REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fotoradary i kontrole drogowe - gdzie jest ich najwięcej w Polsce?

Aby koszt wyjazdu urlopowego nie powiększył się o kilkuset złotowy mandat, przestawiamy trasy, na których spotkacie najwięcej fotoradarów i kontroli drogowych Policji.

7 podpowiedzi jak należy jeździć autostradą?

Autostrady w Polsce to dość nowe zjawisko dla niektórych kierowców. Poniżej radzimy, jak jeździć po autostradach, aby nie powodować zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu.

Co zrobić ze zużytym akumulatorem samochodowym?

Akumulatory samochodowe zawierają powodujący silne oparzenia kwas siarkowy i rakotwórcze związki ołowiu , które w laboratoriach są nadzorowane, dlatego nie należy wyrzucać akumulatorów samochodowych do zwykłych śmietników.

5 sposobów na sprawdzenie autentyczności książki serwisowej

Ogromna popularność aut używanych w naszym kraju przyciąga oszustów i kombinatorów, którzy fałszują książki serwisowe sprzedawanych aut. Jak sprawdzić autentyczność książki serwisowej?

REKLAMA

Jak prawidłowo przewozić dzieci?

Każdy dłuższy wyjazd poza dom z dzieckiem to duże zobowiązanie. Zanim się go podejmiemy zwróćmy uwagę na to jak prawidłowo przewozić dzieci.

Systemy rozpoznawania znaków drogowych

Systemy rozpoznawania znaków spotkać można coraz częściej na liście wyposażenia samochodów. Jak działają? Czy są skuteczne?

Kontrole drogowe w trakcie długich weekendów - majówka 2013'

Wiele osób zastanawia się jak bardzo wzrasta liczba kontroli drogowych przeprowadzanych przez Policję w trakcie długich weekendów urlopowych. W kontekście zbliżającej się majówki przygotowaliśmy stosowne porównanie.

Nowe przepisy dotyczące rowerzystów – kierowca musi je znać!

Zapoznane się nowymi przepisami w sprawie rowerzystów jest obligatoryjne dla każdego kierowcy. Ich nieznajomość może się okazać zarówno kosztowna jak i niebezpieczna.

REKLAMA

Wypadki samochodowe w Polsce w 2012 roku - o tym warto wiedzieć

Wizerunek statystycznego sprawcy wypadku w Polsce jest często nieprawdziwy. Według danych Policji z 2012 roku największą grupę ryzyka stanowią mężczyźni w wieku 25 – 39 lat. Co wpływa na taką sytuację? Kiedy i gdzie dochodzi do największej liczby wypadków samochodowych?

10 punktów karnych - nowy taryfikator punktów karnych 2013

Przedstawiamy listę wykroczeń drogowych, za które można dostać 10 punktów karnych. Oprócz podwyższenia liczby punktów za dane wykroczenie, zmiany objęły także sposób przyznawania ich kierowcom.

Uwolnienie się z tonącego samochodu

Wydostanie się z tonącego samochodu to trudna sztuka. Ale w przypadku, gdy zachowamy zimną krew - możliwa do wykonania. Poniżej przedstawiamy, jak wydostać się z tonącego auta.

Jak ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego reguluje stosunki między bankiem i kredytobiorcą?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub do mu jednorodzinnego określa obowiązki banku zarówno wobec kredytobiorcy, jak i dewelopera. Kwoty pożyczane od banku zazwyczaj są wysokie dlatego na bezpiecznej i skutecznej transakcji zależy każdej ze stron (bankowi, kredytobiorcy i deweloperowi). Jak to dokładnie wygląda?

Kolizja z ciężarówką – jak jej uniknąć?

Zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką bardzo często kończy się tragicznie. O czym należy pamiętać, aby obniżyć do minimum ryzyko kolizji z pojazdem ciężarowym?

Znaki drogowe o zmiennej treści

Znaki drogowe o zmiennej treści mogą informować kierowców o objazdach, utrudnieniach i np. korkach. Mogą także wyświetlać informacje o pogodzie, np. temperaturę nawierzchni i powietrza. Znaki o zmiennej treści są elementem inteligentnego systemu transportowego (ITS).

Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Kierowcy poruszający się po największych miastach w Polsce często spotykają się z sytuacjami, kiedy kierowcy autobusów komunikacji miejskiej zachowują się tak, jakby mieli dodatkowe przywileje. Jak jest w rzeczywistości?

