REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes, Odsetki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skuteczna strategia komunikacji fundamentem biznesu

Holistyczna strategia komunikacyjna to absolutny kamień milowy dla każdego biznesu. Zarówno młode firmy, jak i doświadczone spółki powinny przywiązywać szczególną uwagę do sposobu, w jaki są odbierani przez obecnych i potencjalnych klientów, a także kontrahentów, inwestorów, czy ogółem – społeczeństwo. Aby to osiągnąć, polski biznes musi inwestować w działania PR-owe oraz marketingowe, jednak konsekwentnie realizując wcześniej ułożony plan. Jak go zaprojektować, a następnie wdrożyć?

Odsetki ustawowe w 2022 roku (kapitałowe i za opóźnienie) - zmiany od 8 lipca

Odsetki ustawowe 2022 - zmiany od 8 lipca. Z uwagi na podwyższenie stopy referencyjnej NBP (z 6,00% do 6,50% w skali roku), podwyższeniu uległa od 8 lipca 2022 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Od 8 lipca 2022 r. wzrosła również wysokość stopy lombardowej NBP (do 7,00% w skali roku), co spowodowało także automatyczne (z mocy prawa) podwyższenie (do 16%) podstawowej stawki odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (także ze skutkiem od 8 lipca br). Ponadto od 1 lipca zmieniła się wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych" - bowiem do ustalenia wysokości tych odsetek (za okres od 1 lipca do dnia 31 grudnia 2022 r.) stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu 1 lipca 2022 r.

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - stawka 16% od 8 lipca

Od 8 lipca 2022 r. stopa lombardowa NBP wzrosła do 7%. Od tego samego dnia podwyższeniu (do 16%) uległa stawka odsetek od zaległości podatkowych i stawka odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (odsetki od składek ZUS).

Gospodarka światowa - prognozy 2022-2023

Wzrost światowy wchodzi w połowie 2022 roku w trudną fazę w związku z utrzymującym się wysokim poziomem niepewności wynikającej z ryzyk geopolitycznych. W związku z szybszym zaostrzaniem polityki monetarnej i pogarszającą się sytuacją geopolityczną rosną ryzyka dla rynków wschodzących - piszą analitycy Allianz Trade w komentarzu z 1 lipca 2022 r.

REKLAMA

Lepszy etat niż własna firma. Tylko 7 na 100 Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes

Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes. Niemal 30 proc. osób prowadzących biznes myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a nieco ponad 20 proc. o jej sprzedaży - wynika z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group.

Zaangażowanie biznesu w działania ekologiczne ważne dla większości Polaków

Dla 73 proc. konsumentów ważne jest, by biznes angażował się i podejmował działania ekologiczne - wynika z raportu „Green Mood” opracowanego przez firmę badawczą GfK. Dodano, że 26 proc. konsumentów czuje się winnych, gdy nie postępuje w sposób przyjazny dla środowiska.

Odsetki ustawowe w 2022 roku (kapitałowe i za opóźnienie) - zmiany od 9 czerwca

Odsetki ustawowe 2022 - zmiany od 9 czerwca. Z uwagi na podwyższenie stopy referencyjnej NBP (z 5,25% do 6,00% w skali roku), podwyższeniu uległa od 9 czerwca 2022 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Od 9 czerwca 2022 r. wzrosła również wysokość stopy lombardowej NBP (do 6,50% w skali roku), co spowodowało także automatyczne (z mocy prawa) podwyższenie (do 15%) podstawowej stawki odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (także ze skutkiem od 9 czerwca br). Od 9 czerwca nie zmieniła się natomiast wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych" - do ustalenia wysokości tych odsetek (za okres od 1 stycznia do dnia 30 czerwca) stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu 1 stycznia 2022 r. Ale już teraz wiadomo, że stawka odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych" mocno wzrośnie od 1 lipca 2022 r.

PRZEBUDZENIE ELASTYCZNYCH MOCY. Czyli jak DSR może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski (bezpłatne webinarium)

Zapraszamy na bezpłatne webinarium "PRZEBUDZENIE ELASTYCZNYCH MOCY. Czyli jak DSR może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski", które odbędzie się w dniu 28 czerwca 2022 r.

