REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Ministerstwo Finansów informuje, że w lutym 2024 r. kolejnych 130 tys. osób wyraziło zgodę na e-Korespondencję z organami podatkowymi. A od początku działania usługi, aktywowało ją już 1,7 mln użytkowników. Oprócz tzw. pisma ogólnego tą drogą można złożyć już 14 rodzajów wniosków.
Jednym ze sposobów przekazania mienia na rzecz fundacji rodzinnej jest wykonanie darowizny. Co do zasady taka darowizna może być neutralna podatkowo. Poniższa analiza obejmuje swoim zakresem zdarzenie, w ramach którego na rzecz fundacji rodzinnej dokonywana jest darowizna nieruchomości, zaś darczyńcą jest osoba będąca fundatorem obdarowanej fundacji rodzinnej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym w postaci nieodpłatnego dożywotniego użytkowania lub nieodpłatnej dożywotniej służebności mieszkania nie podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wartość przekazanych pracownikom przedpłaconych kart podarunkowych nie stanowi dla nich przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W rezultacie, na pracodawcy, jako płatniku nie ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości tych kart.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Czy trzeba zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku sprzedaży działki rolnej przed upływem 5 lat od daty objęcia nieruchomości w posiadanie w drodze darowizny?
REKLAMA
Honorowe oddanie krwi jest traktowane jako darowizna. O ile jednak darowiznę w formie pieniędzy łatwo jest odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem w ramach „normalnej” ulgi na darowizny, o tyle z krwią lub osoczem jest problem – bo ile jest np. warta. Dlatego w przepisach podatkowych PIT w końcu uregulowano ściśle zasady odliczania honorowego oddawania krwi.
Czy jest możliwość zwolnienia z podatku darowizny przekazanej w gotówce „do ręki”, lub dostarczenie np. oświadczenia wypisanego przez darczyńcę w celu potwierdzenia przekazania darowizny? To nie przechodzi, dla fiskusa konieczny jest dowód przekazania darowizny na rachunek bankowy.
Zbliża się 32 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wiele osób weźmie w nim udział i przekaże większe lub mniejsze darowizny na cel, którym w 2024 r. są płuca po pandemii. Niektórzy przekażą też przedmioty czy usługi na charytatywne licytacje. Warto zawczasu rozważyć, czy takie działanie będzie mogło wiązać się z korzyściami na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?
W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?
Pomoc pieniężna jaką podatniczka otrzymywała od swoich dzieci nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn - tak uznał organ skarbowy. Jak dokładnie wyglądała sprawa, o tym w poniższym artykule.
KAS poinformowała, że 2 stycznia 2024 r. jest dniem wolnym od pracy dla służby cywilnej. W związku z tym nieczynne będą urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa.
Świąteczny prezent dla pracownika lub kontrahenta to nie lada kłopot. Nie tylko z tym, co wybrać, by trafić w gusta i dać jak największą satysfakcję, ale – co chyba ważniejsze: jak nieopatrznie nie sprowadzić na nigo przy tej okazji – problemów ze skarbówką.
Rozwód to zdarzenie, które nie tylko zmienia życie osobiste, ale również wprowadza zmiany w relacjach prawnych i finansowych. Jedną z takich kwestii jest darowizna od teściów po rozwodzie. Przyjrzymy się zatem, jakie skutki podatkowe niesie za sobą otrzymanie darowizny od teściów po rozwodzie.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wnioskodawca, dokonując darowizny samochodu na rzecz członka rodziny, nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT, z uwagi na to, że auto zostało przez niego wykupione od leasingodawcy dla celów prywatnych, w związku z tym nie działa on w charakterze podatnika podatku VAT, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej.
Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.
Dobrowolne wpłaty internautów będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w zależności od przyporządkowania darczyńcy (internauty) do odpowiedniej grupy podatkowej oraz od wysokości darowanej kwoty. Jakie są dokładne zasady postępowania w przypadku takich darowizn?
Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że w przypadku darowizny nieruchomości odziedziczonej, bez zamieszkiwania w niej przez wymagane 5 lat, następuje utrata ulgi mieszkaniowej.
