REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes, Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są rodzaje umów pomiędzy spedytorem a przewoźnikiem

Umowy jakie zawierają ze sobą spedytorzy i przewoźnicy regulują przedmiot, zakres oraz ogólne warunki współpracy pomiędzy nimi. W praktyce mamy do czynienia z dwoma rodzajami umów.

Logistyka i transport będą zatrudniać w 2012 roku

W I kwartale 2012 r. najlepsze perspektywy zatrudnienia będą w sektorze transportu i logistyki - wynika z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia na I kw. 2012 r.

Siódemka tworzy nowe Service Pointy

Firma kurierska Siódemka chcąc stworzyć nowe punkty nadania przesyłek podpisała strategiczną umowę z właścicielem sieci salonów prasowych. Porozumienie dotyczy stworzenia Service Pointów w placówkach Inmedio i Relay, zarządzających przez spółkę HDS Polska Sp. z o.o.

Jak skutecznie monitorować przesyłki drogowe?

W dzisiejszych czasach zagrożeń utraty ładunku wynikających z różnych czynników zewnętrznych podczas transportu jest wiele. Dlatego międzynarodowe firmy spedycyjne oferują coraz częściej swoim klientom dostęp on-line do informacji na temat statusu przesyłki za pomocą specjalnej platformy. 

REKLAMA

Farmacja i usługi medyczne przyszłością branży TSL?

Świadczenie usług logistycznych dla rynku farmaceutycznego staje się coraz bardziej popularne i coraz więcej operatorów zabiega o tę grupę klientów. Rozwój tych usług zmierza w znacznie szerszym kierunku. Z drugiej strony rynek tych usług jest też najmniej podatny na wahania rynkowe, gdyż zawsze istnieje zapotrzebowanie na usługi medyczne.

Worldwide Logistics Polska inwestuje w nowe rozwiązania informatyczne

Wdrożenie nowego systemu informatycznego TMS w Worldwide Logistics Polska jest odpowiedzią na rosnące potrzeby klientów. System ten zastąpi rozwiązania obecnie stosowane w całym transporcie drogowym.

Przesyłki drobnicowe z Azji do Polski krócej o dwa dni

Panalpina uruchomia dwa nowe, bezpośrednie połączenia dla transportu drobnicowego z Azji do Polski za pośrednictwem swojej wewnętrznej linii żeglugowej- Pantainer Express Line. Dwa nowe połączenia skracają czas tranzytu o dwa dni i redukują emisję CO2 aż o 6,9%.

Jakie są warunki pracy w FM Logistic

Okręgowy Inspektorat Pracy zwrócił uwagę na praktyki w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracy w FM Logistic w Jarostach.

REKLAMA

Nowy numer Przeglądu Tygodniowego Pracujwlogistyce.pl

Portal Pracujwlogistyce.pl zaprasza do lektury kolejnego wydania Przeglądu Tygodniowego Pracujwlogistyce.pdf nr 17, w którym m.in podsumowuje rynek pracy w logistyce w roku 2011.

Jak uniknąć oszustwa w transporcie drogowym

Transport drogowy w ostatnich latach coraz bardziej narażony jest na kradzieże i wyłudzenia ładunków. Brak kierowców, zwiększony popyt na przewozy drogowe powoduje „uaktywnienie się” działalności oszustów. Obecnie największym problemem firm spedycyjnych są wyłudzenia towarów na fałszywe licencje drogowe oraz kradzieże na tzw. „fałszywego przewoźnika”.

Rejestr przedsiębiorców telekomunikacyjnych

Wpisowi do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych podlega działalność telekomunikacyjna, która jest regulowaną działalnością gospodarczą.

Przekupstwo menedżerskie

Czynu zabronionego przekupstwa menedżerskiego dopuszcza się ten, kto pełniąc funkcję kierowniczą w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą lub pozostając z nią w stosunku pracy, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, żąda lub przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku mogące wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową albo stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji lub niedopuszczalną czynność preferencyjną na rzecz nabywcy lub odbiorcy towaru, usługi lub świadczenia.

Pozorne bankructwo

Czyn zabroniony pozornego bankructwa polega na tym, że osoba, która będąc dłużnikiem kilku wierzycieli udaremnia lub ogranicza zaspokojenie ich należności przez to, że tworzy w oparciu o przepisy prawa nową jednostkę gospodarczą i przenosi na nią składniki swojego majątku. Takiej samej karze podlega ten, kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności.

Znamy nazwiska wiceministrów transportu

Tadeusz Jarmuziewicz, Maciej Jankowski, Piotr Styczeń, Anna Wypych-Namiotko i Janusz Żbik zostali powołani przez premiera na stanowiska wiceministrów transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Status prawny spedytora w transporcie lotniczym

Spedytor na podstawie umowy spedycyjnej zobowiązuje się na wysłanie lub odbiór przesyłki albo dokonania innych usług związanych z jej przewozem. Warto zapoznać się ze statusem prawnym spedytora w transporcie lotniczym, by uniknąć nieporozumień związanych, chociażby z odpowiedzialnością za uszkodzoną przesyłkę.