REKLAMA

Maląg: podmioty ekonomii społecznej świadczą usługi na coraz wyższym poziomie

W tegorocznej edycji konkursu "Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej" przyznano 164 certyfikaty. To pokazuje, że podmioty ekonomii społecznej świadczą usługi na coraz wyższym poziomie oraz chcą być konkurencyjne - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Czy czeka nas powrót do węgla?

Węgiel a energetyka. Wnioski z debaty „Transformacja Energetyczna – szansa czy zagrożenie dla polskiej gospodarki”, zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Uczestnikami rozmowy był m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik.

Ownership economy. Model biznesowy na czasy niepewności?

Ownership economy to model biznesowy, który cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w branży IT. Na czym polega? Czy to dobry sposób na globalną niepewność?

Własny biznes na wsi? Wniosek o premię do 31 maja 2022 r.

Tylko do 31 maja 2022 r. ci, którzy chcą założyć własny biznes na wsi, mogą ubiegać się o wsparcie finansowanego z PROW na lata 2014-2020 - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do kogo właściwie mówisz?

Z punktu widzenia sukcesu opowieści bardzo ważne jest to, aby dopasować ją do publiczności. Historia, która przypadnie do gustu grupie dwudziestoparolatków po kilku piwach, niekoniecznie spodoba się rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, klientowi podczas spotkania biznesowego czy twoim ultrakonserwatywnym teściom. Od czego zatem zacząć?

Wojna zmieniła warunki prowadzenia biznesu przez ukraińskich przedsiębiorców i ich kontrahentów

W ubiegłym roku Polska stała się drugim największym partnerem gospodarczym Ukrainy. Agresja Rosji na ten kraj położyła kres wypracowanym procedurom współpracy i wstrzymała możliwość otrzymywania przez polskie firmy współpracujące z ukraińskimi przedsiębiorstwami wynagrodzenia za dostawy i usługi. Zablokowano główne szlaki handlowe przez porty czarnomorskie. 80 proc. ukraińskich firm zostało dotkniętych skutkami wojny.

Odsetki ustawowe w 2022 roku (kapitałowe i za opóźnienie) - zmiany od 6 maja

Odsetki ustawowe 2022 - zmiany od 6 maja. Z uwagi na podwyższenie stopy referencyjnej NBP (z 4,50% do 5,25% w skali roku), podwyższeniu uległa od 6 maja 2022 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Od 6 maja 2022 r. wzrosła również wysokość stopy lombardowej NBP (do 5,75% w skali roku), co spowodowało także automatyczne (z mocy prawa) podwyższenie (do 13,5%) stawki odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (także ze skutkiem od 6 maja br). Od 6 maja nie zmieniła się natomiast wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych" - do ustalenia wysokości tych odsetek (za okres od 1 stycznia do dnia 30 czerwca) stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu 1 stycznia 2022 r.

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - 13,5% od 6 maja

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - zmiany od 6 maja. Wskutek podwyższenia stopy lombardowej NBP do 5,75% od 6 maja 2022 r., podwyższeniu uległa od tego samego dnia (do 13,5%) stawka odsetek od zaległości podatkowych i stawka odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (odsetki od składek ZUS).

Unia Europejska jest uzależniona od surowców z Rosji oraz produktów z Chin. Czy europejskie firmy przetrwają kolejny kryzys?

W ciągu kilku tygodni inwazja na Ukrainę zmieniła kształt światowej gospodarki, ale to tylko przedsmak globalnego kryzysu, który może wybuchnąć w Azji. Unia Europejska jest uzależniona od Chin i pomimo wielu pandemicznych deklaracji firmy z Europy, ale także z USA, nie myślą o wyprowadzaniu operacji z Państwa Środka. Skala powiązań jest tak ogromna, że w regionie samego Szanghaju jest więcej dostawców dla europejskich przedsiębiorstw niż wszystkich podwykonawców zlokalizowanych w Rosji i Ukrainie. Wojna wywołała szok i zmusza firmy do przeprowadzek, a wiele z nich chce zakotwiczyć w Polsce. Oprócz położenia, mamy do zaoferowania sporo innych atutów, zwłaszcza na sektorze logistycznym.

