REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Delegacja, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minimalne wynagrodzenie w 2014 r.

Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku powinno wzrosnąć o co najmniej 80 zł- szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Prace nad ustaleniem wysokości płacy minimalnej wciąż trwają.

Urzędy pracy będą rozliczane ze swoich wyników

Resort pracy przygotował założenia ustawy reformującej urzędy pracy. Co się zmieni? Urzędy będą rozliczane z efektów swojej pracy. Zmieni się sposób pracy z bezrobotnymi.

Biznesowe certyfikaty językowe - jaki egzamin dla pracowników?

Wbrew pozorom, certyfikatów potwierdzających umiejętności językowe jest bardzo dużo. Ciężko jest także je wartościować, ponieważ odnoszą się do wielu dziedzin i mogą odegrać różną rolę w określonych rejonach świata. Jednak w czasach, gdy znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest wspólna dla większości ogłoszeń rekrutacyjnych, warto dobrze wybrać egzaminy, na które firma skieruje pracowników.

Podatek od ubezpieczenia wykupionego przez pracodawcę dla pracowników

Czy opodatkowanie ubezpieczenia wykupionego przez pracodawcę dla pracowników stanowi przychód dla pracowników ze stosunku pracy?

REKLAMA

Kontrola chorego pracownika przez pracodawcę

Pracodawca może kontrolować chorego pracownika. Jest to możliwe w przypadku, gdy pracodawca ma podejrzenia, że zwolnienie lekarskie służy pracownikowi do uzyskania dodatkowych dni wolnych od pracy.

Kobieta w branży motoryzacyjnej

Kobiety w branży motoryzacyjnej stanowią niewielki procent pracowników. Motoryzacja jest jednak jedną z popularniejszych dyscyplin technicznych wybieranych przez kobiety. Najczęściej zajmują one stanowiska w działach finansowych, personalnych, BHP, kontroli jakości czy logistyki.

Zadaniowy system czasu pracy

Zadaniowy system czasu pracy sprawdza się w wielu przypadkach, zależnie od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika. Organizacja pracy lub miejsce jej wykonania mogą uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zadaniowego czasu pracy.

VAT od telefonów sprzedawanych pracownikom

Jesteśmy samorządową jednostką budżetową, czynnym podatnikiem VAT. Kupujemy telefony komórkowe do celów służbowych, z których korzystają pracownicy. Telefony są wykorzystywane do wykonywania zadań z zakresu administracji rządowej, czyli czynności nieopodatkowanych. Przy zakupie telefonów nie odliczamy podatku naliczonego. Po okresie użytkowania dłuższym niż pół roku sprzedajemy telefony pracownikom. Czy sprzedaż tych telefonów będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

REKLAMA

Klauzule zakazane w umowach o pracę

Zdarza się coraz częściej, że trudną sytuację na rynku pracy wykorzystują pracodawcy, modyfikując zawierane umowy w sposób niezgodny z prawem. Co robić w przypadku, gdy umowa o pracę zawiera klauzule niedozwolone?

Czas pracy kierowców

Do czasu pracy kierowcy zalicza się nie tylko samo kierowanie pojazdem, ale także inne czynności, które są związane z wykonywaniem przewozu. Niezwykle istotne jest przestrzeganie dziennego czasu jazdy oraz prawidłowe ustalanie momentu przerwy.

Biznesowy dress code – czyli jak odnieść sukces w kontaktach z klientami

Wygląd zewnętrzny odgrywa w biznesie bardzo ważną rolę. Powinien podkreślać naszą pozycję i zajmowane stanowisko, czyli być uzupełnieniem wizerunku profesjonalisty. Niestety, często się zdarza, że popełniane na tym polu błędy, dyskredytują nas w oczach potencjalnych klientów, a także… naszego szefa.

Mobbing i molestowanie seksualne w Irlandii

W Irlandii regulacje dotyczące prześladowania oraz molestowania seksualnego zawierają ustawy o równości w miejscu pracy 1998-2008. Pracodawca nie może tolerować takich zachowań.

