wzrost zainteresowania pracą tymczasową

Wraz ze zbliżającym się końcem obowiązywania pakietu antykryzysowego pojawiają się pytania o los pracowników zatrudnianych obecnie na umowy terminowe i planowane ruchy pracodawców.

Prawo do trzynastki i odprawy rentowej chorego pracownika

Czy pracownik, któremu umowa o pracę na czas określony wygaśnie 31 sierpnia 2011 r., a który jest chory od 1 marca tego roku (i prawdopodobnie będzie chory aż do końca trwania umowy), nabędzie prawo do trzynastki za 2011 r.? Czy liczy mu się czas pozostawania w stosunku pracy, czy też czas świadczenia pracy? Czy jeżeli pracodawca wie, że po okresie zatrudnienia pracownik prawdopodobnie nadal będzie chory i będzie ubiegał się o rentę, to jest zobowiązany do wypłaty odprawy rentowej takiemu pracownikowi (gdyby przedstawił on decyzję o przyznaniu renty)?

Prawo do trzynastki i odprawy rentowej chorego pracownika

Czy pracownik, któremu umowa o pracę na czas określony wygaśnie 31 sierpnia 2011 r., a który jest chory od 1 marca tego roku (i prawdopodobnie będzie chory aż do końca trwania umowy), nabędzie prawo do trzynastki za 2011 r.? Czy liczy mu się czas pozostawania w stosunku pracy, czy też czas świadczenia pracy? Czy jeżeli pracodawca wie, że po okresie zatrudnienia pracownik prawdopodobnie nadal będzie chory i będzie ubiegał się o rentę, to jest zobowiązany do wypłaty odprawy rentowej takiemu pracownikowi (gdyby przedstawił on decyzję o przyznaniu renty)?

Młodzież poszukuje pracy

Potrzeba zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego wraz z chęcią uzyskania niezależności finansowej, to główne powody, które mobilizują młodzież do poszukiwania pracy.

Nowe zaświadczenie o okresach nieprowadzenia pojazdu przez kierowców

Przedsiębiorcy będę musieli wystawiać nowe, rozszerzone zaświadczenie dokumentujące przerwy w pracy kierowcy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym podpisana przez prezydenta 2 sierpnia 2011 r. Wprowadzenie nowego wzoru zaświadczenia wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do unormowań Unii Europejskiej (decyzji Komisji 2009/959/UE z 14 grudnia 2009 r., która określiła nowy wzór zaświadczenia).

Odprawa emerytalno-rentowa nie musi być jednorazowa

Przepisy płacowe mogą korzystniej ustalać zasady nabycia prawa do odprawy emerytalno-rentowej niż art. 921 Kodeksu pracy, bowiem przepis kodeksowy w tej kwestii nie jest bezwzględnie obowiązujący (wyrok Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 r., sygn. akt II PK 51/11).

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownika, który po urlopie macierzyńskim był na urlopie wychowawczym

Kiedy pracownik nie nabędzie prawa do świadczenia chorobowego

Ustawa zasiłkowa przewiduje sytuacje, w których mimo spełnienia formalnych warunków pracownik nie uzyska prawa do zasiłku chorobowego w ogóle lub utraci je w następstwie pewnych okoliczności. W sytuacjach, w których pracownikowi nie przysługuje prawo do zasiłku, nie nabędzie on także prawa do wynagrodzenia chorobowego. Skutkuje to tym, że świadczenie chorobowe nie zostanie mu wypłacone lub jego wypłata zostanie wstrzymana.

Syndrom wypalenia zawodowego

Syndrom wypalenia zawodowego powoduje spadek efektywności u pracowników. Może nawet doprowadzić do depresji. Jedną z ważniejszych metod zapobiegania wypaleniu jest podejmowanie pracy zgodnej z oczekiwaniami, kwalifikacjami i zainteresowaniami.

Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownica przebywa na urlopie wypoczynkowym od 20 lipca do 12 sierpnia br. W trakcie urlopu przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 5 do 10 sierpnia br. w związku z koniecznością sprawowania opieki nad 8-letnim synem. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, czy wynagrodzenie za czas urlopu? Czy w celu wydania decyzji musimy wysłać zwolnienie do ZUS, jeżeli jesteśmy zakładem uprawnionym do wypłaty świadczeń chorobowych?

Zwolnienie ze składek wartości dofinansowania wypoczynku dzieci pracownika

Praca przy komputerze - skierowanie pracownika na badania profilaktyczne

Czy trzeba zapewniać przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy w instytucjach kultury

Opodatkowanie opłacanego przez pracodawcę dojazdu pracownika na nieobowiązkowe badania lekarskie

Naszym pracownikom zapewniliśmy bezpłatny dojazd na obowiązkowe i nieobowiązkowe badania lekarskie. Czy w tej sytuacji u tych osób powstanie przychód do opodatkowania?

Jak rozliczamy czas pracy w podróży służbowej, jeżeli pracownik wykonuje w jej trakcie dodatkowe prace

Pracodawca ustalił z pracownikiem działu handlowego, który miał jechać w podróż służbową (jej celem są negocjacje handlowe), że odbędzie tę podróż samochodem służbowym. Jednocześnie zobowiązał pracownika, aby w miejscowości, do której jedzie, dostarczył innemu kontrahentowi kupioną przez niego maszynę. Jak w takim przypadku rozliczyć czas przejazdu w podróży pracownika? Pracownik ma stałe godziny pracy (8.00–16.00), wyjedzie przed ich rozpoczęciem (o godz. 6.00), a wróci z podróży zapewne w trakcie swoich godzin pracy (około godz. 14.00) i pozostałe 2 godziny pracy spędzi w biurze.

REKLAMA