REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkania z wielkiej płyty – ile jeszcze w nich pomieszkamy?

W mieszkaniach z wielkiej płyty mieszka ok. 10,5–11 mln Polaków. Pierwotnie możliwość użytkowania mieszkań z wielkiej płyty szacowana była na 50–60 lat. Obecnie specjaliści oceniają, że bezpieczne użytkowanie mieszkań z wielkiej płyty będzie możliwe aż przez 150 lat – jednak zaznaczają, że ta prognoza wymaga sprawdzenia.

Mandat karny gotówkowy

Osoba zatrzymana przez policję, która popełniła wykroczenie drogowe, może otrzymać mandat gotówkowy do uiszczenia na miejscu. Warunkiem takiego trybu jest nieposiadanie stałego miejsca zamieszkania lub miejsca stałego pobytu.

III edycja Akademii Bezpieczeństwa firmy Osram

Osram świeci przykładem. Akademia Bezpieczeństwa to akcja edukacyjna skierowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, która ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Właśnie rusza trzecia odsłona Akademii, w ramach której organizowane są m.in. konkursy dla uczniów oraz nauczycieli, jak również szkolenia i warsztaty z zakresu bezpiecznego oświetlenia. Uczniowie dowiedzą się m.in. jak poruszać się bezpiecznie po drodze i jakie są podstawowe zasady ruchu drogowego.

Przygotuj się do majówki i wakacji –rezerwacja promu

Wiosna tuż tuż i przed nami kolejne długie weekendy, majówki, wakacje.. Czas pomyśleć o przygotowaniach do wiosenno – letnich wyjazdów. Jak podają media turystyczne, dojazdy własne na miejsce wypoczynku, także za granicę, stają się coraz bardziej popularne. Tracimy zaufanie do biur podroży i wolimy zaplanować swój urlop samodzielnie. Mimo wzrastających cen paliw wyjazd własnym pojazdem czy to samochodem, motocyklem czy kamperem dają nam poczucie większej swobody i bezpieczeństwa, że nie utkniemy w danym resorcie na wypadek bankructwa agencji turystycznej.

REKLAMA

Omijasz dziury w drodze? Ryzykujesz życie

Brytyjczycy przeprowadzili badania, z których wynika, że że użytkownicy dróg wykonują bardzo niebezpieczne manewry na drodze, aby uniknąć wjechania w dziurę. Aż 20% kierowców skręciło z tego powodu na przeciwny pas ruchu, 13% ostro hamowało a 4% wjechało na chodnik*.

Jak usuwać szron i lód z szyby czołowej, aby jej nie uszkodzić?

Szyby samochodowe pokryte szronem i lodem to zimą normalny widok. Wbrew pozorom prawidłowe pozbycie się ich z powierzchni nie jest proste - stosując nieodpowiednie narzędzia i metody możemy na stałe uszkodzić powierzchnię szyby. Ekspert radzi, jakich technik oraz narzędzi używać, aby szybko przygotować auto do drogi.

Skoda Octavia: systemy bezpieczeństwa

Nowa Skoda Octavia może być wyposażona w w systemy, które do tej pory nie były dostępne dla tego modelu. Przykładem nowości w dziedzinie dbania o pasażerów można wymienić system kontroli dostępi Front Assistant po aktywną ochronę jadących Crew Protect Assistant. W razie kolizji obszerny pakiet elementów bezpieczeństwa biernego zapewnia ochronę kierowcy i pasażerów.

Czy każdy z nas jest piratem drogowym?

Żaden kierowca nie chce utożsamiać się z piratem drogowym, który jest postrzegany na ogół jako osoba niedoświadczona, jeżdżąca z niebezpiecznymi prędkościami, często prowadząca pod wpływem środków odurzających. Często piratami drogowymi nazywani są osoby poruszające się autami służbowymi, których się nie szanuje.

REKLAMA

Nowe Audi A3 Sportback

Do gamy nowego Audi A3 dołączyła właśnie bardziej rodzinna odmiana. Nazwa Sportback oznacza dodatkowe kilogramy za sprawą drugiej pary drzwi i dodatkowe centymetry przez większy rozstaw osi. Czy w pięciodrzwiowym Audi A3 jest jakiś sport?

Zaskakujące wyniki testów zderzeniowych IIHS

Testy zderzeniowe IIHS to alternatywa dla tych przeprowadzanych przez europejską organizację Euro NCAP. Nowa próba zderzeniowa zastosowana przez IIHS wprowadziła spory zamęt w kwestii faktycznego poziomu bezpieczeństwa, jaki oferują samochody osobowe.