Czy odwołany członek zarządu może domagać się przywrócenia do pracy

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że odwołanemu członkowi zarządu spółki kapitałowej będącemu pracownikiem spółki, z którym umowa o pracę została rozwiązana z naruszeniem prawa, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy.

Ekwiwalent za odzież i obuwie robocze - jak go opodatkować?

W myśl przepisów Kodeksu Pracy, pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny. Jak opodatkować takie świadczenie?

Czym kierować się przy wyborze programu do kadrowo-płacowej obsługi firmy?

W dobie kapitału ludzkiego jako nadrzędnego i najcenniejszego zasobu przedsiębiorstwa, każda firma powinna uznać za priorytet sprawną i kompleksową obsługę pracowników. Niezbędnym narzędziem, mającym na celu pomoc w kontroli tego rozbudowanego procesu, jest dobry program kadrowo-płacowy.

Zwolnienie dyscyplinarne - kiedy pracodawca ma do niego prawo?

Wcześniejsze opuszczenie miejsca pracy nie musi skończyć się ukaraniem pracownika zwolnieniem dyscyplinarnym. Kiedy pracodawca ma prawo do zwolnienia dyscyplinarnego, a w jakich sytuacjach wystarczy kara porządkowa?

Diety w podróży służbowej od marca 2013 r.

Z dniem 1 marca 2013 r. doszło do zmiany przepisów dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności - w tym diet - przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej.

Wydatki w podróży służbowej - odliczanie VAT

Pracownicy pracują w delegacji na budowach na terenie całego kraju. Zapewniam im hotel i wyżywienie. Dostaję faktury zbiorcze na usługi hotelowe i osobno na catering całodzienny. Czasami są to faktury za całe miesiące. Czy mogę odliczyć VAT z takich faktur?

Wynagradzanie pracowników w firmie - niektóre patologie

W poprzednim artykule starałem się zwrócić uwagę na duże znaczenie prawidłowego określenia poziomu i struktury wynagrodzenia oraz jego indywidualnego zróżnicowania, na motywację pracowników firmy do pracy, w tym lojalności wobec pracodawcy. Tutaj kilka słów o patologiach. Jeśli pracodawca się ich nie ustrzeże, na nic wszystkie wcześniejsze starania o stworzenie oczekiwanego systemu płac i motywacyjną funkcję wynagrodzenia.

Kiedy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy

Pracownikom pracującym na podstawie umowy o pracę przysługuje urlopy okolicznościowy, który daje możliwość załatwienie spraw rodzinnych i innych ważnych formalności. Z reguły, choć nie zawsze, z tytułu urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie za pracę.

Ubezpieczenia społeczne - podstawowe informacje

Tematyka zabezpieczenia społecznego jest dość zawiła i nieprzystępna dla przeciętnego obywatela. Wynika to zarówno ze specyfiki prawa zabezpieczenia społecznego, ugruntowanego w licznych ustawach (prawo zabezpieczenia społecznego nie jest w Polsce skodyfikowane), jak również z powodu częstych jego nowelizacji.

Kiedy samozatrudnienie może zostać uznane za stosunek pracy?

Wysokie koszty i niska elastyczność mogą stanowić bariery utrudniające zawieranie umów o pracę. W związku z tym wiele osób decyduje się na samozatrudnienie, które prowadzi do elastycznych relacji na linii firma-zleceniobiorca. W takim modelu należy jednak pamiętać o tym, że zasady współpracy oraz regulująca je umowa, nie mogą przypominać stosunku pracy.

