REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kogo nie można zatrudniać w porze nocnej

Prowadzę niewielką firmę produkcyjną, w której praca odbywa się całodobowo. Wiem, że nie wszyscy pracownicy mogą być zatrudniani w porze nocnej. Bardzo proszę o szczegółowe informacje, komu, oprócz kobiet w ciąży, nie mogę zlecać pracy nocą?

Święto Trzech Króli nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego

Wprowadzenie święta Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy, wcale nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego. Zmieniono bowiem sposób odbierania wolnych dni za święta przypadające w dni wolne od pracy. Gdyby na wprowadzoną przez Sejm zmianę spojrzeć tylko z punktu widzenia liczby dni wolnych, to lepiej byłoby pozostawić obecne regulacje.

Wynagrodzenie za czas dyżuru

Na rozliczenie dyżuru ma wpływ to, czy dyżur był pełniony w domu czy w zakładzie pracy. Ważne jest również to, czy pracownik wykonywał w tym czasie pracę.

Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy

REKLAMA

Zakaz zwalniania pracownicy wnioskującej o obniżenie wymiaru czasu pracy

W naszej firmie, zatrudniającej powyżej 20 osób, jedna z pracownic ma umowę o pracę trwającą do 30 grudnia 2010 r. z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jej urlop wychowawczy miał zakończyć się 30 grudnia 2010 r. Pracowała u nas dotychczas w charakterze księgowej. 30 kwietnia 2010 r. pracownica złożyła wniosek o przywrócenie do pracy od 1 czerwca 2010 r. i jednocześnie o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. W chwili obecnej nie mamy możliwości jej zatrudnienia, ponieważ nie mamy wolnego etatu. Czy możemy się z nią rozstać bez narażenia się na konsekwencje złamania przepisów prawa pracy oraz jak wygląda kwestia ochrony tej pracownicy?

Rozliczenie czasu pracy w delegacji

Pracownik naszej firmy 23 sierpnia br. rozpoczął pracę o godzinie 7.30 i skończył ją o 15.30. Następnie 24 sierpnia o godz. 2.00 w nocy wyjechał w delegację i od 9.00 do 17.00 przebywał w miejscu załatwiania spraw, po czym wrócił do miejsca zamieszkania 24 sierpnia o godzinie 23.00. Następnego dnia, tj. 25 sierpnia, rozpoczął pracę o godzinie 7.30. Jak prawidłowo rozliczyć się z pracownikiem z „oddania godzin” w opisanej wyżej sytuacji?

Jak obliczyć okres stażu pracy strażaka

Jestem księgową w komendzie powiatowej państwowej straży pożarnej (PSP). Nasi strażacy mają różne okresy pracy sprzed okresu służby w PSP (np. jeden ze strażaków pracował od 3 lipca 1989 r. do 31 sierpnia 1991 r. i od 2 września 1991 r. do 20 września 1992 r. oraz od 23 września 1992 r. do 10 lutego 1994 r.). Proszę o podanie prawidłowego sposobu obliczania stażu pracy do wysługi lat funkcjonariuszy PSP oraz podstawę prawną na załączonym przeze mnie przykładzie.

Wynagrodzenie akordowe

Wysokość wynagrodzenia w systemie akordowym zależy od efektów pracy pracownika. Pracodawca ustalając stawki akordowe powinien pamiętać, że ich wysokość powinna być ustalona tak, aby odpowiadały w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy, kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniały ilość i jakość świadczonej pracy.

REKLAMA

Co grozi pracodawcy za prowadzenie podwójnej dokumentacji czasu pracy

Przepisy Kodeksu pracy jasno stanowią, że pracodawca jest zobowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika. Często zdarza się tak, że firmy prowadzą podwójną dokumentację czasu pracy. Jedna zawiera dane oparte o nominalny czas pracy i jest podawana do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, druga z kolei dotyczy wyłączenie pracy w godzinach nadliczbowych. Za prowadzenie podwójnej dokumentacji podmiot zatrudniający może być oskarżony o popełnienie przestępstwa.

Czy pracownikowi, który zmienił pracę w trakcie roku, należy udzielić 14 dni kalendarzowych wypoczynku

Zatrudniliśmy pracownika od 1 lipca br. na pełny etat. Przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ posiada 10-letni staż pracy. Pracownik przez pierwsze pół roku 2010 r. pracował u innego pracodawcy. Wykorzystał u niego 13 dni urlopu wypoczynkowego. Czy powinniśmy mu udzielić urlopu wypoczynkowego w taki sposób, aby miał zapewnione 14 dni wypoczynku, mimo że pracownik nie chce ich wykorzystać jednorazowo?

