REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobotny, Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Członek zarządu fundacji - co z rejestracją w urzędzie pracy?

Czy osoba będąca członkiem zarządu fundacji może zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać status osoby bezrobotnej?

Emerytura brutto netto - kalkulator

Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego w innym państwie [TSUE]

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż bezrobotni obywatele Unii mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w innych państwach Wspólnoty.

Dłuższa praca, kryterium dochodowe dla trzynastki i oszczędzanie

Dłuższa praca, kryterium dochodowe dla trzynastki i oszczędzanie - to zdaniem BCC priorytety w pracach rządu.

REKLAMA

Bezrobotny a przychód

Jaki przychód może uzyskiwać bezrobotny? Jakie świadczenia zaliczają się do tego limitu? Kiedy następuje pozbawienie statusu osoby bezrobotnej?

Ilu Polaków zamierza pracować zamiast emerytury?

Praca zamiast emerytury - ilu Polaków wybiera to rozwiązanie?

Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

REKLAMA

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.

Emerytury i renty w większości wypłacane na konta [AUDIO]

Emerytury i renty obecnie w większości przypadków ZUS wypłaca na konta. Sposób odbioru świadczenia można w każdej chwili zmienić.

Emerytura bez podatku - od kiedy?

Emerytura bez podatku to jedno z rozwiązań "Polskiego Ładu". Od kiedy miałyby obowiązywać nowe zasady?

Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.?

Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.? Jakie są aktualne kwoty świadczeń wolnych od egzekucji i potrąceń?

O co chodzi z tym kapitałem początkowym?

Kapitał początkowy ma wpływ na wysokość emerytury. Jak to się dzieje? O co w tym wszystkim chodzi?

Polacy coraz częściej opóźniają przejście na emeryturę [AUDIO]

Polacy coraz częściej dostrzegają korzyści z późniejszego przejścia na emeryturę. Na ten trend nie wpłynęła pandemia koronawirusa.

Bezpłatne porady emerytalne dla pracujących w Niemczech

Bezpłatne porady emerytalne dla osób, które pracowały w Niemczech i w Polsce wracają. Porady dla mieszkańców Wrocławia i okolic odbędą się w dniach 18-20 maja 2021 r.

Jak epidemia wpływa na wysokość przyszłych emerytur?

Jak epidemia wpływa na wysokość przyszłych emerytur? Co z osobami, które w poprzednich latach zdecydowały się odroczyć decyzję o przejściu na emeryturę?

Wyższe emerytury i renty z KRUS od 1 marca 2021 r.

Wyższe emerytury i renty z KRUS będą naliczane od 1 marca 2021 r. O ile wzrosną świadczenia? Kiedy będzie wypłata wyższych emerytur i rent?

ZUS czy IKE - co wybrać?

ZUS czy IKE - co wybrać, by jak najwięcej zyskać? Dlaczego warto przenieść środki do ZUS? Jakie korzyści przemawiają za IKE?

Emerytura tylko na konto od 2022 roku?

Emerytura na konto od 2022 roku to jedno z rozwiązań przewidzianych w nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kogo obejmą zmiany?

W pandemii wiele osób wybrało pracę zamiast emerytury

Praca zamiast emerytury to nierzadki wybór w czasie pandemii. Dlaczego część osób trwa na rynku pracy mimo zaplanowanego wcześniej przejścia na emeryturę?

Przejście nauczyciela na emeryturę w trakcie roku a odpis na ZFŚS

Przejście nauczyciela na emeryturę w trakcie roku a odpis na ZFŚS. W 2021 r. nauczycielka planuje przejście na emeryturę. Szkoła rozważa jej dalsze zatrudnienie na zastępstwo za innego nieobecnego nauczyciela. Jak w takim przypadku należy zaplanować i naliczyć odpis na ZFŚS?

Jak zmienić sposób odbioru emerytury [AUDIO]

Jak zmienić sposób odbioru emerytury? Jaką formę otrzymywania świadczeń preferują seniorzy? O szczegółach mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Emerytura tylko na konto - kogo miałyby dotyczyć zmiany?

Emerytura tylko na konto i zmiany w obliczaniu "czerwcowych" emerytur to niektóre z propozycji, jakie znalazły się w projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Kogo mają dotyczyć nowe przepisy?

11 stycznia - ostatni dzień na wniosek o wyższą emeryturę!