Śmiertelny wypadek w pracy - świadczenia z ZUS-u

Jeśli bliska ci osoba poniosła śmierć w wyniku wypadku w miejscu pracy możesz ubiegać się o świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Żadne pieniądze nie wrócą życia bliskiej osoby, ale zniwelują problemy życia codziennego. Jeśli zmarły był legalnie zatrudniony w zakładzie pracy, gdzie doszło do wypadku oraz odprowadzał składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługują ci świadczenia po jego śmierci

Wypadek przy pracy w fabryce - roszczenia poszkodowanego

Za doznane obrażenia poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania. Jeśli w wypadku przy pracy wskazana jest odpowiedzialność pracodawcy, poszkodowany może dochodzić wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, tj. pracodawcy.

Urlop macierzyński 2014

W 2014 r. urlop macierzyński będzie obowiązywał według nowych zasad. Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie przepisy przyznające pracującym rodzicom nowe uprawnienia. Sprawdź, co się zmieniło.

Na jaki czas zawrzeć umowę o pracę na czas określony?

Jednym z rodzajów umowy o pracę jest umowa o pracę na czas określony (obok umowy na czas nieokreślony oraz na czas wykonywania określonej pracy). W ramach umowy o pracę na czas określony wyróżnia się dodatkowo umowę na czas zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Jaki kurs językowy dla firmy?

Jak dobrze rozwijać umiejętności językowe pracowników nie wydając gigantycznych kwot? Przeglądając oferty dostawców szkoleń językowych można się zorientować, że sytuacja wygląda całkiem optymistycznie – już zaledwie 100 złotych miesięcznie może być wystarczające.

Kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Czy polisa opłacana przez spółkę stanowi przychód pracownika

Odwieczną łamigłówkę stanowi pytanie, czy składka płacona przez spółkę w związku z zakupem polisy D&O dla jej menedżerów jest dla nich przychodem i podlega opodatkowaniu?

Zaangażowanie pracowników

Pozytywne nastawienie, zainteresowanie, gotowość do większego wysiłku, a czasem nawet ekscytacja powierzonymi zadaniami, oznacza zaangażowanie pracowników do wykonywania swojej pracy w jak najlepszy sposób. Zadaniem firmy jest wykorzystanie wszystkich możliwych środków, niezbędnych do rozwoju tego typu zachowań, czyli zastosowanie tzw. strategii zaangażowania.

Czy przychodem jest sama możliwość uczestnictwa w spotkaniu integracyjnym

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 marca 2013 r. (sygn. II FSK 1428/11) uznał, że przychodem pracownika jest już sama możliwość uczestnictwa w imprezie integracyjnej.

Fiskus ściągnie należności podatkowe z wynagrodzenia

W przypadku podatnika niepłacącego w terminie należnego podatku w całości lub w części może zostać wszczęta egzekucja administracyjna. Jeśli podatnik osiąga dochody z tytułu zatrudnienia, urząd skarbowy będzie mógł zająć jego wynagrodzenie.

Ruchomy czas pracy

Ruchomy czas pracy pozwoliłby pracownikowi na rozpoczęcie pracy o wybranej przez siebie godzinie. Zmianami w Kodeksie pracy zajmuje się obecnie Sejm.

Wynagradzanie pracowników w firmie - poziom i struktura płacy, indywidualne zróżnicowanie wynagrodzeń.

Wynagrodzenie jest tym, co w pieniądzu otrzymuje pracownik za swoja pracę. Po wypłaceniu wynagrodzenia, pracodawca może uważać, że rozliczył się z pracownikiem i nie ma wobec niego bieżących zobowiązań. Oprócz wynagrodzenia, pracownika i pracodawcę łączą jeszcze inne wzajemne ustalenia np. co do długości wiążącej ich umowy, warunków jej wypowiedzenia, czasu pracy itd.

Czym jest ukryta komunikacja?

Jedną z barier utrudniających efektywną komunikację są tzw. komunikaty ukryte. Na czym polega "komunikacja ukryta"?

Doba pracownicza utrudnia organizację czasu pracy

Definicja doby pracowniczej w negatywny sposób wpływa na organizację czasu pracy. Efektem tego jest podnoszenie kosztów pracy oraz niechęć do ustalania ruchomego czasu pracy.