Oszustwo kapitałowe

Czyn zabroniony oszustwa kapitałowego popełnia ten, kto w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, elektronicznego instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia.

Instytucja kredytowa

Pod pojęciem instytucji kredytowej należy rozumieć podmiot prowadzący działalność określoną w ustawie – Prawo bankowe oraz podmiot, o którym mowa w dyrektywie 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20.03.2000 r. odnoszącej się do podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe.

Instytucja finansowa

Mianem instytucji finansowej określamy podmiot, do którego głównych zadań należy obracanie środkami pieniężnymi (ich gromadzenie i dysponowanie nimi – wydatkowanie). Wśród instytucji finansowych należy wymienić banki, kasy oszczędnościowe, zakłady ubezpieczeń czy zakłady reasekuracyjne.

Holding w prawie bankowym

Holding tworzy strukturę, w skład której wchodzą różne podmioty gospodarcze (samodzielne pod względem prawnym), a jeden z tych podmiotów posiada pozycję dominującą. Istota holdingu polega na tym, że jeden podmiot zarządza innymi oraz kontroluje ich działalność dzięki zależnościom kapitałowym lub personalnym. Holding prowadzi do swego rodzaju kumulacji kapitału. Na gruncie ustawy – Prawo bankowe wyróżniamy: holding bankowy krajowy oraz holding bankowy zagraniczny.

Dotacje celowe

Na co można przeznaczyć dotacje celowe?

Składniki stawki frachtowej w transporcie drogowym

Stawka transportowa to przede wszystkim pokrycie kosztów przewoźnika i ewentualnie spedytora. Rosnące ceny paliw i opłaty drogowe mają największy wpływ na wysokość stawki transportowej. Składnikiem wchodzącym w jej skład jest także marża.

Szukasz magazynu? – Sprawdź ogłoszenia na logistyka.infor.pl

Użytkownikom serwisu logistyka.infor.pl bezpłatnie udostępniliśmy blisko 13,5 tysiąca ogłoszeń z rynku nieruchomości komercyjnych. Sprawdź korzystając z zakładki Magazyny- Ogłoszenia.

Co to jest gestia transportowa?

Gestia transportowa stanowi ważny element umów kupna - sprzedaży. Określa ona prawa i obowiązki związane z organizacją transportu towaru oraz z kosztami wynikającymi z przewozu.

Dewizy a wartości dewizowe

Mianem dewiz określamy papiery wartościowe i inne dokumenty pełniące funkcję środka płatniczego, wystawione w walutach obcych.

Po 4 grudnia przewoźnik musi posiadać licencję krajową

Po 4 grudnia każdy przewoźnik będzie musiał uzyskać licencję krajową, która będzie uprawniała do wykonywania zawodu przewoźnika, a więc i uzyskania licencji wspólnotowej.

Certyfikacja

Przez certyfikację należy rozumieć działanie jednostki certyfikującej, wykazujące, że należycie zidentyfikowany wyrób lub proces jego wytwarzania są zgodne z zasadniczymi lub szczegółowymi wymaganiami.

Agent rozliczeniowy

Przez agenta rozliczeniowego należy rozumieć bank lub instytucję kredytową prowadzące działalność określoną w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, albo instytucję płatniczą w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, która uzyskała zezwolenie na prowadzenie takiej działalności.

Wzrost kosztów to największa bolączka rynku TSL

To, co czeka branżę TSL w roku 2012 to dalszy wzrost kosztów prowadzenia działalności i poszukiwanie rozwiązań do ich optymalizacji. Jaki był dla branży 2011 rok?

UPS ułatwia swoim klientom korzystanie z frachtu lotniczego

UPS udostępniła swoim klientom korzystającym z frachtu lotniczego, elektroniczne odprawy celne. System ten działa w 90 krajach na świecie w tym także w Polsce.

Uboat Line uruchomił międzynarodowe call center

Spółka Uboat Line w dniu dzisiejszym uruchomiła międzynarodowe call center w Gliwicach. Centrum telefoniczne będzie świadczyć usługi europejskim firmom transportowym w zakresie transportu intermodalnego oraz wyszukiwania nowych klientów w Polsce i w Europie.

Zasady wypełniania lotniczego listu przewozowego AWB w usłudze kurierskiej

O liście przewozowym w usłudze kurierskiej napisano wiele obszernych opracowań. Zaskoczyć może jednak pogląd autora, który stwierdza iż umiejętność prawidłowego przygotowania listu przewozowego przez nadawcę jest kwintesencją i podsumowaniem jego całej wiedzy na temat zamawianej usługi. Warto dołożyć starań, aby wiedza ta była jak najbardziej rozległa. W bieżącym artykule na przykładzie lotniczego listu przewozowego AWB (Air Waybill) zostanie przedstawiona instrukcja wypełniania tego typu dokumentu z punktu widzenia klienta firmy kurierskiej nadającego międzynarodową przesyłkę w trybie lotniczym.

