REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Darowizna, Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka?

W ciągu 30 dni należy zgłosić fakt zezłomowania pojazdu? Do tej pory to była czysta fikcja. Teraz kierowca uchylający się od tego obowiązku naraża się na karę. I to niemałą!

Pełne (100%) odliczenie VAT od samochodów służbowych – konieczne procedury

Przedsiębiorcy, którzy chcąc odliczać pełny (100%) VAT z kosztów poniesionych w związku z użytkowaniem samochodów służbowych, mają obowiązek wdrożyć w swojej firmie takie procedury, które dadzą maksymalną pewność, że samochody te mogą być wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Obniżona stawka VAT do 8% dla niektórych towarów

Na liście towarów, dla których z dniem 31 sierpnia 2020 r. zostały obniżone stawki VAT do wysokości 8%, znalazły się produkty pochodzenia zwierzęcego (nasienie zwierząt) oraz maszyny, urządzenia i wyposażenie dla ociemniałych i niewidomych. Dodatkowo, przedłużona została możliwość stosowania stawki VAT w wysokości 0% dla darowizn na cele związane ze zwalczaniem COVID-19.

Zmiany w stawkach VAT od 31 sierpnia 2020 r.

Przedłużenie możliwości czasowego stosowania stawki VAT 0% dla darowizn na cele związane ze zwalczaniem COVID-19 oraz obniżenie stawki podatku VAT do 8% dla niektórych towarów - takie zmiany zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów, które ma wejść w życie z dniem 31 sierpnia 2020 r.

REKLAMA

Darowizna w rodzinie - zwolnienie w podatku od darowizn nie będzie złagodzone

Nie ma przesłanek dla złagodzenia warunków zwolnienia z podatku od darowizn - informuje PAP Ministerstwo Finansów. Chodzi o obowiązek przekazywania darowizny na konto bankowe (ew. konto w SKOK) lub przekazem pocztowym, co pozwala obdarowanej najbliższej rodzinie uniknąć zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Nowy system poboru opłat za przejazd po drogach krajowych od lipca 2021 r.

Wraz z wejściem nowego systemu opłat za przejazd po drogach krajowych, KAS udostępni kierowcom około 220 Punktów Obsługi Klienta, gdzie m.in. będzie można zarejestrować się w systemie, czy skonfigurować urządzenia do lokalizacji - poinformował Przemysław Koch z MF. Nowy system poboru opłat za przejazd po drogach krajowych ma ruszyć najpóźniej w lipcu 2021 r.

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn także dla wychowanków rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka?

Sejmowa komisja finansów publicznych poparła 5 sierpnia 2020 r. poselski projekt ustawy, poszerzający krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Prawo do zwolnienia z tego podatku mają zyskać wychowankowie rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, opiekunowie i wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Sprzedaż samochodu - podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Sprzedaż samochodu a podatek. Czy zawsze przy sprzedaży samochodu trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Kto płaci podatek i składa deklarację PCC-3? Ile podatku trzeba zapłacić i w jakim terminie? Kto jest zwolniony z PCC i kiedy sprzedaż samochodu nie podlega temu podatkowi? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

REKLAMA

Zakup samochodu - podatek PCC

Wyjaśniamy w jakich przypadkach kupna samochodu trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podpowiadamy ile trzeba zapłacić, w jakim terminie i na kim ciąży obowiązek podatkowy.

Podatek przy zakupie auta w 2020 r.

Czy przy zakupie auta należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Ile wynosi stawka podatku w 2020 r.? Kto powinien uiścić podatek i w jakim terminie?

Zwolnienie z podatku darowizn otrzymanych na walkę z pandemią COVID-19 i wsparcie oświaty - objaśnienia MF

Minister Finansów wydał 21 lipca 2020 r. objaśnienia podatkowe dotyczące zwolnienia z podatku od spadków i darowizn - darowizn otrzymanych na przeciwdziałanie COVID-19 oraz wsparcie oświaty.

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

Gdzie jest tabliczka znamionowa?

Każdy samochód musi posiadać tabliczkę znamionową. Jej odnalezienie nie jest jednak takie łatwe. A więc gdzie jest tabliczka znamionowa? Poszukajmy odpowiedzi.