Na czym polega polecenie w umowie darowizny? Kto może żądać wypełnienia polecenia? Czy darczyńca może odmówić?
Darowizna nieruchomości to często spotykany sposób przekazywania majątku, który może być motywowany różnorodnymi przyczynami, od chęci wsparcia bliskich po realizację celów biznesowych. Jednak nie zawsze proces darowizny przebiega gładko, a czasem może dojść do sytuacji, w której darowizna zostaje odwołana. W takim przypadku pojawia się pytanie o skutki podatkowe takiego działania. Czy zwrot darowizny nieruchomości podlega opodatkowaniu?
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że zwrot udziałów w wyniku rozwiązania umowy darowizny nie generuje obowiązku podatkowego dla darczyńcy w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wykorzystanie środków pieniężnych z darowizny od matki męża, zgromadzonych na wspólnym rachunku bankowym, w celu zakupu nieruchomości do majątku odrębnego może być uznane za darowiznę i podlegać opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił w swojej interpretacji, że brak udokumentowania przelewu darowizny na rachunek bankowy zgodnie z wymogami ustawy o podatku od spadków i darowizn pociąga za sobą konieczność opodatkowania darowizny, nawet jeżeli strony potwierdzają jej przekazanie.
Urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa będą nieczynne 2 listopada – podało MF w komunikacie.
Prezes Rady Ministrów wyznaczył 2 listopada 2023 r. i 2 stycznia 2024 r. dniami wolnymi dla służby cywilnej, w związku ze świętami przypadającymi w sobotę. Urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa będą w tych dniach nieczynne. Podatnicy mogą korzystać z usług online Krajowej Administracji Skarbowej w serwisie e-Urząd Skarbowy, który jest dla nich dostępny 24/7.
Ulga mieszkaniowa to jedno z kluczowych udogodnień podatkowych. W kontekście darowizn, wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest zachowanie prawa do tej ulgi. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację w kwestii opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa, wyjaśniając, że darczyńca nie będzie musiał płacić podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z przekazaniem swojej firmy w formie darowizny.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były przez darczyńcę wprowadzone do ewidencji oraz amortyzowane zgodnie z ustawą o PIT.
Sfinansowane ze środków obrotowych rzeczowe upominki dla pracowników z okazji jubileuszu ich pracy przekazywane przez pracodawcę podczas uroczystych spotkań nie stanowią przychodu ze stosunku pracy, od którego należny jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Są one przedmiotem darowizny a zatem zasady opodatkowania tego świadczenia regulują przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. To stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawczynię nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że zbycie następuje po upływie pięcioletniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że darowizna od siostry podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, niezależnie od wspólności majątkowej w małżeństwie siostry.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane od córki w ramach darowizny mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem złożenia odpowiedniej deklaracji w wyznaczonym terminie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że otrzymanie od siostry darowizny w gotówce i jej późniejsza wpłata na konto bankowe nie będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że vouchery na pobyt w hotelu SPA, oferowane pracownikom jako nagrody jubileuszowe, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie stanowią dodatkowej formy gratyfikacji za pracę i nie przynoszą pracownikom bezpośredniej korzyści majątkowej.
Cztery automaty, które użytkowano do nielegalnych gier hazardowych zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w jednym z lokali w Łomży (Podlaskie). Zarzut pomocnictwa w prowadzeniu nielegalnego biznesu usłyszała 49-letnia kobieta. Grozi jej kara 100 tys. zł za każdy nielegalny automat.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że błędnie wypełniony formularz SD-Z2 nie pozbawia prawa do zwolnienia z podatku od wszystkich darowizn, jeżeli zostały zgłoszone we właściwym terminie.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna środków pieniężnych dokonana między najbliższą rodziną, w określonych warunkach, korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Ponad 6,5 mln zł przychodu nie zadeklarowała do opodatkowania spółka świadcząca na terenie całego kraju usługi przewozowe przez mobilną aplikację – wynika z kontroli przeprowadzonej przez Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że otrzymane przez wnioskodawcę odszkodowanie za przejęcie części działek na cele realizacji inwestycji drogowej, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na to, że odszkodowanie to wypłacone zostało stosownie do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.
