REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Symulatory jazdy - co potrafią dziejsze urządzenia tego typu?

Rozwój techniki komputerowej, w tym m.in. rynku gier komputerowych, okazał się przydatny także przy zdobywaniu umiejętności przez kierowców mających się poruszać po rzeczywistych drogach. Co potrafią dzisiejsze symulatory jazdy? W czym mogą okazać się przydatne?

ITS radzi, jak właściwie przygotować się do podróży

Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowy okres szczególnie, że tegoroczny, wydłużony weekend będzie sprzyjał długim podróżom na groby bliskich. Ten czas jest także specyficzny z powodu wzmożonego ruchu na drogach. Kaprysy jesienno-zimowej aury oraz wcześnie zapadający zmrok sprawiają, że jazda po drogach może być utrudniona. Instytut Transportu Samochodowego radzi, jak przygotować się do wyjazdu na długi weekend.

Geometria kół w 3D. Jak to działa?

Ustawianie zbieżności kół i osi jezdnych auta w technologii trójwymiarowego modelowania zapewnia, szybki (poniżej 5 minut) i dokładny pomiar w bezkablowym systemie. Klient ma możliwość obserwowania pracy mechanika przy regulacji geometrii kół w 3D i wyświetlanych na bieżąco kątów na ekranie udostępnionym w biurze serwisu.

Przeszukanie w procesie karnym

Przeszukanie jest instytucją prawa karnego, która wielokrotnie budzi emocje osób, które jej doświadczyły. Szczegółowe regulacje w tym temacie zawiera Kodeks postępowania karnego.

REKLAMA

Zanim wyruszysz na 1-go listopada

Świętu 1-go listopada każdego roku towarzyszą zatrważające statystyki dotyczące wypadków na drogach. Warto dobrze zaplanować wyjazd, by ograniczyć potencjalne niedogodności.

Akcja "Znicz 2012"

Trwająca w tym roku 5 dni akcja "Znicz 2012”, to czas wytężonej pracy policjantów Ruchu Drogowego. Będą oni czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy by zapalić światełko na grobach swoich bliskich, wyruszą w podróż – często bardzo daleką. Do kierowców, funkcjonariusze jak zawsze apelują o rozwagę i ostrożność w czasie jazdy, a także wzięcie odpowiedzialności za zdrowie i życie – swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Poślizg w czasie deszczu, co robić?

To w pierwszej godzinie opadów dochodzi do największej liczby wypadków drogowych spowodowanych gorszymi warunkami na drodze. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault podpowiadają, jak zachowywać się podczas poślizgu kół?

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Przewożąc samochodem psy, które nie zostały odpowiednio przypięte, narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko zwierzę, ale również pozostałych pasażerów i nas samych.

REKLAMA

Już w najbliższą sobotę EUROPEJSKA NOC BEZ WYPADKU

Fundacja KRZYŚ oraz fundacja Responsible Young Drivers wspólnie z partnerami organizują IX edycję kampanii „Europejska Noc Bez Wypadku”. Akcja odbędzie się jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej 20 października 2012 roku.

Jak kierowcy ostrzegają się przed niebezpieczeństwem lub kontrolą?

Kierowcy mają różne sposoby na komunikowanie się i ostrzeganie o różnego rodzaju niebezpieczeństwach i kontrolach policyjnych. Do tego celu służy im np. CB-radio. Producenci aplikacji instalowanych na telefonach komórkowych także mają w ofercie programy umożliwiające komunikację.

Na jakich oponach jeżdżą Polacy?

Większość polskich kierowców zmienia opony z letnich na zimowe, jednak tylko nieco ponad 25 proc. badanych wie, kiedy należy to zrobić. Przedstawiamy wyniki badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie Michelin – organizatora ogólnopolskiej akcji „Ciśnienie pod Kontrolą”.

Fotoradary, a efekt kangura

Badania są bezlitosne dla kierowców. Ustawianie fotoradarów ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie wypadków na drodze. Z drugiej strony kierowcy nie mogą być fotoradarem zaskoczeni bo prowadzi to do niebezpieczeństwa. Co to jest efekt kangura?

Zmiany w postępowaniu karnym

Projekty Ministerstwa Sprawiedliwości zakładają m. in. możliwość reprezentowania oskarżonych przez radców prawnych oraz ograniczenie inicjatywy dowodowej sądu.