Czym tak naprawdę jest samochód dla Polaków? Mamy wyniki nowych badań!

Polscy kierowcy to co najmniej cztery pokolenia i bardzo różne podejścia do kwestii motoryzacji. Jak zatem zmieniają się gusta prowadzących nad Wisłą pod wpływem doświadczeń, możliwości finansowych czy czasów, w których żyjemy. To postanowił sprawdzić EFL.

Ukrywanie majątku przed urzędem skarbowym - jakie skutki w PIT?

W przypadku gdy sąd powszechny uwzględni skargę pauliańską złożoną przez fiskusa, to podatnik nie tylko nie ucieknie przed egzekucją zaległości, lecz dodatkowo może zapłacić PIT od przysporzenia. Jest to głównie przestroga dla dłużników, którzy próbują ukryć majątek przed wierzycielem (np. urzędem skarbowym), przekazując go np. w darowiźnie bądź sprzedając.

Jakie ułatwienia podatkowe wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

Dzięki nowej Tarczy antykryzysowej 4.0 niektóre przepisy dotyczące podatków dochodowych będą dostosowane do wyzwań związanych z COVID-19 - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Chodzi m.in. o prawo do odliczania darowizn na rzecz np. domów samotnej matki, noclegowni.

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

Tarcza antykryzysowa 4.0. to kolejna odsłona zmian w prawie w związku z COVID-19. Przewiduje m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych dla firm, czasowe przepisy antyprzejęciowe dla ochrony polskich przedsiębiorstw, wakacje kredytowe, wsparcie budżetów samorządów, ułatwienia dotyczące przetargów, wsparcie utrzymania miejsc pracy poprzez dostosowanie rynku pracy do wyzwań spowodowanych przez COVID-19, ułatwienia podatkowe, w tym prawo do odliczania darowizn na rzecz m.in. domów samotnej matki, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, czy domów pomocy społecznej.

Tarcza antykryzysowa 4.0 - będzie można odliczyć więcej darowizn

Tarcza antykryzysowa 4.0 zawiera nowe ułatwienia podatkowe. Więcej darowizn będzie można odliczyć od podstawy obliczania podatku dochodowego. Będzie to dotyczyć m.in. darowizn przekazanych na rzecz domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, czy domów pomocy społecznej. Od podatku będzie można odliczyć także darowizny rzeczowe w formie komputerów (zdatnych do użytku i nie starszych niż 3 lata), przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2020 r., m.in. placówkom oświatowym.

Koszty podatkowe leasingu przy użytkowaniu samochodu poza działalnością gospodarczą

Jeżeli umowa leasingu spełnia warunki określone w ustawie o PIT i nie zachodzą wyłączenia, to wydatki wynikające z tej umowy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pełnej, 100% wysokości. Samochód nie musi być wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Kiedy nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości ze spółki osobowej na wspólnika nie podlega podatkowi od spadków i darowizn?

Uchwała wspólników spółki jawnej zadecydowała o wycofaniu nieruchomości z majątku i ewidencji środków trwałych tej spółki i przekazaniu nieruchomości na rzecz wspólnika. W wykonaniu tej uchwały zostanie podpisana umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku spółki jawnej na rzecz wspólnika, zawarta w formie aktu notarialnego. Czy takie nieodpłatne przeniesienie własności jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn?

Wykup i sprzedaż samochodu osobowego po leasingu – skutki w PIT

Zakup samochodu za gotówkę, czy nawet w kredycie, jest często mniej opłacalny dla przedsiębiorców niż leasing. Po zakończeniu umowy leasingu, wielu z nich decyduje się na kolejny samochód (nowszy model) od tego samego producenta - wtedy najczęściej jedna umowa leasingowa zostaje zastąpiona drugą. Jednak część przedsiębiorców dochodzi do wniosku, że woli samochód wykupić, a następnie sprzedać samodzielnie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że w ten sposób mogą nałożyć na siebie obowiązek dodatkowego opodatkowania transakcji. Pewne ciekawe możliwości w tym zakresie mają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne.

