REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo pracownika do nieprzerwanego odpoczynku

Pracownik ma prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby i co najmniej 35 godzin w tygodniu. Wskazanym okresem pracownik może dowolnie dysponować. Jakie są reguły wyliczania prawa do odpoczynku przez pracodawcę?

Prywatne wyjścia z pracy - nowe zasady

Zmiana przepisów Kodeksu Pracy pozwoliła na dostosowanie czasu pracy pracownika do jego potrzeb wynikających z sytuacji rodzinnej. Pracownik ma możliwość późniejszego odpracowania prywatnych wyjść z firmy, a rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy.

Stażyści tanią siłą roboczą

Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian w regulacjach dotyczących staży. Ma to na celu poprawienie ich jakości i zatrudnienie stażystów na uczciwych warunkach.

Więcej dni wolnych dla pracowników w 2014 roku

Dni wolnych dla pracowników w 2014 r. będzie więcej niż w 2013 r. W obecnym roku pracownicy musieli przepracować 2008 godzin. W 2014 r. będą pracowali 2000, czyli o 8 godzin mniej. Dwa święta wypadają w sobotę i pracownicy otrzymają za nie dodatkowe dni wolne od pracy.

REKLAMA

Ile zarabiają mikołaje?

Jak co roku w grudniu na rynku pracy występuje zjawisko wysypu ofert pracy tymczasowej, które są związana z przypadającymi w tym miesiącu mikołajkami oraz świętami Bożego Narodzenia. Czy opłaca się podjąć pracę mikołaja, elfa czy śnieżynki? Ile można zarobić?

Jakie przerwy w czasie pracy przysługują pracownikowi?

Przepisy gwarantują pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin 15 minutową przerwę. Na przerwy w czasie pracy mogą również liczyć pracownice matki karmiące dzieci piersią. Dodatkowo pracodawca może wprowadzić dla pracowników 60 minutową przerwę na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.

Dni wolne od pracy w 2014 roku

Poznaj dni wolne od pracy w 2014 r. Prawo przewiduje 13 wolnych dni świątecznych oraz niedziele.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy muszą wyznaczać dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Podobnie należy postępować, gdy święto przypadnie w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W 2014 roku dwa święta wypadają w sobotę.

REKLAMA

Zawarcie wieloletniej umowy o pracę na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy nie zakazują wprost zawierania wieloletnich, terminowych umów o pracę. Jeśli jednak organizacja zaproponuje pracownikowi np. umowę na czas określony wynoszący 10 lat – i nie uzasadni takiej decyzji celem lub okolicznościami (zwłaszcza gdy w umowie będzie przewidziana możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem), to w przypadku sporu sądowego związanego z jej wypowiedzeniem sąd może uznać taką umowę za próbę obejścia prawa (uniknięcia stosowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia).

Czas pracy w organizacjach pozarządowych po zmianach

Dnia 23 sierpnia 2013 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące czasu pracy. Aktualnie istnieje m.in. możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, zastosowania przerywanego i elastycznego czasu pracy. Jakie nowe zasady czasu pracy można stosować w organizacjach pozarządowych?

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem”

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem” odbędzie się dnia 25 listopada 2013 r. w Warszawie.

Zmiana czasu pracy wymaga zgody pracowników

Przepisy o elastycznym czasie pracy weszła w życie 23 sierpnia 2013 r. I choć wiele przedsiębiorstw pozytywnie przyjęło nowe rozwiązania, to wśród pracowników wzbudzają one nadal spore wątpliwości. Zgodnie z nowelizacją wprowadzenie zmian czasu pracy może się odbywać tylko w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Ale co w przypadku mniejszych firm, w których nie ma związków zawodowych ani innej reprezentacji pracowników?

Wymiar czasu pracy w 2014 roku

Prawidłowo ustalony wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym stanowi podstawę dla prawidłowego planowania rozkładów czasu pracy. Sprawa ta jest o tyle istotna, iż aktualnie, na mocy ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy, pracodawcy mają możliwość wprowadzania 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego w każdym systemie czasu pracy, co daje możliwość elastyczniejszego gospodarowania czasem pracy pracowników.

Ogólnopolska Konferencja Prawa Pracy „Najnowsze przepisy prawa pracy – konsekwencje dla przedsiębiorcy”

Ogólnopolska Konferencja Prawa Pracy „Najnowsze przepisy prawa pracy – konsekwencje dla przedsiębiorcy” odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2013 r. w hotelu Mercure w Warszawie.

Maksymalny przedział godzinowy w ruchomym czasie pracy

Z związku z ostatnimi zmianami w prawie pracy, pojawia się pytanie o maksymalną długość przedziału czasowego w ramach ruchomego czasu pracy. ile maksymalnie może wynosić przedział godzinowy w ruchomym czasie pracy, aby nie powodował on naruszenia przepiów dobowym odpoczynku?

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy następuje na podstawie indywidualnego wniosku pracownika lub w układzie zbiorowym pracy albo w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników. Jak należy to zrobić?

Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy

Święta przypadające 1 i 11 listopada obniżają wymiar czasu pracy wszystkich pracowników. W okresie rozliczeniowym obejmującym listopad 2013 r. przepracują oni o 2 dni mniej, niż gdyby tych świąt nie było. Dotyczy to wszystkich pracowników.

Gotowość do wykonywania pracy

Do ustalenia zamiaru świadczenia pracy (gotowości do pracy) nie zawsze jest konieczna obecność pracownika w zakładzie pracy. Wystarczy, że pracownik potwierdza gotowość stawienia się do pracy na każde wezwanie pracodawcy. Jednocześnie to uzewnętrznienie zamiaru wykonywania pracy przez pracownika musi być jednoznaczne i nie może budzić żadnych wątpliwości pracodawcy.

Elastyczna organizacja czasu pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy oraz ustawie o związkach zawodowych. Zmiany wprowadzają szereg przepisów, które umożliwiają bardziej elastyczną organizację czasu pracy w zakładach pracy. Nowe regulacje dają pracodawcom możliwość dostosowywania czasu pracy pracowników do rzeczywistego zapotrzebowania na pracę.

Limit godzin nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych jest dozwolona w ściśle określonych przypadkach. Limit godzin nadliczbowych przewiduje Kodeks pracy. Wprowadza maksymalną liczbę godzin nadliczbowych, która zależy od przyczyny warunkującej pracę w godzinach nadliczbowych.

Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa w ściśle określonych przypadkach. Kodeks pracy przewiduje też sytuacje, w których praca w godzinach nadliczbowych jest bezwzględnie zakazana.

Zmiany w czasie pracy kierowców

Zmiany w czasie pracy kierowców polegają na włączeniu do regulacji o czasie pracy kierowcy także kierowców samozatrudnionych. Podlegają oni obowiązkowi prowadzenia ewidencji czasu pracy. Co więcej, każde 6 godzin pracy powoduje konieczność odbycia 30-minutowej przerwy.

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych uznaje się pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy na mocy wiążącej go umowy o pracę. Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek do wynagrodzenia.

Elastyczny czas pracy - co warto wiedzieć?

Jakie są zalety elastycznego czasu pracy, który obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało specjalny poradnik, w którym wyjaśnia najczęściej spotykane wątpliwości związane z ruchomym czasem pracy.

Elastyczny czas pracy - fakty i mity

Pod koniec sierpnia tego roku w życie weszła nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca elastyczny czas pracy. Co tak naprawdę zmiany te oznaczają dla pracowników i pracodawców?

Elastyczny czas pracy - wyjaśnienia MPiPS

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które pozwalają uelastycznić czas pracy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawia fakty i obala mity związane z elastycznym (zwanym też "ruchomym") czasem pracy.

Elastyczny czas pracy - zmiany w Kodeksie pracy

Od 23 sierpnia 2013 roku w życie weszła nowelizacja ustawy Kodeks pracy z dnia 12 lipca 2013 roku, wprowadzająca w szczególności możliwość elastycznego kształtowania czasu pracy.

Sporządzanie rozkładów i harmonogramów czasu pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja czasu pracy, która obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r., wprowadziła nowe regulacje dotyczące sporządzania rozkładów i harmonogramów czasu pracy. Obecnie rozkłady trzeba przygotowywać na co najmniej 1 miesiąc okresu rozliczeniowego i przedstawiać je pracownikom najpóźniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego. Jak sporządzać rozkłady i harmonogramy czasu pracy po zmianie przepisów od 23 sierpnia 2013 r.?

Czas pracy w 2014 r.

Roczny wymiar czasu pracy w 2014 r. wyniesie 2000 godzin. Warto przy tym wiedzieć, że dnia 23 sierpnia 2013 r. weszły w życie nowe przepisy, które dopuszczają przedłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Pozwoli to pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników - zależnie od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach.

Planowanie czasu pracy po zmianach

Planowanie czasu pracy po zmianach przepisów może przynosić korzyści. Od dziś pracodawcy mogą wydłużać okresy rozliczeniowe nawet do 12 miesięcy. Nowe przepisy pozwolą im lepiej spożytkować czas, za który płacą zatrudnionym, oraz uniknąć redukcji etatów w razie dekoniunktury.

Wchodzą w życie przepisy o elastycznym czasie pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy. Nowe rozwiązania wprowadzają dłuższe okresy rozliczeniowe oraz ruchomy czas pracy.

Roczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. wchodzą w życie przepisy o tzw. elastycznym czasie pracy, które wprowadzają możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy, jak również pozwalają na zastosowanie ruchomego czasu pracy. Nowe regulacje określają także tryb wprowadzania takich rozwiązań w zakładzie pracy.

Zmiany w czasie pracy

Zmiany w czasie pracy weszły w życie dnia 23 sierpnia 2013 r. Wprowadziły dłuższe, 12-miesięczne, okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz obowiązek tworzenia szczegółowych harmonogramów czasu pracy.

