REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego zwlekamy z realizacją niektórych planów?

Jak powszechnie wiadomo, dużo łatwiej jest planować, niż działać. Często zdarza nam się nasze postanowienia odwlekać i obiecywać, że zaczniemy od jutra, od poniedziałku czy nawet od nowego roku. Mało kto zdaje sobie sprawę, co jest prawdziwą przyczyną takiego stanu rzeczy i jak niewiele trzeba, by zamierzenia po prostu zacząć wcielać w życie.

Wymiar czasu pracy 2015

Prawidłowe ustalenie wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym pozwala na właściwe planowanie rozkładów czasu pracy. Ile wymiar czasu pracy wynosi w 2015 roku?

Ferie zimowe 2015

Ferie zimowe 2015, czyli te które przypadają w roku szkolnym 2014/ 2015 trwają dwa tygodnie i będą w okresie od 19 stycznia do 1 marca 2015 roku. Termin ferii zimowych wyznaczany jest w drodze komunikatu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Odwołanie z urlopu – zwrot kosztów

Okres urlopowy nasuwa wiele wątpliwości dotyczących udzielania dni wolnych od pracy, wynagradzania za ten czas oraz odwołania z urlopu. Otóż pracodawca posiada możliwość odwołania pracownika z urlopu. Czy na każdą prośbę pracodawcy należy przerwać urlop i stawić się do pracy? Czy pracodawca pokryje koszty związane z przerwaniem wypoczynku?

REKLAMA

Jak obliczać czas pracy burmistrza

Burmistrza obowiązują normy czasu pracy określone w Kodeksie pracy, przy czym czas pracy może być organizowany w różne systemy. Najbardziej adekwatny dla tego stanowiska wydaje się jednak system zadaniowy.

Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku

Ekwiwalent pieniężny jest świadczeniem należnym pracownikowi w sytuacji, w której nie wykorzysta on z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o specjalny współczynnik. Ile będzie wynosił ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku?

Szkolenie "Czas pracy 2014 po zmianach - jak prawidłowo planować i rozliczać?" - 27 maja 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy 2014 po zmianach - jak prawidłowo planować i rozliczać?", które odbędzie się 27 maja 2014 r. w Gdańsku.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" 28 maja 2014 r. - Rzeszów

Zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się 28 maja 2014 r. w Rzeszowie.

REKLAMA

Elastyczny czas pracy najczęściej stosowany w branży przetwórstwa przemysłowego

Nowe rozwiązania zawarte w Kodeksie pracy dotyczące elastycznego czasu pracy funkcjonują od sierpnia 2013 roku. Od tego czasu już ponad 900 firm wprowadziło elastyczny czas pracy, najwięcej w branży przetwórstwa przemysłowego.

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2015 roku

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za każdy dzień urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w danym roku kalendarzowym, a którego nie wykorzystał w naturze. Współczynnik ten ustalany jest odrębnie dla każdego roku kalendarzowego.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2015 r.

Ekwiwalent pieniężny to świadczenie, jakie należy się pracownikowi, który w momencie wygaśnięcia stosunku pracy nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w 2015 r. jego wysokość ustalana będzie w oparciu o specjalny współczynnik.

Zestaw nawyków, które pozwolą zaoszczędzić mnóstwo czasu

Marzeniem wielu zapracowanych osób jest magiczne wydłużenie doby. Jesteśmy niemal pewni, że jeśli tylko dostalibyśmy kilka dodatkowych godzin, uporalibyśmy się z wszystkimi służbowymi obowiązkami i w końcu moglibyśmy poświęcić się sprawom rodzinnym. Scenariusz ten jest jednak mało prawdopodobny, gdyż w większości przypadków straty czasu wynikają z kiepskiej organizacji. A zmienić ją może wyłącznie zestaw odpowiednich nawyków.

Dłuższa praca niepełnosprawnych

Dłuższa praca niepełnosprawnych będzie przedmiotem prac Senatu podczas 54. posiedzenia, które odbędzie się w dniach 21 i 22 maja 2014 r. Projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zakłada możliwość wydłużenia czasu pracy na wniosek osoby niepełnosprawnej.

Warunki wprowadzania i stosowania przerywanego systemu czasu pracy

Przerywany system czasu pracy wyróżnia się pewnymi odmiennościami w zakresie sposobu jego wprowadzania i stosowania. Jakie są warunki wprowadzania i stosowania przerywanego systemu czasu pracy?

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2014 r.

Ekwiwalent pieniężny przysługuje, kiedy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o specjalny współczynnik.

Praca zdalna podczas podróży służbowej

Pracodawcy coraz częściej wysyłają pracowników w podróże służbowe, które nie zawsze oznaczają dojazd do wyznaczonego celu. Coraz powszechniejsze jest wykonywanie w jej trakcie poleceń służbowych i wykonywanie tzw. pracy zdalnej. Czy można uznać, że taka podróż to dodatkowe wolne godziny od pracy? Jak traktować wobec tego telekonferencje?