Przez jakie usterki auto nie przejdzie przeglądu technicznego?

Przed wizytą u diagnosty warto sprawdzić kilka elementów auta, które najczęściej są powodem negatywnego wyniku przeglądu technicznego. Odpowiednio przygotowane auto nie powinno mieć trudności z przedłużeniem badań technicznych.

Rachunek powierniczy – co nam daje i gdzie go założyć?

Rachunek powierniczy w Polsce jest ciągle nowym produktem, ale zyskującym na popularności od czasu obowiązywania tzw. ustawy deweloperskiej. Inwestorzy, którzy nie rozpoczęli budowy przed 29 kwietnia 2012 roku muszą założyć rachunek powierniczy. Co dzięki temu zyskujemy? I gdzie najlepiej założyć rachunek powierniczy?

Przyczyny wypadków na autostradach

Autostrady uchodzą za jeden z bezpieczniejszych i szybszych kanałów transportu. Nie mamy ich w Polsce za wiele, a tempo budowy kolejnych odcinków często pozostawia wiele do życzenia. Autostrady nie są jednak strefami wolnymi od wypadków czy kolizji. Sprawdź, gdzie i w jakich sytuacjach warto zachować szczególną ostrożność.

Jak zabezpieczyć auto przed postępującą korozją i wilgocią?

W okresie wiosennym panują idealne warunki do tego, aby korozja postępowała i niszczyła różne elementy naszego pojazdu. Warto zabezpieczyć i unieszkodliwić ogniska korozji, a także zabezpieczyć niektóre elementy preparatami antykorozyjnymi.

Podróże promowe z autem dla niepełnosprawnych pasażerów

Turystyka osób niepełnosprawnych coraz bardziej się rozwija. Współczesna infrastruktura oferuje wiele udogodnień dla turystów z ograniczoną mobilnością. Różne środki transportu w tym także promy przygotowały kilka udogodnień dla pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich lub wymagających specjalnej pomocy podczas przeprawy promowej.

Drogi o układzie pasów 2+1. Czy to się sprawdza?

Jednym z rozwiązań inżynieryjnych, które mają za zadanie podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach jest tzw. przekrój 2+1 pasowy. Taki rodzaj drogi ma zredukować liczbę wypadków będących konsekwencją nieprawidłowego wyprzedzania.

Autostrady w Polsce - statystyka wypadków samochodowych

Autostrady to najszybszy i najbezpieczniejszy rodzaj dróg służący przemieszczaniu się ludzi. Niestety również i na nich dochodzi do wypadków samochodowych, także tych śmiertelnych. Oto statystyka wypadków samochodowych mających miejsce na polskich autostradach w 2012 roku.

Czujniki zużycia klocków hamulcowych -potrafią zawieść

Czujniki zużycia klocków hamulcowych pozwalają zapobiec sytuacji, w której auto straci zupełną zdolność do zatrzymania się. Niestety, nie można im bezgranicznie ufać i to z kilku powodów.

Wycieraczki listwowe - czym się różnią od klasycznych wycieraczek?

Wycieraczki listwowe stosowane są obecnie w wielu nowych autach. Czy warto zainstalować je w starszym samochodzie, wyposażonym w klasyczne wycieraczki? Jakie są zalety tzw. listwówek?

Jazda autostradą – główne zagrożenia

Mimo że autostrady należą do najbezpieczniejszych dróg w Polsce, trzeba pamiętać, że również na nich dochodzi do tragicznych zdarzeń. Oto przegląd największych zagrożeń z jakimi trzeba się liczyć na autostradzie.

O czym pamiętać robiąc wiosenny przegląd samochodu

Wraz z nadejściem wiosny warto dokładnie przyjrzeć się kondycji technicznej samochodu, którym się poruszamy. Nawet drobne jego usterki mogą negatywnie odbić się zarówno na naszym bezpieczeństwie jak i na kondycji naszego portfela.

City-Brake Active System - opis

City-Brake Active System - czyli system aktywnego hamowania w ruchu miejskim stworzony przez Hondę ma ograniczyć ryzyko wypadku m.in. z pieszymi.

Świadek wypadku - jak się zachować?

Będąc świadkiem wypadku należy zachować zimną krew i udzielić pomocy ofiarom. Przedstawiamy, co jeszcze zrobić gdy staniemy się świadkiem wypadku.

