REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobotny, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Ponad 21 tysięcy złotych na założenie biznesu może dostać z urzędu pracy osoba, która straciła zatrudnienie i zarejestrowała się jako bezrobotna. Jakie warunki należy spełnić, żeby liczyć na pieniądze z urzędu pracy?

Beneficjenci dotacji unijnych mogą nie skorzystać z jednorazowej amortyzacji

Jednorazowa amortyzacja, to sposób na szybkie powiększenie kosztów i jednocześnie na niższy podatek dochodowy. Z jednorazowej amortyzacji wydatków inwestycyjnych nie skorzysta przedsiębiorca, który otrzymał dotacje unijne w wysokości ponad 200 tys. euro.

Jak rozliczyć w kosztach podatkowych zakup licencji

Wydatki na nabycie licencji, pozwalającej np. na wykorzystywanie specjalistycznego oprogramowania komputerowego, czy utworów chronionych prawem autorskim, z zasady stanowią koszt uzyskania przychodu. Sposób ujęcia poniesionego wydatku w kosztach podatkowy zależy zarówno od jego wartości, jak i długości przewidywanego okresu, w którym nabyty program będzie użytkowany w ramach działalności gospodarczej.

Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zwolnione z VAT

Zdaniem organów podatkowych czynności polegające na gospodarowaniu odpadami komunalnymi przez gminy (organizacja odbioru odpadów, pobieranie opłat, transport etc.) są zwolnione z podatku od towarów i usług jako czynności z zakresu zadań publicznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy zadowoleni z trzeciej ustawy deregulacyjnej

Ustawa o o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce zawiera wiele rozwiązań podatkowych , które mają w korzystny sposób wpłynąć na warunki prowadzenia biznesu w Polsce.

Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Osoby, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, ale nie mają na to pieniędzy, mogą poszukiwać potrzebnych środków w funduszach Unii Europejskiej. Na co może liczyć osoba, która chce założyć własną działalność? Jak złożyć wniosek o dotację?

Jak rozliczyć się z przejechanych kilometrów?

Samochód jest nieodłącznym elementem wyposażenia w wielu firmach. Wielu też przedsiębiorców nie wyobraża sobie funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa bez auta. Do wypełniania obowiązków służbowych pracodawcy najczęściej powierzają pracownikom auta firmowe. Pojawia się pytanie w jaki sposób rozliczyć się z kilometrów przejechanych w ramach wypełnianych obowiązków?

Dlaczego warto założyć spółkę na Cyprze? Dlaczego Cypr?

Od wielu lat biznesmeni z całego świata prowadzą swoją działalność gospodarczą na Cyprze. Co jest przyczyną popularności? Przede wszystkim korzystny i stabilny system prawny, urzędy, które na równi traktują swoich obywateli jak i zagranicznych inwestorów oraz możliwość porozumiewania się językiem angielskim. Jeśli chcemy udać się do urzędu, na pocztę, do banku itp. wystarczy znajomość języka angielskiego.

REKLAMA

Reklama aptek – aspekty prawne

W dniu 1 stycznia 2012r. weszła w życie zmiana ustawy Prawo farmaceutyczne, która wprowadziła zakaz reklamy aptek oraz jej działalności. Nowe przepisy wywołują wiele kontrowersji. Ich interpretacja jest niejednolita, co powoduje, iż ciągle trwa zagorzała dyskusja na temat zakresu zakazu oraz dopuszczalnych form działań podejmowanych przez apteki.

