REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bank, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej

Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej rodzi dla banku określone w ustawie obowiązki.

Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych

Bank hipoteczny prowadzi i przechowuje rejestr zabezpieczenia listów zastawnych, do którego wpisywane są w odrębnych pozycjach wierzytelności banku hipotecznego oraz prawa i środki, o których mowa w art. 18 ust. 3 i 4 ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych (tj. środki ulokowane w papierach wartościowych, ulokowane w Narodowym Banku Polskim, posiadane w gotówce) stanowiące podstawę emisji listów zastawnych. Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych prowadzony jest odrębnie dla hipotecznych listów zastawnych i dla publicznych listów zastawnych.

Rachunki bankowe oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych

Rachunki bankowe oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych to rodzaje rachunków prowadzone przez banki. Mogą być prowadzone wyłącznie dla: 1) osób fizycznych, 2) szkolnych kas oszczędnościowych, 3) pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.

Rachunki papierów wartościowych

Przez rachunki papierów wartościowych należy rozumieć rachunki, na których zapisywane są zdematerializowane papiery wartościowe.

REKLAMA

Które dzielnice oferują najwięcej apartamentów?

Najwięcej apartamentów oferują dzielnice znajdujące się w centrach największych miast. Najdroższe lokale mieszkalne doskonale pasują do architektury centralnych dzielnic, które najczęściej są wizytówką miasta.

Podatek od nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają: 1) grunty; 2) budynki lub ich części; 3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Scalanie i wymiana gruntów - nowe przepisy

Ustawa o scalaniu i wymianie gruntów reguluje kwestie dotyczące zagospodarowania poscaleniowego oraz obowiązków starosty związanych z wykonywaniem zadań z tego zakresu oraz ich finansowaniem.

Czy zainwestować w mieszkanie na parterze?

Eksperci przekonują, że nabywcy nieruchomości przeważnie nie wykazują dużego zainteresowania mieszkaniem na parterze. Taki lokal jest trudniej zbyć, a niekiedy trzeba również płacić za niego wyższy czynsz. Jakie wady i zalety posiadają lokale mieszkaniowe na najniższych piętrach?

REKLAMA

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to jeden z bankowych produktów hipotecznych. Jest udzielana pod zastaw nieruchomości (pożyczkobiorca musi posiadać prawo własności tej nieruchomości), jak również działki, o ile stanowi ona własność pożyczkobiorcy. Pożyczkę można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, także konsumpcyjny, ponadto nie musi on wiązać się z zabezpieczeniem.

Powiernik w rozumieniu ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych

Przy każdym banku hipotecznym powołuje się powiernika. Nie może on być pracownikiem banku hipotecznego. Powołuje go na okres 6 lat, na wniosek rady nadzorczej banku hipotecznego, Komisja Nadzoru Finansowego. Ta sama osoba może być ponownie powołana na powiernika tylko raz. Powiernik jest niezależny i nie podlega poleceniom organu, który go powołał.

Nadzór nad rynkiem finansowym

Nadzór nad rynkiem finansowym to pojęcie szerokie, na które składa się szereg czynności, których celem jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku.

Kredyt lombardowy

Kredyt lombardowy jest to kredyt udzielany jednostkom gospodarczym pod zastaw ruchomości, w tym głównie papierów wartościowych, towarów, metali szlachetnych.

Karta debetowa

Karta debetowa to rodzaj karty płatniczej, która jest z reguły wydawana posiadaczowi rachunku bankowego (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego – ROR). Kwota dokonanych za pomocą karty transakcji jest potrącana z konta najpóźniej w kilka dni po ich dokonaniu.

Karta kredytowa

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie w banku kredytu oferowanego na specjalnych warunkach. Na podstawie comiesięcznych dochodów bank wyznacza limit zadłużenia klienta, tzn. kwotę jaką może on dysponować niezależnie od stanu jego konta. Limit, o którym mowa powyżej maleje wraz z używaniem karty, po czym – po spłaceniu zadłużenia – o taką sumę zostaje odnowiony.

Instytucja finansowa

Przez instytucję finansową należy rozumieć podmiot niebędący bankiem ani instytucją kredytową, którego podstawowa działalność będąca źródłem większości przychodów polega na wykonywaniu działalności gospodarczej.

Spadła liczba nowych apartamentów

Spadła liczba nowych apartamentów o powierzchni powyżej 150 mkw. Deweloperzy budują mniej tego typu lokali ze względu na 23% VAT. Dla zainteresowanych większymi lokalami alternatywą może być łączenie mieszkań.

Warszawa: deweloperzy inwestują w domy jednorodzinne

Deweloperzy inwestują w domy jednorodzinne w Warszawie. Ceny domów jednorodzinnych (segment, bliźniak lub dom wolnostojący) różnią się w zależności od lokalizacji. Do połowy roku na rynku nieruchomości można było znaleźć 150 tego typu inwestycji.

