Zgodnie z projektem "złotówka za złotówkę", dotyczącym świadczeń rodzinnych, rodziny, które przekroczą próg dochodowy, nie stracą świadczeń rodzinnych, jak było do tej pory; będą je nadal otrzymywać, ale pomniejszone o kwotę, o jaką przekroczyły kryterium. To niezwykle ważne rozwiązanie dla rodzin, które daje szansę na utrzymanie świadczenia, gdy wzrasta dochód - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Według ministra z propozycji "Złotówka za złotówkę" skorzysta w 2016 r. ok. 260 tys. rodzin.
Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że projekt dotyczący świadczenia rodzicielskiego oraz tzw. projekt złotówka za złotówkę są już po konsultacjach; wyraził nadzieję, że w marcu będzie można skierować je do parlamentu. "Wierzę, że uda się je przyjąć przed sejmowymi wakacjami. Środki na te ustawy będą zaplanowane w budżecie na 2016 rok, można mieć zatem stuprocentową pewność, że te rozwiązania wejdą w życie" - zapewnił.
W obecnym stanie prawnym nie ma żadnych przepisów, które określają granicę wieku, do której rodzice mają obowiązek płacić alimenty na dziecko. Zdarzyć się może, że rodzic dożywotnio będzie zobowiązany spełniać świadczenie alimentacyjne na dorosłe dziecko, np. w sytuacji ciężkiej, nieuleczalnej choroby dziecka.
W polskim prawie zakłada się, że ojciec dziecka to mąż matki. Jeżeli jednak stało się inaczej i ojcem dziecka jest inny mężczyzna, mąż ma prawo wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa. Takie zaprzeczenie bywa szczególnie ważne, gdy dochodzi do rozwodu małżonków, a mężczyzna, który nie jest ojcem dziecka, ma obowiązek płacenia alimentów na to dziecko. W jaki sposób przygotować pozew o zaprzeczenie ojcostwa? Gdzie i kiedy należy złożyć taki pozew?