Kobieta w ciąży, a prowadzenie auta

W przypadku gdy ciąża rozwija się prawidłowo i przyszłej mamie nic nie dolega, nie ma przeciwwskazań do kierowania autem. Jednak każda kobieta w ciąży, która wsiada za kierownicę musi mieć na uwadze kilka kwestii, jak chociażby odpowiednie zapięcie pasów i przede wszystkim ostrożność.

Seminarium i piknik w ITS

W dniu 29 września br. w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego zorganizowano seminarium połączone z piknikiem rodzinnym. Celem weekendowej imprezy było przybliżenie działalności Instytutu, szczególnie w zakresie psychologicznych badań kierowców, nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skierowanego do najmłodszych uczestników.

Czy zmiana opon będzie obowiązkowa?

Wobec ciągle zmieniających się warunków atmosferycznych nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który moment na zmianę opon z letnich na zimowe jest najlepszy. Projekt nowej ustawy zakłada nakaz jazdy na oponach zimowych od 1 listopada.

Skurcz podczas jazdy - jak z nim walczyć?

Skurcz mięśnia to problem, który dotyczy każdego kierowcy. Na bolący skurcz łydki są narażeni zwłaszcza kierowcy podróżujący przez kilka godzin. Jak zapobiegać występowaniom skurczu i jak sobie z nim radzić, gdy nas dopadnie.

Środki przymusu bezpośredniego do zmiany

Przed użyciem broni będzie obowiązek wcześniejszego okrzyku identyfikującego formację np. Policja. Przekazany do konsultacji projekt zakłada także m.in., że nie wolno używać środków przymusu bezpośredniego, z wyjątkiem siły fizycznej w postaci technik obezwładniających, wobec kobiet o widocznej ciąży.

Negatywny wpływ soli na opony

Sól uważana za najtańszy środek skutecznie walczący z oblodzeniami na drogach, ma spory wpływ na stan opon w naszych pojazdach. Czym grozi jazda po zasolonych arteriach miast?

Czy źle dobrane opony mogą mieć negatywny wpływ na działanie systemów ESP czy TC?

Zarówno rozmiar kół jak i rodzaj opon w danym modelu auta jest ściśle powiązany z działaniem elektronicznych systemów bezpieczeństwa. Czy zmiana rozmiaru opon może zakłócić działanie ESP i współpracujących z nim pozostałych układów bezpieczeństwa?

Kredyt a wypowiedzenie umowy o pracę

Kredyt, w szczególnych przypadkach, możemy zaciągnąć nawet, gdy otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy o pracę. Gdy pracownik jest w trakcie okresu wypowiedzenia bank nie musi zażądać dodatkowych zabezpieczeń, trudności mogą pojawić się w przypadku kredytu hipotecznego. Przeczytaj, kiedy bank zaczyna powątpiewać w terminową spłatę.

Kiedy warto nie przyjąć mandatu?

W 2011 roku policjanci ruchu drogowego nałożyli na kierowców 2 642 141 mandatów karnych. Każdemu kierowcy przysługuje prawo do odmówienia przyjęcia takiego mandatu, ale nie wszyscy z niego korzystają. Kiedy warto nie przyjąć mandatu i z jakimi konsekwencjami się to wiąże?

Gaszenie samochodu cz 3.

Gaszenie samochodu nie powinno się odbywać na tzw oślep. Butla gaśnicy samochodowej jest tak mała, że należy gasić pożar z precyzją.

Gaszenie samochodu cz. 2 - obsługa gaśnicy

W zależności od tego czy użyjemy gaśnicy z nabojem, czy już nabitej gazem (rozpoznać ją można po manometrze) różnie postępujemy przed gaszeniem pożaru.

Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia

Wydobywający się spod maski samochodowej dym w wielu przypadkach nie jest skutkiem pożaru. Jak rozpoznać, czy samochód rzeczywiście się pali?

Jakimi kierowcami są kobiety? Czy auto jest dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu?

Sukcesywnie rośnie liczba kobiet posiadających prawo jazdy i swój własny samochód. W związku z tym trzeba zadać pytanie, czy kobiety, dotąd uważane za słabych kierowców, mogą stanowić zagrożenie na drodze?Jaki jest ich stosunek do jazdy i do samego pojazdu?

