REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy przychodzi czas na zmianę i jakie opony wybrać?

W okresie jesienno zimowym nadchodzi czas kiedy należy przygotować się na wymianę opon na zimowe. Rynek wciąż się powiększa, producentów jest coraz więcej a w związku z tym trafia na niego wiele produktów niewiadomego pochodzenia.

Gdzie serwisować i naprawiać auto?

Wszyscy użytkownicy nowych aut są zobowiązani do wykonywania okresowych przeglądów w autoryzowanych stacjach kontroli. Jednak serwis gwarancyjny na wielu stacjach ASO pozostawia wiele do życzenia.

Jak wyciągnąć samochód z rowu?

Są sytuacje, w których po niegroźnym wydarzeniu nie warto wzywać profesjonalistów z pomocy drogowej. Z wieloma problemami można poradzić obie samemu. Jednym z nich jest wyciąganie auta, które wpadło do rowu lub ugrzęzło w miękkim polu.

Jak odstraszyć gołębie, nie raniąc ich?

Każdy kto zetknął się z problemem gołębi z pewnością przynajmniej przez chwilę zastanawiał się nad bezpieczeństwem potencjalnych metod odstraszania tych zwierząt.

REKLAMA

Jak ratować się hamulcem ręcznym w razie awarii hamulca nożnego?

Ręczny hamulec jest w zasadzie hamulcem postojowym, dlatego jego skuteczność w zatrzymaniu jadącego samochodu jest znikoma. Bywa on jednak przysłowiową deską ratunku w krytycznych sytuacjach.

Jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera (simmeringi)?

Istotną rolę w uszczelnieniu zarówno silnika, jak i skrzyni biegów oraz innych podzespołów, w których elementami pracującymi są wałki lub czopy obrotowe, są pierścienie Simmera, zwane też simmeringami. Oto jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera?

Jak uniknąć zderzenia czołowego?

Czołowe zderzenie dwóch pojazdów jest najgroźniejszym ze wszystkich wypadków na drodze. Rzadko kończy się bez ofiar śmiertelnych. Nawet przy bardzo małej prędkości uczestniczących w nim samochodów, zawsze są ranni.

Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy?

Jedną z częstszych awarii zgłaszanych w upalne dni, lub podczas mrozów jest zagotowanie się wody w układzie chłodzenia silnika. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

REKLAMA

Jak wykonywać poważniejsze naprawy?

Nie święci garnki lepią, więc i nie święci naprawiają samochody. Są tacy, którzy to robią nie w ramach służbowych obowiązków, ale dla siebie, remontując i naprawiając swoje auto, często traktując je jak przedmiot kultu, do którego nie mają dostępu postronne osoby, czyli – mechanicy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?

Republika Kosowa została proklamowana 17.02 2008 roku. Obywatele polscy nie są zobligowani do posiadania wizy podczas przekraczania granicy z tym państwem.

Czy wiesz jak dzieci znoszą długie podróże?

Długa podróż z dzieckiem jest trudnym wyzwaniem, ale może też być ciekawą przygodą. Wszystko zależy od tego, jak dobrze zorganizujemy wyprawę.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek dotyczących przepisów ruchu drogowego w San Marino. Warto je zapamiętać, bo nieznacznie różnią się od tych, które obowiązują w Polsce.

Odpowietrzanie układu hamulcowego

Układ hamulcowy, w którym z różnych przyczyn znajdzie się powietrze, prowadzić może wprost do tragicznego w skutkach wypadku. Osłabione działanie hamulca lub dziwna praca samego pedału może na to właśnie wskazywać.

Antykorozyjne zabezpieczenie profili zamkniętych

Aby w pełni zabezpieczyć samochód przed szkodliwymi czynnikami wywołującymi korozję, oprócz zabezpieczenia podwozia, warto też wykonać prace konserwujące na profilach zamkniętych. Nasz przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku.

Wymiana szczęk hamulcowych

Dziwne odgłosy z okolic tylnych kół mogą świadczyć o kończących się szczękach hamulcowych. Wymiana przeprowadzona samodzielnie nie należy do skomplikowanych, a może uchronić nas przed dodatkowymi wydatkami.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rumunii?

Rumunia to kraj, który od pewnego czasu coraz bardziej rozwija się turystycznie. Ponadto posiada zapychające dech w piersiach krajobrazy: wspaniałe góry i piękne równiny czy też miejski wizaż rodem z Bukaresztu.

Jak opisać hałasy mechanikowi?


