REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Alimenty, Rozwód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rekordowa liczba rozwodów w Polsce

W 2009 roku zanotowano w Polsce rekordową liczbę rozwodów. Blisko 72 tysiące par zdecydowało się na formalne rozstanie.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem poprzez mediację

Jeśli rozwodzący się rodzice są gotowi ustalić wspólnie sposób pełnienia opieki rodzicielskiej nad dzieckiem po rozwodzie lub separacji, warto wypracować przy pomocy mediatora porozumienie. Sąd uwzględni takie porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzice powinni przedstawić w sądzie zgodny wniosek o pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz porozumienie, dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Gdy zmieni się sytuacja finansowa uprawnionego do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

Gdy sytuacja finansowa uprawnionego do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego zmieni się np. gdy znajdzie on pracę, to ten fakt musi być niezwłocznie zgłoszony wiadomości Gminy. Pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego są wypłacane tylko tym uprawnionym, którzy osiągają dochód mniejszy niż 725 zł w przeliczeniu na członka rodziny.

Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Rozwód rodziców nie przekreśla możliwości kontaktowania się z dzieckiem. W wyroku rozwodowym oraz w orzeczeniu o unieważnieniu małżeństwa sąd zawsze decyduje o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Wychowaniu i prawidłowemu rozwojowi dziecka sprzyja utrzymywanie kontaktu z obojgiem rodziców, nawet gdy Ci nie żyją już ze sobą razem.

REKLAMA

Praktyczne aspekty realizacji obowiązku alimentacyjnego

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci normuje art. 133§1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: krio). Zgodnie z tym przepisem, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z jego majątku wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania.

Rośnie liczba prawników - kanonistów

Liczba wniosków o unieważnienie małżeństwa z roku na rok rośnie w lawinowym tempie. W związku z rosnącym zainteresowaniem unieważnieniem małżeństw, w ogromnym tempie rośnie też liczba prawników - kanonistów zajmujących się tą dziedziną prawa kanonicznego.

Bezpłodność może być przyczyną rozwodu

Ogromny wpływ na rozkład pożycia pomiędzy małżonkami ma bezpłodność jednego z nich. Dążenie do posiadania dzieci jest jednym elementarnym celem małżeństwa - jego swoistym dopełnieniem.

Osoby pełnoletnie posiadające własne dziecko dostaną pieniądze z FA?

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Przepis ten odbierał prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osobom pełnoletnim posiadającą własne dziecko. Trybunał będzie musiał wkrótce zająć stanowisko w tej kwestii. Nie wykluczone, że wkrótce osoby pełnoletnie posiadające własne dziecko będą mogły liczyć na świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Decyzja o rozwodzie rodziców musi być dokładnie przemyślana. Jeżeli rodzice zdecydują, że się rozejdą to muszą o tym zakomunikować dziecku. Rozmowa i sposób jej prowadzenia jest bardzo istotny i należy przygotować się do niej bardzo starannie. Najprawdopodobniej dziecko zapamięta tą rozmowę do końca życia.

Ile kosztuje rozwód?

Chcąc uzyskać rozwód należy liczyć się z poniesieniem znacznych kosztów. Poniesione nakłady można później odzyskać pod warunkiem, że umieści się stosowne żądanie w pozwie rozwodowym, sąd przychyli się do nich.

Nie tylko kolejne małżeństwo powoduje wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Czy tylko?

Czy tylko niedostatek uzasadnia alimenty

Prawo przyznaje małżonkowi, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładowi pożycia prawo do żądania od małżonka winnego alimentów.

Obowiązki rodziców względem dzieci

Obowiązkiem rodziców jest dostarczanie środków utrzymania i wychowania dziecka. Obowiązek taki ciąży na rodzicach, aż do momentu, kiedy dzieci będą w stanie samodzielnie się utrzymać.

Gminy będą walczyć o skuteczniejszą egzekucję alimentów

Jak uzyskać rozwód w Wielkiej Brytanii i Walii?

Emigracja zarobkowa to nie tylko wymierne korzyści finansowe. W bardzo wielu przypadkach doprowadza do rozpadu małżeństw. Aby uzyskać rozwód w Wielkiej Brytanii i Walii należy złożyć pisemny wniosek do tamtejszego sądu. Wystarczy, że uczyni to jeden z małżonków.

Alimenty a prawo jazdy

Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2009 r. osoby zalegające z alimentami nie stracą już prawa jazdy. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis, umożliwiający odbieranie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym, jest niezgodny z konstytucją.

Ściągnięcie alimentów – od czego zacząć?

Udało się, masz wyrok nakazujący ojcu twojego dziecka płacić 700zł alimentów miesięcznie na wasze dorastające dziecko. Mija miesiąc, potem trzy, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma. Sama niewiele zarabiasz, więc zaczyna być ci coraz trudniej. Decydujesz się pójść do komornika, ale od czego zacząć?

Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu

O tym, że konkubinat istotnie różni się od małżeństwa pisaliśmy już wielokrotnie. Partnerzy raz są traktowani niemalże jak małżeństwo, raz wręcz przeciwnie- jak dwoje obcych sobie ludzi. A czy dziecko również w świetle prawa jest „obce” dla ojca – partnera?

Unieważnienie małżeństwa – podstawowe zasady

Zawarcie małżeństwa wiąże ze sobą pewne określone skutki. Pomimo że realnie one zaistnieją, unieważnienie małżeństwa w świetle prawa powoduje cofnięcie tych wszystkich skutków i uznanie że pewnych zdarzeń po prostu nie było.

Kiedy sąd nie orzeknie o winie?

Rozwód co do zasady może być orzeczony z uwzględnieniem winy jednego lub obojga małżonków. Są jednak sytuacje, kiedy sąd w ogóle nie orzeknie o winie.

Co to jest obowiązek alimentacyjny

Pojęcie obowiązku alimentacyjnego często pojawia się w kontekście należnych alimentów, jest także częścią większości wyroków rozwodowych. Co oznacza w praktyce?

Mediacje w sprawie alimentów

Alimenty są jedną z najbardziej trudnych kwestii dla rozwodzących się małżonków, szczególnie jeśli w grę wchodzi dobro małoletnich dzieci. Aby uniknąć walki, może warto sprawę przynajmniej spróbować załatwić polubownie?

Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Trwały i zupełny rozkład pożycia jest kodeksową przesłanką do orzeczenia rozwodu. Pojęcie to, podobnie zresztą jak wiele innych pojęć, takich jak „zasady współżycia społecznego” czy „dobra wiara”, nie zostało nigdzie zdefiniowane.

Czy tylko pieniądze mogą być alimentami?

Powszechnie przyjęło się, że kiedy mówimy o alimentach praktycznie zawsze mamy na myśli jakąś określoną kwotę pieniędzy. Dla większości ludzi dużym zaskoczeniem będzie fakt, że polskie prawo dopuszcza alimenty także w naturze.

Czy ciąża pozbawi prawa do alimentów z Funduszu

Czy młoda, samotnie wychowująca dziecko matka nie powinna zachować prawa do alimentów? Według ustawy o świadczeniach z Funduszu Alimentacyjnego osobie pełnoletniej, która ma własne dziecko nie wypłaca się zapomogi. Takie wyłączenie jest nieuzasadnione i dyskryminujące.

Dłużnicy alimentacyjni zachowają prawo jazdy

Alimenty na dziecko - poradnik

Rodzice mają obowiązek dostarczać środków utrzymania i wychowania dziecka. Obowiązek taki ciąży na rodzicach do momentu, kiedy nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Przyznanie i wysokość alimentów zależy od uzasadnionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców.

Separacja i alimenty na małżonka

Jednym ze skutków orzeczenia separacji może być zasądzenie obowiązku alimentacyjnego jednego z małżonków na rzecz drugiego małżonka. Kodeks stanowi wprost, że małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy, jeżeli tego wymagają tzw. względy słuszności. Z sytuacją taką nie spotkamy się natomiast w wypadku orzeczenia rozwodu między małżonkami.

Separacja i alimenty na dzieci

Orzeczenie separacji pociąga ze sobą również orzeczenie obowiązku alimentacyjnego na małoletnie dzieci małżonków. Sąd nie może natomiast dokonać zasądzenia alimentów na dorosłe dziecko, mimo że pozostaje ono z jednym z rodziców i faktycznie jest na jego utrzymaniu. W takim wypadku pozostaje jedynie dochodzenie alimentów na drodze sądowej bezpośrednio przez pełnoletnie dziecko.

Zmiany w wyroku rozwodowym

Od 13 czerwca 2009 r. obowiązują zmiany w zakresie treści i zakresu wyroku rozwodowego- dopuszczając formalnie porozumienie rodziców w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej.

Wysokość alimentów

Wysokość zasądzonych alimentów nie powinna być ustalana arbitralnie. Świadczenie alimentacyjne musi odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom dziecka i możliwościom zobowiązanego.

Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Chcę rozwieść się z moją żoną. Zastanawiam się jednak ile taka sprawa będzie mnie kosztować. Przy czym chodzi mi o wszystkie koszty, i te poniesione w sądzie i te poniesione u mecenasa.

Nierówny podział majątku małżonków

Po rozwodzie ex-małżonka wnosi o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków. Była żona z zawodu jest kucharką, mąż – nauczycielem. Oboje mieszkają w bardzo małej miejscowości. Pani Kowalska chce by Sąd ustalił, że udziały są nierówne w dzielonym majątku, gdyż ex mąż mimo możliwości nie podjął pracy w ostatnich latach, zajmował się jedynie wychowywaniem ich wspólnego dziecka i udzielał korepetycji a Pani Kowalska zarabiała na utrzymanie domu. Czy ma rację?