Emerytury mundurowe 2013

Zgodnie z nowelizacją emerytur mundurowych wchodzącą w życie 1 stycznia 2013 r. funkcjonariusze przejdą na emeryturę w wieku 55 lat po 25 latach służby.

Jakiej muzyki lepiej nie słuchać w aucie?

Każdy kierowca ma zapewne swoje ulubione utwory muzyczne, które chętnie odtwarza jadąc samochodem. Jak się okazuję, muzyka ma istotny wpływ na bezpieczeństwo podróżnych. Które gatunki muzyczne stwarzają największe niebezpieczeństwo w ruch drogowym?

Audi rozpoczyna budowę „Audi driving experience center“

Audi rozpoczyna budowę obiektu o powierzchni 47 ha, gdzie obecni i przyszli klienci Audi będą mogli w przyszłości testować wszystkie modele marki.. W nowym centrum doświadczalnym znajdzie zatrudnienie ponad 300 osób. Koncern zainwestował w projekt kilkanaście milionów euro.

Audi A3 bezpieczne na pięć gwiazdek

Organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów Euro NCAP, przyznała nowemu Audi A3 pięć gwiazdek za bezpieczeństwo bierne podczas zderzenia. Przeprowadzono także testy bezpieczeństwa pasażerów dorosłych podczas zderzenia czołowego, tylnego i bocznego oraz testy ochrony dzieci i pieszych.

Czy można legalnie używać antyradaru?

Jednym z wielu sposobów na uniknięcie mandatu jest korzystanie z antyradarów, chociaż jest to w naszym kraju zabronione. Jakiś czas temu pojawiła się legalna alternatywa tego typu rozwiązań – aplikacje mobilne. Ile kosztują i czym różnią się od zwykłych antyradarów?

Jak nie zasnąć za kierownicą?

Zaśnięcie za kierownicą zazwyczaj kończy się tragedią. Tymczasem kierowcy często z ułańską fantazją planują podróże i nie przejmują się wyraźnymi sugestiami organizmu, że czas na odpoczynek.

Co grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2010 r. przez ExxonMobil, aż połowa badanych stwierdziła, że nie umiałaby przeprowadzić reanimacji. Kierowcy boją się też o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za spowodowanie ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. Co grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Czy Polacy boją się udzielać pierwszej pomocy ofiarom wypadków?

Obowiązkiem każdego kandydata na kierowcę jest odbycie kursu udzielania pierwszej pomocy. Jednak gdy przychodzi do wykazania się swoją wiedzą w prawdziwym życiu już nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać. Nie każdy też takiej pomocy chce udzielać. A to najczęściej właśnie od osób postronnych zależy życie ofiary wypadku.

Agresywne zachowania poszczególnych kierowców, budzą agresję innych uczestników ruchu

Polacy na tle bogatszych społeczeństw europejskich emanują agresją na każdym kroku. Począwszy od wpychania się w kolejkę do kas, do windy, a skończywszy na zwykłym nieuzasadnionym chamstwie w stosunku do otaczających osób. Aw ruchu drogowym przejawy chamstwa i agresji zdają się występować u Polaków ze zdwojoną siłą.

Jak szukać mieszkania do wynajęcia? Poradnik studenta

Szukanie mieszkania do wynajęcia nie jest trudne, ale może być czasochłonne. W sierpniu i we wrześniu spośród poszukujących mieszkania największą liczbę stanowią studenci. Są różne metody szukania mieszkania – przeczytaj, jakie masz możliwości.

Błędy kierowców samochodów w stosunku do motocyklistów

Okazuje się, że blisko 30 procent wszystkich kolizji z udziałem motocyklistów zdarza się na skrzyżowaniach. Niestety bardzo często winę za zdarzenie ponoszą nierozważni kierowcy samochodów. Na co zwrócić uwagę, by zapobiec nieszczęściu?

Dom sterowany komputerem

Dom sterowany komputerem w dalszym ciągu wydaje nam się synonimem luksusu. Inteligentny dom, sterowany komputerem zwiększa komfort naszego życia, a także bezpieczeństwo, dzięki takiemu systemowi oszczędzamy również czas.

Czy starsi kierowcy jeżdżą bezpieczniej?