Wydłużony wiek emerytalny - zaskarżony do MOP

Wydłużony wiek emerytalny został 6 i 7 maja 2014 roku uznany przez Trybunał Konstytucyjny za zgodny ze standardem konstytucyjnym. Po wyczerpaniu środków krajowych NSZZ Solidarności zapowiada zaskarżenie wydłużenia wieku emerytalnego do Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

Obowiązkowe przerwy w pracy dla pracowników

Regulacje kodeksu pracy przyznają pracownikowi prawo do co najmniej 15 minutowej przerwy, jeżeli jego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Wskazana przerwa wliczana jest do czasu pracy i przysługuje niezależnie od ustalonego dla niego wymiaru czasu pracy.

Czy indywidualny rozkład czasu pracy zgłasza się w PIP?

Każdy z pracowników ma prawo złożyć u pracodawcy wniosek o wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy w ramach obowiązującego go czasu pracy. Czy wówczas pracodawca musi zgłaszać ten fakt w PIP?

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Czas pracy stanowi maksymalna liczba godzin, w których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, w obowiązującym go okresie rozliczeniowym. Jaki będzie wymiar czasu pracy w 2015 r.? Jak obliczyć wymiar dla trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego?

Dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2015 r.

Obok zwykłych dni wolnych w 2015 r. pracownikom przysługiwać będzie dodatkowy dzień wolny od pracy w zamian za to, że ustawowo wolne od pracy 15 sierpnia oraz 26 grudnia przypadną w soboty. Jest to wynik zmian, które nastąpiły w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r.

Do kiedy należy złożyć pierwszą ratę odpisów na ZFŚS?

Pracodawcy, którzy utworzyli w 2014 r. zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zobowiązani są do 31 maja 2014 r. przekazać pierwszą ratę odpisów. Przekazania należy dokonać na odrębny rachunek ZFŚS w wysokości co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego ustalanego na pełny rok.

Czas pracy po zmianach w Kodeksie pracy

W sierpniu 2013 roku weszła w życie nowelizacja przepisów Działu VI Kodeksu pracy dotyczących czasu pracy. Wprowadzanie w życie nowych mechanizmów zawsze musi się odbywać za zgodą reprezentacji pracowników. Jakie zmiany w czasie pracy zostały wprowadzone?

Dodatkowy dzień wolny za świąteczną sobotę 3 maja

Pracodawca musi oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto 3 maja przypadające w tym roku w sobotę. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku, realizowany dopiero teraz, gdyż w 2013 roku nie mieliśmy takiego przypadku.

Czy jest celowe tworzenie rezerw na niewykorzystane urlopy

Wszyscy pracownicy spółki mają stałe wynagrodzenie. Wielkość niewykorzystanych urlopów z roku na rok jest porównywalna. Spółka nigdy nie tworzyła rezerw na niewykorzystane urlopy. Teraz biegły rewident nalega, aby je utworzyć. Grozi firmie zastrzeżeniem w opinii. Czy spółka ma obowiązek tworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy?

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Rozliczenie odbytej podróży służbowej przez pracownika może stanowić dla pracodawcy nie lada wyzwanie. Nie zawsze bowiem można stwierdzić czy podróż służbowa będzie mogła być wliczona do czasu pracy. Na jakich zasadach można wyznaczyć wówczas czas pracy?

Zarządzanie czasem poprzez nawyki i narzędzia

Projektowanie własnego czasu z całą pewnością nie należy do zadań łatwych. Organizacja dnia, która w znaczący sposób poprawi produktywność wymaga bowiem zarówno wiedzy, doświadczenia, jak i konsekwencji w jej przestrzeganiu. Pomocne mogą się jednak przy tym okazać nawyki tworzące naszą codzienność, wzmocnione zestawem określonych narzędzi.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Istnieją okoliczności, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Kiedy i po spełnieniu się jakich okoliczności pracodawca może zgodnie z prawem odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Dodatkowy dzień wolny za święto 1 listopada 2014 r.

W tym roku dwa dni ustawowo wolne od pracy wypadają w soboty. Pracodawca musiał oddać dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r. Drugim świętem wypadającym w sobotę jest Dzień Wszystkich Świętych czyli 1 listopada. Pracodawca oddaje dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje dane święto.

Dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r.

Każdy pracownik, który zgodnie z przeciętnie 5-dniowym tygodniem pracy ma wolne soboty, otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy za święto Konstytucji 3 maja. Dzień wolny pracodawca przyznaje do końca okresu rozliczeniowego.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy funkcjonariuszy ABW - wyrok TK

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy funkcjonariuszy ABW przysługuje niezależnie od przyczyny zwolnienia ze służby. Dwukrotne niestawienie się bez usprawiedliwienia przed komisją lekarską w celu określenia stanu zdrowia nie pozbawia funkcjonariusza ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat

Kiedy mamy do czynienia z pracą ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat? Czym różni się ona od pracy w godzinach nadliczbowych i jak ustala się wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową pracownika niepełnoetatowego?