Korzystanie przez pracowników ze służbowego sprzętu w celach prywatnych

Obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy w trakcie godzin pracy. Okazuje się, że pracownicy coraz częściej zamiast pracować korzystają ze służbowego sprzętu w celach prywatnych.

Obniżenie urlopu wypoczynkowego o okres usprawiedliwionej niepłatnej nieobecności w pracy

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni, a następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym przez 5 miesięcy. Pracodawca nie rozwiązał z nim umowy o pracę. Po świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik nie otrzymał zaświadczenia o zdolności do pracy i nie miał zasiłku chorobowego. Ustalił z pracodawcą, że nie będzie pracował, aż się nie wyleczy. Obecnie pracownik rozwiązuje umowę z pracodawcą. Czy okres nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej należy zaliczyć do wyliczenia urlopu proporcjonalnego w celu wypłaty ekwiwalentu?

Harmonogramy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym

Na jednym ze stanowisk mamy zatrudnionych kilku pracowników w systemie równoważnym. Jest ich tylu, że podczas planowania czasu pracy zdarza się, że nie mają oni zaplanowanego w harmonogramie całego wymiaru czasu pracy. Jeżeli w trakcie takiego miesiąca zdarzy się, że trzeba będzie zastąpić jednego z pracowników, „dokładamy” pozostałym pracę w ich dniach wolnych, ale nawet z tymi dołożonymi godzinami nie przekraczają oni miesięcznego wymiaru. Czy w związku z tym taka nieplanowana praca stanowi pracę w godzinach nadliczbowych?

Nadgodziny przy zadaniowym czasie pracy

Zadaniowy czas pracy może być zastosowany wszędzie tam, gdzie jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. Najczęściej zadaniowy czas pracy stosowany jest w zawodzie dziennikarza, agenta ubezpieczeniowego, handlowca, kontrolera itp.

Urlop wypoczynkowy pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na część etatu

Mamy 2 pracowników pracujących na część etatu. Obaj mają staż pracy powyżej 10 lat. Jeden z nich jest zatrudniony na 3/4 etatu i posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Drugi takiego orzeczenia nie ma, ale jest zatrudniony na 1/4 etatu. Jak obliczyć urlop w obu przypadkach?

Prawidłowa treść stosunku pracy w zakresie czasu pracy

Jeśli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy lub nie tworzy układu zbiorowego pracy, może określić rozkład czasu pracy w obwieszczeniu skierowanym do pracowników.

Czas pracy w delegacji pracowników pasażerów i pracownika kierowcy

Nasi pracownicy często wyjeżdżają w delegacje. Przeważnie dojazd odbywa się służbowym samochodem, który prowadzi jeden z pracowników. Staramy się, aby za każdym razem była to inna osoba. Czy do nadgodzin w delegacji ma znaczenie fakt prowadzenia samochodu przez pracownika? Czy czasu jazdy w delegacji nie wliczamy do nadgodzin dla pracownika kierującego samochodem i dla pracownika siedzącego obok kierowcy?

Zmiany w przepisach dla nauczycieli

Od 1 września 2010 r. wzrosły wynagrodzenia dla nauczycieli szkół samorządowych oraz prowadzonych przez administrację rządową, zwiększyła się także liczba godzin tzw. karcianych niewliczana do pensum dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.

Wynagrodzenie za pracę w przypadku rekompensowania nadgodzin czasem wolnym

Obliczanie wynagrodzenia pracownika w miesiącu odbioru czasu wolnego za pracę w nadgodzinach zależy od tego, czy ten czas wolny udzielany jest na wniosek pracownika czy z inicjatywy pracodawcy.

Konsekwencje niezawarcia dwóch umów bezpośrednio po sobie

Pracownikowi skończyła się umowa o pracę. Po 2 tygodniach od ustania tamtej umowy pojawiły się jednak plany, aby podpisać z tym samym pracownikiem kolejną umowę. Czy musimy wypłacać mu ekwiwalent za urlop w momencie, gdy chcemy zawrzeć porozumienie w sprawie wykorzystania urlopu w trakcie tej kolejnej umowy?

Urlop szkoleniowy a inne urlopy pracownicze

Na czas przygotowań do egzaminów pracownik może uzyskać różne świadczenia ze strony pracodawcy, m.in. urlop szkoleniowy lub urlop bezpłatny. Urlop szkoleniowy jest udzielany np. w celu przygotowania pracy dyplomowej.