Wniosek o wyższą emeryturę można złożyć tylko do poniedziałku 11 stycznia 2021 r. Taką możliwość mają osoby urodzone w roku 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę. Kto musi złożyć wniosek? A komu ZUS przeliczy emeryturę z urzędu?

O ile wzrosną emerytury i renty w 2021 r.?

Emerytury i renty z każdym rokiem są coraz wyższe. Ich waloryzacja następuje z dniem 1 marca. O ile wzrosną w 2021 r.? Jaka będzie wysokość najniższej emerytury i renty? Co z dochodem przy świadczeniu dla niesamodzielnych i opozycjonistów?

Wypłata emerytur i rent w grudniu 2020 r.

Wypłata emerytur w grudniu 2020 r. odbędzie się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Dotyczy to także rencistów. ZUS przyzna wcześniej świadczenie osobom, które otrzymują je 25. dnia miesiąca. Kiedy najpóźniej pieniądze trafią do emerytów i rencistów?

Jak poradzić sobie w obliczu utraty pracy?

Utrata pracy jest dla wielu osób bardzo przykrą nowością, która niejednokrotnie doprowadza do frustracji. Bardzo ciężko poradzić sobie w sytuacji nagłej utraty zatrudnienia, przy jednoczesnym braku ofert pracy. Jak poradzić sobie w tak trudnych czasach, jakich doświadczamy? Co zrobić, gdy zadłużenie osiągnie maksimum?

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów w grudniu 2020

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów będą wyższe w grudniu 2020 r. Ile wyniosą? Do kiedy będą obowiązywały nowe limity? Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Emerytura na konto - kto najczęściej wybiera rachunek w banku?

Emerytura na konto jest coraz popularniejszą formą otrzymywania świadczeń. Kto najczęściej korzysta z rachunku bankowego? Jakie banki we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oferują konta dla seniorów?

Świadczenia dla osób bezrobotnych z Ukrainy

Obywatele Polski i Ukrainy, dzięki tzw. koordynacji dwustronnej, mogą korzystać z przywilejów w zakresie świadczeń dla bezrobotnych. Jest to możliwe dzięki zawarciu przez te kraje porozumienia administracyjnego w sprawie stosowania dwustronnej umowy międzynarodowej o zabezpieczeniu społecznym.

Dorabianie do emerytury lub renty - limity od 1 września 2020 r.

Od 1 września 2020 roku zmieniły się limity przychodów, po przekroczeniu których ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej czy wcześniejszego świadczenia emerytalnego. Ile obecnie może dorobić emeryt lub rencista?

Wniosek o świadczenie wyrównawcze (druk ZUS ER-SWA)

Wniosek o świadczenie wyrównawcze do emerytury lub renty dla działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych można składać od 15 października 2020 r. ZUS udostępnił druk ER-SWA. Jakie dokumenty są potrzebne w celu podwyższenia emerytury lub renty opozycjonisty z czasów PRL?

Świadczenie wyrównawcze dla działacza opozycji antykomunistycznej 2020

Wnioski o świadczenie wyrównawcze dla działacza opozycji antykomunistycznej można składać od 15 października 2020 r. Należą się osobom, które mają emerytury lub renty niższe niż 2400 zł. Jaka jest kwota świadczenia wyrównawczego?

Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki - dla kogo wsparcie?

Celem stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki jest wsparcie osób bezrobotnych, chcących podjąć dalszą naukę w celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych i zwiększenia szans na znalezienie pracy. Kto może ubiegać się o tę formę wsparcia z urzędu pracy? Jakie warunki należy spełnić?

Ubezpieczenie zdrowotne dla osoby bezrobotnej - od kiedy, zasady

Osoba bezrobotna podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem, że nie jest objęta ubezpieczeniem z innego tytułu. Od kiedy przysługuje ubezpieczenie? Co w przypadku zwolnienia lekarskiego czy utraty statusu osoby bezrobotnej?

Świadczenie pielęgnacyjne na emeryturze nie przysługuje ze względu na wiek?

Niektóre sądy podnoszą kwestię wieku jako przeszkody niepozwalającej na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Ta nowa interpretacja jest prezentowana przede wszystkim w orzeczeniach WSA w Gliwicach.

Coraz więcej stulatków - ile otrzymują z ZUS?