Rodzina na Swoim w pigułce – poradnik

Czas pokaże, ile beneficjenci stracą na zmianach ustawy o Rodzinie na Swoim, eksperci są sceptycznie nastawieni do programu. Pod koniec sierpnia zasady udzielania rządowych dopłat do kredytów zmieniły się diametralnie – do RnS m.in. zostały włączone single. Jakie obostrzenia wprowadzono?

„Rodzina na Swoim”: zmiany na rynku nieruchomości

Nowa „Rodzina na Swoim” spowodowała zmiany na rynku nieruchomości. Polacy, którym zależy na kupnie tańszego mieszkania mieszczącego się w limitach programu, poszukują lokali mieszkalnych w mniejszych miejscowościach.

Inwestycja w nieruchomości w Grecji

Inwestycja w nieruchomości w Grecji może okazać się opłacalna ze względu na spadek cen na tamtejszym rynku mieszkaniowym. Coraz więcej Polaków chętnie inwestuje w nieruchomości za granicą.

Domy najbogatszych Polaków

Domy najbogatszych Polaków to nieruchomości przekraczające kwotę kilkunastu milionów złotych. Tego typu domy to luksusowe rezydencje o powierzchni nawet 20 ha.

Mieszkania tańsze niż 3 lata temu

Mieszkania w największych polskich miastach są obecnie tańsze niż 3 lata temu. Przeczytaj raport Emmerson S.A.

Społeczne grupy mieszkaniowe – projekt wsparcia budownictwa mieszkaniowego

Społeczne grupy mieszkaniowe to pomysł Ministerstwa Infrastruktury, którego istotą ma być wsparcie budownictwa mieszkaniowego. Jak miałyby funkcjonować społeczne grupy mieszkaniowe?

Specjalne Strefy Ekonomiczne – czym są?

Specjalne Strefy Ekonomiczne to niezamieszkałe obszary kraju, które zostały wyodrębnione, aby przedsiębiorstwa mogły prowadzić na ich terenie działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. W Polsce istnieje 14 takich stref. Pierwsza z nich, Mielecka Specjalna Strefa Ekonomiczna, powstała w 1995 r.

Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kamienice

Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kamienice, które charakteryzują się ciekawą architekturą i długoletnią historią. Kamienice, obecne w największych polskich miastach, przyciągają inwestorów.

Polacy poszukują małych mieszkań

Polacy poszukują małych mieszkań, a tych nadal brakuje na rynku nieruchomości. Na nowe, małe lokale mieszkalne trzeba będzie poczekać.

Koniec z obligatoryjnymi bonifikatami przy przekształcaniu użytkowania

Więcej osób złoży wniosek o przekształcenie użytkowania w prawo własności, raz na trzy lata będzie aktualizowana opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej a samorządy nie będą zmuszone do przyznawania bonifikat od opłat za przekształcenie nieruchomości - to główne założenia nowych przepisów regulujących instytucję użytkowania wieczystego.

Deweloperzy inwestują w mniejsze mieszkania

Deweloperzy inwestują w mniejsze i tańsze mieszkania, ponieważ takie jest zapotrzebowanie na rynku nieruchomości. Mimo że lokale o dużej powierzchni nadal są dostępne, deweloperzy starają się zaspokoić obecne wymagania klientów, którym zależy na małych i średnich mieszkaniach.

Hipoteka przymusowa

Hipoteka przymusowa to jeden ze sposobów zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Skarbowi Państwa i jednostce samorządu terytorialnego przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tych zobowiązań, a także z tytułu zaległości podatkowych w podatkach stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.

Hipoteczny list zastawny

Hipoteczny list zastawny jest papierem wartościowym imiennym lub na okaziciela, którego podstawę emisji stanowią wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipotekami, w którym to liście bank hipoteczny zobowiązuje się wobec uprawnionego do spełnienia określonych świadczeń pieniężnych. Hipoteczny list zastawny może być nominowany w złotych albo w walucie obcej w rozumieniu przepisów Prawa dewizowego.

Dom maklerski

Pod pojęciem domu maklerskiego należy rozumieć osobę, która ma siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej wykonującą czynności maklerskie. Dom maklerski nie jest bankiem. Dom maklerski uzyskuje uprawnienie do dokonywania czynności maklerskich na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Depozytariusz

Depozytariusz wykonuje obowiązki określone w ustawie o funduszach inwestycyjnych, w szczególności polegające na prowadzeniu rejestru aktywów funduszu inwestycyjnego. Działa niezależnie od towarzystwa funduszy inwestycyjnych (w interesie uczestników funduszy).

Czynności zastrzeżone wyłącznie dla banku hipotecznego

Ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych przewiduje czynności zastrzeżone wyłącznie dla banku hipotecznego.

Bank hipoteczny

Bank hipoteczny to bank, którego głównym zadaniem jest udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz tych niezabezpieczonych hipoteką. Bank hipoteczny jest tworzony wyłącznie w formie spółki akcyjnej.