Czy ze środków zfśs można zorganizować spotkanie wielkanocne

Chcemy zorganizować spotkanie wielkanocne dla naszych pracowników. Czy można je w całości sfinansować ze środków zfśs? Czy w tym przypadku również trzeba kierować się kryterium socjalnym?

Postaw na siebie!

Dlaczego jedni ludzie potrafią zmieniać swoje życie na lepsze, a inni nie? Chcesz zawsze liczyć na kogoś innego? Musisz wiedzieć, że najlepiej postawić na siebie.

Obniżenie stawek za nadgodziny - recepta na bezrobocie?

Obniżenie stawek za nadgodziny, które są w naszym kraju zbyt wysokie w porównaniu z innymi państwami, powinno zmniejszyć koszty pracy i zwiększyć liczbę nowo tworzonych miejsc pracy - uważa PKPP Lewiatan.

Czy ubezpieczenie na życie zmniejsza podatek

Czy ubezpieczenie na życie wykupione dla pracownika może stanowić kosz uzyskania przychodu? Zasadniczo kwoty ubezpieczenia pracowników przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych. Po spełnieniu jednak określonych warunków, mogą one obniżyć podstawę do opodatkowania.

Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia

Odprawa rentowa to świadczenie pieniężne wypłacane w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy prawo do odprawy rentowej może zostać nabyte już po ustaniu zatrudnienia?

Praca dla studentów w branży motoryzacyjnej

Według danych GUS absolwenci długo szukają pracy, szczególnie wtedy, gdy nie mogą pochwalić się żadnym wcześniej nabytym doświadczeniem. Istotne jest więc rozwijanie swoich zainteresowań, umiejętności i rozpoczynanie kariery zawodowej już w czasie studiów.

Likwidacja stanowiska pracy - kiedy jest możliwa?

Pracodawca może podjąć decyzję o likwidacji stanowiska pracy. Musi jednak pamiętać, że likwidacja stanowiska musi byc rzeczywista. Jeżeli likwidacja będzie pozorna pracownik może się odwołać do sądu pracy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2013

Zgodnie z art. 65 ust. 4 Konstytucji RP minimalne wynagrodzenie za pracę lub sposób ustalania jego wysokości określa ustawa. W związku z tym 1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W roku 2013 wynosi 1600 zł.

Jakie będą zmiany w czasie pracy?

Parlament pracuje obecnie nad dwoma projektami nowelizacji dotyczącymi czasu pracy. Zmiany zakładają m.in. wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy, a także możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy.

Dodatkowe informacje o pracowniku

Kiedy pracodawca może pobierać i przetwarzać dane osobowe pracownika określone w Kodeksie pracy? Czy pozostałe dane osobowe zatrudnionego, jeżeli obowiązek ich podania nie wynika z przepisów prawa, nie mogą być przedmiotem żądań zatrudniającego?

Przerwa w pracy a wypadek przy pracy – orzecznictwo Sądu Najwyższego

Wypadek przy pracy może nastąpić podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych. Przerwa w pracy w postaci zajęcia miejsca pasażera i oddania prowadzenia pojazdu innej osobie przez pracownika będącego kierowcą stanowi odstąpienie od osobistego wykonywania obowiązków pracowniczych. Zdarzenie powstałe podczas przerwy nie może być więc uznane za wypadek przy pracy.

Wynagrodzenia specjalistów i menadżerów - raport

Specjaliści na rynku pracy wciąż są w cenie. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto specjalistów i menadżerów to 9,5 tys. zł.

Ekwiwalent za urlop - zasady ustalania i wypłacania

Pracodawca może wyjątkowo wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za urlop. Ma to miejsce wówczas, gdy pracownik nie wykorzystał urlopu w całości lub w części do dnia rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy o pracę. W celu określenia wysokości ekwiwalentu stosuje się zasady ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

Nie spóźniaj się do pracy!

Dlaczego nie powinniśmy się spóźniać? Jak zorganizować sobie czas aby uniknąć spóźnień?

REKLAMA