Rabat obniżający koszty zakupu - jak i kiedy trzeba rozliczyć go w kosztach uzyskania przychodu

Podatnicy miewają wątpliwości jak i kiedy powinni rozliczyć podatkowo rabat obniżający koszty z tytułu nabycia towarów. Na te pytania odpowiedział w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Straty wynikające z zamknięcia umów opcyjnych a koszty podatkowe

Analiza art. 16 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT prowadzi do wniosku, że wydatki „związane z nabyciem” pochodnych instrumentów finansowych są pojęciem szerszym niż wydatki na nabycie tych instrumentów. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 8b ustawy należy interpretować w ten sposób, że odnosi się on do kosztów nabycia, które ponosi jedna ze stron umów o nabycie pochodnych instrumentów finansowych, czyli do nabywcy opcji. Koszty wystawcy opcji należy oceniać zgodnie z regułami art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Obowiązki pracodawcy likwidującego prowadzoną działalność gospodarczą

Pracodawca, likwidując działalność gospodarczą, musi rozwiązać łączące go z pracownikami umowy o pracę, co do zasady bowiem sama likwidacja działalności gospodarczej nie powoduje automatycznie rozwiązania stosunku pracy.

Cudzoziemiec spoza UE rejestruje działalność gospodarczą w Polsce

Czy obywatel kraju spoza Unii Europejskiej (np. z Japonii) może zarejestrować działalność gospodarczą w polskiej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ?

Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu przez organ administracyjny

W niektórych sytuacjach przedsiębiorca może być wykreślony z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej. Sprawdźmy w jakich przypadkach może się to zdarzyć.

Podatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców

Od pewnego czasu rząd deklaruje, że aby ułatwić życie przedsiębiorcom wprowadzi zmiany w ustawie o VAT. W efekcie, mali podatnicy (firmy, których sprzedaż nie przekroczyła rocznie 1,2 mln euro) będą mogli rozliczać VAT w momencie otrzymania zapłaty i nie będzie miało znaczenia z jakim opóźnieniem do niej dojdzie. W obecnym stanie prawnym, podatnicy, którzy wybrali tzw. kasowy VAT, mogą czekać z uregulowaniem podatku maksymalnie 90 dni.

Zasiłek dla bezrobotnych 2013

Od 2013 r. zasiłek dla bezrobotnych będzie mogło otrzymywać więcej osób. Wszystko za sprawą wydłużenia wieku emerytalnego i zmiany definicji bezrobotnego.

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Nierzetelni kontrahenci to duży problem dla przedsiębiorców, ponieważ brak zapłaty od klienta stanowi podwójny problem – oprócz braku należności za sprzedany towar lub usługę, przedsiębiorca dodatkowo traci z uwagi na konieczność zapłaty podatków. Dlatego warto poświęcić czas na sprawdzenie wiarygodności kontrahenta przed nawiązaniem współpracy. W jaki sposób można to zrobić?

Mandat za nieodśnieżanie

Nawet 500 zł będzie musiał zapłacić przedsiębiorca, który dostanie mandat karny za nieodśnieżanie chodnika przed należącą do niego nieruchomością. Kara za zgarnięcie śniegu na ulicę może być nawet trzykrotnie wyższa.

CBOS: ZUS na czwórkę

Zmniejszył się odsetek osób niezadowolonych z ZUS. Polacy lepiej oceniają Zakład Ubezpieczeń Społecznych niż 5 lat temu - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w ramach projektu "Polak w urzędzie".

Zwalania sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna we wrześniu br. wzrosła o 3,1 proc. - podał GUS. To wynik świadczący o spowolnieniu gospodarki - komentują eksperci.

Doing Business 2013: Łatwiej otworzyć firmę w Polsce

Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce zostało ułatwione w ciągu ostatniego roku - wynika z raportu „Doing Business 2013” opublikowanego przez Bank Światowy.

Małe firmy walczą z bezrobociem

Pomimo słabej kondycji gospodarki firmy bronią się przed redukcją zatrudnienia - wynika z raportu NBP "Badanie Ankietowe Rynku Pracy 2012". Przedsiębiorcy wolą uniknąć kosztownego procesu rekrutacji.

Rząd przyjął projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej

Rada Ministrów przyjęła projekt trzeciej ustawy de regulacyjnej przygotowany przez resort gospodarki. Zmiany mają poprawić płynność finansową przedsiębiorstw oraz uprościć zasady rozliczania z fiskusem.