Sławomir Nowak ministerm odpowiedzialnym za transport

Sławomir Nowak będzie ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej - zdecydował premier Donald Tusk.

Reklamacje w drodze elektronicznej „e-reklamacje” – część II

W dobie komputeryzacji pojawia się pytanie, czy w procesie transportu, którego jednym z elementów jest rozpatrywanie reklamacji klientów, możliwe jest wprowadzenie systemu elektronicznego zastępującego tradycyjną formę składania reklamacji - na piśmie. Przedmiotem niniejszego opracowania jest dokonanie prawnej oceny takiej możliwości na tle przepisów „transportowych” regulujących kwestię reklamacji.

Reklamacje w drodze elektronicznej „e-reklamacje” cz. I

W dobie komputeryzacji pojawia się pytanie, czy w procesie transportu, którego jednym z elementów jest rozpatrywanie reklamacji klientów, możliwe jest wprowadzenie systemu elektronicznego zastępującego tradycyjną formę składania reklamacji - na piśmie. Przedmiotem niniejszego opracowania jest dokonanie prawnej oceny takiej możliwości na tle przepisów „transportowych” regulujących kwestię reklamacji.

Wyjaśnienie pojęć związanych z formułami Incoterms®2010

Pomimo regularnego stosowania formuł Incoterms®2010 w umowach sprzedaży towarów, nadal istnieje potrzeba wyjaśnienia pojęć handlowych i logistycznych. Znajomość reguł takich jak, chociażby CIF i CPT znacznie ułatwi poruszanie się w normach prawnych związanych z transportem.

System transportu kontenerowego w JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) wprowadza zunifikowany system transportu kontenerowego w swoich spółkach. Zamówiono ponad 700 wozów.

Hellmann Worldwide Logistics Polska : Wzrost przychodów o 17 proc w III kwartale.

Trzeci kwartał tego roku okazał się pomyślny dla Hellmann Worldwide Logistics Polska. Spółka odnotowała wzrost dochodów o 17 proc. Najszybciej rosła sprzedaż usług frachtu morskiego.

Branża transportowa z długami

Firmy transportowe mają coraz więcej problemów z regulowaniem należności. We wrześniu monitorowane przez D&B firmy zalegały z płatnościami na kwotę 75 mln złotych.

Przewozy w temperaturze kontrolowanej Rohlig Suus

Rohlig Suus Logistics wprowadza nową usługę - przewozy w temperaturze kontrolowanej.

50 gazowców w terminalu morskim Orlen Gaz

Do należącego do Orlen Gaz terminalu LPG w Szczecinie przycumował 50. statek - szwedzka jednostka Auteuil z 1600 tonami propanu.

Karty miejskie - praktyczne zastosowanie ITS w miastach polskich

ITS, czyli inteligentne systemy transportowe ma szerokie zastosowanie w życiu każdego człowieka, mieszkającego zarówno w wielkiej metropolii jak i w mniejszym mieście. Przykładem tego zastosowania jest stająca się coraz bardziej popularną, tzw. karta miejska.

DGP: Kryzys omija transport

Jeśli zaczyna się kryzys, branża TSL dowiaduje się pierwsza. A ta w 2012 roku spodziewa się sporych wzrostów - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Propozycja NaviEkspert na Wszystkich Świętych

Producent aplikacji NaviEkspert we współpracy z lokalnymi władzami przygotował w nawigacji okolicznościową aktualizację informacji i map wokół cmentarzy w wielu miastach. Każdy klient może skorzystać z bezpłatnego siedmiodniowego testu nawigacji.

Umowa o świadczenie usług przewozowych - WZÓR UMOWY

W umowie Przewoźnik zobowiązuje się świadczyć usługi przewozu na rzecz Organizatora przewozów. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa spedycji - WZÓR UMOWY

Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Umowa składu - WZOR UMOWY

Przez umowę składu przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowania, za wynagrodzeniem, oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa przewozu - WZÓR UMOWY

W umowie Przewoźnik zobowiązuje się za wynagrodzenie, do przewozu towarów Nadawcy. Towary powinny zostać określone w załącznikach do umowy. Pobierz bezpłatny wzór umowy przewozu.

Umowa przewozu międzynarodowego - WZÓR UMOWY

W umowie określone są zasady dotyczące współpracy umawiających się stron w zakresie przewozu międzynarodowego. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Autostrada A1 dłuższa o 62 km

Autostrada A1 na odcinku Grudziądz – Toruń (62 km) została oddana do ruchu w piątek 14 października 2011 roku. Budowę tego etapu rozpoczęto w sierpniu 2008 roku, teraz po 27 miesiącach prac. Obecnie kierowcy będą mieli do dyspozycji 152 km autostrady i będą mogli pokonać trasę z Torunia do Gdańska w zaledwie 70 minut.

Teleroute, czyli jak zredukować puste przebiegi

Teleroute to ogólnoeuropejski system internetowej giełdy ładunków i pojazdów. Pomaga on zmniejszyć liczbę pustych przebiegów samochodów ciężarowych. Rozwiązanie to umożliwia zwiększenie wydajności i zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2.

REKLAMA