Czy mniejsza sprzedaż nowych aut wymusi podniesienie jakości podzespołów?

Z powodu wykrycia wadliwych części w samochodach, firmy motoryzacyjne w 2012 roku wezwały do kampanii naprawczych ponad 113 tysięcy pojazdów. Jednak eksperci Exact Systems uspokajają, że w najbliższych latach jakość aut będzie regularnie wzrastać, bo koncerny samochodowe coraz większą wagę przykładają do kontroli podzespołów. Tylko w ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby skontrolowanych części do aut o 30 %, do poziomu ponad 350 milonów sztuk.

Active High Beam Control - do czego służy?

Active High Beam Control to system odpowiadający w samochodach Volvo za sterowanie wiązką świateł drogowych. Poniżej wyjaśniamy do czego służy i jak działa AHBC.

Uszkodzona szyba samochodowa a odszkodowanie

Uszkodzona szyba samochodowa to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Zwlekanie z jej wymianą może skutkować utratą dowodu rejestracyjnego lub - w razie wypadku -odmową wypłaty odszkodowania. Aby zapobiec tego typu sytuacjom szybę należy naprawić lub wymienić.

Czy za naruszenie przepisów drogowych można iść do więzienia?

W 2011 roku Policja zarejestrowała prawie 20 tysięcy naruszeń tylko dwóch z kilku przepisów, które grożą karą więzienia. Doszło do 4 tysięcy wypadków spowodowanych przez kierujących, którzy złamali te przepisy. Łącznie zginęło w nich 450 osób. Za złamanie jakich przepisów można iść do więzienia?

Jakie auta mają problemy z korozją?

Sól rozsypywana na ulicach podczas zimy to jeden z czynników sprzyjających występowaniu korozji. Producenci aut chcąc poczynić oszczędności nie zawsze odpowiednio dobrze zabezpieczyli swoje produkty przed niszczycielskim działaniem rdzy. Jakie auta są podatne na rdzę bardziej niż inne?

Czy można naprawić pękniętą szybę telefonem?

Na polskich drogach pełno jest różnych zanieczyszczeń i drobnych kamieni, które podbijane kołami jadących samochodów powodują pęknięcia szyb. Eksperci zajmujący się naprawami szyb stworzyli aplikację, która pomoże ocenić, czy ubytek kwalifikuje szybę do naprawy, czy do wymiany. Dodatkowo urządzenie wskaże najbliższy serwis, który pomoże naprawić lub wymienić szybę.

Jak uniknąć mandatu za rozmowę przez telefon w czasie jazdy?

Nowoczesne zestawy głośnomówiące mogą być sterowane głosem i łączyć telefon z zestawem audio nie tylko w aucie, ale też w domu. Warto rozważyć zakup takiego urządzenia, ponieważ w drugiej połowie 2012 roku nałożono ponad 40 tysięcy mandatów za używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy.

Kiedy opony wymagają wymiany na nowe?

Przełom marca i kwietnia to właściwy moment aby pomyśleć o wymianie opon z zimowych na letnie. Przy wymianie opon warto sprawdzić ich stan techniczny i określić, czy nadają się jeszcze do eksploatacji, czy nie. Po czym poznać zużyte opony?

Grzechy kierowców wobec motocyklistów

Duża część wypadków, w których poszkodowaniu zostali motocykliści była spowodowane przez kierujących samochodami. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zachowania kierowców samochodów, które doprowadziły w przeszłości do wypadków z motocyklistami.

Wymiana opon z zimowych na letnie –porada eksperta

Wymiana opon z zimowych na letnie to jedna z podstawowych czynności serwisowych, które należy wykonać po zakończeniu sezonu zimowego. Jak zwykle o tej porze rodzi się wiele pytań o prawidłowy dobór opon letnich i o ich właściwą eksploatacje. Ekspert radzi, na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie i jak poprawnie eksploatować opony, aby w 100% spełniały swoje założenia techniczne oraz w maksymalny sposób zapewniały komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Start sezonu motocyklowego, a kierowcy aut

Wraz ze zbliżającą się wiosną znacznie poprawiają się warunki na drogach i pojawia się na nich coraz więcej motocyklistów. Jak kierowcy samochodów powinni przygotować się do sezonu motocyklowego?