Kocham antyki - o rynku antykwarycznym z Agatą Sondej

Wizerunek kolekcjonera antyków kojarzy się z osobą starszą, trzymającą lupę w ręku i przeglądającą znaczki. Tak było. Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej – o rynku antykwarycznym z Agatą Sondej, redaktor naczelną kochamantyki.pl, rozmawia Marcin Milewski.

Czy wydatki na usługi notarialne związane z zakupem akcji innego podmiotu są kosztami podatkowymi?

Podatnicy mają wątpliwości, czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów obsługi notarialnej związanej z zakupem akcji innego podmiotu (koszty sporządzenia aktu notarialnego oraz wypisów z tego aktu notarialnego)? Okazuje się, że nie wszystkie takie koszty mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Wskaźnik wykorzystania aktywów czynnych - aktywa do przeglądu (!)

W bilansie dowolnego przedsiębiorstwa, można zauważyć charakterystyczny, wertykalny, podział tego dokumentu, na aktywa (po lewej stronie bilansu) i pasywa (po prawej). Czym są "aktywa" i do czego wiedza o nich może się przydać?

Jak liczyć zaliczkę od dochodu z działalności wykonywanej osobiście, gdy płatnik otrzyma fakturę VAT?

Płatnicy PIT, stają niekiedy przed problemem obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przyjrzyjmy się sytuacji, gdy zgodnie z przepisami ustawy o PIT wypłacany kontrahentowi dochód stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, zaś kontrahent ów dla celów opodatkowania podatkiem VAT wystawia faktury i formalnie prowadzi działalność gospodarczą.

Biopaliwa będą dofinansowane

Resort gospodarki będzie dofinansowywał wytwarzanie biopaliw oraz zakup napędzanych z ich wykorzystaniem samochodów.

Hamuje produkcja przemysłowa

Produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2012 r. była o 5,2 proc. niższa niż w tym samym okresie 2011 r. - wynika z danych GUS. Eksperci spodziewali się mniejszych spadków.

Niezbędnik kandydata – negocjatora przyszłej pensji

Na rozmowie rekrutacyjnej padło pytanie o oczekiwania finansowe? Dowiedz się w jaki sposób negocjować przyszłe wynagrodzenie.

Kupując aparat fotograficzny na firmę odliczysz VAT

Zakup aparatu fotograficznego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, pozwoli przedsiębiorcy odliczyć VAT. Jednak wykorzystywanie nabytego sprzętu do celów prywatnych rodzi dodatkowe zobowiązania wobec fiskusa.

Inflacja taka jak w sierpniu

Inflacja we wrześniu osiągnęła poziom 3,8 proc. To wynik analogiczny do sierpnia - wynika z danych GUS. Eksperci zapowiadają stopniowe obniżanie cen przez przedsiębiorców.

Podpis elektroniczny dla przedsiębiorcy

Podpis elektroniczny gwarantuje tożsamość przedsiębiorcy oraz integralność przesyłanych dokumentów. Dowiedz się czym jest podpis elektroniczny i kiedy można go stosować.

Drugie expose Tuska: Nie będzie ZUS-u od umów śmieciowych w 2013 r.

Nie będzie ozusowania umów śmieciowych - wynika z drugiego expose premiera Donalda Tuska. Prezes Rady Ministrów zapowiedział zmiany zasad rozliczania nadgodzin oraz wydłużenie urlopu macierzyńskiego.

Drugie expose Tuska nie poruszyło rynków

Drugie expose Tuska nie miało wpływów na zachowanie rynków. Ani zapowiedź wydłużenia urlopu macierzyńskiego, ani stymulowania inwestycji nie wywołały zmiany zachowań inwestorów.

Ustawa deregulacyjna 2012/2013: VAT uderzy w zatory płatnicze

Ustawa deregulacyjna 2012/2013. Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Nowe przepisy mają uwolnić przedsiębiorców od zobowiązań podatkowych z nieopłaconych faktur.