Ruchomy czas pracy w urzędzie

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy jest korzystne dla obywateli, którzy kontaktują się z urzędnikami, bo pozwoli na przyjmowanie petentów po godz. 16.00. Czy trzeba było czekać aż na zmianę ustawy z 28 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 227, poz. 1505 z późn. zm.), by wprowadzić takie zdroworozsądkowe zmiany?

Elastyczny czas pracy

23 sierpnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza tzw. elastyczny (ruchomy) czas pracy.

Elastyczny czas pracy 2013

Od 23 sierpnia obowiązują nowe przepisów o czasie pracy. Najważniejsze zmiany polegają na: możliwości wydłużenia okresów rozliczeniowych we wszystkich systemach czasu pracy do 12 miesięcy oraz stosowaniu ruchomego czasu pracy, który może naruszać dobę pracowniczą. Jak w praktyce stosować przepisy o elastycznym czasie pracy?

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców weszła w życie

Nowelizacja uchyla art. 1 pkt 40 ustawy z 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców, która ma wejść w życie 15 sierpnia 2013 r. Przepis ten dotyczy uprawnień pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Dostosowanie czasu pracy do obowiązków rodzinnych

Nowe przepisy wprowadzające elastyczny czas pracy ułatwiają nie tylko organizację pracy, ale i godzenie życia zawodowego z prywatnym. Dzięki ostatnim zmianom w kodeksie pracy, pracodawcy mogą realizować potrzeby swoich pracowników bez ponoszenia dodatkowych kosztów i ryzyka nałożenia kary przez inspektora PIP.

System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

Polski ustawodawca wyróżnił kilka systemów czasu pracy. Czy i jaki wpływ maja one na sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego?

Zmiany w organizacji czasu pracy

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał 2 sierpnia 2013 r. ustawę wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy i pozwalającą na zastosowanie ruchomego czasu pracy.

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej ma umożliwić bardziej racjonalne niż dotychczas planowanie czasu pracy w urzędach. Projektodawcy zwracają też uwagę na konieczność zapewnienia klientom administracji możliwości załatwiania spraw w dogodnym dla nich czasie.

Jak zmienią się od sierpnia 2013 r. zasady rozliczania czasu pracy

Pracodawcy będą mogli wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Dopuszczalne będzie również ustalenie dla pracowników ruchomego czasu pracy, który będzie pozwalał na naruszenie doby pracowniczej. Takie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca czasu pracy, która wejdzie w życie od sierpnia 2013 r.

Czas pracy kierowców

Od 16 lipca 2013 r. ustawa o czasie pracy kierowców ma również zastosowanie do przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe i do osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, ale osobiście wykonujących przewozy na jego rzecz.

Czas pracy kierowcy - nowe przepisy

Czas pracy kierowcy po wejściu w życie nowych przepisów dotyczy również kierowców samozatrudnionych. Czas pracy kierowców samozatrudnionych podlega obowiązkowej ewidencji. Kierowcy po każdych 6 godzinach pracy muszą mieć co najmniej 30 minut odpoczynku.

Elastyczny czas pracy a poprawki Senatu

Elastyczny czas pracy przewiduje nowelizacja ustawy Kodeks pracy praz ustawy o związkach zawodowych, która weszła w życie z dniem 23 sierpnia 2013 r.  Wprowadziła 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy oraz ruchomy czas pracy. Senat wprowadził do nowelizacji poprawki.

Czas pracy niepełnosprawnych w 2014 r.

W 2014 r. czas pracy niepełnosprawnych do 9 lipca wynosił 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Po tej dacie czas pracy został obniżony niepełnosprawnym do 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

Elastyczny czas pracy – zmiany w prawie pracy

Elastyczny czas pracy został uchwalony 13 czerwca 2013 r. przez sejm. Zmiany w prawie pracy weszły w życie dnia 23 sierpnia 2013 r. Funkcjonują już dłuższe 12-miesięczne okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy. Okres rozliczeniowy może być wydłużony w każdym systemie czasu pracy.

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy - tryb i termin

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i może stanowić przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jednak czy nieobecność pracownika faktycznie jest nieusprawiedliwiona, jeśli nie mamy z nim żadnego kontaktu? Jakie konsekwencje możemy wyciągnąć wobec pracownika, który bez poinformowania pracodawcy nie zjawia się w pracy?

Elastyczny czas pracy 2014

Elastyczny czas pracy został uchwalony przez Sejm. W 2014 r. będzie można stosować dłuższe 12-miesięczne okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz przerywany czas pracy wprowadzany w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

Rząd chce dopłat dla pracowników

Rząd chce dopłat dla pracowników zagrożonych zwolnieniem przez przedsiębiorców, czego wyrazem jest projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego. Rządowy projekt ustawy trafił do Sejmu 31 maja tego roku.

REKLAMA