W obecnej sytuacji prawnej, osoba będąca formalną rodziną zastępczą może stanowić zarówno zstępnych, jak i wstępnych dla swoich opiekowanych. Czy to oznacza, że w przypadku darowizny mieszkania od rodziny zastępczej, zostaną zastosowane odpowiednie ulgi podatkowe? Według interpretacji KIS/MF, tak właśnie powinno być. Artykuł przedstawia szczegóły tej kwestii i omawia konsekwencje podatkowe dla wszystkich stron.
Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.
W dobie dynamicznych zmian na rynku nieruchomości oraz rosnącej popularności transakcji deweloperskich, wiele osób decyduje się na przekazywanie darowizn w transzach. Jednakże takie działanie niesie za sobą pewne konsekwencje podatkowe, w tym konieczność składania odrębnego zgłoszenia o nabyciu rzeczy i praw majątkowych (SD-Z2) dla każdej transzy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii, opierając się na interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że voucher na pobyt w hotelu SPA przekazywany pracownikom jako nagroda jubileuszowa, mający charakter darowizny, nie podlega opodatkowaniu.
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowali 25 września 2023 r., że usługa „Rozliczenia” jest już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta pozwala podatnikom i płatnikom zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że planowane działania wnioskodawcy związane z praktyką stakingu nie spełniają przesłanek darowizny, ponieważ nie stanowią aktu bezinteresownego przekazania majątku.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki zebrane w ramach zbiórki charytatywnej stanowią dla beneficjenta darowiznę, a zobowiązanie do zapłaty podatku od darowizny pojawia się tylko w sytuacji, gdy suma otrzymanych darowizn od jednego darczyńcy przekroczy określoną kwotę wolną od podatku.
REKLAMA
My i nasi partnerzy (w łącznej liczbie: 894), na podstawie wyrażonej zgody lub uzasadnionego interesu, przetwarzamy dane osobowe, takie jak: adresy IP i unikalne identyfikatory, wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam, reklamy oparte na ograniczonych danych i pomiarach reklam oraz podobne technologie w następujących celach: spersonalizowane reklamy, wybór spersonalizowanych treści, pomiar reklam i treści, badanie odbiorców oraz ulepszanie usług. Wykorzystanie ich pozwala nam zapewnić Państwu maksymalną wygodę przy korzystaniu z naszych serwisów poprzez zapamiętanie Państwa preferencji i ustawień na naszych stronach.
Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub podobne identyfikatory online (np. identyfikatory oparte na logowaniu, identyfikatory przypisywane losowo, identyfikatory sieciowe) w połączeniu z innymi informacjami (takimi jak rodzaj przeglądarki i informacje w niej zawarte, język, rozmiar ekranu, obsługiwane technologie itp.) mogą być przechowywane lub odczytywane na Twoim urządzeniu celem rozpoznania urządzenia za każdym razem, gdy następuje połączenie z aplikacją lub witryną internetową – w celach tutaj przedstawionych.
W dowolnym momencie mają Państwo możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących przetwarzanych informacji, a także wyrażenia sprzeciwu odnośnie przetwarzania tych danych lub ich wycofania, które na podstawie uzasadnionego interesu nie wymagają Państwa zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej wcześniej zgody.
W celu zmiany ustawień (przycisk "USTAWIENIA ZAAWANSOWANE") lub wycofania zgody (przycisk "WYCOFUJĘ ZGODĘ") na przetwarzanie danych, należy wyświetlić okno z ustawieniami, klikając w link "Zmień ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce strony.
Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących prywatności oznacza ich akceptację, co będzie skutkowało zapisywaniem danych osobowych opisanych powyżej na Państwa urządzeniach przez wszystkie serwisy internetowe Spółek Grupy INFOR PL.
Więcej informacji o zamieszczanych plikach cookie, możliwości zmiany ustawień prywatności oraz polityce przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności Grupy INFOR PL i Polityce Cookies Grupy INFOR PL