Ryzyko spowodowania wypadku przez osoby po 65 roku życia wzrasta o 16% w porównaniu do grupy 25-64. Z drugiej strony, w zestawieniu z tą ostatnią grupą wiekową, kierowcy poniżej 25 roku życia mają aż o 188% większe prawdopodobieństwo na spowodowanie wypadku.*

Technologie przyszłości Forda w fazie testów drogowych

Ford Motor Company przeszedł do fazy testów drogowych technologii przyszłości, które mają bezpośrednio wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Najnowsze pomysły amerykańskiego koncernu to system ostrzegający przed przeszkodą, system informacji o ruchu drogowym, system elektronicznych świateł hamowania, który ma za zadanie ostrzegać pojazd jadący z tyłu.

Kierowcy nie zdają sobie sprawy z wpływu alkoholu na organizm

Większość wypadków spowodowanych przez kierowców bedących pod wpływem alkoholu ma miejsce w dni wolne od pracy. Przy okazji każdego długiego weekendu Policja podaje ilu nietrzeźwych kierowców złapano tym razem. W zeszłym roku, w sierpniowy długi weekend policja odnotowała 2282 pijanych za kółkiem. Jaki będzie tegoroczny bilans?

Savoir-vivre pasażerów

Bezpieczeństwo jazdy zależne jest w największej mierze od umiejętności i stanu psychofizycznego kierowcy. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że na styl jazdy prowadzącego ogromny wpływ ma pasażer, którego wiezie w pojeździe. O czym należy pamiętać, godząc się na podróż jako pasażer?

Dlaczego amortyzatory są takie ważne?

Dbałość o jakość i stan amortyzatorów, patrząc szerzej można określić jako oszczędność. Wszelkie niedopatrzenia w tym względzie będą powodować tylko dodatkowe usterki i koszty. Zepsuty amortyzator powoduje uszkodzenie całego zawieszenia. Ponadto możemy być pewni, że w niedługim czasie będziemy musieli wymienić opony w wyniku tzw. ich ząbkowania.

Amortyzatory samochodowe - fakty i mity

Najważniejszym zadaniem amortyzatora, jak wskazuje nazwa, jest amortyzowanie, czyli minimalizowanie wszystkich drgań z elementów sprężystych, np. sprężyn. Z drugiej strony amortyzator ma także zapewnić komfort jazdy, być w miarę możliwości miękki i elastyczny. Amortyzator jest także odpowiedzialny za bezpieczeństwo podróżowania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity dotyczące amortyzatorów.

Amortyzatory samochodowe – zasada działania eksploatacja

Wielu kierowców, mimo że stara się dbać o swoje pojazdy, często nie posiada świadomości i kompletu informacji na temat istotnej roli amortyzatorów dla komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Nieodpowiedni dobór amortyzatorów lub brak właściwej pielęgnacji tego mechanizmu niejednokrotnie przyczynia się do powstania poważnych uszkodzeń samochodu i co istotne – wypadków drogowych.

Moto.wieszjak.pl został partnerem akcji Siemanko!

Witold Rogalski, prezes Subaru Import Polska zainicjował akcję Siemanko!, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednym z głównych narzędzi do osiągnięcia celu będzie propagowanie kultury jazdy. Moto.wieszjak.pl objął patronat medialny nad inicjatywą.

Ile kierowcy zapłacą za nowe fotoradary?

Ustawienie nowych 330 fotoradarów będzie kosztowało 50 milionów złotych. Ile więc należy wyciągnąć z kieszeni zmotoryzowanego Kowalskiego, aby inwestycja się zwróciła? Ile zapłaci Kowalski jeżeli fotoradary mają przynieść zysk wysokości 1,2 mld złotych?

Nowa akcja"Bezpieczna Woda"

"Bezpieczna woda" to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna, skierowana dla dzieci i młodzieży szkolnej. Ma na celu popularyzację i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku na wodach i terenach przywodnych.

Zmiany w systemie rentowym służb mundurowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało propozycje zmian systemu rentowego służb mundurowych. Zamiast trzech grup inwalidzkich obowiązywać będą dwie.

Jak wybrać dewelopera?

Wybór odpowiedniego dewelopera jest niezwykle ważny. Zazwyczaj kupując mieszkanie wydajemy na nie kilkaset tysięcy złotych, dlatego nie możemy sobie pozwolić na niewłaściwy wybór dewelopera. Podpowiadamy, jak sprawdzić dewelopera.

REKLAMA