Nadgodziny w prawie unijnym

Prawo unijnie nie ingeruje w sposób znaczący w zagadnienia dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych. Podaje tylko ogólne kierunki, jakimi powinny podążać państwa, regulując tę kwestię.

Nadgodziny kadry zarządzającej

W naszej firmie pracuje się w podstawowym systemie czasu pracy. Kierownicy komórek organizacyjnych nie otrzymują wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Kierownicy i ich zastępcy otrzymują dodatek funkcyjny z racji pełnionych funkcji.1. Czy kierownikom i ich zastępcom przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych niezleconych przez pracodawcę, a wynikłych z okresowego spiętrzenia obowiązków (np. zastępowanie kierownika, który udał się na urlop wypoczynkowy).2. Czy system czasu pracy (np. podstawowy czy zrównoważony) ma wpływ na nadgodziny osób kierujących zakładem pracy?

Podróż służbowa a czas pracy

Definicja podróży służbowej znajduje się w art. 77 (5) kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem za podróż służbową uważa się wykonywanie, na polecenie pracodawcy, pracy (zadań służbowych) poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy albo poza stałym miejscem świadczenia pracy.

Gdy kierownik pracuje w nadgodzinach

Mimo że czas pracy kadry kierowniczej nie jest tak chroniony jak szeregowych pracowników, to niejednokrotnie ich prawa pokrywają się z tymi gwarantowanymi przez prawo pracy. Należą do nich m.in. zakaz pracy w porze nocnej kobiety w ciąży zatrudnionej jako np. kierownik działu.

Zadaniowy czas pracy – korzyści i zagrożenia

Rezultaty wielu rodzajów pracy można łatwo zmierzyć. Warto w tych przypadkach zastanowić się nad zastosowaniem zadaniowego czasu pracy, który, zmniejszając obciążenia kontrolne pracodawcy, pozwala jednocześnie na uzyskanie zakładanych wyników pracy.

Obliczanie dodatku za nadgodziny

Wysokość dodatku za nadgodziny jest uzależniona od pory dnia, w której pracownik świadczy pracę oraz od tego, czy jest on wynagradzany stawką stałą czy zmienną.

Dyżur zakładowy w prawie wspólnotowym

Zgodnie z prawem wspólnotowym niezaliczanie do czasu pracy okresu dyżuru zakładowego, podczas którego pracownik nie wykonuje pracy, jest niezgodne z prawem.

Czy będzie bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej ustawę o pracownikach urzędów państwowych. Nowelizacja dotyczy m.in. zniesienia bezwzględnego zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych kobiet opiekujących się dziećmi w wieku do 8 lat.

Dyżur medyczny

Lekarze i inni pracownicy posiadający wyższe wykształcenie, którzy wykonują zawód medyczny, mogą być zobowiązani przez pracodawców do pełnienia dyżuru medycznego.

Wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego nie może być wyższa od odpisu na zfśs. O rezygnacji z wypłaty świadczenia urlopowego pracodawca musi poinformować pracowników do końca stycznia danego roku w sposób u niego przyjęty.

Czas wolny w zamian za godziny przepracowane ponad normę

Pracownik w marcu tego roku pracował sześć dni po 9 godzin na dobę, tj. przepracował 6 godzin nadliczbowych. Czy pracownik w takiej sytuacji powinien wystąpić z wnioskiem o udzielenie w zamian czasu wolnego, czy też pracodawca może swobodnie zadecydować, czy udzieli pracownikowi czasu wolnego, czy też wypłaci dodatek za czas przepracowany w nadgodzinach?

Godziny nadliczbowe w podróży służbowej

W naszej firmie obowiązuje czas pracy od 8.00 do 16.00, a pora nocna trwa od 23.00 do 7.00 rano. Pracownik wyjechał w podróż służbową samochodem służbowym i wiózł 2 pracowników. Podróż trwała 4 godziny (od 6.00 do 10.00). Następnie wszyscy pracowali całą noc. Wracali natomiast od 5.00 do 9.00 rano. Czy temu pracownikowi należy się dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli tak, to jaki?

Gdy czwartek jest dla pracownika dniem wolnym od pracy

Z harmonogramu czasu pracy pracownika wynika, że jego dzień wolny przypada w dzień powszechnie wolny od pracy, np. w Boże Ciało. Czy należy oddać pracownikowi dzień wolny za taki dzień?

W jakim terminie pracownik ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Urlopy wypoczynkowe udzielane są zgodnie z planem urlopów, ustalanym przez pracodawcę. Należy jednak pamiętać, że plan urlopów jest ustalany w porozumieniu z pracownikiem.