Dodatkowy dzień wolny za święto, które wypada w sobotę

W 2014 r. dwa święta wypadają w sobotę. Jednym z nich jest Święto Konstytucji 3 Maja. Oznacza to, że pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Szkolenie "Rozliczanie czasu pracy w praktyce w 2014 roku" - 14 kwietnia 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie czasu pracy w praktyce w 2014 roku", które odbędzie się 14 kwietnia 2014 r. w Poznaniu.

Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że już ponad 700 firm wprowadziło elastyczny czas pracy. Najczęściej po nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

707 firm w Polsce wprowadziło już elastyczny czas pracy. Takie dane przedstawiła Państwowa Inspekcja Pracy. Wynika z nich, że najwięcej przedsiębiorców korzysta z tych rozwiązań w Katowicach, Rzeszowie, Krakowie i Olsztynie. Jakie korzyści płyną dla firm z wprowadzenia elastycznego czasu pracy?

Elastyczny czas pracy w firmach

Coraz więcej firm decyduje się na elastyczny czas pracy. Ponad 700 firm zdecydowało się na wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Najchętniej po nowe rozwiązania sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy, do którego z kolei wliczane są okresy nauki potwierdzone stosownym dokumentem. Jaki dokładnie wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego ma więc okres przebytej nauki?

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Zgodnie z regulacjami kodeksowymi praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej oraz wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych?

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, delegacje, nowe przepisy" 11 kwietnia 2014 r. - Opole

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, delegacje, nowe przepisy", które odbędzie się 11 kwietnia 2014 r. w Opolu.

Przerwa w pracy

Niezależnie o tego, jak długie przerwy w pracy każdy z nas ma, ważne jest, aby właściwie je wykorzystać. Jak efektywnie wykorzystywać przerwy w pracy?

Wyznacz swój cel i nie marnuj więcej czasu

Ilość zadań, która stoi przed nami każdego dnia niekiedy sprawia, że przestajemy się nad nimi zastanawiać. W pewnym momencie najzwyczajniej w świecie zaczynamy mechanicznie wykonywać kolejne obowiązki, nie próbując nawet ocenić, jak wpłyną one na naszą przyszłość. To bez wątpienia błąd, bowiem takie działanie sprawi, że z efektów naszej pracy korzystać będą inni – ci, którzy potrafili wyznaczyć sobie cele.

Warsztaty "Czas pracy 2014. Tworzenie harmonogramów czasu pracy w produkcji" 15-16 kwietnia 2014 r.

Zapraszamy na warsztaty "Czas pracy 2014. Tworzenie harmonogramów czasu pracy w produkcji", które odbędą się w dniach 15-16 kwietnia 2014 r. w Warszawie.

Dodatek za godziny nocne 2014

Dodatek do wynagrodzenia za godziny nocne przysługuje pracownikowi nocnemu, tj. świadczącemu pracę w godzinach nocnych. Za godziny nocne uważa się te, w przedziale czasu pomiędzy 21:00 a 7:00. Komu i w jakiej wysokości przysługuje dodatek za pracę w godzinach nocnych w 2014 roku?

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" 28 marca 2014 r. - Łódź

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się 28 marca 2014 r. w Łodzi.

Dni wolne od pracy

Co do zasady niedziele i święta to dni wolne od pracy, jednak istnieją sytuacje, w których dopuszczalne jest świadczenie pracy w tych dniach, np. w systemie pracy w ruchu ciągłym lub pracy zmianowej oraz w sytuacjach nadzwyczajnych takich jak konieczność prowadzenia akcji ratowniczej.

Czas pracy niepełnosprawnych

Czas pracy niepełnosprawnych uregulowany jest w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Po zmianach wprowadzonych w życie 10 lipca 2014 roku czas pracy niepełnosprawnych wynosi 7 h dziennie, 35 h tygodniowo.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi poza normalnym wynagrodzeniem za pracę, przysługuje również dodatek. Wysokość dodatku uzależniona jest od dnia i pory wykonywania obowiązków służbowych w godzinach nadliczbowych.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" 27 marca 2014 r. - Warszawa

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się 27 marca 2014 r. w Warszawie.

Czytnik linii papilarnych - kontrola czasu pracy przez pracodawcę

Zdarza się, że pracodawcy montują w zakładach pracy urządzenia będące czytnikami linii papilarnych. Mają one na celu kontrolę czasu pracy pracowników przez pracodawcę. Czy przetwarzanie danych biometrycznych przez pracodawcę jest zgodne z prawem?

REKLAMA