Hałas to niewątpliwie pierwsza oznaka psucia się jakiegoś elementu samochodu. Dobry mechanik potrafi zdiagnozować usterkę na podstawie charakterystycznego dla niej odgłosu, dlatego podpowiadamy, jak mu w tym pomóc.

Jak szukać wycieków oleju silnikowego?

Olej w silniku to jeden z witalnych płynów naszego samochodu. Jego wycieki mogą być niebezpieczne dla silnika, mogą też wskazywać na jego usterkę. Podpowiadamy, jak zlokalizować wyciek.

Jak sprawdzić śruby w kołach?

Koła to jeden z elementów samochodu, który jest absolutnie niezbędny do poruszania się. Wraz z zawieszeniem są łącznikiem pomiędzy drogą a samochodem. Podpowiadamy więc, jak sprawdzić czy są poprawnie przymocowane.

Jak przygotować się do wyjazdu do Pragi? Cz.I

Do Czech możemy się wybrać samolotem i w mgnieniu oka dostać się z nad Wisły nad Wełtawę. Inną możliwością jest przejazd pociągiem z czeskiego Cieszyna prosto do stolicy, która była niegdyś areną I etapu wojny trzydziestoletniej.

Jak uniknąć wypadku?

Podróżując samochodem pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, które dadzą nam większą szansę uniknięcia wypadku. Jeśli już do niego dojdzie musimy przestrzegać kilku ważnych reguł, które mogą ocalić nas i innych pasażerów od pogorszenia stanu zdrowia czy nawet śmierci.

Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać nie tylko o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu. Niebagatelny wpływ na jakość jazdy będzie miało wyznaczenie jak najkrótszej trasy podróży, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy po maksymalnie czterech godzinach prowadzenia samochodu.

Jak korzystać z promu samochodowego? Ekspert radzi

Wjeżdżając na prom furtą przeznaczoną dla pojazdów musimy wiedzieć o kilku przepisach. Uświadomi nam to zalety podróżowania tym środkiem komunikacji, stanowi on dużą konkurencję dla Euro tunelu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

Najczęściej odwiedzanym miejscem w Republice Węgierskiej jest ciągle region znajdujący się w okolicach Jeziora Balaton – magicznego miejsca nazywanego węgierskim morzem.

Wakacje w Egipcie – czy warto wynająć samochód?

Do ziemi Faraonów możemy przyjechać własnym samochodem i po spełnieniu licznych warunków spokojnie podróżować nim po kraju, ale lepiej chyba jednak jest wynająć auto na miejscu.

Jak przygotować się do wyjazdu do Kazachstanu?

Kazachstan to państwo, w którym panują trudne warunki atmosferyczne. Z powodu srogiej zimy, niewystarczającej ilości znaków drogowych oraz rozległych, niezamieszkałych przestrzeni, lepiej unikać podróżowania po Kazachstanie w zimie.

Wyprawa samochodem na Rodos

Podróż samochodem po greckich wyspach to niezapomniane przeżycie pełne licznych atrakcji. Trasa naszej wycieczki rozpoczyna się w urokliwej i tętniącej życiem Stolicy – Rodos, w miejscu, w którym według legendy w starożytności w miejscowym porcie stał fenomenalny i potężny Kolos Rodyjski.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Macedonii?

Macedonia to kraj o niskim standardzie placówek medycznych, wysokich karach za wykroczenia i przestępstwa oraz wymagającym od nas dużej ilości formalności przy wjeździe do kraju np: posiadania zielonej karty oraz obowiązkowego meldunku.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Islandii?

Islandia to piękny kraj o zimnym klimacie. Jest bardzo atrakcyjny turystycznie, szczególnie zimą. Panują tu jedne z najtrudniejszych warunków meteorologicznych na świecie.

Wyjazd samochodem do Czech

Czechy to mały kraj, w którym dominują duże przestrzenie oraz rolnicze pola uprawne. Na tle małych miasteczek i wsi wyróżnia się turystyczna stolica kraju – Praga, która zachwyca bogactwem zabytków.

Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych

Stabilność zatrudnienia, a w niektórych służbach również uprawnienia emerytalne, są pokusą dla chętnych do pracy w formacjach mundurowych. W celu podjęcia służby każdy kandydat musi poddać się postępowaniu kwalifikacyjnemu. Ma ono na celu ustalenie, czy spełnia on określone przez przepisy warunki umożliwiające przyjęcie do danej służby, jak również pozwala określić jego predyspozycje.

Jak objawia się nadsterowność i podsterowność?


Elektronika samochodowa jest na tyle rozwinięta, że w nowoczesnych samochodach licznie rozmieszczone czujniki, same są w stanie ocenić, czy auto jest podsterowne czy nadsterowne i skorygować tor jego jazdy.