Jak odliczyć darowiznę przekazaną na zwalczanie koronawirusa

Podatnicy mają obecnie możliwość zmniejszenia podatku dzięki przekazaniu darowizny na rzecz walki z koronawirusem (chorobą COVID-19). Odliczeniu podlega wartość przekazanej darowizny pieniężnej lub rzeczowej. W przypadku darowizny przekazanej w maju można odliczyć kwotę odpowiadającą 150 proc. wartości darowizny.

Darowizna na przeciwdziałanie COVID-19 a rozliczenia podatkowe

Samorządowa spółka z o.o. realizująca zadania w zakresie sportu i rekreacji przekazała lokalnemu szpitalowi środki ochrony (rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji), które posiadała na stanie, a których nie wykorzystywała w związku z czasowym zamknięciem prowadzonych przez nią obiektów. Czy w związku z takim przekazaniem spółka może skorzystać ze szczególnych rozwiązań przewidzianych w przepisach tarczy antykryzysowej? Jak w takiej sytuacji rozliczyć VAT, biorąc pod uwagę fakt, że dokonując zakupu darowanych towarów, spółka odliczyła podatek naliczony?

Koronawirus: producenci przedłużają gwarancję o 3 miesiące!

Epidemia dość mocno ingeruje w rzeczywistość, w tym tą motoryzacyjną. Kierowcy mają np. utrudniony dostęp do serwisów. Marki motoryzacyjne na szczęście o tym pomyślały. Skutek? Postanowiły wydłużyć gwarancję na pojazdy.

Co to jest numer VIN i gdzie go szukać?

Każdy samochód opuszczający fabrykę po 1981 roku musi otrzymać standaryzowany numer VIN. Dana kombinacja cyfr i liter jest przypisana tylko do jednego pojazdu. A to pozwala m.in. na precyzyjną identyfikację. Jak jednak zdekodować numer VIN?

Darowizny przekazywane za pośrednictwem portali pomocowych a podatek od spadków i darowizn

Przekazanie pieniędzy lub innych rzeczy przez darczyńców na rzecz osób fizycznych lub innych podmiotów, w tym jeżeli ma to miejsce za pośrednictwem portali pomocowych, nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn po stronie darczyńców. Obowiązek podatkowy mógłby powstać wyłącznie w przypadku, gdy zbiórka na określony cel byłaby prowadzona wyłącznie na rzecz osoby fizycznej i miałaby charakter darowizny lub polecenia darczyńcy.

Zakup samochodu za granicą (w innym kraju UE) - rozliczenie VAT

Otrzymałam od klienta mojego biura rachunkowego (podatnika VAT) fakturę, którą dostał on od sprzedawcy z tytułu zakupu używanego auta ciężarowego z UE. Czy do tej faktury sporządzam VAT-26 i VAT-23? Czy tylko ujmuje VAT-UE jako wewnątrzwspólnotowe nabycie? Czy podatnik wcześniej płaci VAT od tego zakupu?

Darowizny medyczne na rzecz m.in. domów pomocy społecznej z 0 proc. VAT

Do listy podmiotów, na rzecz których można przekazywać z 0 proc. VAT-em darowizny towarów związanych z ochroną zdrowia dołączą m.in. domy opieki społecznej, domy dla matek z dziećmi, czy noclegownie - przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów.

Przeprowadzenie dowodu przeciwnego w postępowaniu podatkowym

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił decyzję organu podatkowego, określającą podatnikowi wysokość zobowiązania akcyzowego, bo organ ten nie uwzględnił przy jej wydawaniu dowodów przedstawionych przez podatnika. Uznał tym samym, że organy podatkowe nie mogą opierać niekorzystnych dla podatników decyzji jedynie na urzędowych dokumentach, jednocześnie nie dopuszczając dowodów przeciwnych.