Sankcje: tak, niepotrzebne ryzyka: nie

Od 16 kwietnia na terenie Polski obowiązuje tzw. ustawa sankcyjna – o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę, umożliwiająca mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję. Jestem zadowolony, że tak szybko weszła w życie, ale nie możemy nie zauważyć ryzyk, jakie rodzą niektóre zapisy. Ta ustawa daje ministrowi spraw wewnętrznych i administracji duże uprawnienia i nie uwzględnia drogi odwoławczej - zwracają na to uwagę również organizacje biznesowe, w tym Rada Przedsiębiorczości - komentuje dr Artur Bartoszewicz, Szkoła Główna Handlowa.

Odsetki ustawowe w 2022 roku (kapitałowe i za opóźnienie) - zmiany od 7 kwietnia

Odsetki ustawowe 2022 - zmiany od 7 kwietnia. Z uwagi na podwyższenie stopy referencyjnej NBP (z 3,50% do 4,50% w skali roku), podwyższeniu uległa od 7 kwietnia 2022 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Od 7 kwietnia 2022 r. wzrosła również wysokość stopy lombardowej NBP (do 5,0% w skali roku), co spowodowało także automatyczne (z mocy prawa) podwyższenie (do 12%) stawki odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (także ze skutkiem od 7 kwietnia br). Od 7 kwietnia nie zmieniła się natomiast wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych" - do ustalenia wysokości tych odsetek (za okres od 1 stycznia do dnia 30 czerwca) stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu 1 stycznia 2022 r.

Rosyjska inwazja na Ukrainę - perturbacje dla firm

Rosyjska inwazja na Ukrainę, obok wielu reperkusji militarnych, politycznych i społecznych, będzie miała również poważne skutki gospodarcze. Może negatywnie wpłynąć nie tylko na kondycję tysięcy polskich firm działających na Wschodzie, ale również zaważyć na atrakcyjności Polski w oczach zagranicznych inwestorów. Skupiając się na priorytetach związanych z zapewnieniem Polsce bezpieczeństwa i przyjmowaniem fali uchodźców, warto też pomyśleć, jak skutecznie niwelować negatywne konsekwencje gospodarcze wojny – zarówno na poziomie poszczególnych firm czy branż, jak również z perspektywy interesów całej polskiej gospodarki - zauważa Andrzej Arendarski, Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej.

Odsetki od nieterminowych wpłat za posiłki w przedszkolu

Kiedy i w jakiej wysokości powinno naliczać się odsetki od nieterminowych wpłat za pobyt w przedszkolu oraz za żywienie?

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - 12% od 7 kwietnia

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - zmiany od 7 kwietnia. Wskutek podwyższenia stopy lombardowej NBP do 5,00% od 7 kwietnia 2022 r., podwyższeniu uległa od tego samego dnia (do 12%) stawka odsetek od zaległości podatkowych i stawka odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (odsetki od składek ZUS).

Nowy Kodeks spółek handlowych a prowadzenie biznesu

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. To jedna z największych zmian w spółkach handlowych od 20 lat. Wprowadza m.in. prawo holdingowe i nowe uprawnienia dla rad nadzorczych.

Piotr Soroczyński: Planowanie biznesu na dłużej ma ograniczony sens [PODCAST]

Jak zachowują się polscy przedsiębiorcy w czasach: wysokiej inflacji, niestabilnej waluty, zmian w Polskim Ładzie, wojny za wschodnią granicą? Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Piotr Soroczyński – główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Zmiany w FGŚP, FP i ZUS w związku z covid

Jakie zmiany w FGŚP, FP i ZUS znajdują się w projekcie ustawy zmieniającej ustawę covidową, który pojawił się w RCL.

Jak być pracodawcą, dla którego chce się pracować?

Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami, jak motywować i budować relacje z pracownikami, jak zmieniły się firmy w ostatnich latach, jak budować pozytywny wizerunek opowiadały: Sylwia Bilska, dyrektor generalna EDENRED, Ewa Kwiecińska, Employer Branding & Communication Manager Faurecia Automotive Polska i Agnieszka Pietrasik, dyrektor wykonawcza w Hays Poland w trakcie debaty zorganizowanej przez BIZNES24.

Polski Ład: rząd uwzględnił propozycje środowiska biznesowego

Nowe rozwiązania podatkowe to dobre decyzje, uwzględniają propozycje środowiska biznesowego z jesieni 2021 r. Szkoda, że straciliśmy pół roku i brakuje stabilności prawa - ocenił w komentarzu dla PAP partner w firmie Crido, doradca podatkowy Michał Wodnicki.

Kobiety w biznesie

Nie ulega wątpliwości, że kobiety w biznesie rosną w siłę. Są odważne, świetnie wykształcone i stawiają na ciągły rozwój. Z powodzeniem realizują się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, odważnie sięgają po swoje i nie boją się nowych wyzwań. Zdaniem Justyny Skrzypek, współinicjatorki raportu „Siła kobiet na rynku pracy” opracowanego przez BIGRAM i Think Tank, jednym z powodów hamujących rozwój kobiet w biznesie są wciąż funkcjonujące stereotypy.

Ułatwienia dla Ukraińców otwierających firmy w Polsce

Działania wojenne w Ukrainie uniemożliwiają przedsiębiorcom prowadzenie biznesu na terenie kraju. Już niedługo obywatele Ukrainy będą mogli kontynuować działalność w Polsce, a w załatwieniu potrzebnych formalności wspomoże ich m.in. Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Istnieją także kancelarie, które mają doświadczenie w sprowadzaniu firm do Polski, bo zajmowały się tym już w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję.

Odsetki ustawowe w 2022 roku (kapitałowe i za opóźnienie) - zmiany od 9 marca

Odsetki ustawowe 2022 - zmiany od 9 marca. Z uwagi na podwyższenie stopy referencyjnej NBP (z 2,75% do 3,50% w skali roku), podwyższeniu uległa od 9 marca 2022 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Od 9 marca 2022 r. wzrosła również wysokość stopy lombardowej NBP (do 4,0% w skali roku), co spowodowało także automatyczne (z mocy prawa) podwyższenie (do 10%) stawki odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (także ze skutkiem od 9 marca br). Od 9 marca nie zmieniła się natomiast wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych" - do ustalenia wysokości tych odsetek (za okres od 1 stycznia do dnia 30 czerwca) stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu 1 stycznia 2022 r.

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - 10% od 9 marca

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - zmiany od 9 marca. Wskutek podwyższenia stopy lombardowej NBP do 4,00% od 9 marca 2022 r., podwyższeniu uległa od tego samego dnia (do 10%) stawka odsetek od zaległości podatkowych i stawka odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (odsetki od składek ZUS). Jest to druga podwyżka stawek tych odsetek od 1 stycznia 2016 roku (pierwsza miała miejsce w dniu 9 lutego 2022 r.).

Rozliczenie PIT za 2021 rok – podatek zryczałtowany wykazywany w zeznaniu rocznym

Od wielu dochodów opodatkowanych PIT pobierany jest przez płatnika podatek zryczałtowany (np. 10% z z tytułu wygranych w konkursach, grach, czy 19% od odsetek bankowych). Pobierany jest cały podatek (a nie zaliczka na podatek jak w przypadku np. dochodów z pracy) i dlatego dochodów tych nie trzeba co do zasady wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym. Ale jeżeli płatnik (z różnych przyczyn) nie pobierze tego podatku, to trzeba przychody takie wykazać w zeznaniu PIT i zapłacić od nich podatek dochodowy.

Odsetki KRUS 2022

Ile odsetki w KRUS wynoszą od 7 kwietnia 2022 roku? Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podaje informacje.