Testy zderzniowe Euro NCAP - jak ocenia się stopień bezpieczeństwa samochodu?

W ocenie Euro NCAP oprócz osiągów, wyposażenia czy stylistyki samochodu, istotną rolę w jego wyborze odgrywa poziom oferowanego przez pojazd bezpieczeństwa. Jak wygląda taki test?

Przyczyny przekraczania prędkości przez polskich kierowców

W dobie dyskusji o zasadności stosowania fotoradarów warto zastanowić się nad przyczynami przekraczania prędkości przez Polaków. Może problem da się zniwelować mniej kosztownie niż przy pomocy drogich urządzeń rejestrujących.

Fotoradary a bezpieczeństwo

Fotoradary w Polsce wywołują burzliwą dyskusję. Najwięcej kontrowersji w temacie fotoradarów wywołuje zasadność ich ustawienia. Czy wszystkie urządzenia są ustawione w miejscach, gdzie dochodziło do wielu wypadków?

Nielegalna blokada na kołach

Funkcjonariusze policji nie mają uprawnień, by w jakikolwiek sposób pomóc właścicielom samochodów bezprawnie unieruchomionych.

Jak bezpiecznie jeździć w warunkach zimowych?

Na trudne zimowe warunki składają się: mróz, gołoledź, marznąca mżawka, śnieg, zaspy i śliska nawierzchnia. Prowadzenie auta w tak niesprzyjających warunkach wymaga od kierowcy wzmożonej uwagi i skupienia. Podpowiadamy, jak się przygotować do prowadzenia auta w tak trudnych warunkach?

Co grozi za samodzielny demontaż auta?

W Polsce legalnie złomuje się tylko 30% aut. Reszta wraków, które nie nadają się już do użytku zostaje rozebrana i sprzedana na części, lub złomowana w nielegalnych punktach. Kary za samodzielny (nielegalny) demontaż zaczynają się od 10 tysięcy złotych.

Jak stan techniczny opon wpływa na bezpieczeństwo kierowców?

Jeden na sześć wypadków drogowych wynikających z niesprawności technicznej auta był spowodowany przez zły stan techniczny opon. Z raportu opracowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku w Polsce odnotowano ponad 40 tys. wypadków drogowych.

Łazienka według feng shui – relaks i bezpieczeństwo

W zależności od tego czy mówimy o łazience dla domowników, czy też dla gości, różne czynniki powinny zostać wzięte pod uwagę w czasie jej urządzania. Jedną z propozycji aranżacji łazienki według feng shui jest połączenie jej z sypialnią właścicieli domu – jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i prestiżowe.

Jak przypiąć dziecko w kombinezonie w foteliku?

Zimowy ubiór - grube kurtki, kombinezony utrudniają zapięcie dziecka w foteliku. Jak sprawdzić, że w takim przypadku dobrze dociągnęliśmy pasy?

WOŚP - bezpieczeństwo podczas imprezy

W niedzielę 13 stycznia 2013 r. odbędzie się po raz dwudziesty pierwszy zbiórka pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Spadek przestępczości w Polsce

Spada liczba przestępstw kryminalnych. Częściej jednak ujawniane są przestępstwa gospodarcze. Wykrywalność sprawców przestępstw jest wysoka.

Jak prawidłowo eksploatować oświetlenie w pojazdach?

Eksperci alarmują, że stan oświetlenia pojazdów poruszających się po polskich drogach jest w stanie opłakanym, głównie z powodu niewiedzy kierowców na temat prawidłowego używaniu świateł i właściwego dbania o stan oświetlenia w swoim aucie.

Wszystko o kontrolach drogowych

Kontrole drogowe w 2013 roku to bardzo popularne zjawisko. Polscy kierowcy mogą być kontrolowani m.in. przez Inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, Strażników Straży Miejskiej i oczywiście przez Policjantów z drogówki. Poniżej prezentujemy najczęstsze powody kontroli i sposoby na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji kontroli.

Przechodzenie przez jezdnię, a korzystanie z telefonu

Piesi, którzy przechodząc przez jezdnię używają telefonu (wysyłając sms lub słuchając muzyki) są "jak dzieci we mgle".

Kuchnia według feng shui

Kuchnia jest swoistym miejscem dowodzenia w domu, skąd za pośrednictwem posiłków każdy domownik jest „zasilany” energetycznie i nie tylko. Można więc przyjąć, że to jedno z najważniejszych miejsc w domu ale i – jak zgodnie przytakują eksperci feng shui – drugie obok łazienki miejsce wzmożonego zagrożenia wypadkiem.