Jak zadbać o ciągłość biznesu w trakcie i po COVID-19

W obliczu kryzysu ekonomicznego, priorytetem dla przedsiębiorców jest zapewnienie bezpieczeństwa własnej firmie i jej pracownikom. W biznesie nie działa się jednak w pojedynkę. Według raportu McKinsey, w perspektywie długoterminowej dla stabilności biznesu kluczowa będzie odporność łańcucha dostaw, a osiągnąć ją można m.in. poprzez zapewnienie wsparcia finansowego małym i średnim dostawcom. To właśnie zatroszczenie się o swoje otoczenie rynkowe ma pomóc firmom minimalizować negatywny wpływ pandemii na gospodarkę, rynek pracy oraz własną organizację.

Obniżka stóp procentowych a koszty przy leasingu

Obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje automatycznie zmianę wysokości rat za leasingowane samochody. Nie wpływa jednak negatywnie na podatki - potwierdziło Ministerstwo Finansów. Powinno to rozwiać obawy podatników, którzy przed 1 stycznia 2019 r. wzięli w leasing samochody osobowe o wartości przekraczającej 150 tys. zł (z uwzględnieniem 50 proc. VAT, które nie podlega odliczeniu).

Odroczenie lub zawieszenie spłaty rat leasingowych - skutki podatkowe

Z uwagi na możliwość utraty prawa do wyższych kosztów podatkowych, przedsiębiorstwa, które przed 1 stycznia 2019 r. wzięły w leasing samochody o wartości powyżej 150 tys. zł, powinny teraz dwa razy się zastanowić, zanim wystąpią o odroczenie lub zawieszenie płatności rat leasingowych.

Stawka 0 proc. VAT na laptopy i tablety darowane m.in. szkołom i organizacjom edukacyjnym

Ministerstwo Finansów obniża do 0 proc. stawki VAT na laptopy i tablety darowane szkołom, organizacjom humanitarnym, charytatywnym czy edukacyjnym. Stawka 0 proc. VAT będzie miała zastosowanie pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy darowizny pomiędzy podatnikiem a jednym z podmiotów, na którego rzecz dokonywana jest darowizna sprzętu komputerowego.

W czasie koronawirusa bezpieczniejsze są... samochody! Nawet te wynajęte!

Koronawirus oznacza ograniczenie kontaktów z innymi. A ograniczenie kontaktów sprawia, że lepiej unikać... komunikacji miejskiej. Czym ją zastąpić? Najlepiej własnym samochodem! On jest dużo bezpieczniejszy.

Czy spłata kredytu przez rodziców to darowizna

Spłata przez rodziców (dłużników solidarnych) całości lub części rat kredytu nie jest darowizną, tj. nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego określonego w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Nie ma więc obowiązku składania zgłoszenia SD-Z2, które służy do zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych.

Odliczanie darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym PIT [PODCAST]

Prawo podatkowe sprzyja podatnikom, którzy przekazują darowizny na szczytne cele. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym także przedsiębiorcy) opodatkowani według skali podatkowej, mogą w rocznym zeznaniu podatkowym (konkretnie w PIT-37 i PIT-36) odliczyć od dochodu (przed opodatkowaniem) udzielone przez siebie darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub z tytułu honorowego krwiodawstwa. Prawo do odliczania darowizn na te cele mają także przedsiębiorcy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych (tzw. ryczałt ewidencjonowany) – rozliczający się na formularzu PIT-28. W przypadku ryczałtowców darowizny odlicza się oczywiście od przychodu. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Zbycie i nabycie samochodu trzeba zgłosić do urzędu - można to zrobić online

Nabywcy i zbywcy pojazdów (w tym oczywiście samochodów) mają obowiązek zgłosić fakt nabycia lub zbycia do odpowiedniego wydziału komunikacji (w starostwie powiatowym, urzędzie miasta na prawach powiatu, czy w urzędzie dzielnicy w przypadku Warszawy). Zgłoszeniu podlega przeniesienie własności pojazdu zarówno na podstawie umowy sprzedaży jak i w przypadku darowizny. Zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu. Osoba, która tego nie zrobi – może zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 złotych. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca, że najłatwiej zgłosić to online przez internet.

Darowizna na cele krwiodawstwa w rocznym PIT

Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddają bezpłatnie krew (honorowi dawcy krwi), mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Wysokość odliczenia zależy od ilości oddanej krwi lub jej składników.