Nie płacisz alimentów – trafisz do rejestru dłużników

Zaleganie ze świadczeniami alimentacyjnymi jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Od niedawna wiąże się również z innymi potencjalnymi niedogodnościami.

Mediacja rozwodowa

Najwięcej spraw trafiających do mediacji w Polsce dotyczy ustaleń z zakresu rozwodów. Do kwestii najczęściej w nich poruszanych należą uzgodnienia spraw finansowych i majątkowych oraz ustalenia związane z dziećmi rozchodzących się rodziców.

Co można ustalić w trakcie mediacji?

Mediacja jest szansą na spokojne i rozsądne rozwiązanie wielu problemów związanych z rozwodem.

Kim jest mediator?

W sprawach rodzinnych mediator pomaga członkom rodziny w przeprowadzeniu trudnej rozmowy. Dba, aby rozmowa przebiegała w sposób bezpieczny, uporządkowany, spokojny, tak by zmierzała w kierunku odpowiadających wszystkim stronom uzgodnień.

Czym jest mediacja rodzinna?

Mediacja jest dla rozwodzących się szansą, na załatwienie części spraw spornych poza salą rozpraw. Mediator nie daj rozwodu, ale pozwala na przykład ustalić zasady podziału majątku.

Czy istnieje rozwód kościelny?

Sad cywilny orzekając rozwód powoduje, iż małżeństwo rozwiązuje się. Natomiast w procesie kanonicznym udowadnia się, iż węzeł małżeński w ogóle nie zaistniał, że tego węzła nigdy nie było, mimo iż małżeństwo zostało formalnie zawarte.

Eksmisja byłego małżonka

Eksmisja byłego małżonka może nastąpić tylko w przypadku jego rażąco nagannego postępowania, które uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Orzekanie o winie a alimenty dla małżonka

Nieorzekanie o winie w postępowaniu rozwodowym (na wniosek obu małżonków) znacząco je przyspiesza. Może jednak mieć istotne skutki na płaszczyźnie alimentów małżeńskich.

Alimenty dla męża

Państwo Kowalscy rozwiedli się bez orzekania o winie ze względu na chorobę psychiczną męża. Mąż jak uaktywniała się choroba to bił i wyzywał żonę. Jak zmarła matka byłego męża, która go utrzymywała po rozwodzie to były mąż wystąpił do byłej żony o alimenty w wysokości 500 zł. Była Żona zarabia 1500 zł. i ma na utrzymaniu ich wspólną małoletnią córkę. Kto ma rację?! czy były mąż w takiej sytuacji może chcieć alimenty od byłej żony?!

Rozwód i separacja a kwestie dziedziczenia

Orzeczenie rozwodu lub separacji ma niebagatelne znaczenie dla dziedziczenia po byłym małżonku. Czasem wystarczy jednak samo wytoczenie powództwa (jeśli powód zmarł przed wydaniem wyroku)- aby odsunąć kogoś od dziedziczenia.

Mieszkanie lokatorskie po rozwodzie

Rozwód ma duży wpływ na mieszkanie lokatorskie (czyli de facto spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu). Nie może ono być przedmiotem współwłasności dwóch obcych sobie osób.

Kiedy alimenty są zwolnione od podatku

Alimenty są świadczeniem pieniężnym zasądzanym najczęściej w przypadku rozwodu. Z punktu widzenia prawa podatkowego są również przychodem podlegającym opodatkowaniu. Jednak nie zawsze.

Czy po rozwodzie otrzymam odprawę?

Byłam po rozwodzie z moim mężem. Mój były mąż zmarł. Czy należy mi się po nim odprawa pośmiertna?

Czy jest już za późno na zmianę nazwiska?

Jestem 2 miesiące po rozwodzie. Nie chce mieć nic wspólnego z moim byłym mężem. Chce zmienić nazwisko. Czy mam jeszcze na to szanse? Słyszałam, że trzeba dokonać zmiany w ciągu miesiąca.

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów

Temat wysokości alimentów w nieodległej przeszłości był przedmiotem ożywionej dyskusji politycznej. Świadczy to o tym, że problematyka dotyczy wszystkich i każdemu może przydać się praktyczna wiedza na ten temat. 

Chcę winy męża

Mąż odszedł do młodszej. Chcę się rozwieść, oczywiście obarczając męża winą. Słyszałam, że w przyszłości mi się to zwróci? Łatwiej ubiegać się o alimenty? Czy to prawda? 

Z winą czy bez winy?

Żona po wielu latach małżeństwa chce się rozwieść. Poznała młodszego mężczyznę. Zależy jej na szybkim rozwodzie. W związku z tym prosi, abyśmy się rozwiedli bez orzekania o winie. Jakie są tego konsekwencje? 

REKLAMA