Agencje ratingowe

Mianem agencji ratingowych (credit rating agency) określamy instytucje prywatne, które dokonują oceny wiarygodności różnego rodzaju podmiotów gospodarczych pożyczających pieniądze, tzn. spółek, funduszy, banków, organizacji i rządów państw, analizując stopień prawdopodobieństwa spłacenia przez podmioty wyżej wymienione w terminie należności wraz z odsetkami. Analiza obejmuje swoim zakresem zarówno ocenę wiarygodności podmiotów jako kredytobiorców, jak również jako emitentów papierów wartościowych długo- oraz krótkoterminowych.

Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań

Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań jest spowodowany zbliżającym się rokiem akademickim. Studenci poszukują tanich lokali do wynajęcia, jednak we wrześniu muszą się oni liczyć z dużą konkurencją na rynku wynajmu i wysokimi czynszami.

Inwestycja w condohotele – czy się opłaca?

Inwestycja w condohotele to alternatywa dla tradycyjnego inwestowania w nieruchomości w większych miastach. Możliwości inwestycyjne, które płyną z condohoteli, zyskują coraz więcej zwolenników wśród polskich inwestorów. Na czym polega koncepcja condohoteli?

Targi mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze w Poznaniu

Targi mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze odbędą się w dniach 10–11 września w Hali Arena w Poznaniu. W targach weźmie udział ponad stu wystawców, m.in. deweloperzy i pośrednicy finansowi.

Kolejny spadek cen mieszkań

Kolejny spadek cen mieszkań odnotowali analitycy Open Finance. Indeks cen transakcyjnych mieszkań spadł w sierpniu o 0,8%. Przeczytaj raport Open Finance.

Młode małżeństwa mają za małą zdolność kredytową

Młode małżeństwa mają za małą zdolność kredytową, która nie pozwala im na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania.

Brakuje miejsc parkingowych

Brakujące miejsca parkingowe to kolejny, obok złego stanu dróg, problem polskich kierowców. Jak rozwiązać problem brakujących miejsc parkingowych?

Inwestycje w biurowce

Inwestycje w biurowce wpływają na rozwój miast, a jednocześnie kreują architekturę całych dzielnic. Jaki powinien być idealny biurowiec?

Kupno czy wynajem mieszkania?

Kupno mieszkania może stać się niebawem bardziej opłacalne niż wynajem lokalu. Nieruchomości tanieją, a koszty związane z wynajem niedługo będą równe kosztom ponoszonym z tytułu spłaty kredytu.

Ogrody Naramowickie B w Poznaniu

Ogrody Naramowickie B w Poznaniu to nowa inwestycja firmy Konimpex-Invest Sp. z o.o. Termin zakończenia prac budowlanych: IV kwartał 2012 roku.

O ile spadły ceny mieszkań? – raport z rynku nieruchomości

Przeglądając ogłoszenia z nieruchomościami, można było dojść do słusznego wniosku: lokale potaniały. Warszawa, Kraków, Łódź oraz inne największe miasta Polski odnotowały spadki cen mieszkań, co eksperci tłumaczą niepewną sytuacją na rynku walutowym. Ile wynoszą średnie ceny ofertowe i transakcyjne?

Mniejszy czynsz za mieszkanie?

Mniejszy czynsz za mieszkanie to możliwość, którą daje przynależność do spółdzielni mieszkaniowej. Członkostwo w spółdzielni to nie tylko niższy czynsz, ale także odpowiedzialność za długi spółdzielni. Przeczytaj raport Home Broker.

Kupno mieszkania przez młode małżeństwa

Młode małżeństwa często muszą czekać na kupno wspólnego mieszkania. Niska zdolność kredytowa nie pozwala im na zaciągnięcie kredytu. Z drugiej strony rośnie zamożność społeczeństwa i duża grupa nowożeńców może pozwolić sobie na kupno mieszkania na kredyt.

Kupno nowego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Kupno nowego mieszkania to inwestycja, która wiąże się nie tylko z dużymi wydatkami, ale także poważnymi przemyśleniami. Deweloperzy, którzy chcą znaleźć zainteresowanych kupnem inwestycji z rynku pierwotnego, muszą liczyć się ze zdaniem klientów.

Apartamenty Wilanowska na Mokotowie

Apartamenty Wilanowska powstaną na Osiedlu Ażurowych Okiennic na warszawskim Mokotowie. Za inwestycję odpowiedzialny jest deweloper Rogowski Development.

Rodzina na Swoim: czy banki chcą przyznawać kredyty na nowych zasadach?

Eksperci przyjrzeli się dokładniej Rodzinie na Swoim. Program, który już wielu osobom pozwolił uzyskać rządową dopłatę do kredytu mieszkaniowego, powoli jest wycofywany. Czy znowelizowane 31 sierpnia zasady udzielania dofinansowania faktycznie sprzyjają singlom i osobom poniżej 35 roku życia?

REKLAMA