Czy wypłata świadczenia urlopowego wpływa na wypłatę emerytury

Zatrudniam pracownika, który pobiera wcześniejszą emeryturę. Zarabia obecnie 2100 zł. W lipcu br. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie zfśs otrzyma dofinansowanie do wczasów w wysokości 520 zł. Skoro za lipiec osiągnie przychód w wysokości 2620 zł, to czy powinien zgłosić w ZUS zawieszenie części emerytury za ten miesiąc?

Kiedy tracimy prawo do urlopu wypoczynkowego?

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest niezbywalne i należne każdemu pracownikowi. Prawo to przyznaje mu nie tylko Kodeks pracy, ale przede wszystkim Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca

Zatrudniliśmy pracownicę od 5 lipca 2010 r. na pełny etat. Posiada ona prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Zawarliśmy z nią umowę na okres próbny do 30 września br. Pracownica poprosiła o udzielenie 5 dni urlopu wypoczynkowego w terminie od 26 do 30 lipca br. Do 4 lipca br. pracownica była zatrudniona u innego pracodawcy. Wykorzystała u niego urlop za 7 miesięcy br., tj. 16 dni. Czy w takim przypadku możemy udzielić urlopu wypoczynkowego pracownicy, jeżeli urlop za lipiec br. należał jej się u poprzedniego pracodawcy?

Czy dopuszczalna jest krótkotrwała przerwa w wypoczynku dobowym kierowcy

Kierowca wykorzystując dobowy wypoczynek musiał przestawić pojazd. Zaparkował w dozwolonym miejscu, ale tarasował przejazd potrzebny ze względu na nagłe prace remontowe wykonywane obok parkingu. Kierowca zaparkował więc w innym miejscu. Czy przerwanie wypoczynku będzie w tym przypadku podlegać sankcjom ze strony inspekcji transportu drogowego? Przerwa w wypoczynku trwała kilka minut, jednak kierowca nie miał nieprzerwanego wypoczynku. Poza tym o te kilka minut przekroczył dzienny limit prowadzenia pojazdu.

Zasady ustalania czasu pracy osób zarządzających zakładem pracy

Kadra kierownicza może być zatrudniana na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa-zlecenie, kontrakt menedżerski) albo na podstawie umowy o pracę. W tym drugim przypadku do ich czasu pracy stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

Ochrona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego

W okresie przebywania na urlopie wychowawczym oraz podczas pracy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy połączonym z opieką nad dzieckiem pracownik jest chroniony przed zwolnieniem. Ochrona nie przysługuje np. w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Co z urlopem pracownika powracającego do pracy po długiej nieobecności?

Zgodnie z Kodeksem pracy, w przypadku, gdy pracownik powraca do dotychczasowego pracodawcy w ciągu tego samego roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej miesiąc okresie nieobecności, jego urlop podlega proporcjonalnemu skróceniu.

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Dni wolne przysługujące stażyście

Staże są dobrym rozwiązaniem dla bezrobotnych, którzy chcą nabyć doświadczenie i zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy. W czasie stażu nie nawiązuje się stosunku pracy tzn., że osoba odbywająca staż nadal ma status osoby bezrobotnej i nie może uzyskiwać dochodu, oprócz wypłacanego przez Powiatowy Urząd Pracy stypendium za staż.

Komu przysługuje prawo do krótszego czasu pracy

Zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Przepisy prawa przewidują jednak sytuację, kiedy pracownikowi przysługuje prawo do krótszego czasu pracy.

Co z prawem do niewykorzystanej części urlopu w przypadku przejścia na emeryturę?

Czy pracownik, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze i przechodzi na emeryturę, traci prawo do niewykorzystanej części urlopu?

Z jakich płatnych zwolnień z pracy może skorzystać pracownik niepełnosprawny

Przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują dwie sytuację kiedy pracownikowi przysługują zwolnienia z pracy za zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Komu przysługuje dodatkowa przerwa w pracy

Kiedy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowa 15 minutowa przerwa w pracy?

Czy pracownik niepełnosprawny może pracować w porze nocnej

Jestem pracownikiem niepełnosprawnym. Czy mogę pracować w porze nocnej?

Kiedy pracownik niepełnosprawny może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Co do zasady osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Należy jednak podkreślić, że zakaz ten jest zakazem względnym, co oznacza, że ustawodawca przewidział sytuację, kiedy pracownik niepełnosprawny może pracować w godzinach nadliczbowych jak i w porze nocnej.

REKLAMA