Zwolnienie z PIT i CIT dla e-pojazdów - nabór wniosków ruszy w pierwszym kwartale 2020 r.

Wprowadzone zostanie zwolnienie z podatku dochodowego (PIT i CIT) wsparcia na zakupu e-pojazdów udzielanego z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska nabór wniosków ruszy jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r.

Sprzedaż samochodu w trakcie umowy leasingu - rozliczenie VAT

Firma korzysta z samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Odlicza VAT od rat leasingowych (50%). Teraz chce sprzedać samochód innej firmie ze względu na to, że będzie likwidowana. Jak wystawić fakturę sprzedaży? Co z VAT?

Potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu - nowy wzór dokumentu od 1 marca 2020 r.

Przesunięty został termin, z 1 stycznia 2020 r. na 1 marca 2020 r., wejścia w życie nowego wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy.

Odwołanie darowizny możliwe z powodu rażącej niewdzięczności

Z powodu rażącej niewdzięczności możliwe jest odwołanie darowizny nawet już wykonanej. Rażąca niewdzięczność jest jednak pojęciem niezdefiniowanym. Jakie zatem zachowania mogą o niej świadczyć?

Prezent od Gwiazdora (ew. św. Mikołaja) i rózga od skarbówki – podatek od prezentów

Ten, kto jest cały rok grzeczny, to zasłużył na prezent od Gwiazdora (ew. św. Mikołaja ;) pod choinkę. Ale zasłużył też na rózgę od Urzędu Skarbowego, jeśli od prezentu nie uiścił podatku. Bardzo łatwo zapominamy, że prezent nie jest niczym innym jak darowizną. I zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy z nas (bez względu na wiek) od darowizny i jej wartości rynkowej powinien zapłacić podatek. Czy zatem faktycznie jesteśmy zobligowani do zapłaty daniny? Otóż, wszystko jest uzależnione od powinowactwa oraz wysokości prezentu.

Stawki akcyzy na paliwa silnikowe w 2020 r.

W 2020 r. stawki akcyzy na paliwa silnikowe będą nieznacznie niższe niż w roku obecnym. Przykładowo, dla olejów napędowych o kodzie CN 2710 19 43 i 2710 20 11 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z bio-komponentami stawka akcyzy wyniesie 1168,00 zł/1000 litrów (w 2019 wynosi 1171,00 zł/1000 litrów).

Darowizna od bratowej a podatek od spadków i darowizn

Mimo ustania małżeństwa brata i bratowej (wskutek śmierci brata), pomiędzy siostrą zmarłego brata a jej bratową nadal istnieje stosunek powinowactwa. Dlatego też, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku otrzymania darowizny od bratowej należy zaliczyć siostrę do II grupy podatkowej.

Top 5: Te auta są warte swojej ceny! Najlepsze oferty w Polsce!

Pytanie postawione przed dzisiejszym materiałem brzmi: jak możliwie najefektywniej wydać pieniądze na nowy samochód? Oto pięć propozycji z polskiego rynku pierwotnego, które są warte każdej złotówki.

Niższa stawka akcyzy dla samochodów o napędzie hybrydowym

Prezydent podpisał ustawę, która zakłada obniżenie stawek podatku akcyzowego dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo-elektrycznym. Nowe regulacje wejdą w życie prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Czy reklama na samochodzie świadczy o wykorzystywaniu go wyłącznie w działalności gospodarczej

Porada dotyczy związku pomiędzy umieszczeniem reklamy na samochodzie a sposobie korzystania z pojazdu – problematyka VAT.

Wykup samochodu z leasingu na cele osobiste - skutki podatkowe

Przedsiębiorcy użytkujący samochody osobowe w ramach leasingu operacyjnego na koniec okresu umowy stają przed decyzją odnośnie do wyboru sposobu wykupu pojazdu. Możliwości zależą od umowy leasingu, ale najczęściej spotykany jest wykup pojazdu „na firmę”, czyli do dalszego wykorzystywania w działalności. Większość firm oferuje także możliwość wykupu tzw. prywatnego, tj. na cele osobiste podatnika.

REKLAMA