6 sposobów jak uniknąć wypadku

Eksperci ze Szkoły Jazdy Renault przeanalizowali policyjne statystyki dotyczące zdarzeń drogowych i sformułowali sześć zasad, które należy stosować aby uniknąć wypadku.

Podróże promowe ze zwierzętami domowymi

Niektórzy z nas nie mogą wyobrazić sobie wakacji bez swoich domowych ulubieńców. Ze względu na skomplikowany proces przewozu zwierząt za granice większość turystów do niedawna ograniczała swoje podróże tylko po kraju. Unia Europejska postanawiała ujednolicić przepisy i ułatwić nam wojaże samochodem z czworonogami po Europie. W poniższym poradniku przybliżamy temat podróży promem ze zwierzętami domowymi.

Volkswagen Golf VII: Jak działa system Dynamic Light Assist?

Najnowszy Volkswagen Golf może być doposażony w wiele elementów podnoszących komfort i bezpieczeństwo podróżowania, które dotąd były dostępne dla większych, droższych i bardziej prestiżowych segmentów aut. Jednym z najciekawszych gadżetów, które zadebiutowały w Golfie VII generacji jest system Dynamic Light Assist. Na czym polega jego działanie?

Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest objęte klauzulą wyłączającą odpowiedzialność ubezpieczyciela powszechnie spotykaną w ogólnych warunkach umów ubezpieczenia auto casco. W takich okolicznościach pierwszorzędne znaczenie ma ustalenie przyczyny wypadku. Może się bowiem okazać, że kierowca uczestniczący w zdarzeniu drogowym, który był w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu nie przyczynił się do przebiegu wydarzeń. Od kogo wtedy dochodzić odszkodowania?

System Inteligentnego Zarządzania Flotą: oszczędność i bezpieczeństwo

Podczas październikowej konferencji FlotyAutoBiznes premierę miał system IZF (Inteligentne Zarządzanie Flotą). Rozwiązanie to jest efektem kilkuletnich prac i testów systemu firmy Amervox. Jest ono dedykowane głównie importerom pojazdów, firmom leasingowym, ubezpieczycielom, użytkownikom flot i oczywiście kierowcom. Jego motyw przewodni to: oszczędność i bezpieczeństwo.

Przyczyny wypadków drogowych: brudne szyby samochodowe

Niedostosowanie prędkości do panujących warunków pogodowych to nie jedyna przyczyna wypadków drogowych. Eksperci twierdzą, że brudne szyby samochodowe podwajają ryzyko spowodowania wypadku samochodowego.

Użycie broni palnej przez Policję

Jeśli środki przymusu bezpośredniego nie są wystarczające, policjanci mogą sięgnąć po broń. Użyć broni palnej mogą jednak tylko w celu odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność swoją lub innej osoby oraz w celu przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu.

Jazda autem w okresie przejściowym pomiędzy zimą a wiosną

Mimo, iż kalendarzowa wiosna zbliża się dużymi krokami, to zimowa aura nie daje o sobie zapomnieć. Okres przejściowy pomiędzy zimą a wiosną może okazać się bardzo zdradliwy dla kierowców, którzy nie będą ostrożni. Eksperci z ITS radzą, na co należy zwrócić uwagę w czasie jazdy autem pomiędzy zimą a wiosną.

Główne przyczyny wypadków z udziałem pieszych

Według policyjnego raportu z 2011 roku, ponad 80 procent wypadków, w których brali udział piesi, było spowodowanych z winy kierowcy, a niecałe 11 procent z winy pieszych. Głównymi przyczynami wypadków z winy kierujących były: niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego.

Kierowcy kontra rowerzyści - jak uniknąć agresji?

Konflikt pomiędzy kierowcami samochodów, a rowerzystami zdaje się narastać wraz z rozwojem natężenia ruchu rowerowego na ulicach polskich miast. W jaki sposób postępować na drodze, by zminimalizować ryzyko występowania konfliktu na drodze?

Wyniki testów Euro NCAP - ile są warte?

Sukces marketingowy testów Euro NCAP sprawił, że większość producentów samochodów zapragnęło, by ich modele zostały odznaczone pięcioma gwiazdkami w teście zderzeniowym. Ale skupienie się na osiągnięciu doskonałego wyniku wypaczyło jednak znaczenie i prestiż jakim cieszyły się crash-testy Euro NCAP. Dlaczego?

REKLAMA