Jak kierowcy powinni dbać o oczy?

Przez ponad połowę roku na polskich drogach kierowcom towarzyszą trudne warunki drogowe. W czasie krótkich i pochmurnych dni kierowcy muszą wytężać wzrok, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innych uczestnikom ruchu. Okulista Renata Makuc radzi, jak każdy kierowca powinien dbać o oczy.

Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku na drodze i w aucie?

Bezpieczeństwo dzieci jest dla rodziców najważniejsze. Poniżej prezentujemy serię praktycznych porad, które przygotowali organizatorzy akcji „Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą, czyli dziecko bezpieczne na drodze”. Zastosowanie ich w życiu pomoże podnieść poziom bezpieczeństwa dzieci na drodze i w aucie.

Dopieść swoje auto pozłacanymi żarówkami Osram

Od stycznia 2013 roku na naszym rynku dostępne są żarówki Osram Night Breaker Plus w limitowanej, złotej wersji. Seria ta powstała, aby uczcić piątą rocznicę powstania żarówek Night Breaker. Od standardowych żarówek różni się pozłacanymi elementami.

Tolerancja radarowa, czyli z jaką prędkością można poruszać się po polskich drogach

Rozstawione przy drogach fotoradary mają ustawioną granicę tolerancji i nie zrobią zdjęcia kierowcy, który jedzie nieznacznie szybciej niż można na danym odcinku drogi. Tylko czy chodzi o 10, czy o 20 km/h?

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2013 roku?

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 31.12.2010 roku umożliwiła zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Warto znać kodeks drogowy, ponieważ wraz ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkości wzrosły mandaty za wykroczenia drogowe. Poniżej przedstawiamy wykaz dopuszczalnych prędkości na drogach w 2013 roku.

Nowy sposób na uniknięcie mandatu

Gęsta sieć ponad 300 nowych fotoradarów, nieoznakowane pojazdy ITD oraz policji, kontrole prędkości, odcinkowe pomiary i fotoradary straży miejskiej to narzędzia różnych służb do walki z przekraczaniem prędkości. Jednak kierowcy również mają swoje sposoby, na uniknięcie mandatu. Nie wszystkie jednak są legalne i skuteczne.

Szyby samochodowe: kiedy naprawić, a kiedy wymienić?

Najczęściej występującą przyczyną uszkodzenia szyby są kamyki wyrzucane spod kół poprzedzających jadących samochodów. Uszkodzona szyba nie zawsze wymaga kosztownej wymiany. W wielu przypadkach wystarczy jedynie skuteczna naprawa szyby samochodowej w profesjonalnym serwisie.

Kanapki i herbata zabijają kierowców!

Statystyczne dane są alarmujące! Spożywanie posiłków przez kierowcę w trakcie jazdy zwiększa ryzyko wypadku nawet o 80 procent. Eksperci Floty Auto Biznes i Szkoły Jazdy Renault przypominają o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpiecznej jazdy.

Sylwester w policyjnych statystykach

Sylwestrowe zabawy przebiegły spokojnie na terenie całego kraju a policjanci nie odnotowali poważniejszych zdarzeń i zbyt wielu incydentów z fajerwerkami.

CB radio - poznaj żargon kierowców!

Prawidłowa obsługa CB radia wymaga znajomości specjalnego słownictwa, które ułatwia i przyspiesza komunikację z innymi jego użytkownikami. Warto też wiedzieć, o czym i na których kanałach możemy porozmawiać.

Czy kobiety jeżdżą bezpieczniej od mężczyzn?

Stereotypy na temat kobiet kierowców dotyczą najczęściej nieudolnych prób parkowania, jazdy jednokierunkową ulicą pod prąd czy robienia makijażu na skrzyżowaniu. Okazuje się jednak, że wbrew obiegowym opiniom, to panie prowadzą w wyścigu o tytuł „mądrego kierowcy”.

Kto i jak poluje na kierowców?

Służby porządkowe otrzymują kolejne przywileje i narzędzia, dzięki którym mogą karać kierowców. Dyskusyjną kwestią jest to, czy chodzi im o podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, czy chodzi o osiągnięcie zaplanowanych wpływów do budżetu. Poniżej przedstawiamy, kto dysponuje jakim arsenałem, w walce z kierowcami przekraczającymi prędkość.

W których polskich miastach jeździ się najwolniej?

Koniec roku to czas podsumowań i wniosków. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl opublikowali ranking najwolniejszych miast w Polsce. W czołówce Kraków, Wrocław, Poznań i oczywiście Warszawa.