W Polsce jest coraz więcej stulatków. Przekroczenie 100 lat uprawnia do świadczenia honorowego, którego wysokość wciąż rośnie. Ile otrzymują od ZUS w 2020 r.?

PPK to nie emerytura

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to organizowany przez pracodawcę, ale współfinansowany przez pracownika, pracodawcę i państwo - system długoterminowego oszczędzania z przeznaczeniem na wypłatę po 60. roku życiu. Program umożliwia gromadzenie dodatkowych prywatnych oszczędności, które w przyszłości uzupełnią poziom świadczeń emerytalnych otrzymywanych z systemu publicznego.

Czy po zawieszeniu działalności gospodarczej można zarejestrować się w urzędzie pracy?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może w każdej chwili ją zawiesić. Czy wówczas dopuszcza się możliwość rejestracji w urzędzie pracy? Czy taka osoba może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych?

Brak gotowości do podjęcia pracy przez bezrobotnego - limit 10 dni

Bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy powinien być zdolny i gotowy do podjęcia pracy. Powiatowy urząd pracy wyznacza terminy, w których należy zgłosić się w celu potwierdzenia gotowości do podjęcia zatrudnienia. Istnieje limit 10 dni w roku kalendarzowym tzw. braku gotowości. Co to oznacza?

Dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy służb MSWiA i Służby Więziennej - jaka kwota?

Nowa ustawa przewiduje dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Jeśli funkcjonariusz nie odejdzie na emeryturę, a zostanie na służbie, uzyska dodatek w wysokości 1500 zł brutto miesięcznie. Kwota ta wzrośnie po 28,5 latach służby.

Szansa na wyższe świadczenia dla emerytów

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej razem z Komisją Ustawodawczą Senatu rozpatrzyły na posiedzeniu w dniu 30 lipca 2020 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk senacki nr 160). Projekt został przyjęty bez poprawek.

Waloryzacja rent i emerytur 2021 - prognozowany wskaźnik

Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od dnia 1 marca. Ile wyniesie wskaźnik waloryzacji w 2021 r.?

Stabilniej na rynku pracy. Lipiec porównywalny do czerwca

Przez 2 tygodnie lipca przybyło około 3 tysiące osób bezrobotnych. Wiele wskazuje na to, że ten miesiąc będzie podobny do minionego.

Świadczenie pielęgnacyjne a emerytura - opiekun musi wybrać

Opiekun, który ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne, a jednocześnie pobiera emeryturę powinien wystąpić do ZUS o zawieszenie emerytury. Musi więc wybrać pomiędzy jednym i drugim świadczeniem. Takie stanowisko zajął NSA w ostatnich wyrokach z maja i czerwca 2020 r.

Rośnie bezrobocie na rynku pracy. Tylko w czerwcu zarejestrowało się prawie 18 tysięcy bezrobotnych.

Tylko w czerwcu w Urzędach Pracy zarejestrowało się ok. 18 tysięcy bezrobotnych. Jakie są prognozy na koniec roku?

Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna pobierającego niższą emeryturę lub rentę - NSA

Zgodnie z wyrokiem NSA opiekun osoby z niepełnosprawnością, który pobiera emeryturę lub rentę niższą niż świadczenie pielęgnacyjne, ma prawo do wyrównania różnicy między kwotą emerytury lub renty a kwotą świadczenia pielęgnacyjnego. W omawianym przypadku różnica jest duża - emerytura wynosi 900 zł, a świadczenie pielęgnacyjne 1700 zł.

Wyższe emerytury dla kobiet z rocznika 1953

Ustawa „Kobiety rocznik 53” została uchwalona. Dostosowuje ona przepisy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i umożliwia ponowne przeliczenie emerytur osób, które na skutek przepisów z 2013 r. mogły pobierać zaniżone świadczenia.

1400 zł dodatku solidarnościowego dla bezrobotnych od czerwca do sierpnia 2020 r.

Dodatek solidarnościowy będzie przysługiwał osobie, która straciła pracę po 15 marca 2020 r. wskutek wypowiedzenia umowy o pracę lub nieprzedłużenia umowy przez pracodawcę. Dodatek solidarnościowy wypłacany będzie w kwocie 1400 złotych miesięcznie za okres od 1 czerwca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. Natomiast za ten okres nie będzie wypłacany tym osobom zasiłek dla bezrobotnych. Wypłacony dodatek solidarnościowy będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych.

REKLAMA