Płyn do chłodnicy – gotowy czy koncentrat?

Jesień to dobry czas, aby zmienić płyn w układzie chłodzenia. Tylko w ten sposób możemy uniknąć poważnej awarii. Warto również pomyśleć o jego jakości. Zły płyn może oznaczać dla nas duże wydatki.

Czy można samodzielnie zamontować hak holowniczy?

Samodzielny montaż haka holowniczego jest możliwy. Nie jest to jednak zadanie łatwe, dlatego na taki krok powinny decydować się tylko te osoby, które mają dryg do majsterkowania.

Jak prowadzić samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Samochód z automatyczną skrzynią biegów to z pewnością wygoda w miejskich korkach. Prowadząc taki pojazd należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak holować pojazd z automatyczną skrzynią biegów?

Samochód z automatyczną skrzynią może stanowić problem przy holowaniu, ze względu na specyficzny charakter przekładni. Podpowiadamy, jak poprawnie holować auto z automatyczną skrzynią biegów.

Jak być holowanym?

Może nam się zdarzyć sytuacja, w której będziemy musieli być holowani. Samochód może zepsuć się w każdym momencie, a na pomoc drogową trzeba by długo czekać, a do tego zapłacić. Jeśli możemy poprosić znajomego o pomoc, warto wiedzieć, jak zachowywać się będąc holowanym.

Jak poprawnie holować samochód?

Samochody psują się, a niekiedy usługa Assistance jest zbyt droga dla kierowców lub nie obejmuje niektórych wydarzeń. Wtedy znajomy może poprosić nas o pomoc w holowaniu, więc podpowiadamy, jak poprawnie holować samochód osobowy.

Jak zdemontować kable wysokiego napięcia?

Kable wysokiego napięcia mogą wymagać wymiany lub renowacji i wtedy niezbędny będzie ich demontaż. Podpowiadamy, jak zrobić to poprawnie.

Jak wyczyścić wycieraczki?

Wadliwie zbierające wodę wycieraczki nie zawsze wymagają wymiany, czasami wystarczy je przeczyścić. podpowiadamy, jak krok po kroku oczyścić pióra wycieraczek.

Jak oczyścić zaparowane światła przednie?

Zaparowane światła przednie mają duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Podpowiadamy jak oczyścić zaparowane światła przednie.

Jaki jest czas reakcji człowieka na sytuację na drodze?

Wysoka prędkość to nie tylko mniej czasu na reakcję. Wyjaśniamy, jak działa ludzki organizm podczas szybkiej jazdy i jakie niebezpieczeństwa z tego wynikają.

Jak kontrolować kierownicę?

Może się wydawać, że kontrola kierownicy to rzecz zupełnie intuicyjna. Niekiedy jednak nie zwracamy uwagi na to, jak ważny jest prawidłowy chwyt. Przybliżamy konsekwencje lekceważenia go.

Montaż łańcuchów

Nawet kierowcy, którzy są zaznajomieni z jazdą po zaśnieżonych i oblodzonych drogach, powinni posiadać łańcuchy. Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i pasażerom podczas jazdy po górskich drogach, a także autostradach powinno być najważniejsze.

Jazda z użyciem łańcuchów

Stopień nachylenia górskiej drogi oraz warunki pogodowe mogą spowodować, że nawet auto z napędem na cztery koła i dobrymi zimowymi oponami, może mieć problemy z utrzymaniem się na drodze. W takich przypadkach warto posiadać łańcuchy na koła.

W jaki sposób przewozić rowery samochodem?

Wyjazd nad morze, jezioro czy w góry wcale nie oznacza, że nasz rower musi zostać w domu. Najprościej skorzystać ze specjalnie przystosowanego do tego bagażnika.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Rodos?

Alternatywą dla stacjonarnych wakacji na jednym z wybrzeży wyspy Rodos może okazać się podróż samochodem po jednej z najpiękniejszych części Grecji.

Naprawa świateł awaryjnych w Audi A4 B5 – jak to zrobić?

Podpowiadamy jak naprawić światła awaryjne w Audi A4 B5.

Czy można jeść w czasie jazdy?

Badania brytyjskich naukowców wykazały, że jedzenie w czasie jazdy dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. To więcej niż rozmowa przez telefon komórkowy, choć różnica jest niewielka.

VW Golf IV: wymiana gum stabilizatora

Gdy podczas codziennej jazdy autem zaczniemy słyszeć dziwne stukanie lub skrzypienie, to znak, że zbliża się czas wymiany zużytych gum stabilizatora.

REKLAMA