CB radio - podstawy obsługi

Aby CB radio służyło kierowcy jak najlepiej warto zapoznać się z jego funkcjami. Większość jego nowych użytkowników nie zaprząta sobie głowy czytaniem jego instrukcji, co w skrajnych sytuacjach może się obrócić przeciw nim. Warto zatem przyjrzeć się podstawowym możliwością CB radia.

CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?

Nadmierna rozbudowa sieci fotoradarów oraz floty nieoznakowanych radiowozów w Polsce sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup CB radia. Podpowiadamy, które modele tych urządzeń cieszą się największą popularnością oraz czy trzeba mieć na ich użytkowanie specjalne pozwolenie.

Świąteczny weekend na drogach

Świąteczny weekend za nami. Podczas trzech dni na drogach doszło do 153 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 191 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 455 nietrzeźwych kierujących. Te liczby są mniejsze od tych z zeszłego roku.

Bezpieczeństwo pracownika: ciśnienie powietrza w oponach

Głównymi obowiązkami opiekuna floty jest dbanie o bezpieczeństwo kierowców i dobry stan techniczny aut służbowych. Eksperci Floty Auto Biznes podpowiadają, jak zadbać o stan techniczny auta pracownika. Na celownik wzięli ciśnienie powietrza w oponach.

Kamera cofania, a niebezpieczne manewry aut użytkowych

Statystyki dotyczące flot transportowych mówią, że aż 25 % wszystkich wypadków zachodzi podczas manewru cofania, z tym że ponad 90% z nich ma miejsce poza drogami publicznymi. Podobnie jest w przypadku wypadków śmiertelnych –statystyki mówią o tym, że ¼ wszystkich zdarzeń ma miejsce właśnie podczas manewrowania.

Służbowe auto, a badania lekarskie

W myśl rozporządzenia z dnia 29 Czerwca 2011 roku, lekarz medycyny pracy musi skierować na dodatkowe badania osoby, których charakter pracy wiąże się z prowadzeniem samochodu służbowego. Oznacza to, że nie wszyscy kierowcy, którzy mają prawo jazdy, mogą prowadzić auto firmowe.

Jakie sposoby na unikanie mandatów mają kierowcy?

Jazda zgodnie z przepisami to najlepszy sposób na uniknięcie mandatów, jednak duża część kierowców twierdzi, że z różnych powodów trudno czasem przestrzegać wszystkich przepisów. Najpopularniejszym grzechem wśród kierowców jest przekraczanie prędkości. Tłumaczą to tak, że jej ograniczenia nie zawsze są konieczne w danym miejscu. Dyskusyjna także pozostaje kwestia fotoradarów, które nie podnoszą poziomu bezpieczeństwa na drogach. Polscy kierowcy słyną z zaradności i stosują różne triki, które pomagają im ustrzec się przed mandatami. Tyle tylko, że niekoniecznie są to sposoby skuteczne i legalne.

Kto ma prawo kontrolować i karać kierowców?

Nasi prawodawcy upoważniają kolejne służby do kontrolowania i karania kierowców. Obecnie nie tylko Policjanci, ale Inspektorzy transportu drogowego, Strażnicy miejscy, graniczni i celnicy mogą wykazywać się gorliwością w nakładaniu mandatów. Sprawdź kto i za co może wlepić ci mandat.

Okulary do jazdy nocą - jakie kupić by faktycznie widzieć więcej?

Nocna podróż autem jest o tyle niebezpieczna gdyż z jednej strony światła mijania zapewniają widoczność do 50 m przed autem, a z drugiej ich skuteczność jest dodatkowo ograniczana przez oślepiające światła aut nadjeżdżających z przeciwka.

Poślizg - jak go uniknąć? Styl jazdy, a skłonność do poślizgu

Brawura i permanentne przecenienie swoich umiejętności to cechy większości polskich kierowców. W rezultacie więcej niż co trzeci prowadzący przynajmniej raz wpadł w poślizg przez własną nieodpowiedzialność.

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami

Już 19 stycznia 2013 roku wejdzie w życie nowa ustawa o kierujących drogami. Jej opracowywanie wywołało sporo zamieszania zarówno wśród kierowców jak i kursantów. Zapowiadane już od prawie roku zmiany spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi auta czy firmy transportowej. Ale czy faktycznie młodzi kierowcy mają się o co martwić?

ITS radzi: dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze

Czy śnieg i mróz wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa panującego na drodze? Eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego twierdzą, że tak. W złych warunkach kierowcy stają się bardziej ostrożni i jeżdżą wolniej.

REKLAMA