Trzecia ustawa deregulacyjna: jakie zmiany wprowadzi?

Trwają prace nad trzecią ustawą deregulacyjną, która ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Co się zmieni, gdy ustawa przejdzie ścieżkę legislacyjną?

Rząd przyjął kolejny pakiet ułatwień dla firm

Projekt 31 propozycji ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej został przyjęty przez Radę Ministrów. Zmiany mają uprościć m.in. system podatkowy.

Amortyzacja mieszkania przeznaczonego na biuro firmy

Prowadząc działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu niejednokrotnie decydujemy się na zaliczenie do kosztów podatkowych naszej firmy części wydatków związanych z powierzchnią przeznaczoną na biuro. Nie możemy przy tym zapomnieć o możliwości zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych od części wartości naszego mieszkania.

Firma w mieszkaniu a koszty uzyskania przychodu

Prowadzenie firmy w domu to sposób na zmniejszenie zobowiązań podatkowych. Ekspert radzi co przedsiębiorca powinien zaliczyć do środków trwałych i amortyzować, aby zapłacić mniejszy podatek.

Świadczenia emerytalno-rentowe w UE - kogo dotyczy problem

Na terytorium Unii Europejskiej funkcjonuje niejednolity system emerytalno-rentowy. Sprawdź czy dotyczy cię problem wyboru właściwego systemu emerytalno-rentowego.

Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w UE

Jak unijne reguły dotyczące swobody przedsiębiorczości oraz swobody świadczenia usług wpływają na polskich przedsiębiorców?

Emerytura lub renta pracownika w krajach Unii Europejskiej

Państwa członkowskie Unii Europejskiej samodzielnie przyznają świadczenia emerytalno-rentowe. Dowiedz się jakie są zasady rozdzielania systemów ubezpieczeń społecznych na terytorium Unii Europejskiej.

CEIDG 2013: dane przedsiębiorców będą udostępniane hurtowo i komercyjnie za opłatą

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt rozporządzenia dotyczącego zasad uiszczania opłat za hurtowe udostępnianie danych z CEIDG w celach komercyjnych. Zainteresowane firmy zyskają możliwość pobierania pakietów informacji o przedsiębiorcach zgrupowanych według określonego kryterium.

Stopa bezrobocia niższa przy flexipracy

Rośnie stopa bezrobocia w państwach UE. W Polsce w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o 0,6 proc. do 12,4 proc. Najłatwiej znaleźć pracę w krajach, które popularyzują elastyczne sposoby zatrudniania.

Przewóz regularny do 50 km - czas prowadzenia i przerwy kierowców

Osoby wykonujące przewóz regularny do 50 kilometrów podlegają regulacjom ustawy o czasie pracy kierowców. Ekspert radzi w jakich okresach czasu mogą prowadzić pojazdy oraz kiedy mają obowiązek przerwy.

Używany samochód jako auto firmowe obniży zobowiązania podatkowe

Zakup używanego samochodu osobowego może pozwolić przedsiębiorcy zaoszczędzić na zobowiązaniach podatkowych. Ekspert podpowiada jakie auto kupić do firmy, aby móc skorzystać z preferencyjnej w danym przypadku metody amortyzacji.

Kierowca w firmie: przerwy w prowadzeniu pojazdów

Kierowcy pracujący w ramach przewozu krajowego lub międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej są zobowiązani do stosowania norm dotyczących okresów prowadzenia pojazdów i przerw między nimi.

Od początku roku przybyło 26 tys. nowych firm

Polacy od początku 2012 roku założyli prawie 200 tys. nowych firm. W tym samy czasie z prowadzenia działalności zrezygnowało 168 tys. przedsiębiorców. Przez osiem miesięcy liczba właścicieli firm wzrosła jedynie o 26 tys. osób.

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego - waluta obca

Ekspert radzi w jaki sposób ustalić wartość początkową środka trwałego, w sytuacji, w której kwota należności była wyrażona w walucie obcej.

REKLAMA