Odsetki ustawowe w 2022 roku (kapitałowe i za opóźnienie) - zmiany od 9 lutego

Odsetki ustawowe 2022- zmiany od 9 lutego. Na skutek podwyższenia stopy referencyjnej NBP (z 2,25% do 2,75%), podwyższeniu uległa od 9 lutego 2022 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Od 9 lutego 2022 r. wzrosła również wysokość stopy lombardowej NBP (do 3,25%), co spowodowało także automatyczne (z mocy prawa) podwyższenie (do 8,5%) stawki odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (także ze skutkiem od 9 lutego br). Od 9 lutego nie zmieniła się natomiast wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych" - do ustalenia wysokości tych odsetek (za okres od 1 stycznia do dnia 30 czerwca) stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu 1 stycznia 2022 r.

Zarządzanie firmą. Pięta achillesowa polskich przedsiębiorców

Zarządzanie firmą to pięta achillesowa polskich przedsiębiorców. – Polscy przedsiębiorcy nie wiedzą, w jaki sposób fachowo zarządzać, i nie myślą w kategoriach „think big” – mówi dr Mateusz Grzesiak, psycholog, konsultant i wykładowca. Jak ocenia, to właśnie jeden z powodów, dla których sektor MŚP jest w Polsce tak rozdrobniony, a rodzime firmy stosunkowo rzadko myślą o ekspansji. Wśród często popełnianych przez nie błędów są również te dotyczące zarządzania pracownikami, w tym m.in. brak strategii employer brandingu. Aby je wyeliminować i osiągnąć sukces, polscy przedsiębiorcy i właściciele firm powinni przede wszystkim zacząć podnosić swoje kompetencje dotyczące zarządzania i marketingu za pomocą nowoczesnych narzędzi.

Odsetki ustawowe 2022 (kapitałowe i za opóźnienie) - zmiany od 5 stycznia

Odsetki ustawowe 2022- zmiany od 5 stycznia. Na skutek podwyższenia stopy referencyjnej NBP (z 1,75% do 2,25%), podwyższeniu uległa od 5 stycznia 2022 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Mimo podwyższenia od 5 stycznia 2022 r. także wysokości stopy lombardowej NBP - bez zmian pozostaje wysokość odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne. Zmieniła się także ale od 1 stycznia 2022 r. wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych" - do ustalenia wysokości tych odsetek (za okres od 1 stycznia do dnia 30 czerwca) stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu: 1 stycznia 2022 r.

Trendy 2022 w zrównoważonym rozwoju

Zrównoważony rozwój - w 2022 roku biznes odmieni te słowa przez wszystkie przypadki. Oto prognoza trendów na nadchodzący rok.

Organ podatkowy zapłaci odsetki, jeżeli popełnił błąd

Odsetki od nadpłaconego podatku. W przypadku gdy fiskus popełnił błąd, podatnikowi przysługuje prawo do odsetek od podatku nadpłaconego wskutek błędnej interpretacji organu podatkowego.

Badanie: 27 proc. małych i średnich firm spodziewa się pogorszenia warunków biznesowych w 2022 r.

31 proc. małych i średnich firm oczekuje, że rok 2022 będzie taki jak 2021 pod względem prowadzenia biznesu, a 27 proc. firm uważa, że będzie gorzej – wynika z opublikowanego we wtorek badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Większość firm nie planuje inwestycji.

Inwestycje USA w Polsce. “American dream” po polsku - bilans 30 lat współpracy

Polacy w dużej mierze darzą sympatią i uznaniem Amerykę, te więzi sięgają wielu pokoleń. Wspomnę Tadeusza Kościuszko, jednego z twórców potęgi elitarnej akademii West Point czy walczącego w wojnie o niepodległość USA Kazimierza Pułaskiego. Pełna ciężkich prób historia Polski wpływała na kolejne fale emigracji za ocean. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka obecnie blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego, sam obszar Metropolitalny Chicago zamieszkuje około 1,5 mln. Obecnie aktywa inwestorów amerykańskich działających w Polsce przekraczają wartość 200 mld zł., a firmy które działają na naszym rynku zatrudniają blisko 300 tys. pracowników.

Łukasz Garbal: Wedlowie potrafili uczyć się na błędach [PODCAST]

Jakie formy promocji i komunikacji stosowali Wedlowie? Czy w ich działalności przejawiały się elementy dzisiejszego CSR? Jak zmieniała się firma przechodząc w ręce kolejnych pokoleń?

Odsetki ustawowe (kapitałowe i za opóźnienie) - zmiany od 9 grudnia 2021 r.

Odsetki ustawowe - zmiany od 9 grudnia 2021 r. Wskutek podwyższenia stopy referencyjnej NBP (z 1,25% do 1,75%), podwyższeniu uległa od 9 grudnia 2021 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Mimo podwyższenia od 9 grudnia 2021 r. także wysokości stopy lombardowej NBP - bez zmian pozostaje wysokość odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne. Nie zmieni się także (przynajmniej do 31 grudnia 2021 r.) wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych", bowiem do ustalenia wysokości tych odsetek stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu: 1 stycznia (do odsetek należnych za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca) oraz w dniu 1 lipca (do odsetek należnych za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia).

Tomasz Manowski: „Bidul” to marka, która pomaga dzieciakom

Bidul - sklep internetowy. Skąd pomysł na taką nazwę dla marki? Jaka jest historia jej powstania? Jakie wartości wciela w życie? O tym w rozmowie z Szymonem Glonkiem opowiada Tomasz Manowski, założyciel marki odzieżowej „Bidul”.

Czy odsetki ewidencjonowane na koncie 909 z tytułu kredytów i pożyczek należy ująć za cały okres kredytowania?

Czy odsetki ewidencjonowane na koncie 909 z tytułu kredytów i pożyczek należy ująć za cały okres kredytowania czy tylko na następny rok budżetowy?

Odsetki ustawowe - podwyżka od 4 listopada 2021 r.

Odsetki ustawowe - podwyżka od 4 listopada 2021 r. Wskutek podwyższenia stopy referencyjnej NBP (z 0,5% do 1,25%), podwyższeniu uległa od 4 listopada 2021 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Mimo podwyższenia od 4 listopada br. także wysokości stopy lombardowej NBP - bez zmian pozostaje wysokość odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne. Nie zmieni się także (przynajmniej do 31 grudnia 2021 r.) wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych", bowiem do ustalenia wysokości tych odsetek stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu: 1 stycznia (do odsetek należnych za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca) oraz w dniu 1 lipca (do odsetek należnych za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia).

Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie. Blisko 5,2 tys. umów pożyczkowych na podjęcie działalności gospodarczej

Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie zawarto już blisko 5,2 tys. umów pożyczkowych na podjęcie działalności gospodarczej, które są udzielane m.in. bezrobotnym i studentom ostatniego roku studiów – poinformowało w czwartek ministerstwo rodziny.

Wyższe odsetki ustawowe od 7 października 2021 r.

Z uwagi na podwyższenie stopy referencyjnej NBP (z 0,1% do 0,5%), podwyższeniu uległa od 7 października 2021 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Mimo podwyższenia od 7 października br. także wysokości stopy lombardowej NBP - bez zmian pozostaje wysokość odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne. Nie zmieni się także (przynajmniej do 31 grudnia 2021 r.) wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych", bowiem do ustalenia wysokości tych odsetek stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu: 1 stycznia (do odsetek należnych za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca) oraz w dniu 1 lipca (do odsetek należnych za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia).

Zmiany w ZUS 2021-2023 [TABELA]

Zmiany w ZUS - jak ubezpieczenia społeczne zmienią się w latach 2021-2023? Tabela ZUS przedstawia w sposób szczegółowy wszystkie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Które z nich weszły już w życie, a które zaczną obowiązywać z początkiem stycznia, kwietnia 2022 r. i stycznia 2023 r.?

Aktywizacja zawodowa kobiet - ile zyska gospodarka?

Aktywizacja zawodowa kobiet, które najbardziej ucierpiały na pandemii, mogłaby wesprzeć polską gospodarkę. Jaki zysk szacuje się do 2030 r.? Jak zwiększyć aktywność zawodową Polek?

Odsetki ZUS - zmiany od 18 września 2021

Odsetki ZUS czyli odsetki za zwłokę w opłacaniu składek ZUS zostały zmienione od 18 września 2021 r. Kiedy nie płaci się odsetek ZUS?

REKLAMA